Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2026 року справа №320/40916/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СПАЙС ЛЕНД» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «СПАЙС ЛЕНД» (далі позивач, ТОВ «СПАЙС ЛЕНД») з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі відповідач, ГУ ДПС у м. Києві) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30 липня 2025 року №0704450707 Головного управління ДПС у м. Києві, яким до позивача, ТОВ «СПАЙС ЛЕНД», застосовано штраф на суму 17 735 929 грн 90 коп за порушення норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, код платежу 21080900.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з висновками відповідача про порушення ним вимог п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» і застосування штрафу, оскільки він не є суб`єктом господарювання, який провадить розрахункові операції безпосередньо в місці реалізації товару та фактично отримує кошти за придбаний споживачем товар в мережі Інтернет через небанківську фінансову установу виключно в безготівковій формі на свій розрахунковий рахунок. При цьому, позивач зазначав, що реалізація ним товарів (послуг) через мережу Інтернет не передбачає в собі чітко визначеного місця реалізації товарів (послуг), а за місцем проведення розрахунків за товар позивач не отримує коштів.
Крім того, позивач вказав, якщо у разі якщо споживач (клієнт) замовив товар на вебсайті продавця, зокрема, в інтернет-магазині, і не здійснював передоплату, а доставку товару здійснила служба доставки на підставі договору, то реєстратор розрахункових операцій застосовує служба доставки, безпосередньо при передачі товару покупцям та отриманні оплати від нього.
Натомість, позивач не здійснював будь-яких операцій, які підпадали б під поняття «розрахункова операція», визначене статтею 2 закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Отже, на думку позивача, при реалізації товарів в мережі Інтернет він не отримує безпосередньо кошти від споживача, а отримує такі кошти від фінансової компанії, розрахунки з якою для останнього є безготівковими.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.08.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Представником ГУ ДПС у м. Києві подано відзив на позовну заяву, в якому позов не визнав та зазначив, що перевіркою встановлено факт продажу товарів в мережі Інтернет на умовах післяплати без застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій, без створення та видачі у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, чим порушено вимоги п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що обов`язок застосування РРО та/або ПРРО продавцем товарів у разі здійснення продажу з використанням послуг посередників залежить від умов договору між продавцем та таким посередником надавачем послуг. В даному випадку, між ТОВ «Спайс Ленд» як продавцем товарів, покупцями цих товарів, ТОВ «Нова Пошта» та ТОВ «НоваПей» відбуваються різні господарські операції. Оскільки, відповідно до умов договорів, суб`єктами безпосередньо операції купівлі-продажу товару є лише ТОВ «Спайс Ленд» (продавець), який здійснює продаж товарів, і споживач (покупець), як отримувач такого товару, то саме ТОВ «Спайс Ленд» відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зобов`язаний видати відповідний розрахунковий документ.
Провівши підготовчі дії, які необхідні для всебічного та об`єктивного розгляду і вирішення адміністративної справи, протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити у задоволенні позову.
Суд за згодою сторін перейшов до розгляду справи по суті в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами і доказами.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
На підставі п.п. 80.2.2 п.80.2 ст. 80, п. 69.27 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), відповідно до наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 29.05.2025 № 3942-п «Про проведення фактичних перевірок», направлень на перевірку від 18.06.2025 № 17157/26-15-07-07-01, № 17159/26-15-07-07-03 ГУ ДПС у м. Києві проведено фактичну перевірку офісу за адресою: м. Київ, пров. Охтирський, буд. 3, де здійснює господарську діяльність ТОВ «Спайс Ленд» (код 37166741), за результатами якої складено акт перевірки від 30.06.2025 № 55621/ж5/26/15/07/37166741.
Перевіркою встановлено порушення вимог п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР«Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями), а саме: встановлено факт продажу товарів в мережі Інтернет на умовах післяплати без застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій (РРО та/або ПРРО), без створення та видачі у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів на загальну суму 11833454,29 гривень.
ТОВ «Спайс Ленд», не погоджуючись з викладеними у акті перевірки висновками, подало заперечення від 14.07.2025 вих.№1407/2025/1-з на акт фактичної перевірки.
Листом від 29.07.2025 № 27271/Ж12/26-15-07-07-01-05 ГУ ДПС у м. Києві повідомило, що за результатами розгляду заперечення ТОВ «Спайс Ленд» висновки акта залишено без змін, а заперечення без задоволення, роз`яснено, що відповідь на заперечення є невід`ємною частиною акта фактичної перевірки від 30.06.2025 № 55621/ж5/26/15/07/37166741.
На підставі акту перевірки ГУ ДПС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 30.07.2025 №0704450707, яким застосовано штраф на суму 17 735 929,90 грн за порушення норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, код платежу 21080900.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначаються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі Закон № 265/95-ВР), дія якого поширюється на усіх суб`єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Згідно зі статтею 3 Закону № 265/95-ВР суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється;
2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом встановлено, що ТОВ «Спайс Ленд», за період з 02.10.2023 по 18.06.2025, використовуючи інтернет-магазин (інтернет сайт: www.spiceland.prom.ua) здійснено реалізацію товарів на умовах накладеного платежу (післяплата), де фінансовим посередником виступає небанківська фінансова установа ТОВ «НоваПей» (код 38324133), без застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій (РРО та/або ПРРО), без створення та видачі у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів на загальну суму 11833454,29 гривень.
Встановлюючи факт порушення позивачем пункту 1 статті 3 Закону 265/95-ВР, відповідач виходив з того, що обов`язок застосування реєстратора розрахункових операцій, формування та надсилання разом із товаром розрахункового документа встановленої форми та змісту виникає саме в позивача, як продавця, оскільки суб`єктами (учасниками) безпосередньо операції купівлі-продажу товару є лише підприємець (продавець), який здійснює продаж товарів, і споживач (покупець), як отримувач такого товару, відповідно саме продавець, а не надавач платіжних послуг, зобов`язаний видати відповідний документ, що підтверджує право власності на товари покупцю.
Згідно з абзацами 5, 6 статті 2 Закону №265/95-ВР реєстратор розрахункових операцій - це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів та з приймання готівки для виконання платіжних операцій. До реєстраторів розрахункових операцій належать: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп`ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Виходячи з викладеного, розрахунковою операцією, серед іншого є така операція, коли суб`єкт господарювання приймає (отримує) від покупця готівкові кошти, платіжні картки, платіжні чеки, жетони тощо безпосередньо за місцем реалізації товарів (послуг), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що суб`єкти господарювання, які здійснюють приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видачу готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця, зобов`язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
При цьому, місце проведення розрахунків - це місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
За правилами пунктів 12, 14 частини 1 статті 9 Закону №265/95-ВР реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій, та розрахункові книжки не застосовуються, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (склади, місця зберігання товарів, оптова торгівля тощо); при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.
Як вбачається з матеріалів справи, що заперечується відповідачем, для ведення господарської діяльності ТОВ «Спайс Ленд» укладено договори про надання послуг з організації перевезення відправлень та про переказ коштів для суб`єктів господарювання.
ТОВ «Спайс Ленд» (Замовник) укладено договір №144384 від 25.09.2017 про надання послуг з організації перевезення відправлень із Товариством з обмеженою відповідальністю «Нова Пошта» (Експедитор).
В подальшому, 19.11.2024 ТОВ «Спайс Ленд» (Клієнт, Користувач) підписав заяву про приєднання до договору №883728 від 19.11.2024 про надання послуг поштового зв`язку та організації перевезення великогабаритних відправлень із Товариством з обмеженою відповідальністю «Нова Пошта» (Оператор) та додаткову угоду №883728/1 до вищезазначеного договору.
Відповідно до пунктів 2.1. - 2.4 договору від 25.09.2017 Експедитор зобов`язується за плату та за рахунок Замовника організувати перевезення відправлення та надання комплексу інших послуг, пов`язаних із організацією перевезення відправлення (далі за текстом - послуги), а Замовник зобов`язується їх прийняти й оплатити на умовах, визначених договором. Експедитор надає Замовнику послуги на умовах цього договору та згідно з умовами, затвердженими Експедитором. За надані Експедитором послуги Замовник сплачує Експедитору винагороду згідно з чинними тарифами Експедитора, розміщеними на офіційному сайті Експедитора novaposhta.ua.
На підставі цього договору товар ТОВ «Спайс Ленд» доставляється Експедитором у пункти його видачі (відповідні відділення Нової пошти).
Крім цього, 03.02.2021 ТОВ «Спайс Ленд» (Отримувач) підписав заяву №50/02 про приєднання до умов договору на переказ коштів для суб`єктів господарювання із Товариством з обмеженою відповідальністю «НоваПей» (Фінансова установа).
Відповідно до типової форми договору на переказ коштів ТОВ «НоваПей», що є чинним станом на 03.02.2021, ТОВ «НоваПей», що здійснює свою діяльність на підставі ліцензії Національного банку України на переказ коштів в національній валюті без відкриття рахунка №11/1 від 17.10.2014, з однієї сторони, та Отримувач - суб`єкт господарювання, який підписав заяву про приєднання (надалі - «Заява») до умов договору на переказ коштів для суб`єктів господарювання (публічна пропозиція) з іншої сторони, надалі разом «Сторони», а кожна окремо «Сторона», уклали цей Договір на переказ коштів без відкриття рахунку (надалі Договір) про наступне.
Пунктом 1.1 цього договору визначено, що Фінансова установа бере на себе обов`язки щодо надання Отримувачу послуг з переказу коштів, в тому числі приймання платежів на користь Отримувача, а Отримувач зобов`язується сплатити винагороду за надані Фінансовою установою послуги відповідно до умов договору.
Пунктом 2.1.1. Договору передбачено, що Фінансова установ зобов`язується забезпечувати приймання Платежів від Платників на користь Отримувача з використанням програмного забезпечення, що здійснює облік та реєстрацію трансакцій.
Відповідно до пункту 2.1.2. Договору Фінансова установа зобов`язалась обробляти платежі та здійснювати переказ коштів на поточний рахунок Отримувача в строки та в розмірі відповідно до умов договору.
Зазначеним договором з наступними змінами визначено, що експедитором, який надає послуги з організації перевезення відправлень є ТОВ «Нова Пошта», а ТОВ «НоваПей» перераховує у безготівковій формі грошові кошти ТОВ «Спайс Ленд».
З поданих доказів вбачається, що за умовами операції з купівлі-продажу товару покупець онлайн через мережу Інтернет замовляє товар, цей товар доставляється за допомогою перевізника ТОВ «Нова Пошта» у точки видачі (відділення Нової пошти), де покупець його отримує та оплачує послуги з перевезення (безпосередньо перевізнику) та сплачує кошти на суму вартості товару (фінансовому посереднику, який після отримання від покупця грошових коштів зараховує їх на свій рахунок та від свого імені шляхом оформлення платіжної інструкції перераховує їх у безготівковій формі на банківський рахунок ТОВ «Спайс Ленд») на підставі укладеного з ним договору.
При цьому, реалізація товарів, замовлення яких здійснюється через мережу Інтернет не передбачає чітко визначеного місця реалізації товару (послуги), а за місцем проведення розрахунку за товар позивач не отримує коштів. Такі грошові кошти надходять ТОВ «Спайс Ленд» в безготівковій формі виключно від Фінансової установи.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 1 Закону України «Про платіжні послуги» від 30.06.2021 року №1591-IX (далі Закон №1591-IX) безготівкові розрахунки - перерахування коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів, а також перерахування надавачами платіжних послуг коштів, внесених платниками готівкою, на рахунки отримувачів.
Пунктами 53, 56, 57 частини першої зазначеної статті Закону №1591-IX встановлено, що переказ коштів без відкриття рахунку - платіжна послуга, що надається платнику з метою переказу коштів у готівковій чи безготівковій формі отримувачу або надавачу платіжних послуг, який діє від імені отримувача, під час якої надавач цієї послуги не використовує відкритий у нього рахунок платника та/або отримувача; платіжна операція - будь-яке внесення, переказ або зняття коштів незалежно від правовідносин між платником і отримувачем, які є підставою для цього; платіжна послуга - передбачена цим Законом діяльність надавача платіжних послуг з виконання та/або супроводження платіжних операцій.
Частиною другою статті 41 Закону №1591-IX встановлено, що ініціювання платіжної операції здійснюється шляхом: 1) надання ініціатором платіжної інструкції надавачу платіжних послуг, в якому відкрито його рахунок; 2) надання надавачем платіжних послуг з ініціювання платіжної операції платіжної інструкції платника надавачу платіжних послуг з обслуговування рахунку платника на підставі наданої платником цьому надавачу платіжних послуг з ініціювання платіжної операції згоди на ініціювання такої платіжної операції; 3) надання платником платіжної інструкції та готівкових коштів для виконання платіжної операції, у тому числі за допомогою платіжного пристрою; 4) використання користувачем платіжного інструменту для виконання платіжної операції; 5) надання платником, що є власником електронних грошей, платіжної інструкції, у тому числі шляхом використання платіжного інструменту, емітенту електронних грошей щодо виконання платіжної операції з використанням електронних грошей; 6) надання користувачем платіжної інструкції відповідному учаснику платіжної системи, у тому числі шляхом використання певного платіжного інструменту, в порядку, визначеному правилами цієї платіжної системи.
Підпунктом 5 пункту 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року № 148 (далі - Положення № 148) встановлено, що готівкові розрахунки/розрахунки готівкою - платежі готівкою суб`єктів господарювання і фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов`язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.
Згідно з пунктом 10 Положення № 148 визначено, що розрахунки суб`єктів господарювання та фізичних осіб у разі їх здійснення готівкою без відкриття поточного рахунку шляхом унесення готівки до банків або небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, для подальшого її переказу на рахунки інших суб`єктів господарювання або фізичних осіб для платників коштів є готівковими, а для отримувачів коштів безготівковими.
З урахуванням наведеного у сукупності можна виснувати, що якщо споживач (клієнт) замовив товар через мережу Інтернет, зокрема, на вебсайті продавця (зокрема, в інтернет-магазині) на умовах післясплати (під час отримання товару) з використанням послуг небанківських установ, які здійснюють зарахування коштів на розрахунковий рахунок продавця, і не здійснював передоплату за нього, а доставку товару здійснила служба доставки на підставі договору про передачу такій службі товару для доставки покупцю, то дії продавця щодо отримання від небанківських установ коштів не відповідають ознакам поняття «розрахункова операція», визначеного у статті 2 Закону №265/95-ВР.
Отже, позивач при реалізації товарів через мережу Інтернет (торговельні інтернет-майданчики тощо) на умовах післяплати з використанням послуг служби доставки та небанківської установи, не отримував безпосередньо від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів, а отримував кошти, перераховані як оплата за товар від небанківської установи, розрахунки з якою для позивача були безготівковими.
З виписок по поточному рахунку ТОВ «Спайс Ленд», відкритому в АТ «Райффайзен Банк», за період з 02.10.2023 по 18.06.2025 вбачається, що протягом періоду з 02.10.2023 по 18.06.2025 від ТОВ «НоваПей» надійшли грошові кошти у загальному розмірі 11 833 454,29 грн. Усі зазначені платежі здійснені у безготівковій формі вказаною Фінансовою установою, тобто ні ТОВ «Спайс Ленд», ні Фінансова установа не приховувала будь-яких платіжних операцій.
У даному випадку, розрахунки здійснюються в місці отримання товару між покупцем і перевізником, який повинен видати фіскальний чек на приймання готівки чи платіжної картки. В подальшому, розрахунки за товар здійснюються між перевізником та продавцем згідно договору між продавцем та перевізником. Відтак, при реалізації товарів замовлених покупцями з допомогою мережі Інтернет не отримує безпосередньо коштів від споживачів, а отримує такі кошти від фінансової компанії, розрахунки з якою для ТОВ «Спайс Ленд» є безготівковими без застосування платіжних карток.
Суд зазначає, що, враховуючи відсутність чіткого законодавчого віднесення операцій з зарахування коштів на розрахунковий рахунок суб`єкта господарювання за товар, поставку якого було здійснено за відсутності будь-якої попередньої оплати та на умовах післясплати з використанням послуг небанківських установ до розрахункових, у суду відсутні підстави вважати, що у позивача виникав обов`язок щодо використання РРО/ПРРО при здійсненні поставки товару на умовах його післясплати з отриманням оплати за нього через небанківські установи (ТОВ «НоваПей») на його розрахунковий рахунок.
Отримавши замовлення в інтернет-магазині без здійснення покупцем передоплати, на стадії передачі товару службі доставки продавець не може безазперечно знати, що покупець гарантовано придбає товар та відповідно здійснить переказ коштів. Тобто, на стадії відправки товару продавцем господарська операція фактично не є завершеною і він не може контролювати ані саму подію завершення, ані момент здійснення такої операції.
При цьому, суд зазначає, що з виписок по поточному рахунку ТОВ «Спайс Ленд», відкритому в АТ «Райффайзен Банк», за період 02.10.2023 - 18.06.2025 роки вбачається, що протягом періоду з 02.10.2023 по 18.06.2025 від ТОВ «НоваПей» надійшли грошові кошти у загальному розмірі 11 833 454,29 грн. Усі зазначені платежі здійснені у безготівковій формі вказаною фінансовою установою, тобто ні ТОВ «Спайс Ленд», ні фінансова установа не приховувала будь-яких платіжних операцій.
Більше того, під час проведення фактичної перевірки податковим органом не виявлено будь-яких інших порушень щодо невідповідності реального обсягу здійснених господарських операцій наявній документації щодо діяльності ТОВ «Спайс Ленд».
Доводи відповідача про те, що відносини в яких оплата здійснюється вже після доставки товару експедитором підпадають під дію регулювання частини 1 статті 694 ЦК України, відповідно до якої договором купівлі-продажу може бути передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або з розстроченням платежу Суд вважає не прийнятними.
Частиною п`ятою статті 694 ЦК України встановлено, що якщо покупець прострочив оплату товару, на прострочену суму нараховуються проценти відповідно до статті 536 цього Кодексу від дня, коли товар мав бути оплачений, до дня його фактичної оплати.
Водночас у випадку здійснення поставки товару з післяплатою, за умови відсутності навіть часткової передоплати, у продавця не виникає права вимоги від покупця, у разі якщо він не забрав товар сплати останнім, як процентів, так і здійснення будь-якого іншого відшкодування.
Під час вирішення справи суд враховано правову позицію Верховного Суду, викладену від 03 червня 2026 року у справі № 520/27700/25.
З урахуванням викладеного, встановлених обставин справи та аналізу норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове-повідомлення рішення від 30 липня 2025 року №0704450707 про застосування до позивача сум штрафних (фінансових) санкцій є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку, з урахуванням вищевикладеного, відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірність прийняття спірного податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи наведене, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши наявні докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, за результатами з`ясування обставини у справі та їх правової оцінки, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
На підставі частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягають стягненню здійсненні ним судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СПАЙС ЛЕНД» (03022, м. Київ, пров. Охтирський, буд. 3, літ. В, код ЄДРПОУ 37166741) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ ВП 44116011) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 30 липня 2025 року №0704450707.
3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СПАЙС ЛЕНД» (03022, м. Київ, пров. Охтирський, буд. 3, літ. В, код ЄДРПОУ 37166741) сплачений судовий збір у розмірі 30 280,00 грн (тридцять тисяч двісті вісімдесят) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ ВП 44116011).
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Марич Є.В.