Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2026 рокусправа № 380/6413/26
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання протиправними дій,-
у с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, в якому просить:
- Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29 грудня 2025 року № 134650021854 щодо обчислення розміру пенсії державного службовця ОСОБА_2 відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 Про державну службу з урахуванням пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889 Про державну службу без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 204/7.4-22/51 від 17.10.2024 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців робот підряд перед зверненням за пенсією) № 13- 70-05/38-38 від 17.10.2024.
-Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 Про державну службу з урахуванням пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889 Про державну службу на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 204/7.4-22/51 від 17.10.2024 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців робот підряд перед зверненням за пенсією) № 13-70-05/38-38 від 17.10.2024, тобто з 17 жовтня 2024 року..
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.02.2025 у справі № 380/23095/24, яке набрало законної сили, відповідача було зобов`язано перевести позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». На виконання цього рішення відповідач прийняв розпорядження від 29.12.2025, проте обчислив пенсію без урахування наданих позивачем довідок про заробітну плату, встановивши її на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2361 грн). Позивач вважає такі дії протиправними, оскільки на всі види оплати праці, зазначені в довідках, було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 09.04.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Від представника Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 34630 від 27.04.2026) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування вказав, що за принципом екстериторіальності заява позивача була розподілена на опрацювання до Головного управління ПФУ в Донецькій області. Стверджує, що оскільки дія Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ не поширюється на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, надані позивачем довідки, видані митним органом, не можуть бути враховані для обчислення пенсії державного службовця. Крім того, відповідач вказав, що судовим рішенням від 20.02.2025 у справі № 380/23095/24 не було встановлено зобов`язань щодо врахування спірних довідок, а тому територіальний орган ПФУ діяв виключно в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з`ясував усі фактичні обставини, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримував пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.
Згідно з записами трудової книжки, позивач у період з 02 жовтня 1990 року по 15 червня 2021 року працював на різних посадах в митних органах, прийнявши 10.06.1995 присягу державного службовця. За час проходження служби позивачу присвоювалися персональні та спеціальні звання (зокрема, «Радник митної служби ІІІ рангу»).
17 жовтня 2024 року позивач звернувся із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу» та пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу». До заяви були додані довідка про складові заробітної плати № 204/7.4-22/51 від 17.10.2024 та довідка про складові заробітної плати за 60 календарних місяців № 13-70-05/38-38 від 17.10.2024, видані Львівською митницею.
Рішенням Головного управління ПФУ в Донецькій області № 134650021854 від 24 жовтня 2024 року позивачу було відмовлено в такому переході з причин відсутності стажу на посадах, які відносяться до категорій посад державних службовців.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2025 року у справі № 380/23095/24 (залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2025 року) адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення від 24.10.2024 № 134650021854 та зобов`язано Головне управління ПФУ в Донецькій області перевести позивача на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону № 3723 та п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 з часу звернення з 17.10.2024. При цьому судом було зазначено, що посадові особи митних органів є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в митних органах має зараховуватися до стажу державної служби. Водночас вимога щодо обчислення пенсії на підставі довідок про заробітну плату була відхилена як передчасна, оскільки ПФУ їх не оцінював.
На виконання зазначеного судового рішення відповідач прийняв розпорядження від 29 грудня 2025 року № 134650021854, яким перевів позивача на пенсію державного службовця з 17.10.2024. Проте, при обчисленні розміру пенсії відповідач не врахував показники заробітної плати, зазначені в довідках від 17.10.2024 № 204/7.4-22/51 та № 13-70-05/38-38, визначивши розмір пенсії позивача на рівні мінімального прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, 2361 грн.
Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII).
Пунктом 2 Порядку № 622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» № 889-VIII на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII мають право особи, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
За змістом абзацу 6 пункту 4 Порядку № 622 за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» від 17.01.2017 №1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/300048 (далі Постанова №1-3), затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», від 16.12.1993 №3723-ХІІ, а саме:
1) форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
2) форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
3) форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
З матеріалів справи встановлено, що позивачу Львівською митницею видано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №204/7.4-22/51 від 17.10.2024, 13-10-05/38-38 від 17.10.2024.
Такі довідки відповідають формам довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, затвердженим Постановою №1-3, та відображають складові заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за спеціальне звання; надбавка за вислугу років, та особи, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Стосовно доводів відповідача, що законодавцем визначено правила, які підлягають застосуванню при призначенні пенсії державним службовцям після 01 травня 2016 року, тобто, на думку відповідача, підлягають застосуванню у сукупності норми, визначені п. 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, і норми, передбачені частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII, які визначають умови для призначення пенсії державного службовця, а саме: вік (у цьому випадку 60 років), стаж державного службовця і страховий стаж, суд враховує правові висновки Великої Палата Верховного Суду, висловлені у постанові від 13.02.2019 у зразковій справі № 822/524/18.
Так, Велика Палата Верховного Суду вважає вищевказані доводи необґрунтованими, оскільки Закон не пов`язує нарахування пенсії з такою умовою, як досягнення певного віку. При цьому орган Пенсійного фонду, як суб`єкт владних повноважень, трактує норми Закону на свій розсуд, і віддає перевагу найменш сприятливому для позивача тлумаченню законодавства України
Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлені ці обставини.
Судовим рішенням у справі № 380/23095/24, яке набрало законної сили, чітко встановлено та підтверджено право позивача на переведення на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723 з урахуванням періодів його роботи в митних органах.
Стосовно обчислення розміру такої пенсії та врахування довідок про заробітну плату, суд зазначає таке:
Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону № 3723, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (до 1 січня 2011 року страхові внески).
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, пенсія особам, які на час звернення не є державними службовцями, обчислюється в розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок.
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV визначено, що до виплат, які враховуються в заробітну плату для обчислення пенсії, належать суми виплат, з яких фактично нараховано та сплачено страхові внески (єдиний внесок).
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судовим рішенням у справі № 380/23095/24, правовий статус посадових осіб митних органів визначався Митним кодексом України (ст. 154 МКУ 1991 року, ст. 430 МКУ 2002 року, ст.ст. 569, 573, 588 МКУ 2012 року) та Законом № 3723. Період роботи посадових осіб у митних органах на посадах, на яких присвоювалися спеціальні або персональні звання, прямо зараховується до стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
За змістом правових висновків Великої Палати Верховного Суду, висловлених у постанові від 13.02.2019 у зразковій справі № 822/524/18, отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, обов`язково враховуються в заробіток для обчислення пенсії.
Надані позивачем довідки Львівської митниці № 204/7.4-22/51 від 17.10.2024 та № 13-70-05/38-38 від 17.10.2024 видані компетентним органом, відповідають формам, затвердженим постановою правління ПФУ від 17.01.2017 № 1-3, та містять відомості про те, що на всі включені види оплати праці (посадовий оклад, надбавка за ранг/спеціальне звання, надбавка за вислугу років тощо) було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
За таких обставин, обчислення відповідачем пенсії позивача без урахування показників заробітної плати, зазначених у вказаних довідках, та встановлення її на рівні мінімального прожиткового мінімуму (2361 грн) є протиправним, оскільки нівелює конституційне право позивача на належне пенсійне забезпечення та суперечить ст. 37 Закону № 3723.
Твердження відповідача про те, що попереднім судовим рішенням ПФУ не зобов`язували враховувати ці довідки, є безпідставними, оскільки на етапі розгляду справи № 380/23095/24 суд відхилив цю вимогу виключно як передчасну, оскільки пенсійний орган взагалі безпідставно відмовив у переведенні на пенсію. Після визнання права позивача на пенсію держслужбовця, відповідач під час безпосереднього нарахування виплат зобов`язаний був оцінити та врахувати подані документи.
Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
З огляду на проаналізовані норми законодавства й ураховуючи наявність у національному законодавстві правових прогалин щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення державних службовців, а також з метою реалізації положень ст. 46 Конституції України щодо недопущення обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що існують підстави для скасування рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04 квітня 2018 року.
Вказане зумовлює висновок суду, що всі відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, тому ці довідки повинні братися відповідачем до уваги при призначенні та розрахунку розміру пенсії позивачу відповідно до статті 37 Закону №3723-XII.
З огляду на викладене, розпорядження (рішення) від 29 грудня 2025 року № 134650021854 в частині обчислення розміру пенсії без урахування довідок є протиправним та підлягає скасуванню.
Належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідок № 204/7.4-22/51 від 17.10.2024 та № 13-70-05/38-38 від 17.10.2024 з моменту виникнення права з 17 жовтня 2024 року.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.
Щодо судових витрат, то згідно ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу відповідно до задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у х в а л и в:
1. Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області ( адреса: вул. Батюка 8, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, ЄДРПОУ 13486010) - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29 грудня 2025 року № 134650021854 щодо обчислення розміру пенсії державного службовця ОСОБА_1 відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 Про державну службу з урахуванням пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889 Про державну службу без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 204/7.4-22/51 від 17.10.2024 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців робот підряд перед зверненням за пенсією) № 13- 70-05/38-38 від 17.10.2024.
3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 Про державну службу з урахуванням пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889 Про державну службу на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за № 204/7.4-22/51 від 17.10.2024 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців робот підряд перед зверненням за пенсією) № 13-70-05/38-38 від 17.10.2024, тобто з 17 жовтня 2024 року..
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) судовий збір у сумі 1064 (одна тисяча шістдесят чотири) грн. 96 коп.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяГрень Наталія Михайлівна