Єдиний державний реєстр судових рішень 24.06.2026
Справа № 696/870/26
№ 3/696/353/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.06.2026 м. Кам`янка
Кам`янський районний суд Черкаської області в складі:
головуючої судді Ніколенко О.Є.,
за участі:
секретаря судового засідання Старущенко Н.П.,
прокурора Забоя О.В.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , начальника Відділу земельних відносин, житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області,
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
встановив:
ОСОБА_1 , будучи начальником Відділу земельних відносин, житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області та відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією в порушення вимог ч.1 ст.45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2026, а декларація фактично подана 22.05.2026, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала, пояснила, що не знала, що їй потрібно подавати щорічну декларацію навіть перебуваючи у декретній відпустці.
Прокурор Забой О.В., обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, підтримав, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діяння, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП та просив накласти стягнення у вигляді штрафу у мінімальному розмірі.
Заслухавши пояснення і доводи особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та думку прокурора, суддя, вивчивши надані докази, приходить до наступного.
Згідно із ч. 1 ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Згідно з розпорядженням виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області №47-к від 08.04.2024 року «Про призначення ОСОБА_2 » з 09.04.2024 призначено ОСОБА_2 на посаду начальника Відділу земельних відносин, житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування виконавчого комітету Михайлівської сільської ради у період воєнного стану без конкурсного відбору за основним місцем роботи, з посадовим окладом згідно штатного розпису. Присвоєно ОСОБА_2 13 ранг посадової особи органу місцевого самоврядуванняв межах 6 категорій посад.
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 виданого виконавчим комітетом Балаклеївської сільської ради встановлено, що ОСОБА_2 після реєстрації шлюбу змінила прізвище на « ОСОБА_3 ».
Згідно з розпорядженням виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області №120-в від 29.04.2025 року «Про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», ОСОБА_1 надано відпостку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 21.05.2025 по 16.03.2028.
У розумінні до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та зобов`язана подавати декларацію відповідно до встановленого Законом порядку.
Згідно із ч. 1 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
ОСОБА_1 , як начальник Відділу земельних відносин, житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Пунктом 2 розділу ІІ Наказу НАЗК №252/23 від 08.11.2023 визначено, що суб`єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:
1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 будучи призначеною на посаду з 09.04.2024, то повинна була подавати електронні декларації кожного звітного року, а тому граничним терміном подачі щорічної декларації за 2025 рік є 31.03.2026.
За результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на офіційному веб-сайті Національного агентства, установлено, що ОСОБА_1 лише 22.05.2026 в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік.
При цьому, суд не вбачає у діях ОСОБА_1 порушення п. 2-7 Прикінцевих положень Закону, оскільки вказаним пунктом встановлено строки для подання щорічної декларації особами, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тоді як ОСОБА_1 інкримінується несвоєчасне подання без поважних причин декларації за 2025 рік.
Також вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, підтверджується матеріалами адміністративної справи,а саме:
- Протоколом № 435/2026 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 10.06.2026,
- повідомленням НАЗК про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,
- декларацією ОСОБА_1 від 22.05.2026,
- розпорядженням виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області №47-к від 08.04.2024 року «Про призначення ОСОБА_2 » та посадовою начальника Відділу земельних відносин, житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області,
- положенням про Відділ земельних відносин, житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області,
- копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 ,
- розпорядженням виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області №120-в від 29.04.225 року «Про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку».
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначимі.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, які не викликають у суду сумнівів, оскільки вони є логічними, послідовними та узгоджуються з матеріалами справи.
До обставин, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 суд відносить щире розкаяння. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суддя не вбачає.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушниці, ступеня її вини, наявності обставини, яка пом`якшує відповідальність та відсутності обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суддя вважає за необхідне накласти на останню адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яке буде достатнім для її виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як нею, так і іншими особами.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» та в порядку ст.40-1 КУпАП із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 40-1, 160, 280, 283, 284 КУпАП,-
постановив:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850 (вісімсот п`ятдесят) грн (Отримувач: ГУК у Черк. обл../тг м. Кам`ян./ 21081100 р/р: UA468999980313090106000023631 МФО 899998 Код класифікації доходів бюджету : 21081100 ЄДРПОУ: 37930566 Банк одержувача- Казначейство України (ел.адм.подат.) призначення платежу-адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 у дохід Державної судової адміністрації України (Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн. 60 коп.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Положення ч. 2 ст. 308 КУпАП передбачають, що у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред`явлення постанови до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Кам`янський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.Є. Ніколенко