Ухвала суду № 137692776, 25.06.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2026
Номер справи
380/9061/26
Номер документу
137692776
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

з питань закриття провадження у справі

25 червня 2026 рокусправа № 380/9061/26Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження питання про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

встановив:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії, перерахованої на підставі рішення Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13 червня 2025 року у справі № 380/3338/25, що набрало законної сили після 14.07.2025, із застосуванням «Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснювати ОСОБА_1 виплату пенсії, перерахованої на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 червня 2025 року у справі № 380/3338/25, яке залишено без змін Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2025 року, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», без застосування вимог «Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821, у повному розмірі.

Ухвалою судді від 8 травня 2026 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 ( далі позивач) вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, оскільки така постанова не може обмежувати чи відтерміновувати виконання судового рішення, яке набрало законної сили, а також звужувати її право на своєчасне та повне отримання нарахованих пенсійних виплат. У зв`язку із цим, позивач звернувся із цим позовом до суду.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області ( далі відповідач) подав до суду відзив на позовну заяву, у якій зазначає про таке. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 у справі №380/3338/25, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.10.2025, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 02.04.2001 до 28.12.2023 та перевести з 17.01.2025 ОСОБА_1 на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3732-ХІІ «Про державну службу» та п. 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-ХІІІ «Про державну службу». На виконання зазначеного рішення позивачці зараховано до стажу державної служби період роботи з 02.04.2001 по 28.12.2023, проведено перерахунок пенсії та нараховано доплату за минулий період. Водночас виплата сум, нарахованих на виконання судових рішень, здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 та в межах бюджетних асигнувань, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд є одержувачем бюджетних коштів і не наділений повноваженнями здійснювати видатки поза межами визначеного законом фінансування. Отже, відповідач виконав судове рішення в частині проведення перерахунку пенсії та нарахування належних сум, а порядок і строки виплати заборгованості визначаються чинним законодавством та залежать від бюджетного фінансування. Зазначає про те, що позовні вимоги стосуються порядку виконання судового рішення, яке набрало законної сили та перебуває на стадії виконання. Тому обраний позивачем спосіб захисту є неналежним, оскільки питання правомірності дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень під час виконання судового рішення вирішуються в порядку, передбаченому статтею 383 КАС України. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі №686/23317/13-а та Верховного Суду від 26.05.2020 у справах №522/1828/17 і №522/1826/17. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Вирішуючи питання відповідача про закриття провадження у даній справі, суд дійшов наступного.

Згідно з статті 238 частини 1 пункту 4 КАС України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Зазначена підстава для закриття провадження у справі спрямована на усунення випадків повторного вирішення судом спорів, які вже розглянуті і остаточно вирішені по суті. Перешкодою для звернення до суду є наявність у тотожному спорі рішення або постанови суду, що набрали законної сили, або ухвали про закриття провадження у справі.

Необхідно зауважити, що відповідно до наведеної норми тотожними визнаються позови, у яких збігаються сторони, предмет і підстава, тобто коли позови повністю збігаються за складом учасників адміністративного процесу, вимогами та обставинами, що обґрунтовують звернення до суду. Нетотожність хоча б одного із цих чинників не перешкоджає повторному зверненню до суду заінтересованих осіб за вирішенням спору.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13 червня 2025 року у справі № 380/3338/25 адміністративний позов задоволено повністю; визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про часткову відмову у перерахунку пенсії №133850015414 від 24.01.2025; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 02.04.2001 до 28.12.2023 та перевести з 17.01.2025 ОСОБА_1 на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3732-XII «Про державну службу» та п. 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-XIII «Про державну службу» та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідок, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, від 31.12.2024 №461-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та від 15.01.2025 №11-Ф про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2025 року у справі № 380/3338/25 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 червня 2025 року у справі № 380/3338/25 без змін.

Вказане рішення набрали законної сили 10 жовтня 2025 року.

Відповідач на виконання вказаного судового рішення провів перерахунок пенсії позивача, що ним не заперечується. Розмір пенсії за віком з 17.01.2025 становить 23610,00 грн, з 1.01.2026 23770,93 грн.

На виконання рішення суду за період з січня 2025 року по січень 2026 року нараховано доплату в сумі 224 885,05 грн.

При цьому, із наявних матеріалів справи, пояснень відповідача вбачається, що виплата перерахованої на виконання судового рішення пенсія позивача здійснюватиметься з урахуванням вимог Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 (з наступними змінами та доповненнями; далі Порядок №821).

Згідно з абзацом 1 п.1 Порядку №821 цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

Зміст цієї норми вказує на те, що наведений порядок врегульовує правовідносини з приводу виконання рішення судів, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, на виконання яких стягувачу призначено (перераховано) пенсію (щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці).

Наведене дозволяє суду прийти до висновку, що застосування Порядку №821 в процесі виконання судових рішень не породжує нового спору, а стосується порядку виконання судових рішень.

Отже у цій справі, позивач фактично не погоджується із протиправними діями відповідача при виконанні рішення суду - не виплати йому перерахованої пенсії в повному розмірі за рішенням суду у справі №380/3338/25.

Наведене вказує на те, що спори у згаданій вище адміністративній справі виникли між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, є вже вирішеними судом, а правовідносини у цій справі стосуються процедур виконання цих рішень.

При цьому, порядки здійснення судового контролю за виконанням судових рішень визначено ст.381-1 КАС України.

Суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі (п.2 ч.1 ст.170 КАС України).

Враховуючи те, що нового спору між сторонами не виникло, а у спори між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили рішення, у відповідності до п.4 ч.1 ст.238 КАС України, суд повинен закрити провадження у даній справі.

Керуючись ст. ст. 170, 238, 248, 256, КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі у справі № 380/9061/26 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

СуддяБрильовський Роман Михайлович