Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ПОВЕРНЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ
25 червня 2026 року Справа № 280/2517/26 м.Запоріжжя Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Конишева О.В., перевіривши матеріали
позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 )
до Департаменту адміністративних послуг Великолепетиської селищної ради Херсонської області (74502, Херсонська область, Каховський район, смт. Велика Лепетиха, вул. Соборна, буд. 10, код ЄДРПОУ 04401530)
про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
24.03.2026 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач 1), ОСОБА_2 (далі позивач 2) до Департаменту адміністративних послуг Великолепетиської селищної ради Херсонської області (далі відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Великолепетиської селищної ради. Херсонської області про відмову в проведенні реєстраційних дій №83374511 та №83374761 від 19.02.2026;
зобов`язати відповідача здійснити державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно об`єкту нерухомості, а саме на квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Ухвалою суду від 30.03.2026 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) та встановлено позивачу термін для усунення недоліків 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Зазначено, що недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду уточненої позовної заяви із зазначенням яке саме із оскаржуваних рішень прийнято за результатами розгляду заяви позивача 1 та позивача 2.
ОСОБА_2 подано до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви до якої додано договір оренди будинку, як підтвердження фактичного місця проживання на території м. Запоріжжя.
Розглянувши вказану заяву суд зазначає наступне.
Так, судом в ухвалі про залишення позовної заяви без руху було, зокрема, зазначено:
«Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 2 статті 20 КАС України визначено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Відповідно до частини 1 статті 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Судом, встановлено, що місцем реєстрації позивача 2, ОСОБА_2 , є АДРЕСА_2 ; місцезнаходженням відповідача згідно матеріалів справи є: АДРЕСА_3 .
В свою чергу, позивачем 2 у позовній заяві в якості місця проживання зазначено адресу: АДРЕСА_1 .
Аналізуючи вказані обставини, суд зазначає, що правовідносини щодо місця проживання фізичної особи в публічно-правовому розумінні регулюються Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року №1382-ІV (далі Закон України №1382-ІV) та Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» від 05.11.2021 №1871-IX (далі Закон України №1871-IX).
У відповідності до статті 3 Закону України № 1382-IV, місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги; - місце проживання - житло місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об`єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги;
Статтею 2 Закону України №1871-IX визначено, що реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи; декларування місця проживання особи - повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання шляхом надання декларації про місце проживання в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади.
Положеннями статті 4 Закону України №1871-IX передбачено, що особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування).
Статтею 5 Закону України №1871-IX визначено, що громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території України, зобов`язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його.
Вказане свідчить, що в розумінні статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної особи, вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження), відомості про яке внесено до паспорта цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Доказів реєстрації місця проживання чи перебування позивача за вказаною ним адресою АДРЕСА_1 до матеріалів позову не надано.
З урахуванням викладеного, фактичне місце проживання позивача без реєстрації (декларування) та виконання встановленого статтею 5 Закону України №1871-IX обов`язку, не може вважатися місцем проживання (перебування, знаходження) останнього, «зареєстрованим у встановленому законом порядку» для цілей застосування статті 25 КАС України при визначені підсудності такої справи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Разом з тим, суд зазначає, що з оскаржуваних рішень не можливо встановити яке саме рішення прийнято за результатами розгляду заяви позивача 1 та позивача 2.
Враховуючи наведене, позивачам необхідно уточнити яке саме із оскаржуваних рішень прийнято за результатами розгляду заяви позивача 1 та позивача 2.».
Суд зазначає, що правовідносини щодо місця проживання фізичної особи в публічно-правовому розумінні регулюються Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року №1382-ІV (далі Закон України №1382-ІV) та Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» від 05.11.2021 №1871-IX (далі Закон України №1871-IX).
У відповідності до статті 3 Закону України № 1382-IV, місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги; - місце проживання - житло місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об`єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги;
Статтею 2 Закону України №1871-IX визначено, що реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи; декларування місця проживання особи - повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання шляхом надання декларації про місце проживання в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади.
Положеннями статті 4 Закону України №1871-IX передбачено, що особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування).
Статтею 5 Закону України №1871-IX визначено, що громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території України, зобов`язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його.
Вказане свідчить, що в розумінні статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної особи, вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження), відомості про яке внесено до паспорта цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Доказів реєстрації місця проживання чи перебування позивача за вказаною ним адресою: АДРЕСА_1 до матеріалів позову не надано. При цьому, договір оренди позивачем будинку за вказаною адресою не є підтвердженням реєстрації у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження) позивача за цією ж адресою.
З урахуванням викладеного, фактичне місце проживання позивача без реєстрації (декларування) та виконання встановленого статтею 5 Закону України №1871-IX обов`язку, не може вважатися місцем проживання (перебування, знаходження) останнього, «зареєстрованим у встановленому законом порядку» для цілей застосування статті 25 КАС України при визначені підсудності такої справи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Разом з тим, суд зазначав, що з оскаржуваних рішень не можливо встановити яке саме рішення прийнято за результатами розгляду заяви позивача 1 та позивача 2.
Крім того, суд зазначив, що недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду уточненої позовної заяви із зазначенням яке саме із оскаржуваних рішень прийнято за результатами розгляду заяви позивача 1 та позивача 2.
Проте, позивачі зазначені недоліки позовної заяви не усунули.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Відповідно до ч.5 ст.169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Враховуючи викладене та те, що позивачем, у встановлений судом строк, не усунуто недоліки позовної заяви, суддя дійшов висновку про повернення позовної заяви.
Разом з тим, суд зазначає, що позивач не позбавлений можливості звернутися із позовом до адміністративним суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Керуючись п.1 ч.4 ст.169, ст.ст.243, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Департаменту адміністративних послуг Великолепетиської селищної ради Херсонської області (74502, Херсонська область, Каховський район, смт. Велика Лепетиха, вул. Соборна, буд. 10, код ЄДРПОУ 04401530) -повернути позивачу.
Роз`яснити позивачеві, що повернення позовної заяви, згідно ч.8 ст.169 КАС України, не позбавляють права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її підписання, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя О.В.Конишева