Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" червня 2026 р. справа № 300/3428/26
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах якого діє Попроцька Інна Володимирівна до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення від 03.04.2026 за № 091630019472, зобов`язання до вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
Попроцька Інна Володимирівна звернулась до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (Відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (Відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення від 03.04.2026 за № 091630019472, зобов`язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивує тим, що з 17.01.2025 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.05.2025 по справі №300/1140/25 Відповідачем-1 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". На заяву позивача від 26.03.2026 щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати, отриманої у ТОВ "РН-Буріння" згідно довідок про заробітну плату від 22.08.2023 за №02/1-560, №02/1-561, №02/1-562, №02/1-563, №02/1-564, №02/1-565, №02/1-566, №02/1-567, №02/1-568, №02/1-569, №02/1-570, №02/1-571, №02/1-572, №02/1-573, №02/1-574, відповідач оскаржуваним рішенням відмовив у такому перерахунку з тих підстав, що додані довідки про періоди роботи на території російської федерації не можуть бути взяті до уваги, оскільки складені іноземною мовою. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.05.2026 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
08.06.2026 Відповідачем-1 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує та вказує на відсутність підстав для врахування наданих позивачем довідок про заробітну плату для перерахунку його пенсії. Вказав, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.05.2025 по справі №300/1140/25, на нього не було покладено зобов`язань щодо обчислення пенсії на підставі поданих позивачем довідок. Просив в задоволенні позову відмовити.
Відповідачем-2 09.06.2026 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні з підстав правомірності прийнятого Відповідачем-1 рішення.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив таке.
ОСОБА_1 з 17.01.2025 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.05.2025 по справі №300/1140/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
26.03.2026 позивач звернувся із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати, отриманої у ТОВ "РН-Буріння" згідно довідок про заробітну плату від 22.08.2023 за №02/1-560, №02/1-561, №02/1-562, №02/1-563, №02/1-564, №02/1-565, №02/1-566, №02/1-567, №02/1-568, №02/1-569, №02/1-570, №02/1-571, №02/1-572, №02/1-573, №02/1-574.
В зв`язку з впровадженням принципу екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсій, вказана заява розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 03.04.2026 за № 091630019472 (а.с.70).
Зазначеним рішенням відповідач відмовив у такому перерахунку з тих підстав, що додані довідки про періоди роботи на території російської федерації не можуть бути взяті до уваги, оскільки складені іноземною мовою.
Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, представник позивача звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058).
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону № 1058).
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону №1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У відповідності до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 із змінами (далі Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до ч.1 ст.56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Слід зазначити, що обставина щодо підтвердження та врахування до страхового стажу позивача періодів роботи на території російської федерації, встановлена рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.05.2025 по справі №300/1140/25, яке набрало законної сили згідно постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.02.2026, а тому у відповідності до вимог статті 78 КАС України, не підлягає доказуванню.
Водночас, частиною 1 ст. 4 Закону № 1058-IV встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається, зокрема, з міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Якщо міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.
Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав в сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі - Угода) пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої вони проживають.
Метою Угоди є взаємне визнання і виконання державами-учасницями зобов`язань "відносно непрацездатних осіб, які набули право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження в СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди". Держави-учасниці цієї Угоди, визнавши відповідальність за пенсійне забезпечення своїх громадян, взяли на себе зобов`язання щодо захисту їхніх пенсійних прав.
Статтею 5 Угоди передбачається, що ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди.
Частинами 2-3 статті 6 Угоди передбачено, що для встановлення права на пенсію громадянам держав-учасників Угоди враховується трудовий стаж, придбаний на території будь-якої з цих держав, а так само на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цієї Угоди. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.
Таким чином, на громадян України, які працювали на територіях інших держав учасниць Співдружності Незалежних Держав, які приєднались до вказаної Угоди, розповсюджувалась дія нормативних актів приймаючої Держави в галузі пенсійного забезпечення, у тому числі тих, які визначали порядок зарахування трудового стажу, його пільгового обчислення.
З огляду на викладене, цією Угодою визначено стаж, який підлягає врахуванню при визначенні розміру пенсії, а відтак і заробіток за відповідний період підлягає включенню при обчисленні пенсії.
На думку суду, не є обґрунтованими й доводи відповідача щодо того, що подані позивачем довідки складена на іноземній мові, яка не є державною мовою та мовою судочинства, позаяк періоди в яких працював позивач та видавались зазначені довідки зараховані до пільгового стажу позивача на підставі судового рішення, яке набрало законної сили.
Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку щодо протиправності оскаржуваного рішення Відповідча-1 та наявність підстав для його скасування.
Отже, слід зобов`язати Відповідача-1 провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 17.01.2025, врахувавши заробітну плату згідно довідок про заробітну плату від 22.08.2023 за №02/1-560, №02/1-561, №02/1-562, №02/1-563, №02/1-564, №02/1-565, №02/1-566, №02/1-567, №02/1-568, №02/1-569, №02/1-570, №02/1-571, №02/1-572, №02/1-573, №02/1-574, а Відповідача-2 слід зобов`язати виплатити позивачу суми перерахованої пенсії.
Як наслідок, суд доходить висновку, що заявлений позов підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судовий збір у розмірі 1064,96 гривень сплачено позивачем згідно квитанції від 22.05.2026.
Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суду надано право покласти судові витрати у справі повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору на сторону, внаслідок неправильних дій якої виник спір.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають до задоволення, то слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 1064,96 грн., як зі сторони, внаслідок неправильного рішення якої виник спір.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, площа Соборна, 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправним та скасування рішення від 03.04.2026 за № 091630019472, зобов`язання до вчинення дій задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 03.04.2026 за № 091630019472.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, площа Соборна, 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) здійснити з 17.01.2025 перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), врахувавши заробітну плату згідно довідок про заробітну плату від 22.08.2023 за №02/1-560, №02/1-561, №02/1-562, №02/1-563, №02/1-564, №02/1-565, №02/1-566, №02/1-567, №02/1-568, №02/1-569, №02/1-570, №02/1-571, №02/1-572, №02/1-573, №02/1-574.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) провести виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), врахувавши відомості про заробітну плату на підставі довідок про заробітну плату від 22.08.2023 за №02/1-560, №02/1-561, №02/1-562, №02/1-563, №02/1-564, №02/1-565, №02/1-566, №02/1-567, №02/1-568, №02/1-569, №02/1-570, №02/1-571, №02/1-572, №02/1-573, №02/1-574, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, площа Соборна, 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1064 (одна тисяча шістдесят чотири) гривні 96 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.