Рішення № 137661037, 23.06.2026, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2026
Номер справи
440/5676/25
Номер документу
137661037
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2026 року м. Полтава Справа № 440/5676/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "П.РІТЕЙЛ" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення.

Позовні вимоги:

визнати протиправним та скасувати Розпорядження Головного управління ДПС у Полтавській області №3491 від 24.04.2025 про припинення дії (анулювання) ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16010314202400102 терміном дії з 01.07.2024 по 01.07.2029 видану ТОВ "П.РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: м. Полтава, вул. Леоніда Каденюка (колишня Серьогіна), будинок 4-Б.

Під час розгляду справи суд

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "П.РІТЕЙЛ" (далі також позивач, ТОВ "П.РІТЕЙЛ") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області (далі також відповідач, ГУ ДПС у Полтавській області) про визнання протиправним та скасування рішення.

Ухвалою від 29.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Аргументи учасників справи

В обґрунтування своїх вимог позивач стверджував про протиправність оскаржуваного рішення. Дане рішення було прийнято відповідачем на підставі висновку відповідача, що вчинені у ході фактичної перевірки, про невідповідність відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, та/або документів, доданих до заяви про отримання ліцензії ТОВ "П.РІТЕЙЛ" на право провадження відповідного виду господарської діяльності, заяви про внесення змін до відомостей, що містяться у таких реєстрах, фактичним даним, виявленим контролюючим органом у ході перевірки та зафіксованим в акті такої перевірки (крім випадків, коли така невідповідність зумовлена зміною назви області, району, населеного пункту, вулиці, іншого об`єкта топоніміки населених пунктів відповідно до законодавства України або зміною кодів адміністративно-територіальних одиниць чи територій територіальних громад згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад).

Вказана підстава використана відповідачем для обґрунтування рішення про припинення дії ліцензії.

Фактично вона полягала у відсутності акта вводу до експлуатації або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів на автозаправну станцію за адресою: м.Полтава, вул. Леоніда Кадєнюка 4-Б.

Цей висновок позивач заперечував, стверджуючи, що ТОВ «П.РІТЕЙЛ» на виконання та у відповідності до вимог податкового законодавства, а також Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481 подано документи для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на АЗС за адресою: м. Полтава, вул. Леоніда Кадєнюка 4-Б, в тому числі сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта та довідку про зміну адреси автозаправної станції.

Подані документи відповідали вимогам законодавства та переліку документів, необхідним для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, встановленого Законом №481 для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, що підтверджується також і тим, що ТОВ «П.РІТЕЙЛ» було отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на АЗС за адресою: м. Полтава, вул. Леоніда Кадєнюка 4-Б №16010314202400102 терміном дії з 01.07.2024 по 01.07.2029.

Представник звертав увагу, що під час подання повного переліку документів, необхідних для отримання ліцензії, жодних підстав для відмови в її видачі ГУ ДПС у Полтавській області не було встановлено, а подані документи були за формою, змістом та переліком достатніми для прийняття ГУ ДПС у Полтавській області рішення про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Після отримання заяви з доданими до них документами та їх опрацювання податковим органом, ТОВ «П.РІТЕЙЛ» було видано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, що свідчить про те, що податковим органом було перевірено надані суб`єктом господарювання документи та визнано їх достатніми для видачі ліцензії, а ТОВ «П.РІТЕЙЛ» в свою чергу дотримано приписи Закону №481/95-ВР.

Не погоджуючись з висновками контролюючого органу ТОВ «П.РІТЕЙЛ» подано заперечення на Акт фактичної перевірки з документами на спростування висновків контролюючого органу. Проте, до теперішнього часу ТОВ «П.РІТЕЙЛ» не отримано результатів розгляду заперечень.

15.05.2025 до суду надійшов відзив на позов, в якому представник ГУ ДПС у Полтавській області зазначав, що під час проведення фактичної перевірки ТОВ «П.РІТЕЙЛ» за місцем провадження діяльності: м. Полтава, вул. Леоніда Каденюка, буд. 4б, автозаправочна станція з магазином - було встановлено відсутність акта вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів автозаправної станції за адресою м. Полтава, вул. Серьогіна, 4 б в ліцензійній справі, на підставі якої була видана ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним.

Сертифікатом, який є невід`ємним документом для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, серії ІУ № 165132390820 Державної архітектурно-будівельної інспекції України, засвідчено відповідність закінченого будівництвом об`єкта «Реконструкція АЗС з розміщенням АГЗП і обладнанням магазину супутніх товарів і офісних приміщень за адресою Полтавська область, м. Полтава, вул. Серьогіна, 4-а. Дата видачі сертифіката 27.08.2013 рік.

Перевіряєма автозаправна станція орендується ТОВ «П.РІТЕЙЛ» у ТОВ «Техномаркет 2015» на підставі договору № 01/05/2024-56О від 01.05.2024. Згідно п. 1.1 ст. 1 Договору, адреса орендуємої автозаправної станції Полтавська область, м. Полтава, Шевченківський район, вулиця Леоніда Каденюка, будинок 4 б.

Згідно копії листа Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради №01-02-01-12/1608/1149 від 13.09.2023, зазначено що рішенням Виконавчого комітету Полтавської міської ради №197 від 15.05.2006 автозаправочній станції з кафетерієм по вул. Серьогіна, 4а, що належить товариству з обмеженою відповідальністю "Армапром" згідно з договором купівлі-продажу від 12.04.2006 надано нову адресу вул. Серьогіна, 4 б.

Таким чином, з травня 2006 року автозаправна станція з кафетерієм мала адресу вул. Серьогіна, 4 б, тоді як дата видачі вищезазначеного сертифіката 27.08.2013.

Рішенням тридцять першої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання «Про перейменування вулиць, провулків, бульвару, площі та скверу у населених пунктах Полтавської міської територіальної громади» від 19.05.2023 назву вулиці Серьогіна в м. Полтава перейменовано без зміни нумерації об`єктів нерухомого майна на вулицю Леоніда Каденюка.

На запит Головного управління ДПС у Полтавській області №5417/5/16-31-09-02-06 від 09.04.2025 від виконавчого комітету Полтавської міської ради отримано копію рішення №197 від 15.05.2006.

За дане порушення передбачена відповідальність пунктом 5 ч. 2 ст. 46 ЗУ № 3817-IX припинення дії ліцензії.

Крім того, представник відповідача зазначала, що висновок за результатами розгляду заперечення від 24.04.2025 № 77 направлено рекомендованим листом ТОВ «П.РІТЕЙЛ» та згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, зазначене поштове відправлення вручено адресату 30.04.2025.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Обставини справи, встановлені судом

ТОВ П.РІТЕЙЛ зареєстроване в ЄДРПОУ 15.06.2022 номер запису 100681020000063404 за ідентифікаційним кодом юридичної особи - 44796056. З 15.06.2022 перебуває на обліку в якості платника податків. Основним видом економічної діяльності є: 47.30 роздрібна торгівля пальним.

Господарська діяльність ТОВ П.РІТЕЙЛ здійснюється на автозаправних станціях, зокрема на АЗС, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Леоніда Каденюка (колишня Серьогіна), будинок 4-Б.

ГУ ДПС у Полтавській області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.5 (здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу пального) п. 80.2 ст. 80, п. 82.3 ст. 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, ст. 72 Закону України від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі ЗУ № 3817-ІХ), наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 26.03.2025 № 1030-П про проведення фактичної перевірки ТОВ «П.РІТЕЙЛ», направлень від 28.03.2025 № 1890, № 1891 з метою контролю за обігом пального, запобігання та виявлення порушень законодавства платниками податків, які здійснюють зберігання, реалізацію пального, наявності ліцензій, проведено фактичну перевірку ТОВ «П.РІТЕЙЛ» за адресою провадження діяльності, а саме: м. Полтава, вул. Леоніда Каденюка, буд. 4б, автозаправочна станція з магазином, за період з 01.01.2025 по дату закінчення перевірки.

Результати фактичної перевірки ТОВ «П.РІТЕЙЛ» за адресою провадження діяльності: м.Полтава, вул. Леоніда Каденюка, буд. 4б, автозаправочна станція з магазином оформлено актом №4433/16-31-09-02-01/44796056 від 07.04.2025, згідно висновку якого встановлено порушення п. 5 ч. 2 ст. 46 ЗУ № 3817-ІХ, а саме: під час проведення фактичної перевірки ТОВ «П.РІТЕЙЛ» за місцем провадження діяльності: м. Полтава, вул. Леоніда Каденюка, буд. 4б, автозаправочна станція з магазином встановлено відсутність акта вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів автозаправної станції за адресою м. Полтава, вул. Серьогіна, 4 б в ліцензійній справі, на підставі якої була видана ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним.

Сертифікатом, який є невід`ємним документом для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, серії ІУ № 165132390820 Державної архітектурно-будівельної інспекції України, засвідчено відповідність закінченого будівництвом об`єкта «Реконструкція АЗС з розміщенням АГЗП і обладнанням магазину супутніх товарів і офісних приміщень за адресою Полтавська область, м.Полтава, вул. Серьогіна, 4-а. Дата видачі сертифіката 27.08.2013 рік.

Перевіряєма автозаправна станція орендується ТОВ «П.РІТЕЙЛ» у ТОВ «Техномаркет 2015» на підставі договору № 01/05/2024-560 від 01.05.2024. Згідно п. 1.1 ст. 1 Договору, адреса орендуємої автозаправної станції Полтавська область, м. Полтава, Шевченківський район, вулиця Леоніда Каденюка, будинок 4 б.

Згідно копії листа Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради №01-02-01-12/1608/1149 від 13.09.2023, зазначено що рішенням Виконавчого комітету Полтавської міської ради №197 від 15.05.2006 автозаправочній станції з кафетерієм по вул. Серьогіна, 4а, що належить товариству з обмеженою відповідальністю "Армапром" згідно з договором купівлі-продажу від 12.04.2006 надано нову адресу вул. Серьогіна, 4 б.

Таким чином, з травня 2006 року автозаправна станція з кафетерієм мала адресу вул. Серьогіна, 4 б, тоді як дата видачі вищезазначеного сертифіката 27.08.2013.

Рішенням тридцять першої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання «Про перейменування вулиць, провулків, бульвару, площі та скверу у населених пунктах Полтавської міської територіальної громади» від 19.05.2023 назву вулиці Серьогіна в м. Полтава перейменовано без зміни нумерації об`єктів нерухомого майна на вулицю Леоніда Каденюка.

На запит Головного управління ДПС у Полтавській області №5417/5/16-31-09-02-06 від 09.04.2025 від виконавчого комітету Полтавської міської ради отримано копію рішення №197 від 15.05.2006.

ТОВ «П.РІТЕЙЛ» не погодившись з висновками фактичної перевірки, подало заперечення № 15/04-2025/01 від 15.04.2025 (вх. ГУ ДПС у Полтавській області №26388/6/16-31/ЕП від 15.04.2025) на акт фактичної перевірки № 4433/16-31-09-02-01/44796056 від 07.04.2025.

За результатам розгляду заперечення складено висновок від 24.04.2025 №77, в якому зазначено, що заперечення на акт фактичної перевірки ТОВ «П.РІТЕЙЛ» залишено без задоволення, а акт фактичної перевірки № 4433/16-31-09-02-01/44796056 від 07.04.2025 без змін.

Висновок за результатами розгляду заперечення від 24.04.2025 №77 направлено рекомендованим листом ТОВ «П.РІТЕЙЛ» та згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, зазначене поштове відправлення вручено адресату 30.04.2025.

Розпорядженням № 3491-рл від 24.04.2025 на підставі п. 5 ч. 2 ст. 46 ЗУ № 3817-IX ліцензія ТОВ «П.РІТЕЙЛ» на право роздрібної торгівлі пальним № 16010314202400102, термін дії з 01.07.2024 до 01.07.2029 припинена.

Позивач вважав розпорядження відповідача щодо припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №3491-рл від 24.04.2025 таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом до суду.

Норми права, які підлягають застосуванню

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є ПК України.

Контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, за пунктами 19-1.1.4, 19-1.1.8 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України, здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для виконання платіжних операцій (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів; забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням.

Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною, відповідно до положень підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України, вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Порядок проведення фактичної перевірки визначає стаття 80 ПК України.

Так, згідно з пунктом 80.1 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Пунктом 80.5 статті 80 ПК України встановлено, що допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Під час проведення перевірок, відповідно до п.81.3 ст.81 ПК України, посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених ПК України.

За положеннями підпункту 16.1.12 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний забезпечувати збереження документів, пов`язаних з виконанням податкового обов`язку, протягом строків, установлених цим Кодексом.

Як зазначено у пункті 86.1 статті 86 ПК України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Закон України від 19 грудня 1995 року №3817/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон №3817/95) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України.

Згідно із пунктом 40 статті 1 Закону №3817/95, для цілей цього Закону наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: ліцензія - право суб`єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності.

Відповідно до пункту 77 статті 1 Закону №3817/95 роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден.

Основні вимоги до оптової і роздрібної торгівлі пальним визначені статтею 29 Закону №3817/95.

Відповідно до пункту 6 статті 35 Закону №3817/95 заява про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, що подається в паперовій формі, підписується заявником, та скріплюється печаткою (за наявності). На заяву, що подається в електронній формі, накладаються кваліфікований електронний підпис та кваліфікована електронна печатка (за наявності) заявника.

Копії документів, подані у паперовій формі разом із заявою про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, завіряються підписом посадової особи заявника та скріплюються печаткою (за наявності).

Відповідальність за достовірність відомостей, зазначених у заявах про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

Відповідно до пункту 74 статті 1 Закону №3817/95, припинення дії ліцензії - позбавлення суб`єкта господарювання права на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності, на який (які) йому надано ліцензію, у порядку, визначеному цим Законом.

Частиною шостою статті 41 Закону України №3817/95 встановлено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним надаються та їхня дія припиняється органами ліцензування - територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику

За пунктом 5 частини другої статті 46 Закону №3817/95 підставами для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є невідповідність відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, та/або документів, доданих до заяви про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, заяви про внесення змін до відомостей, що містяться у таких реєстрах, фактичним даним, виявленим контролюючим органом у ході перевірки та зафіксованим в акті такої перевірки (крім випадків, коли така невідповідність зумовлена зміною назви області, району, населеного пункту, вулиці, іншого об`єкта топоніміки населених пунктів відповідно до законодавства України або зміною кодів адміністративно-територіальних одиниць чи територій територіальних громад згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад).

Висновки щодо правозастосування

Отже, як було зазначено вище, підставою для прийняття оскаржуваного рішення стали висновки податкового органу, сформульовані в акті фактичної перевірки, про відсутність акту вводу в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів автозаправної станції за адресою м. Полтава, вул. Серьогіна, 4 б в ліцензійній справі, на підставі якої була видана ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним.

Саме це, на думку контролюючого органу, свідчить про невідповідність відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального.

Оцінюючи це твердження відповідача, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 4 частини 3 статті 43 Закону, про порушення якого йдеться в Акті фактичної перевірки, у заяві про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності зазначаються відомості - адреса місця роздрібної торгівлі та ідентифікатор об`єкта оподаткування - для ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 46 Закону підставами для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є: невідповідність відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або відомостей Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, та/або документів, доданих до заяви про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, заяви про внесення змін до відомостей, що містяться у таких реєстрах, фактичним даним, виявленим контролюючим органом у ході перевірки та зафіксованим в акті такої перевірки (крім випадків, коли така невідповідність зумовлена зміною назви області, району, населеного пункту, вулиці, іншого об`єкта топоніміки населених пунктів відповідно до законодавства України або зміною кодів адміністративно-територіальних одиниць чи територій територіальних громад згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад).

Проте, контролюючим органом не пояснено у відзиві та не відображено в Акті фактичної перевірки, яким чином (чому) контролюючим органом позивачу видано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №16010314202400102 терміном дії з 01.07.2024 по 01.07.2029 без подання акту вводу в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів автозаправної станції за адресою м.Полтава, вул. Серьогіна, 4 б.

ТОВ «П.РІТЕЙЛ» використовує в своїй господарській діяльності об`єкт АЗС за адресою: м.Полтава, вул. Леоніда Кадєнюка 4-Б, який належить на праві власності ТОВ «ТЕХНОМАРКЕТ 2015» на підставі розподільчого балансу б/н від 15.09.2016, виданого ТОВ «БРСМ», передавального акта б/н від 15.09.2016 року, виданого ТОВ «БРСМ».

Вказаний об`єкт АЗС було придбано ТОВ «БРСМ» на підставі договору купівлі-продажу від 12.04.2011 року, посвідченого приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу за реєстровим номером 1668.

Згідно вказаного договору купівлі-продажу від 12.04.2011 адресою автозаправної станції вказано: АДРЕСА_1 .

До 2013 року реєстрація права власності на квартири, житлові будинки, нежитлові приміщення та інші приміщення, будівлі та споруди проводилася в реєстрі прав власності на нерухоме майно, який зараз є архівною складовою частиною Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, здійснювалась реєстраторами заснованих відповідними органам місцевого самоврядування комунальних підприємств бюро технічної інвентаризації (БТІ) за місцезнаходженням об`єктів нерухомого майна.

Державна реєстрація здійснювалась на підставі правовстановлювальних документів.

На підставі договору купівлі-продажу від 14.04.2011 року ПП Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» зареєстровано право власності на АЗС за ТОВ «БРСМ» за адресою: м. Полтава, вул. Серьогіна 4-А, що підтверджується Витягом про державну реєстрацію прав.

Також, в 2011 році ТОВ «БРСМ» була придбана і земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом.

В подальшому ТОВ «БРСМ» було здійснено реконструкцію об`єкта АЗС за адресою згідно правоустановчих документів: АДРЕСА_1 , готовність до експлуатації якого підтверджується сертифікатом від 27.08.2013.

Починаючи з 1 січня 2013 року державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень здійснюється шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі Державний реєстр речових прав) - єдиної державної інформаційної системи, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.

Поряд з цим, рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради №197 від 15.05.2006 адресу АЗС: АДРЕСА_1 змінено на адресу: м. Полтава, вул. Серьогіна 4-Б.

Позивач стверджує, що вказане рішення не було доведено належним чином до власника об`єкту нерухомості, та інформація щодо зміни адреси не була внесена до Державного реєстру речових прав.

Більш того, що в період з 2006 року по 2011 рік включно приватним нотаріусом посвідчувались правочини щодо переходу права власності по об`єкту АЗС, земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , державними органами та їх посадовими особами видавались документи, що посвідчують право власності на об`єкти нерухомого майна та реєструвалось право власності на об`єкти нерухомого майна саме за адресою: АДРЕСА_1 .

У подальшому, ТОВ «БРСМ» після завершення реконструкції (з урахуванням сертифіката, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об`єкта та його готовність до експлуатації від 27.08.2013) було здійснено державну реєстрацію права власності на об`єкт автозаправної станції.

Під час отримання нового свідоцтва на право власності, відбулась зміна адреси вказаного об`єкта (АЗС), на підставі рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради №197 від 15.05.2006.

При цьому, суд зауважує, що свідоцтво на право власності було видано 11.12.2013 (тобто після отримання сертифікату від 27.08.2013. Тому в свідоцтві на право власності на автозаправну станцію з кафетерієм вже було вказано нову адресу: Полтавська область, місто Полтава, вул. Серьогіна, будинок 4-Б.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що об`єкт нерухомості (автозаправної станції) за адресою АДРЕСА_2 - це один і той же об`єкт нерухомості (автозаправної станції), за однією і тією ж адресою. Зміна назви вулиці та номеру будинку не є зміною його фактичного місцезнаходження/розміщення.

Матеріали фактичної перевірки не містять доказів та доводів того, що об`єкт автозаправної станції, введений в експлуатацію на підставі сертифіката готовності від 27.08.2013 за адресою: м. Полтава, вулиця Серьогіна 4-А, що належав ТОВ «БРСМ»; та об`єкт автозаправної станції за адресою: м. Полтава, вулиця Серьогіна 4-Б, право власності на який зареєстровано на підставі, в тому числі сертифіката про готовність об`єкта до експлуатації від 27.08.2013, є різними об`єктами нерухомого майна.

Також Акт фактичної перевірки не містить доказів того, що станом на момент введення АЗС в експлуатацію після реконструкції станом на 27.08.2013 об`єкт АЗС був зареєстрований в державному реєстрі за адресою: м. Полтава, вул. Серьогіна 4-Б.

Відповідач не заперечує подання позивачем з метою отримання ліцензії сертифіката готовності від 27.08.2013 за адресою: м. Полтава, вулиця Серьогіна 4-А та його прийняття контролюючим органом.

Отже, суд вважає недоведеним твердження відповідача, покладене в основу прийнятого рішення щодо відсутності акту вводу в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів автозаправної станції за адресою м. Полтава, вул. Серьогіна, 4 б в ліцензійній справі, на підставі якої була видана ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним.

Отже, суд вважає доведеними твердження позивача про те, що діяльність ТОВ "П.РІТЕЙЛ" з роздрібної торгівлі пальним на АЗС за адресою: м. Полтава, вул. Леоніда Каденюка (колишня Серьогіна), будинок 4-Б здійснювалась на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, порушень порядку її отримання судом в ході розгляду справи не встановлено, а відповідачем не доведено.

Відповідно, Розпорядження Головного управління ДПС у Полтавській області №3491 від 24.04.2025 про припинення дії (анулювання) ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16010314202400102 терміном дії з 01.07.2024 по 01.07.2029, виданої ТОВ "П.РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: м. Полтава, вул. Леоніда Каденюка (колишня Серьогіна), будинок 4-Б - прийняте без урахування всіх обставин, безпідставне та протиправне і є таким, що підлягає скасуванню.

Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

В даній справі відповідач не надав суду належних і допустимих доказів правомірності Розпорядження Головного управління ДПС у Полтавській області №3491 від 24.04.2025 про припинення дії (анулювання) ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16010314202400102 терміном дії з 01.07.2024 по 01.07.2029 видану ТОВ "П.РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: м. Полтава, вул. Леоніда Каденюка (колишня Серьогіна), будинок 4-Б, не довів його законності та обґрунтованості.

При прийнятті рішення у даній справі суд врахував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), Проніна проти України (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог ТОВ «П.РІТЕЙЛ» про визнання протиправним та скасування Розпорядження Головного управління ДПС у Полтавській області №3491 від 24.04.2025 про припинення дії (анулювання) ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16010314202400102 терміном дії з 01.07.2024 по 01.07.2029 видану ТОВ "П.РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: м. Полтава, вул. Леоніда Каденюка (колишня Серьогіна), будинок 4-Б.

Розподіл судових витрат

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 3028,00 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "П. РІТЕЙЛ" (вул. Чумацький шлях, буд. 64, м. Полтава, Полтавська область, 36034, код ЄДРПОУ 44796056), до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ ВП 44057192) про визнання протиправним та скасування розпорядження - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Головного управління ДПС у Полтавській області №3491 від 24.04.2025 про припинення дії (анулювання) ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16010314202400102 терміном дії з 01.07.2024 по 01.07.2029, виданої ТОВ "П.РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: м. Полтава, вул. Леоніда Каденюка (колишня Серьогіна), будинок 4-Б.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "П.РІТЕЙЛ" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя І.С. Шевяков