Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"24" червня 2026 р. справа №300/9362/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в письмовому провадженні звіт Міністерства оборони України про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №300/9362/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним, скасування пункту 1 рішення від 30.08.2024 за №18/в та зобов`язання призначити і виплатити з 13.11.2023 одноразову грошову допомогу в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовною заявою до Міністерства оборони України (далі відповідач, Міноборони), в якій просив:
- визнати протиправним та скасувати пункт 1 рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги, як інваліду 3 групи з 13.11.2023, захворювання пов`язаних з захистом Батьківщини, оформленого протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 30.08.2024 за №18/в;
- зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 як інваліду 3 групи з 13.11.2023 внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини одноразову грошову допомогу в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на 1 січня 2024 року, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Порядку затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року за №975.
За результатами розгляду цієї справи судом ухвалено рішення від 21.03.2025, яким позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Міністерства оборони України про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як військовослужбовцю з інвалідністю ІІІ групи внаслідок травми пов`язаної із захистом Батьківщини, оформленого пунктом 1 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 30.08.2024 за №18/в. Зобов`язано Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 , як військовослужбовцю з інвалідністю ІІІ групи внаслідок травми пов`язаної із захистом Батьківщини, одноразову грошову допомогу у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на 01.01.2023, у відповідності до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 за №2011-XII та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 за №975. У задоволенні решти вимог позовної заяви відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.10.2025 у справі №300/9362/24 апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №300/9362/24 без змін.
Таким чином, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №300/9362/24, набрало законної сили 07.10.2025 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/126030075).
Представник позивача ОСОБА_2 30.03.2026 подала до суду заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №300/9362/24.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.04.2026 заяву ОСОБА_1 від 30.03.2026, подану в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №300/9362/24 - задоволено. Зобов`язано Міністерство оборони України подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду протягом тридцяти календарних днів з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 в адміністративній справі №300/9362/24.
Міністерство оборони України 11.05.2026 сформувало у підсистемі "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи клопотання, в якому просило продовжити Міністерству оборони України процесуальний строк для подання звіту щодо виконання рішення Івано-Франківського окружного від 21.03.2026 у справі №300/9362/24 на 30 календарних днів.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою суду від 28.05.2026 заяву Міністерства оборони України від 11.05.2026, про продовження строку для подання звіту про виконання рішення суду задовільнив, продовжив встановлений ухвалою від 09.04.2026 процесуальний строк для подання звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №300/9362/24 на тридцять календарних днів з дня отримання копії ухвали про продовження процесуального строку.
Міністерство оборони України 19.06.2026 сформувало у підсистемі "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи звіт про виконання рішення суду. Відповідач вказав, що згідно з витягом з протоколу комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №16/с від 15.05.2026, Комісією Міноборони з виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 480 250, 00 грн. Таким чином, на переконання Міноборони, враховуючи рішення Комісії Міноборони з виплати одноразової грошової допомоги, оформлені витягом з протоколу від 15.01.2026 №2/с про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в сумі 190750,00 грн та витягом з протоколу №16/с від 15.05.2026 про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги 480250, 00 грн та їх фактичне перерахування ОСОБА_1 , Міністерством оборони України виконано судове рішення від 21.03.2025 у справі №300/9362/24 в повному обсязі, відповідно до резолютивної частини такого рішення суду та виплачено допомогу у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на 01.01.2023, яка становить 671 000 гривень (2684 гривень х 250). З огляду на викладене, відповідач просив суд прийняти звіт про виконання рішення суду.
Суд, розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, зазначає таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Одним з основних принципів/засад адміністративного судочинства, згідно з пунктом 5 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є обов`язковість судового рішення.
Також, відповідно до статей 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу (стаття 382-1 КАС України).
У рішенні від 30.06.2009 за №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац 1 підпункт 3.2 пункту 3, абзац 2 пункту 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід`ємна частина судового процесу для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зважаючи на важливість реального виконання судових рішень, це питання неодноразово ставало предметом обговорення як на національному, так і на міжнародному рівнях. Регулюванню цього питання, зокрема, присвячена Рекомендація №Rec (2003) 16 від 09.09.2003 Комітету міністрів Ради Європи державам-членам "Про виконання адміністративних рішень і судових рішень у галузі адміністративного права", обов`язкова для виконання Україною як членом Ради Європи, в якій зазначається, що держави-члени повинні забезпечити виконання судових рішень адміністративними органами в межах розумного строку. Вони мають вживати всіх необхідних заходів згідно з законом з метою надання цим рішенням повної сили. У разі, якщо адміністративний орган не виконує судового рішення, слід передбачити відповідну процедуру, що дозволятиме домагатися виконання такого рішення, зокрема, за допомогою винесення судових заборон або накладення штрафів. Держави-члени повинні забезпечити притягнення адміністративних органів до відповідальності за відмову у виконанні та невиконанні судових рішень. Посадові особи, відповідальні за невиконання судових рішень, також можуть притягуватись до дисциплінарної, цивільної або кримінальної відповідальності у разі невиконання таких рішень.
Також у рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (пункт 40).
За змістом частини 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з частиною 2 статті 382-2 КАС України звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
Відповідно до частини 3 статті 382-2 КАС України до звіту додаються:
1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;
2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 382-3 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
За приписами частини 2 статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Згідно з частиною 3 статті 382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Як уже зазначалося судом вище по тексту ухвали, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №300/9362/24 від 21.03.2025 визнано протиправним та скасовано рішення Міністерства оборони України про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як військовослужбовцю з інвалідністю ІІІ групи внаслідок травми пов`язаної із захистом Батьківщини, оформленого пунктом 1 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 30.08.2024 за №18/в. Зобов`язано Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 , як військовослужбовцю з інвалідністю ІІІ групи внаслідок травми пов`язаної із захистом Батьківщини, одноразову грошову допомогу у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на 01.01.2023, у відповідності до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 за №2011-XII та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 за №975. У задоволенні решти вимог позовної заяви відмовлено.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2023 рік" від 03.11.2022 №2710-IX з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу становить 2684 гривні.
Таким чином, грошова допомога у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на 01.01.2023 становить 671 000 гривень (2684 гривень х 250).
Згідно з листом Міністерства оборони України від 26.03.2026 №220/13/ВихЗВГ/7828 позивачу повідомлено, що нa виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 березня 2025 року, яким залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2025 року у справі №300/9362/24, Комісією 15.01.2026 (протокол 2/с) прийнято рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на 01.01.2023, у зв`язку з встановленням III групи інвалідності внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини, в сумі 190 750 грн з урахуванням раніше виплачених сум, (2 684 грн х 250=671 000 грн - 480 250 = 190 750 грн).
Виписка по картці/рахунку позивача свідчить, що 31.01.2026 на рахунок останнього зараховано 190 750 грн.
Вважаючи, що рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №300/9362/24, виконано не в повному обсязі, позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.04.2026 заяву ОСОБА_1 від 30.03.2026, подану в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №300/9362/24 - задоволено. Зобов`язано Міністерство оборони України подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду протягом тридцяти календарних днів з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 в адміністративній справі №300/9362/24.
Міністерство оборони України, на виконання ухвали суду, подало звіт про виконання рішення суду від 19.06.2026, до якого долучило витяг з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №16/с від 15.05.2026, згідно з яким комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №300/9362/24, солдату в запасі ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), звільненому 27.09.2023, який є особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини, у зв`язку зі зміною причинного зв`язку інвалідності, на підставі довідок МСЕК серії 12ААБ №401088 від 28.05.2019 та серії 12ААГ №216739 від 17.05.2023 в сумі 480 250,00 грн, з урахуванням раніше виплачених сум.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (з адміністративно-господарської діяльності) "Про виплату грошової допомоги" від 26.05.2026 №1007 наказано заступнику начальника сектору начальнику відділу оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат кошти, отримані для виплати одноразової грошової допомоги, перерахувати на картковий рахунок ОСОБА_1 в сумі 480 250,00 грн.
Як свідчить платіжна інструкція №64 від 26.05.2026 на рахунок ОСОБА_1 від ІНФОРМАЦІЯ_3 перераховано 480 250,00 грн. Призначення платежу: 2101020 2730 виплата ОГД згідно з ПКМУ №975 від 25.12.13 та протоколу комісії №16/с від 15.05.2016;**1/4;2730.010**.
Таким чином, загальна сума виплаченої ОСОБА_1 , на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №300/9362/25, одноразової грошової допомоги становить 671 000,00 грн (190 750,00 грн + 480 250,00 грн), що дорівнює розміру 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на 01.01.2023.
Відтак, з урахуванням звіту Міністерства оборони України від 19.06.2026 та доданих до нього доказів, суд приходить до висновку, що рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №300/9362/24 виконано відповідачем в повному обсязі.
За змістом частини 1 статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу.
Відтак, поданий Міністерством оборони України звіт про виконання рішення суду від 19.06.2026, підлягає прийняттю.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 243, 246, 248, 256, 381-1, 382-382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Прийняти звіт Міністерства оборони України про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №300/9362/24.
Вважати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №300/9362/24 - виконаним.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.