Рішення № 137692271, 25.06.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2026
Номер справи
300/1761/26
Номер документу
137692271
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" червня 2026 р. справа № 300/1761/26

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області просить

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у призначені та виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 з 01.02.2025 по 31.07.2025;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити га виплатити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 з 01.02.2025 по 31.07.2025.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернулась до відповідача із заявою від 18.09.2025 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, однак Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовило у призначенні такої державної соціальної допомоги, оскільки членом сім`ї сплачено єдиний соціальний внесок менше ніж за три місяці за період отримання доходу (з 01.02.2025 по 31.07.2025). ОСОБА_1 вважає таку відмову протиправною, оскільки ОСОБА_2 виплачено в червні 2025 року 7920,77 грн., які включають попередні місяці квітень-травень 2025 року.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.03.2026 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Одночасно з позовною заявою позивачем подано клопотання від 26.03.2026 про витребування у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області копію заяви ОСОБА_1 від 18.09.2025 з доданими усіма необхідними документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Ухвалою від 30.03.2026 витребувано в Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області матеріали розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.09.2025 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

06.04.2026 на виконання вимог ухвали від 30.03.2026 відповідач надав суду витребувані матеріали розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.09.2025 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 40-78).

14.04.2026 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 09.04.2026 на позовну заяву, в якому представник відповідач заперечив щодо задоволення позову. Так, представник відповідача зазначив, що згідно заяви від 18.09.2025 відмовлено в допомозі малозабезпеченій сім`ї з 01.09.2025 по 28.02.2026 в зв`язку з тим, що єдиний соціальний внесок з 01.02.2025 по 31.07.2025 сплачено менше ніж за три місяці заявником або особою, що визначена членом сім`ї. Листом від 26.02.2026 № 4462-2393/Т-02/8-0900/26 надано позивачу відповідь стосовно причин непризначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Окрім цього, повідомлено суд, що позивач в позовних вимогах вказала період з 01.02.2025 по 31.07.2025, за який ОСОБА_1 нараховано та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за результатом розгляду заяви від 21.03.2025. За вказаних обставин, представник відповідача просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 79-81).

27.04.2026 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 від 17.04.2026, в які повідомлено суд, що позивач допустила описку в позовній заяві щодо періоду, за який має бути призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям: зазначено з 01.02.2025 по 31.07.2025, замість правильно з 01.09.2025 по 28.02.2026 (а.с. 84-85).

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є матір`ю шістьох дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 17); ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 18); ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 19); ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 20); ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 21); ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , які проживають разом з позивачем та її чоловіком ОСОБА_2 (а.с. 16).

Згідно заяви ОСОБА_1 від 27.09.2024 позивачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.09.2024 по 28.02.2025, а згідно заяви від 21.03.2025 на період з 01.03.2025 по 31.08.2025 (а.с. 41-42).

ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою від 18.09.2025 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 43-45).

За результатом розгляду вказаної заяви від 18.09.2025, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовило в допомозі малозабезпеченій сім`ї з 01.09.2025 по 28.02.2026 в зв`язку з тим, що єдиний соціальний внесок з 01.02.2025 по 31.07.2025 сплачено менше ніж за три місяці заявником або особою, що визначена членом сім`ї.

Листом від 26.02.2026 № 4462-2393/Т-02/8-0900/26 надано позивачу відповідь стосовно причин непризначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 10).

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у призначені та виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом, в якому просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити га виплатити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 з 01.09.2025 по 28.02.2026.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 №1768-ІІІ (далі - Закон №1768-ІІІ) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму, шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним верствам населення.

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї (стаття 1 Закону).

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Статтею 3 Закону №1768-III передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України, а також інші малозабезпечені сім`ї у випадках, встановлених законом.

Відповідно до статті 4 Закону №1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї.

Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 5 Закону №1768-III розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом.

До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з можливостей Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Для громадян, які одержали статус особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, прожитковий мінімум збільшується на 20 відсотків.

Максимальний розмір державної соціальної допомоги не може перевищувати прожитковий мінімум для сім`ї, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Частиною першою статті 6 Закону №1768-III визначено, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі - Порядок № 250).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Пунктом 3 Порядку № 250 передбачено, що призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї з використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (крім виплат, які здійснюються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 215 Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану:

структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) - до 30 червня 2025 р.;

органами Пенсійного фонду України - починаючи з 1 липня 2025 р. незалежно від зареєстрованого/задекларованого місця проживання (перебування).

Заяви з необхідними документами та/або відомостями для призначення державної соціальної допомоги (далі - заяви з необхідними документами та/або відомостями) приймаються від громадян:

органами соціального захисту населення - до 30 червня 2025 р. включно лише в разі надіслання їх із використанням засобів поштового зв`язку або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг);

органами Пенсійного фонду України починаючи з 1 липня 2025 р., зокрема у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг) незалежно від зареєстрованого/задекларованого місця проживання (перебування).

Згідно з пунктом 5 Порядку № 250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:

заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;

декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом уповноваженого органу. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення;

посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка (за наявності).

Інформація про склад малозабезпеченої сім`ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються уповноваженими органами, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.

До складу малозабезпеченої сім`ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім`єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім`ї незалежно від задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (перебування). Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім`ї не включаються. Права члена сім`ї має одинока особа. Склад малозабезпеченої сім`ї заявника визначається на дату звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Заява та декларація можуть бути надіслані до 30 червня 2025 р. включно до органу соціального захисту населення засобами поштового зв`язку або в електронній формі (після введення в експлуатацію відповідних технічних і програмних засобів) через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису відповідно до вимог Закону України Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги (далі - кваліфікований електронний підпис), із додаванням до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних заявника, підтверджених у процесі автентифікації із застосуванням електронної системи ідентифікації з високим або середнім рівнем довіри відповідно до вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг і Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги (далі - електронна система ідентифікації), в якій використовується база клієнтських даних банків.

У разі отримання надісланих з використанням інформаційно-комунікаційних систем заяви та декларації без кваліфікованого електронного підпису із застосуванням електронної системи ідентифікації, в якій використовується база клієнтських даних банків, державна соціальна допомога призначається лише після підписання заявником таких документів у паперовій формі протягом місяця з дня їх подання в електронній формі.

Якщо заяву та декларацію в зазначений строк не підписано незалежно від причин, уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї повинен подати нові заяву та декларацію для отримання державної соціальної допомоги.

Заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім`ї (прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія та номер свідоцтва про народження (для дитини віком до 14 років, а в разі відсутності паспорта громадянина України - до 16 років), серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

Для призначення державної соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї подає нові заяву та декларацію.

Пунктом 9 Порядку № 250 визначено, що середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців.

Шість місяців становлять шість місяців, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи).

Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.

Так, відповідно до абзацу 2 пункту 13 Порядку №632 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) під час обчислення державної соціальної допомоги для розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в якому відсутні доходи, включаються: 0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - для працездатних працюючих/непрацюючих осіб, які не мали доходів, доходи яких були меншими за 0,5 розміру мінімальної заробітної плати протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, визначених абзацами четвертим - шостим цього пункту), та/або якими чи за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок, сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи, а також для осіб, які перебувають у трудових відносинах і за яких не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок, у зв`язку з наявною заборгованістю роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (крім військовослужбовців або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування); осіб, які зареєстровані у філії регіонального/міжрегіонального центру зайнятості (або міському, районному, міськрайонному центрі зайнятості - до припинення їх діяльності) (далі - центр зайнятості) та не отримували допомогу по безробіттю; осіб, які доглядали за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку;

Випадки, коли державна соціальна допомога не призначається визначені в пункті 10 Порядку №250.

Так, підпункт 1 пункту 10 Порядку №250 визначено, що державна соціальна допомога не призначається/не виплачується, якщо, у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані у філії регіонального центру зайнятості (або міському, районному, міськрайонному центрі зайнятості - до дати припинення їх діяльності) (далі - центр зайнятості) як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).

Державна соціальна допомога у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи:

сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок, сумарно протягом трьох місяців;

доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю І групи, за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 19 Порядку №250 для призначення державної соціальної допомоги на запит уповноваженого органу у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються:

відомості про доходи осіб із Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДПС (у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном);

інформація про наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС (у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС);

реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України або спеціальний статус особи, - ДМС (у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС);

відомості про перетин державного кордону особами з обов`язковим зазначенням дати перетину - Держприкордонслужбою;

відомості про непрацюючу працездатну особу, яка зареєстрована як безробітна/перебуває на обліку як така, що шукає роботу, - центрами зайнятості.

Уповноважений орган для призначення державної соціальної допомоги використовує відомості про доходи застрахованих осіб, суми нарахованого та сплаченого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Уповноважені органи мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від підприємств, установ, організацій інформацію, необхідну для призначення державної соціальної допомоги та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за її призначенням.

Відомості, зазначені в цьому пункті, можуть подаватися уповноваженому органу в паперовій та електронній формі.

Перевірка належності фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, до першої - четвертої груп платників єдиного податку проводиться уповноваженим органом з використанням даних з Реєстру платників єдиного податку.

Як встановлено судом вище, за результатом розгляду заяви від 18.09.2025 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та долучених до неї документів, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовило у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яке мотивоване тим, що членом сім`ї сплачено єдиний соціальний внесок менше ніж за три місяці за період отримання доходу (з 01.02.2025 по 31.07.2025).

Так, чоловік позивача ОСОБА_2 проживає однією сім`єю з ОСОБА_1 , є працездатною особою, який досяг 18-ти років, та не працював, не проходив військової служби, не ФОП чи самозайнятою особою, не навчався за денною чи дуальною формою в закладах освіти, не зареєстрований в центрі зайнятості сумарно більше ніж 3 місяці.

До позовної заяви ОСОБА_1 долучила відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 12.12.2025 за період з січня по жовтень 2025 року щодо ОСОБА_2 . Згідно вказаних відомостей, ОСОБА_2 в період з 01.02.2025 по 31.07.2025 працював та отримував заробітну плату лише два місяці лютий та березень 2025 року (звільнений з роботи 31.03.2025), при необхідних не менше трьох місяців.

Так, у відомостях з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 12.12.2025 зазначено, що за період квітень 2025 травень 2025 відсутня інформація про доходи ОСОБА_2 (а.с. 22).

Щодо доводів позивача про те, що ОСОБА_2 виплачено в червні 2025 року 7920,77 грн., які включають попередні місяці квітень-травень 2025 року, то суд вказує на таке.

Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 12.12.2025, в червні 2025 року ОСОБА_2 нараховано Управлінням соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації 7920,77 грн., з яких не нараховано ні податку, ні військового збору. В графі «Код та назва ознаки доходу/код ознаки пільги» зазначено: « 128 Соціальні виплати з відповідних бюджетів» (а.с. 22).

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 № 1170 затверджено Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, пунктом 1 розділу І якого передбачено соціальні допомоги та виплати, встановлені колективним договором (працівникам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на народження дитини, сім`ям з неповнолітніми дітьми тощо).

Таким чином, доводи позивача про те, що ОСОБА_2 виплачено в червні 2025 року 7920,77 грн., з яких стягнуто єдиний соціальний внесок за квітень-травень 2025 року, не відповідають дійсності, оскільки нараховані ОСОБА_2 в червні 2025 року Управлінням соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації 7920,77 грн., є соціальними виплатами, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

За вказаних обставин, оскільки чоловік позивача ОСОБА_2 у період з 01.02.2025 по 31.07.2025 був працездатною особою, яка досягла 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, не працював, не проходила військової служби, не провадив підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобував освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстрований в центрі зайнятості як безробітний або як такий, що шукає роботу, сумарно більше ніж три місяці, тобто протягом періоду, за який враховуються доходи, суд дійшов висновку, що приймаючи рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, є необґрунтованим і не підлягає задоволенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.