Єдиний державний реєстр судових рішень
САМАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ДНІПРА
Справа № 206/4122/26
1-кс/206/754/26
УХВАЛА
Іменем України
22 червня 2026 року Самарський районного суду міста Дніпра у складі:
головуючий-слідчий суддя ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпро клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області майора поліції ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у м. Часів Яр, Бахмутського району Донецької області, громадянина України, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , який раніше обіймав посаду генерального директора Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал»,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 Кримінального кодексу України,
за участю: прокурора ОСОБА_5 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника-адвоката ОСОБА_6 , -
ВСТАНОВИВ:
22 червня 2026 року до Самарського районного суду міста Дніпра надійшло клопотання слідчого старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області майора поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором у кримінальному провадженні заступником керівника Луганської обласної прокуратури ОСОБА_7 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_4 .
Клопотання обґрунтовано тим, що 24.02.2022 Російською Федерацією здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв`язку з чим розпочато збройну агресію та ведення агресивної війни проти України з метою повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності та захоплення території України. Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, у зв`язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, №254/2023 від 01.05.2023, №451/2023 від 26.07.2023, №734/2023 від 06.11.2023, №49/2024 від 05.02.2024, №271/2024 від 06.05.2024, №469/2024 від 23.07.2024, №740/2024 від 28.10.2024, №26/2025 від 14.01.2025, №235/2025 від 15.04.2025, №478/2025 від 14.07.2025, №793/2025 від 20.10.2025, №40/2026 від 12.01.2026 та №342/2026 від 27.04.2026 із затвердженням Верховною Радою України шляхом прийняття відповідних Законів України. 17.12.2021 між керівником Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області ОСОБА_8 (далі керівник Лисичанської міської ВЦА) та генеральним директором Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» ОСОБА_4 (далі керівник підприємства) укладено контракт з керівником підприємства, що є у комунальній власності від 17.12.2021 №4 (далі контракт від 17.12.2021 №4) на наступний строк, а саме з 01.01.2022 по 31.12.2022. Згідно з п. 1.1 Контракту від 17.12.2021 № 4 керівник підприємства зобов`язується здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством комунального майна. Згідно з п. 1.3 Контракту від 17.12.2021 № 4 керівник підприємства діє на засадах єдиноначальності, підконтрольний та підзвітний керівнику Лисичанської міської ВЦА, підзвітний Управлінню житлово-комунального господарства Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, в межах, встановлених чинним законодавством, статутом підприємства та цим контрактом. Відповідно до положень Контракту від 17.12.2021 № 4 на генерального директора Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» ОСОБА_4 покладено права та обов`язки, відповідно до яких:
п.2.1 керівник підприємства здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства, передбачених законодавством, статутом підприємства.
п. 2.2 Керівник підприємства зобов`язується:
п. 2.2.2 забезпечувати належне, цільове та ефективне використання комунального майна, закріпленого за підприємством, включаючи грошові кошти;
п. 2.2.9 забезпечувати суворе дотримання цільового використання виділених бюджетних коштів;
п. 2.2.13 виконувати інші обов`язки у відповідності з чинним законодавством.
п. 2.3 Керівник підприємства має право:
п. 2.3.1 діяти від імені підприємства, представляти його у всіх підприємствах, установах і організаціях;
п. 2.3.2 здійснювати фінансово-господарську діяльність підприємства відповідно до чинного законодавства та статуту підприємства;
п. 2.3.3 користуватися правом розпорядження коштами підприємства;
п. 2.3.4 в межах своєї компетенції видавати накази, давати вказівки, обов`язки для виконання всіма працівниками підприємства, затверджувати посадові інструкції і положення про підрозділи підприємства; накладати на працівників стягнення відповідно до чинного законодавства;
п. 2.3.5 вирішувати інші питання, віднесені законодавством, статутом підприємства і цим контрактом до компетенції керівника підприємства.
Відповідно до п. 4.3 Контракту від 17.12.2021 № 4 керівник підприємства несе відповідальність за:
- п. 4.3.1 неякісне виконання обов`язків, покладених на керівника цим контрактом та статутом підприємства;
- п. 4.3.4 невжиття заходів щодо схоронності основних фондів підприємства, нераціональне використання усіх грошових коштів, що надходять на підприємство.
Відповідно до п.1.1. Статуту Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» (далі ЛКСП «Лисичанськводоканал»), затвердженого наказом Управління власності Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області №96 від 02.06.2021, ЛКСП «Лисичанськводоканал» (далі Підприємство), створено згідно чинного законодавства України, на базі майна, яке знаходиться у комунальній власності Лисичанської територіальної громади».
Згідно з п.1.2 Статуту засновником Підприємства є Лисичанська міська рада Луганської області.
Відповідно до п.1.3 Статуту Підприємство діє на підставі Статуту і діючого законодавства України.
Згідно з п. 3.1 Статуту метою діяльності Підприємства є:
- забезпечення водопостачання міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля та прилеглих селищ;
- забезпечення водовідведення та очищення стічних вод;
- досягнення економічного та соціального розвитку, отримання прибутку.
Відповідно до п. 3.3 Статуту Предметом діяльності Підприємства є:
- розподілення електроенергії (35.13).
Згідно з п.4.1 Статуту Власником Підприємства є:
- на період виконання військово-цивільною адміністрацією повноважень Лисичанської міської ради Луганської області Лисичанська міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області, яка здійснює управління майном, яке перебуває у комунальній власності Лисичанської територіальної громади, яка безпосередньо, так і через уповноважений нею орган Управління власності Лисичанської міської ради військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
Відповідно до п. 4.2 Статуту з питань здійснення господарської діяльності Підприємство підпорядковується та входить до сфери:
- на період виконання військово-цивільною адміністрацією повноважень Лисичанської міської ради Луганської області Управління житлово-комунального господарства Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
Згідно з п.4.3 Статуту Підприємство має самостійний баланс, розрахунковий рахунок та інші рахунки в установах банку, круглу печатку, штампи встановлених зразків, бланки зі своїм найменуванням.
Відповідно до п.4.4 Статуту Підприємство здійснює сою діяльність згідно діючого законодавства України та цього Статуту.
Відповідно до п.5.1 Статуту майно Підприємства складають основні фонди та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі Підприємства.
Згідно з п. 5.2 Статуту майно Підприємства є комунальною власністю Лисичанської територіальної громади та закріпляється за Підприємством на правах господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, Підприємство володіє, користується та розпоряджається цим майном згідно діючого законодавства України та цього Статут.
Відповідно до п.6.2 Статуту Підприємство зобов`язане:
- забезпечити роботу згідно мети та предмету діяльності підприємства;
- забезпечити цільове використання і збереження закріпленого за ним майна та виділених коштів із міського, обласного, державного бюджетів;
- здійснювати бухгалтерський оперативний облік і вести статистичну звітність згідно діючого законодавства України.
Згідно з п.7.5 Статуту органом управління Підприємства є Генеральний директор, який здійснює керівництво діяльністю Підприємства.
Відповідно до п. 7.7 Статуту Генеральний директор Підприємства:
- несе повну відповідальність за виконання планів і зобов`язань Підприємства, результати господарської діяльності Підприємства, використання комунального майна та прибутку Підприємства;
- діє без довіреності від імені Підприємства, представляє його в усіх підприємствах, організаціях, в усіх судових, правоохоронних органах, органах системи юстиції та інших органах;
- користується правом розпорядження майно, закріпленим за Підприємством, і коштами Підприємства згідно діючого законодавства та цього Статуту;
- укладає угоди, договори, видає довіреності, відкриває в установах банків розрахункові та інші рахунки;
- у межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки обов`язкові для всіх підрозділів і працівників підприємства;
- вирішує інші питання, віднесені чинним законодавством України, органами управління, Статутом підприємства та контрактом до компетенції генерального директора.
Згідно з ч.3 ст.18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді генерального директора Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал», являвся особою, яка обіймає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто був службовою особою.
Крім того, п.п. 5, 6 ч.1 ст.7 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетна система України ґрунтується, зокрема, на таких принципах як принцип обґрунтованості (бюджет формується на реалістичних макропоказниках економічного і соціального розвитку України та розрахунках надходжень бюджету і витрат бюджету, що здійснюються відповідно до затверджених методик та правил) та принцип ефективності та результативності бюджетної системи України (при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів).
Згідно з п.23 частини першої ст. 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства України є здійснення платежів за рахунок бюджетних коштів без реєстрації бюджетних зобов`язань, за відсутності підтвердних документів чи при включенні до платіжних документів недостовірної інформації, а також безпідставна відмова у проведенні платежу органами Казначейства України.
Відповідно до ч.1 ст.121 Бюджетного кодексу України посадові особи, з вини яких допущено порушення бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законом.
Відповідно до ч.2 ст.121 Бюджетного кодексу України порушення бюджетного законодавства, вчинене розпорядником чи одержувачем бюджетних коштів, може бути підставою для притягнення до відповідальності згідно з законами України його керівника чи інших відповідальних посадових осіб, залежно від характеру вчинених ними діянь.
Відповідно до ч.3 ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XIV відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.
ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді генерального директора ЛКСП «Лисичанськводоканал», будучи службовою особою, яка обіймає посаду у комунальному спеціалізованому підприємстві, пов`язану із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, якими особа наділена повноважним органом місцевого самоврядування, наділений правом розпорядження майном вказаного комунального підприємства, маючи умисел, спрямований на розтрату чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, а саме, коштів місцевого бюджету, в особливо великих розмірах, в умовах воєнного стану, вчинив корупційне кримінальне правопорушення за наступних обставин.
31.12.2021 між ЛКСП «Лисичанськводоканал» (код ЄДРПОУ 03339851), в особі генерального директора ОСОБА_4 та ТОВ «Енсол Україна» (код ЄДРПОУ 40692920), в особі генерального директора ОСОБА_9 укладено договір №04/22 від 31.12.2021 про постачання електричної енергії, відповідно до змісту якого постачальник - ТОВ «Енсол Україна» продає електричну енергію споживачу - ЛКСП «Лисичанськводоканал» для забезпечення потреб об`єктів споживача, який оплачує постачальнику вартість поставленої (спожитої) електричної енергії.
Відповідно до положень договору № 04/22 від 31.12.2021:
- п. 3.1 Постачання електричної енергії Споживачу здійснюється постачальником на підставі поданої Споживачем заяви-приєднання та Додатку 2 до даного договору, які мають містити: інформацію щодо об`єкта (об`єктів) постачання електричної енергії, в тому числі найменування об`єкта (за наявності), адреса тощо, їх ЕІС коди, відомості щодо строку (періоду) постачання електричної енергії (в тому числі дату початку постачання) за кожним об`єктом Споживача, відомості щодо погодинного споживання електричної енергії Споживача (за наявності).
- п. 3.2 Постачальник зобов`язаний здійснити постачання електричної енергії по всім визначеним в Заявці Споживача Об`єктам.
- п. 5.6 Обсяг споживання Товару по кожному об`єкту споживання Споживача визначається на підставі даних комерційного обліку. Організація порядку здійснення комерційного обліку споживання електричної енергії споживачем здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 311, та інших нормативно-правових актів.
- п. 5.7 Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
- п. 5.8 Постачальник надає рахунок та Акт приймання-передачі в строк до 15 числа місяця, наступного за місяцем постачання. Споживач зобов`язаний розглянути та підписати вказаний Акт у строк, що не перевищує 5 (п`ять) робочих днів, або дати вмотивовану відмову від підписання такого Акту, у цей же строк.
- п. 5.9 У разі затримки фінансування Споживач зобов`язаний розглянути та підписати вказаний Акт у строк, що не перевищує 5 (п`ять) робочих днів з дня надходження, або дати вмотивовану відмову від підписання такого Акту, у цей же строк.
- п.5.10 Споживач зобов`язаний сплатити вартість поставленої (спожитої) електричної енергії, на підставі Акту приймання-передачі електричної енергії та виставленого Постачальником рахунку на оплату, у строк що не перевищує 5 (п`ять) робочих днів з моменту отримання.
- п.5.13 У випадку несвоєчасного виставлення Постачальником рахунка на оплату, або наявності в ньому розбіжностей між підписаним Сторонами Актом приймання передачі електричної енергії, Споживач має право повернути такий рахунок без оплати.
- п.6.1 Споживач має право:
4) безоплатно отримувати інформацію про обсяги та інші параметри власного споживання електричної енергії;
5) звертатися до Постачальника для вирішення будь-яких питань, пов`язаних з виконанням цього Договору;
6) вимагати від Постачальника пояснень щодо отриманих рахунків/Актів приймання-передачі електричної енергії і у випадку незгоди з порядком розрахунків або заявленими обсягами споживання електричної енергії вимагати проведення звіряння розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим Договором та чинним законодавством порядку;
7) проводити звіряння фактичних розрахунків, з підписанням відповідного акта.
- п.12.1 Сторони цього Договору звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов`язань у разі виникнення обставин непереборної сили, які не існували під час укладання Договору, виникли поза волею Сторін (аварія, катастрофа, стихійні природні явища надзвичайної сили, ембарго, блокади, епідемія, війна тощо), якщо ці обставини вплинули на виконання цього Договору.
Відповідно до листа Торгово-промислової палати України (далі ТПП України) від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 засвідчено форс-мажорні обставини (обставин непереборної сили): військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 оку №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Враховуючи це, ТПП України підтвердила, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Так, приблизно в період з 24.02.2022 до 31.03.2022, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, за наявності корисливого мотиву, у генерального директора ЛКСП «Лисичанськводоканал» ОСОБА_4 , який був обізнаним про способи та обставини бюджетного фінансування, у тому числі оплати активної електроенергії, та достовірно знав про можливість отримання великого прибутку під час незаконного розпорядження бюджетними коштами, а також розумів та усвідомлював повноваження органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, у тому числі Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, ЛКСП «Лисичанськводоканал», виник протиправний умисел, спрямований на розтрату чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, під час здійснення оплати за спожиту електричну енергію.
Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, директор ЛКСП «Лисичанськводоканал» ОСОБА_4 , якому було достовірно відомо, що відповідно до наявних у ЛКСП «Лисичанськводоканал» відомостей, за березень 2022 року ЛКСП «Лисичанськводоканал» фактично надано послуг з розподілу електричної енергії у обсязі 1 023 875 кВт*год., в тому числі, від ТОВ «Луганське енергетичне об`єднання» у обсязі 962 925 кВт*год. та Луганської філії ДП «Регіональні електричні мережі» у обсязі 60 950 кВт*год, у невстановлений під час досудового розслідування день та час, перебуваючи у невстановленому місці, діючи на користь комерційної структури - ТОВ «Енсол України», володіючи достовірними відомостями щодо обсягів споживаної електричної енергії, своїм підписом та печаткою ЛКСП «Лисичанськводоканал» затвердив акт приймання-передачі електричної енергії № 3 від 31.03.2022, відповідно до змісту якого, постачальник - ТОВ «Енсол Україна» передав, а споживач - ЛКСП «Лисичанськводоканал» у березні 2022 року прийняв електричну енергію в обсязі 1 282 800 кВт*год. всього на загальну суму 6 588 460, 80 грн. (з урахуванням ПДВ), тобто з завищеним на 258 925 кВт*год. обсягом спожитої електричної енергії на суму 1 329 838, 80 грн. (з урахуванням ПДВ).
У подальшому, генеральний директор ЛКСП «Лисичанськводоканал» ОСОБА_4 , реалізуючи свій злочинний умисел, діючи на користь комерційної структури ТОВ «Енсол України», у період з 31.03.2022 до 21.04.2022, у не встановлені час та місце, звернувся на адресу Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації в особі в.о. керівника ОСОБА_10 із проханням виділення коштів місцевого бюджету на фінансову підтримку ЛКСП «Лисичанськводоканал» у сумі 8888702 грн. для оплати за активну електричну енергію за лютий та березень 2022 року.
В.о. керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації ОСОБА_10 , розглянувши звернення ЛКСП «Лисичанськводоканал», видав розпорядження від 21.04.2022 № 277, яким зобов`язав виділити та направити із місцевого бюджету кошти на фінансову підтримку ЛКСП «Лисичанськводоканал» за цільовим призначенням: «Забезпечення діяльності водопровідно-каналізаційного господарства» у сумі 8 888 702 грн, з яких - 6986918 грн. на оплату активної електроенергії за лютий та березень 2022 року.
На виконання розпорядження керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації від 21.04.2022 №277, Головним розпорядником бюджетних коштів Управлінням житлово-комунального господарства Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації, складено «Розподіл виділених бюджетних асигнувань» від 23.04.2022 №41, на підставі якого 25.04.2022 на розрахунковий рахунок ЛКСП «Лисичанськводоканал», відкритий у Управлінні Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області перераховано кошти місцевого бюджету у розмірі 8 888 702 грн.
У подальшому, у період з 21.04.2022 по 22.04.2022, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, у невстановленому місці та часу, ОСОБА_4 , діючи з корисливих мотивів, надав вказівку головному бухгалтеру ЛКСП «Лисичанськводоканал» ОСОБА_11 скласти платіжне доручення та здійснити оплату по Акту №3 приймання-передачі електричної енергії від 31.03.2022, з призначенням платежу: «Оплата за спожиту активну електричну енергію за 03.2022 р., договір №04/22 від 31.12.2021, додаткова угода №5 від 22.04.2022, акт приймання-передавання від 31.03.2022 №3, розпорядження керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації №277 від 21.04.2022».
22.04.2022, у не встановлені час та місце, головний бухгалтер ЛКСП «Лисичанськводоканал» ОСОБА_11 , не будучи обізнаною про протиправний умисел ОСОБА_4 , на виконання вказівки генерального директора ЛКСП «Лисичанськводоканал» ОСОБА_4 , склала платіжне доручення №29 від 22.04.2022 з призначенням платежу: «Оплата за спожиту активну електричну енергію за 03.2022 р., договір № 04/22 від 31.12.2021, додаткова угода №5 від 22.04.2022, акт приймання-передавання від 31.03.2022 № 3, розпорядження керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації № 277 від 21.04.2022» на загальну суму 6588460 грн., яке 23.04.2022 о 10 годині 20 хвилині підписала кваліфікованим електронним підписом 0203093424.
В подальшому, 23.04.2022 о 10 годині 28 хвилин, перебуваючи на території України, генеральний директор ЛКСП «Лисичанськводоканал» ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, з використанням кваліфікованого електронного підпису № 0203093420, підписав платіжне доручення №29 (внутрішній номер 207636703) від 22.04.2022, та в 10 годині 31 хвилині наклав на зазначене платіжне доручення печатку ЛКСП «Лисичанськводоканал» 0203093422. На підставі зазначеного платіжного доручення 25.04.2022 на розрахунковий рахунок ТОВ «Енсол Україна» № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк», перераховано кошти місцевого бюджету у сумі 6 588 460 грн. (з урахуванням ПДВ) із оплатою завищеного обсягу електричної енергії, за фактично не поставлену електричну енергію.
Згідно із вимогами пункту 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХУІ (далі Закон № 996-ХІV) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій, а згідно із вимогами пункту 8 статті 9 Закону № 996-ХІV та пункту 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, відповідальність за недостовірність даних, відображених в первинних документах, несуть особи, які склали та підписали ці документи.
Крім того, генеральний директор ЛКСП «Лисичанськводоканал» ОСОБА_4 у період квітня 2022 року, володіючи інформацією про те, що під час проведення активних бойових дій та постійних масованих обстрілів територій міст Лисичанська та Сєвєродонецька у період з 13.04.2022 із-за отриманих пошкоджень були відключені від електропостачання об`єкти ЛКСП «Лисичанськводоканал», та якому було достовірно відомо, що відповідно до наявних у ЛКСП «Лисичанськводоканал» відомостей за квітень 2022 року ЛКСП «Лисичанськводоканал» фактично надано послуг з розподілу електричної енергії у обсязі 1115786 кВт*год, в тому числі від ТОВ «Луганське енергетичне об`єднання» - 1114019 кВт*год та Луганської філії ДП «Регіональні електричні мережі» - 1767 кВт*год, продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, у не встановлені під час досудового розслідування дату та час, перебуваючи у не встановленому місці, діючи на користь комерційної структури ТОВ «Енсол Україна», своїм підписом та печаткою затвердив Акт № 4 приймання-передачі електричної енергії від 30.04.2022, відповідно до змісту якого, постачальник - ТОВ «Енсол Україна» передав, а споживач - ЛКСП «Лисичанськводоканал» у квітні 2022 року прийняв фактичний обсяг електричної енергії в обсязі 1282800 кВт*год, всього на загальну суму 6588460,80 грн. (з урахуванням ПДВ), тобто із завищеним на 167014 кВт*год обсягом кількості споживаної електричної енергії на суму 857 783,9 грн. (з урахуванням ПДВ).
Однак, генеральний директор ЛКСП «Лисичанськводоканал» ОСОБА_4 , продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, достовірно володіючи вказаною інформацією та розуміючи, що значна частина обладнання ЛКСП «Лисичанськводоканал» з 13.04.2022 залишилась без електропостачання, відповідно у ЛКСП «Лисичанськводоканал» зменшились обсяги споживання електричної енергії, реалізуючи свій протиправний умисел, спрямований на розтрату чужого майна - коштів місцевого бюджету, зловживаючи своїм службовим положенням та діючи на користь та в інтересах ТОВ «Енсол Україна», спрямував лист від 05.05.2022 без номера в.о. керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації ОСОБА_10 із проханням про виділення бюджетних коштів на фінансову підтримку ЛКСП «Лисичанськводоканал» в сумі 8788656 грн., із яких, для сплати за спожиту електричну енергію на адресу ТОВ «Енсол України» за квітень 2022 року у сумі 6 588 460 грн.
В.о. керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації ОСОБА_10 , розглянувши лист керівника ЛКСП «Лисичанськводоканал» своїм розпорядженням від 06.05.2022 № 309 зобов`язав виділити та направити із місцевого бюджету кошти на фінансову підтримку ЛКСП «Лисичанськводоканал» за цільовим призначенням: «Забезпечення діяльності водопровідно-каналізаційного господарства» у сумі 878 656 грн., з яких 6588460 грн. на оплату активної електроенергії за квітень 2022 року.
Головним розпорядником бюджетних коштів Управлінням житлово-комунального господарства Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації, на виконання розпорядження керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації від 06.05.2022 №309 складено «Розподіл виділених бюджетних асигнувань» від 07.05.2022 №49 на підставі якого на розрахунковий рахунок ЛКСП «Лисичанськводоканал», відкритий у Управлінні Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області, 09.05.2022 перераховано кошти місцевого бюджету у розмірі 8788656 грн.
У подальшому, у період з 06.05.2022 по 17.05.2022, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, у невстановленому місці та часу, ОСОБА_4 , діючи з корисливих мотивів, надав вказівку головному бухгалтеру ЛКСП «Лисичанськводоканал» ОСОБА_11 скласти платіжне доручення та здійснити оплату по Акту № 4 приймання-передачі електричної енергії від 30.04.2022, з призначенням платежу: «Оплата за спожиту активну електричну енергію за 04.2022р., договір № 04/22 від 31.12.2021, додаткова угода № 6 від 06.05.2022, акт приймання-передачі № 4 від 30.04.2022, розпорядження керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації № 309 від 06.05.2022».
17.05.2022 у не встановлені час та місце, головний бухгалтер ЛКСП «Лисичанськводоканал» ОСОБА_11 , не будучи обізнаною про протиправний умисел ОСОБА_4 , на виконання вказівки генерального директора ЛКСП «Лисичанськводоканал» ОСОБА_4 , склала платіжне доручення №33 від 17.05.2022 з призначенням платежу: «Оплата за спожиту активну електричну енергію за 04.2022р., договір №04/22 від 31.12.2021, додаткова угода №6 від 06.05.2022, акт приймання-передачі №4 від 30.04.2022, розпорядження керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації №309 від 06.05.2022», на загальну суму 6588460 грн., яке о 12 годині 50 хвилині підписала кваліфікованим електронним підписом 0203093424.
В подальшому, 17.05.2022 о 12 годині 53 хвилин, перебуваючи на території України, генеральний директор ЛКСП «Лисичанськводоканал» ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, з використанням кваліфікованого електронного підпису № 0203093420, підписав платіжне доручення № 33 (внутрішній номер 210694127) від 17.05.2022, та в 13 годині 10 хвилин наклав на зазначене платіжне доручення печатку ЛКСП «Лисичанськводоканал» 0203093422. На підставі зазначеного платіжного доручення 23.05.2022 на розрахунковий рахунок ТОВ «Енсол Україна» № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк», перераховано кошти місцевого бюджету у сумі 6 588 460 грн. (з урахуванням ПДВ) із оплатою завищеного обсягу електричної енергії, за фактично не поставлену електричну енергію.
Згідно із вимогами пункту 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХУІ (далі Закон № 996-ХІV) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій, а згідно із вимогами пункту 8 статті 9 Закону № 996-ХІV та пункту 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, відповідальність за недостовірність даних, відображених в первинних документах, несуть особи, які склали та підписали ці документи.
Відповідно до висновків Акту від 11.08.2023 №12.6-05/2 «Планової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ЛКСП «Лисичанськводоканал» за період з 01.01.2022 по 30.06.2023», складеного Управлінням північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області, виявлено недотримання вимог пункту 2.1.2 розділу ІІ «Організація процесу комерційного обліку» Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та канальних послуг від 14.03.2018 № 311 (в редакції постанови НКРЕКП від 20.03.2020 № 716) в частині надання учасниками ринку електричної енергії повної та достовірної інформації про обсяги виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, імпортованої та експортованої, а також спожитої електричної енергії у визначений проміжок часу для її подальшого використання та здійснення розрахунків між учасниками ринку та умов пункту 5.6 договору від 31.12.2021 № 04/22, чим порушено вимоги статті 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-ІV та вимог статті 526 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІV, внаслідок зайвого (безпідставного) включення обсягів електричної енергії до Актів приймання-передачі електричної енергії від 31.03.2022 № 3 та від 30.04.2022 № 4 завищено обсяги електричної енергії на 425 939 кВт*год всього на загальну суму 2 187 622,70 грн.
Тобто, внаслідок завищення обсягу переданої (спожитої) електричної енергії на 425 939 кВт*год, ЛКСП «Лисичанськводоканал» зайве перераховано кошти місцевого бюджету у сумі 2 187 622,70 грн. (з урахуванням ПДВ), чим завдано матеріальної шкоди (збитків/втрат) місцевому бюджету.
Відповідно до висновку комісійної судової економічної експертизи №574 від 29.05.2025 проведеної Полтавським відділенням Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса» Міністерства юстиції України: розрахунок розміру кваліфікованої в Акті Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області від 11.08.2023 №12.6-05/2 планової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ЛКСП «Лисичанськводоканал» за період з 01.01.2022 по 30.06.2023» як матеріальна шкода місцевому бюджету через зайве перерахування на користь ТОВ «Енсол Україна» грошових коштів через завищення обсягу спожитої ЛКСП «Лисичанськводоканал» електричної енергії документально підтверджується в сумі 2 187 621,10 грн.
Своїми умисними, протиправними діями, які полягали у розтраті чужого майна (бюджетних коштів) шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем на користь та в інтересах третіх осіб, а саме ТОВ «Енсол Україна», ОСОБА_4 у порушення вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» під час розрахунків за електричну енергію у березні та квітні 2022 року, завдав шкоду у розмірі 2187621,10 грн., тобто в особливо великих розмірах, Лисичанській міській територіальній громаді Сіверськодонецького району Луганської області в особі Лисичанської міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області.
Таким чином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах в умовах воєнного стану.
18 червня 2026 року у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, повідомлено про підозру ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Під час проведення першочергових слідчих (розшукових) дій ОСОБА_4 свою вину у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення не визнав. Разом з тим вина останнього повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, якими обґрунтовується пред`явлена підозра.
ОСОБА_4 відповідно до ч.ч. 5, 6 ст.12 КК України підозрюється у вчиненні особливо тяжкого корупційного злочину, за який законом згідно з санкцією ч.5 ст.191 КК України передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Необхідність обрання стосовно підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обумовлюється наявністю ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.
Метою та підставами застосування стосовно підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватись від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення.
Слідчий зазначає, що тримання ОСОБА_4 під вартою є єдиним, виключним і достатнім запобіжним заходом, який зможе забезпечити належну поведінку підозрюваного на час здійснення досудового розслідування кримінального провадження. Обрання запобіжного заходу більш м`якого, ніж тримання під вартою, не забезпечить запобіганню спробам підозрюваного переховуватись від слідства та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків по кримінальному провадженню, вчинити інше кримінальне правопорушення тобто запобігання ризикам, передбаченим ч.1 ст.177 КПК України.
Слідчий просить задовольнити клопотання та обрати стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, терміном на 60 днів з моменту затримання.
Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання та просив його задовольнити і обрати відносно ОСОБА_12 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Підозрюваний ОСОБА_4 в судовому засіданні обрати запобіжний захід не пов`язаний з триманням під вартою.
Захисник в судовому засіданні в судовому засіданні обрати запобіжний захід не пов`язаний з триманням під вартою.
Вислухавши доводи прокурора та слідчого, думку захисника та пояснення підозрюваного, дослідивши подані матеріали, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Луганській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12026130000000260 від 05.06.2026 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
18 червня 2026 року у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, повідомлено про підозру ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч.2 ст.177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Як встановлено судом, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, який відповідно до ст.12 КК України віднесено до категорії тяжких злочинів, за які передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна, що дає підстави суду вважати, що існують ризики того, що підозрюваний знаючи про можливість суворого покарання може спробувати переховатися від органів досудового розслідування та суду. Також, підозрюваний ОСОБА_4 може вчинити спроби незаконного тиску на свідків шляхом вмовляння чи іншими силовими методами тиску.
Разом з тим, прокурором не надано суду переконливих доказів, що жоден з більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, з покладенням на нього обов`язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України.
Такий запобіжний захід, на думку слідчого судді, зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.176-184, 193-194, 196, 205, 206, 369-372, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області майора поліції ОСОБА_3 задовольнити частково.
Застосувати стосовно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, за місцем його мешкання: АДРЕСА_2 , строком на два місяці, а саме до 21 серпня 2026 року включно.
Заборонити ОСОБА_4 залишати своє житло в період часу з 22.00 години до 06.00 години без дозволу слідчого, прокурора або суду.
Покласти на ОСОБА_4 обов`язок прибувати до слідчого, прокурора або суду за першим викликом; не відлучатися із с. Терешки Полтавського району Полтавської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; утриматися від спілкування зі свідками у цьому кримінальному проваджені; здати на зберігання до органу Державної міграційної служби України свій паспорт (паспорти) громадянина України для виїзду за кордон.
Роз`яснити ОСОБА_4 що у разі невиконання покладених на ним цією ухвалою обов`язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1