Єдиний державний реєстр судових рішень Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/1435/26
П О С Т А Н О В А
22 червня 2026 року м. Овруч
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Гришковець А.Л.,
із секретарем судового засідання Максимець О.В.,
з участю прокурора Мамкути А.М.,
особи, яка притягується до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли з управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , будучи у період з 13.06.2023 по 20.08.2024 майстром лісу Овруцького лісництва філії «Овруцьке спеціалізоване лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» та відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України та вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 статті 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав. При цьому пояснив, що із Законом України «Про запобігання корупції» він не знайомився. Під час роботи та при звільненні подавав декларації, коли йому про це говорили відповідальні працівники. Про те, що потрібно подати декларацію після звільнення він не знав і йому ніхто не сказав.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді мінімального розміру штрафу.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Норма ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Об`єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері запобігання корупції, а безпосереднім - відносини у сфері здійснення антикорупційного фінансового контролю.
Предметом правопорушення є декларація, подана шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції: за минулий рік.
Об`єктивна сторона даного адміністративного правопорушення полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суб`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, характеризується виключно виною у формі прямого умислу за інтелектуальною ознакою.
Відповідно до п.п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові та службові особи державної лісової охорони.
Згідно з вимогами абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Наказом директора філії «Овруцьке спеціалізоване лісове господарство» ДП «Ліси України» «Про переведення» №93-к від 12.12.2023 ОСОБА_1 переведено на посаду майстра лісу Овруцького лісництва філії «Овруцьке спеціалізоване лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» з 13.06.2023.
Наказом в.о. директора філії «Овруцьке спеціалізоване лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» «Про звільнення» №166-к від 20.08.2024 ОСОБА_1 звільнено з посади майстра лісу Овруцького лісництва філії «Овруцьке спеціалізоване лісове господарство» ДСГП «Ліси України» з 20.08.2024 за угодою сторін.
За таких обставин, ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади майстра лісу Овруцького лісництва філії «Овруцьке спеціалізоване лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» з 20.08.2024 за угодою сторін, та у відповідності до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язані з корупцією, повинен був подати в установленому абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності.
Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функції держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями, тільки 14.07.2025 о 14 год. 19 хв., тобто несвоєчасно, чим порушив вимоги ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
За змістом ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновків експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи записів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні даного адміністративного правопорушення підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №236 від 18.04.2025; паперовою копією електронної декларації ОСОБА_1 (перед звільненням) за 2024 рік від 17.12.2024; запитом управління стратегічних розслідувань в Житомирській області від 12.02.2025; листом Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (ДП «Ліси України») від 14.02.2025; копією наказу філії «Словечанське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» (ДП «Ліси України») №252-К від 24.09.2024; копією наказу філії «Словечанське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» (ДП «Ліси України») №315-К від 15.11.2024; посадовою інструкцією майстра лісу; положенням про філію «Словечанське лісове господарство» ДСГП «Ліси України»; листом управління стратегічних розслідувань в Житомирській області від 12.02.2025 про виклик особи; письмовим поясненням ОСОБА_1 від 17.03.2024; супровідним листом в прокуратуру Житомирської області про погодження протоколу про адміністративне правопорушення; супровідним листом з прокуратури Житомирської області; а також рапортом оперуповноваженого УСР в Житомирській області Артема Здоренка від 18.04.2025 (а.с. 6-53).
Аналізуючи всі зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає, що вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, повністю та об`єктивно знайшла своє підтвердження в ході судового засідання.
Дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вірно кваліфікуються за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки він несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функції держави або місцевого самоврядування за 2024 рік.
Призначаючи адміністративне стягнення за вчинене адміністративне правопорушення, у відповідності до ч.2 ст.33 Кодексу України про адміністративні правопорушення, враховується характер вчиненого адміністративного правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, його майновий стан та обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, які пом`якшують та обтяжують відповідальність правопорушника у відповідності до ст. ст. 34,35 КУпАП, суддею не встановлено.
При визначенні виду адміністративного стягнення, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, який до адміністративної відповідальності притягається вперше, ступінь його вини, відсутність обтяжуючих його відповідальність обставин, та вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді мінімального розміру штрафу.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 24, 33, 172-6, 280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Реквізити для сплати штрафу: (отримувач: ГУК у Жит. обл./ТГ м. Овруч 21081100, код отримувача: 37976485, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку (стандарт IBAN): UA788999980313020106000006767, код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 665 грн. 60 коп. судового збору в дохід держави.
Реквізити для сплати судового збору: (отримувач: ГУК у Жит. обл./ТГ м. Овруч 22030101, код ЄДРПОУ 37976485, код отримувача ЄДРПОУ: 899998, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку (стандарт IBAN): UA898999980313111206000006767, код класифікації доходів бюджету: 22030101).
Роз`яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника, відповідно до ст. 308 КУпАП, стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня її винесення до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд.
Суддя: А. Л. Гришковець