Рішення № 137680634, 24.06.2026, Красилівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
24.06.2026
Номер справи
677/1125/26
Номер документу
137680634
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 677/1125/26

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.06.2026 м.Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Вознюка Р.В.,

за участі секретаря судового засідання Фартушок А.Р.,

справа № 677/1125/26,

учасники справи:

заявник ОСОБА_1 ,

заінтересована особа Красилівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України,

предмет заяви встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,

представник заявника ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Красилові справу в порядку окремого провадження,

В С Т А Н О В И В:

«І. Стислий виклад позиції заявника та заперечень заінтересованих осіб»

24.06.2026 представник заявника ОСОБА_2 звернулася до суду в інтерсах ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, у якій зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дід заявника ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживав на тимчасово окупованій території України, а саме в с. Залісне, Бахчисарайського району, АР Крим. Його смерть підтверджується копією свідоцтва про смерть російського зразка.

Заявник немає можливості отримати свідоцтво про смерть свого діда, оскільки він помер на тимчасово окупованій території, реєстрація його смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі наданого свідоцтва про смерть є неможливою, а встановлення факту смерті необхідне для отримання свідоцтва про смерть легітимним державним органом, що в подальшому надасть ОСОБА_1 можливість реалізувати свої спадкові права.

«ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи»

Заявниця ОСОБА_1 та її представник у судове засідання не з`явилася, у заяві представник заявника просила справу розглядати без участі заявника та її представника.

Представник заінтересованої особи Красилівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, у якій справу просив розглянути без представника відділу.

Розгляд справи здійснювався за відсутності учасників справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

«ІІІ. Процесуальні дії у справі»

24.06.2026 ухвалою суду відкрито провадження в справі.

«IV. Фактичні обставини, встановлені судом»

Судом встановлено, що ОСОБА_3 , який згідно з свідоцтвами про народження серії НОМЕР_1 , НОМЕР_2 та згідно з свідоцтвами про шлюб серії НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , є дідом заявника ОСОБА_1 проживав на тимчасово окупованій території України, а саме в с. Залісне, Бахчисарайського району, АР Крим, де помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

«V. Оцінка суду»

Відповідно до роз`яснень, даних в п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Відповідно до розділу ІІ Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 в редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 26.05. 2026 № 987, с. Залісне Бахчисарайського району, Автономної Республіки Крим (код КАТОТТГ: UA01020270020068295), де на день смерті проживав ОСОБА_3 , є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.

Згідно з положеннями статей 1, 5, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.

Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території. Громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.

За приписами п. 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Мінюста від 18.10.2000 № 52/5 підставою для державної реєстрації смерті є свідоцтво про смерть форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545. зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.

На теперішній час заявниця отримати свідоцтво про смерть в органі РАЦС за місцем смерті ОСОБА_3 не має можливості, оскільки зазначена територія є тимчасово окупованою.

Пунктом 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Мінюста від 18.10.2000 № 52/5, передбачено, що у зв`язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України, здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території.

Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території» передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , виданого 04.10.2018 Бахчисарайським районним відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Залісне, Бахчисарайського району, АР Крим.

Таким чином, зазначеними документами підтверджується факт смерті ОСОБА_3 .

Виходячи з практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами як джерело права, необхідно враховувати висновки суду у справах проти Туреччини (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001), Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016), де наголошено, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]. Цей висновок в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованих територіях, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цих територій при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті для реалізації майнових та особистих немайнових прав, суд вважає можливим, як виняток, взяти до уваги відомості, зазначені в свідоцтві про смерть особи, яке видане органом, що знаходиться на тимчасово окупованій території України.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території її діда ОСОБА_3 та вважає доведеним факт його смерті, і визначає датою його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 та місцем смерті - Україна, Автономна Республіка Крим, Бахчисарайський район, с. Залісне.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Керуючись ст.ст. 293, 315-319 ЦПК України, ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. 1, 2, 3, 4, 9, 15 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву задовольнити.

Встановити факт смерті на тимчасово окупованій території України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Королінське, Межевського району, Костромської області, який проживав за адресою: с. Залісне, Бахчисарайського району, АР Крим, визнавши датою його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 та місцем смерті - Україна, Автономна Республіка Крим, Бахчисарайський район, с. Залісне.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_6 .

Заінтересована особа Красилівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, місцезнаходження: 31000, Хмельницька область, м. Красилів, вул. Театральна, 1, код ЄДРПОУ: 21323523.

Суддя Р. В. Вознюк