Ухвала суду № 137671212, 15.05.2026, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
15.05.2026
Номер справи
569/11615/26
Номер документу
137671212
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 569/11615/26

1-кс/569/4234/26

УХВАЛА

15 травня 2026 року м. Рівне

Слідча суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_6 , розглянувши у судовому засіданні в м.Рівне, клопотання старшого слідчого в ОВС Третього слідчого відділу(з дислокацією у м. Рівному) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, майор Державного бюро розслідувань ОСОБА_7 (далі слідчий), яке погоджене прокурором Рівненської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_8 (далі прокурор), в рамках кримінального провадження №62026240030000527 від 13.01.2026 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 408; ч. 5 ст. 426-1; ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 409; ч. 4 ст. 409, ч. 1 ст. 263 КК України таза підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальногоправопорушення, передбаченогоч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 409КК Українипро застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , -

ВСТАНОВИЛА:

В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що відповідно до наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ОСОБА_5 призначено на посаду заступника начальника-начальника штабу НОМЕР_1 центру підготовки підрозділів оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_2 ), місцем дислокації якої є АДРЕСА_1 .

Відтак, ОСОБА_5 набув статусу військовослужбовця Збройних Сил України, є військовою службовою особою, а тому на нього поширюються вимоги Статутів Збройних Сил України та нормативні акти Міністерства оборони України, які останні повинні беззастережно дотримуватися та керуватися у здійсненні службової діяльності.

Тому, заступник начальника-начальник штабу НОМЕР_1 центру підготовки підрозділів оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_2 ) полковник ОСОБА_5 під час проходження військової служби за своїм військовим званням та посадою є начальником по відношенню до військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які йому підпорядковуються.

Водночас, ОСОБА_5 та інші військові посадові особи військової частини НОМЕР_2 чітко обізнані з тим, що вони у силу займаних посад повинні керуватися загальнодержавними інтересами, а також не використовувати свою посаду в цілях, не пов`язаних з виконанням його службових повноважень, зокрема в особистих чи корисливих цілях, є суб`єктами відповідальності за корупційні правопорушення, передбачені ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», і яким, відповідно до ст. 22 цього ж Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості у приватних інтересах, у тому числі шляхом одержання неправомірної вигоди у будь-якій формі.

Однак, заступник начальника-начальник штабу НОМЕР_1 центру підготовки підрозділів оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_2 ) полковник ОСОБА_5 , будучи начальником відносно військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 за посадою та військовим званням, достовірно знаючи вищевказані статутні вимоги, які регламентують взаємовідносини між військовослужбовцями та порядок проходження військової служби, обіймаючи посаду, що пов`язана з виконанням організаційно-розпорядчих обов`язків, перебуваючи на території військової частини НОМЕР_2 , діючи у порушення вимог ст.3, 19, 21, 28, 68 Конституції України, ст.6, 11, 16, 29, 30, 37, 49, 50 130 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст.4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст. 22 ЗУ «Про запобігання корупції», а також інших нормативно-правових актів, які регулюють вищевказані взаємовідносини, діючи умисно, грубо порушуючи порядок проходження військової служби, в умовах воєнного стану,усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, перевищуючи надані йому службові повноваження та владу, у власних цілях, діючи за попередньою змовою з низкою військовими посадовими особами військової частини НОМЕР_2 , організував низку механізмів, пов`язаних з ухиленням військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 від військової служби та залучив до такої протиправної діяльності низку військових посадових осіб з числа керівної ланки військової частини НОМЕР_2 , з якими чітко узгодив спосіб їх реалізації, розподіливши ролі та функції у складі такої групи, визначивши форми латентного способу їх вчинення із застосуванням різноманітних заходів конспірації, при цьому заздалегідь усвідомлюючи потенційну можливість викриття такої злочинної діяльності і використовуючи наявні корупційні зв`язки з правоохоронними органами з метою запобігання такого факту, таким чином у сукупності забезпечивши організовану під чітким керівництвом реалізацію низки протиправних дій у сфері службової діяльності та проти встановленого порядку проходження військової служби, незважаючи на те, що вони свою чергу підривають обороноздатність держави у воєнний час, порушують функції збройних формувань Збройних Сил України, у сукупності становлять надзвичайно високий ступінь суспільної небезпеки для держави.

Зокрема, період не пізніше лютого 2026 року і по даний час заступник начальника-начальник штабу НОМЕР_1 центру підготовки підрозділів оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_2 ) полковник ОСОБА_5 , як військова службова особа, маючи безпосередній вплив на службову та фінансово-господарську діяльність, пов`язану з використанням військового майна виділеного для потреб Збройних Сил України, діючи за попередньою змовою з іншими військовими посадовими особами військової частини НОМЕР_2 в умовах повномасштабного вторгнення країни агресора, свідомо порушуючи антикорупційне законодавство, організував спільно з останніми механізм ухилення військовослужбовцями ОСОБА_9 , ОСОБА_10 від проходження військової служби та одночасно незаконно залучив їх у відведений для виконання обов`язків військової служби час до проведення ремонту та будівельних робіт приватного будинку та господарських будівель на земельній ділянці із кадастровим номером: 5624680400:08:032:0616, що знаходиться у АДРЕСА_1 , де фактично проживає ОСОБА_5 та ОСОБА_11 , та яка належить на праві приватної власності матері ОСОБА_11 - ОСОБА_12 , чим фактично ця група осіб незаконно усунула від виконання обов`язків військової служби військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_9 та ОСОБА_10 та протиправно забезпечила незаконне нарахування грошового забезпечення шляхом організації та використання завідомо підроблених службових документів, у зв`язку з чим такими протиправними діями заподіяно державі збитків на різні суми , що у сукупності є суспільно-небезпечним діяннями, які порушують функції збройних формувань України, не сприяють зміцненню дисципліни та фактично утворює деструктивні прояви у інших осіб, а у сукупності також стимулює не проходити військову службу та уникати її шляхом вчинення протиправних дій.

13.05.2026 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м.Хмельницький Хмельницької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, українця, заступника начальника-начальника штабу 233 центру підготовки підрозділів оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_2 ), у військовому званні «полковник», раніше не судимого, повідомленопро підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбачених ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 409 КК України.

Надалі о 14 год. 57 хв. 13.05.2026 вищевказаного військовослужбовця затримано у порядку ст. 615 КПК України.

Відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.184 КПК України, під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених у ч.1 ст.177 КПК України.

Прокурор та слідчий клопотання підтримали, просили застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Підозрюваний та його захисник в судовому засіданні заперечували проти застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою.

Заслухавши учасників кримінального провадження, дослідивши клопотання та додані матеріали, слідча суддя приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст.183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.

Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.

Вище наведені у клопотанні докази в сукупності вказують на обґрунтовану підозру у вчиненні останнім інкримінованого кримінального правопорушення.

Відповідно до рішення ЄСПЛ від 12.03.2013 року у справі «Волосюк проти України» тяжкість обвинувачення може бути достатньою причиною разом з іншими для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Тобто, у розумінні практики Європейського суду з прав людини сама тяжкість обвинувачення не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту.

Посилання на один або кілька ризиків, зазначених у статті 177 КПК України:

Підозрюваний може переховуватися від органу досудового розслідування та суду, що підтверджується, тим що така особа підозрюється у вчиненні тяжкого злочину за який передбачено понесення винною особою покарання у вигляді позбавлення волі строком до 10років, у зв`язку із чим розуміючи тяжкість понесення покарання у разі визнання підозрюваноговинним у вчиненні інкримінованого злочину, останній може переховуватись від органу досудового розслідування та суду з метою уникнення понесення покарання.Разом з тим, на цей час досліджуються інші епізоди його та інших пов`язаних з ним осіб протиправної діяльності. При цьому, можливі посилання сторони захисту на відсутність на даний час спроб втечі підозрюваного будуть безпідставними, оскільки його належна процесуальна поведінка наразі обумовлена не його правосвідомістю, а відсутністю запобіжного заходу, що жодним чином не свідчить про неможливість переховування підозрюваногоу разі не обрання йому запобіжного заходу.

Разом з цим, ОСОБА_5 є діючим військовослужбовцем, перебуває на посаді заступника начальника-начальника штабу НОМЕР_1 центру підготовки підрозділів оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_2 ), у військовому званні «полковник» та володіючи документами для виїзду за кордон, може змінити місце свого проживання, у тому числі шляхом виїзду за кордон, оскільки є діючим військовослужбовцем, які можуть здійснювати перетин державного кордону України.

Також, ОСОБА_5 , у зв`язку з проходженнямпротягом тривалого часу на керівних посадах у лавах Збройних Сил України та Центрів комплектування та соціальної підтримки, маючи численні зв`язки серед співробітників правоохоронних органів, прикордонної служби, співробітників СБУ, ймовірно обізнаний про місця перетину державного кордону з Республікою Польща чи Республікою Білорусь, які охороняються меншим складом прикордонних нарядів або у час коли наряд відсутній, що дасть можливість перетнути такий кордон без проблем та без документів або обрати поширений на даний час механізм виготовлення фальсифікованих документів, які можна використати для виїзду за кордон, і таким чином ухилятися від органів слідства та суду. Здійснити ці дії останній зможе у тому числі за допомогою осіб, які сприяли їм у вчиненні такого та інших злочинів, оскільки його переховування, а відповідно ускладнення можливості з`ясувати істину у цьому кримінальному провадженні є беззаперечним інтересом з їх сторони, а отже, у сукупності, він може за їх допомогою переховуватися у невідомому органу досудового розслідуванню місці з метою уникнення від кримінальної відповідальності, що не сприятиме завданням кримінального судочинства у цілому.

Незаконно впливати на свідків та підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні, що підтверджується тим, що під час проходження ОСОБА_5 протягом тривалого часу військової служби на керівних посадах у лавах Збройних Сил України та Центрів комплектування та соціальної підтримки, наявність в останнього численних зв`язків серед співробітників правоохоронних органів, які за його проханням чи вказівками можуть сприяти в уникненні від кримінальної відповідальності у різноманітних формах.

Так, заступник начальника-начальник штабу НОМЕР_1 центру підготовки підрозділів оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_2 ) полковник ОСОБА_5 під час проходження військової служби за своїм військовим званням та посадою є начальником по відношенню до військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які йому підпорядковуються, зокрема щодо військовослужбовців ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , а тому, є достатні підстави вважати, що як особисто, так і через колег по службі, можуть вживатися заходи, пов`язані із здійсненням заходів, у тому числі шляхом зловживання службовим становищем у латентній формі, основною ціллю яких є запобігання здійснення кримінального судочинства у цілому, зокрема здійснення повного та об`єктивного досудового розслідування та судового розгляду.

Таким чином ОСОБА_5 має реальні можливості вплинути на таких підозрюваних та інших свідків, зокрема військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , які йому підпорядковуються. Слід зазначити, що ризик незаконного впливу на свідків та підозрюваних залишається актуальним з огляду на встановлену КПК України процедуру отримання показань від осіб, які є свідками, у кримінальному провадженні, а саме усно шляхом допиту особи в судовому засіданні відповідно до положень ст. 23 КПК України. Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них, відповідно до ч. 4 ст. 95 КПК України.

Підозрюваний може знищити, сховати, або спотворити документи, які мають істотне значення для встановлення обставини кримінального правопорушення обґрунтовується тим, що ОСОБА_5 може їх спотворити чи змінити, щоб уникнути відповідальності за скоєне кримінальне правопорушення. Також ОСОБА_5 , маючи доступ до медичних документів може симулювати хворобу, підробивши для цього відповідні документи або іншим обманом, щоб не перебувати в умовах ізоляції до завершення досудового розслідування.Також, вартує уваги факт проходження вказаним військовослужбовцем військової служби тривалий період часу, наявність в останнього численних зв`язків серед військовослужбовців в силу наданих йому службових повноважень та влади, які за його проханням чи вказівками можуть сприяти в уникненні від кримінальної відповідальності у різноманітних формах, зокрема у підміні/знищенні інших документів.

Підозрюваний може вчиняти інші кримінальні правопорушення підтверджується тим, що ОСОБА_5 за попередньою змовою з іншими військовослужбовцями організував механізм ухилення від проходження військової служби в умовах воєнного стану, який функціонував протягом тривалого періоду часу до моменту затримання ОСОБА_5 співробітниками правоохоронного органу, основною ціллю якого було особисте незаконне збагачення та підрив обороноздатності.

Також, підозрюваний ОСОБА_5 вчинив фактично не один, а кілька злочинів, відомості щодо яких найближчим часом заплановано вносити до ЄРДР та вирішувати повідомлення йому та іншим особам про підозру.

Так, 13.05.2026 за результатами обшуку за місцем реєстрації ОСОБА_5 , вилучено бойові припаси, про що внесено відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України.

Приймаючи до уваги існування ризиків передбачені ч.1 ст.177 КПК України, тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 , обставини його вчинення, та дані про особу підозрюваного є необхідним застосувати до ОСОБА_5 запобіжний захід тримання під вартою з визначенням розміру застави.

Відповідно до ч.3 ст.183 КПК України, враховуючи обставини вчинення кримінальних правопорушень та їх тяжкість відповідно до ст.12 КК України, підозрюваному слід обрати розмір застави - 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У разі внесення застави за підозрюваного, з урахуванням тяжкості злочину та обставин злочину, слід покласти обов`язки передбачені статтею 194 КПК України, а саме: прибувати до слідчого чи прокурора із встановленою періодичністю; прибувати на виклик слідчого, прокурора та суду; не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду; носити електронний засіб контролю; здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд та в`їзд в Україну; утримуватися від спілкування із фігурантами провадження (підозрюваними та свідками, яких визначить слідчий).

Керуючись ст.ст. 176,177,184,186,193 КПК України, слідча суддя

У Х В А Л И Л А:

Клопотання задовольнити частково.

Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця міста Хмельницький Хмельницької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, українця, заступника начальника-начальника штабу 233 центру підготовки підрозділів оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (військова частина НОМЕР_2 ), у військовому званні «полковник»- запобіжний захід тримання під вартою в межах строку досудового розслідування, але не більше ніж на 60 діб, тобто до 12.07.2026 року включно.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , утримувати в Державній установі «Рівненський слідчий ізолятор».

Одночасно визначити розмір застави 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сумі 3 328 000 (три мільйони триста двадцять вісім тисяч) гривень у національній грошовій одиниці, яка може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) за наступними реквізитами: Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 26259988, Банк отримувача, ДКСУ, м.Київ, Код банку отримувача (МФО) 820172, Рахунок отримувача UA048201720355229002000010559.

Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою протягом дії ухвали.

Покласти на підозрюваного у разі внесення застави обов`язки, передбачені ч.5 ст.194 КПК України, а саме: прибувати до слідчого чи прокурора із встановленою періодичністю; прибувати на виклик слідчого, прокурора та суду; не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду; здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд та в`їзд в Україну; утримуватися від спілкування із фігурантами провадження (підозрюваними та свідками, яких визначить слідчий).

Роз`яснити підозрюваному, що у разі внесенні застави у визначеному у даній ухвалі розмірі, оригінал документу з відміткою банку, який підтверджує внесення на депозитний рахунок має бути наданий уповноваженій особі Державній установі «Рівненський слідчий ізолятор».

У разі внесенні застави та з моменту звільнення підозрюваного з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної у даній ухвалі, підозрюваний зобов`язаний виконувати покладені на нього обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.

З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави підозрюваний вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.

Строк дії ухвали та покладених обов`язків, у разі внесення застави - до 12.07.2026 року включно.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.

Слідчий суддя Рівненського міського суду ОСОБА_15