Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2026 року Справа № 280/1844/26 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Максименко Л.Я.
за участю секретаря судового засідання П`яниди Б.В.
представника позивача за первинним позовом (відповідача за зустрічним позовом) - Коцарь Г. С.
представник відповідача за первинним позовом (позивача за зустрічним позовом - Талько А. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Головного управління ДПС у Запорізькій області
до ОСОБА_1
про стягнення податкового боргу, -
та за зустрічною позовною заявою ОСОБА_1
до Головного управління ДПС у Запорізькій області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Запорізькій області (далі - позивач) звернулось із позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 податковий борг у сумі 403 400 грн.16 коп, з яких:
38 632 грн. 88 коп по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, які зарахувати на р/р UА338999980314080512000008479, отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запоріжжя/18010300, код одержувача - 37941997, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);
5 694 грн. 20 коп по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості, які зарахувати на р/р UА058999980314060512000008431, отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГ с.ІІІироке/18010200, код одержувача - 37941997, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);
359 073 грн 08 коп з орендної плати з фізичних осіб, які зарахувати на р/р UА928999980334149815000008479, отримувач - ГУК у Зап.обл/ЗТ м.Запоріжжя/18010900, код одержувача - 37941997, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).
В обґрунтування позову посилається на те, що станом на день складення позовної заяви за відповідачем рахується податковий борг у сумі 403 400,16 гри, з яких: 38 632,88 грн. по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, 5 694,20 гри - по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості та 359 073,08 грн. з орендної плати з фізичних осіб. Вказує, що податковий борг виник внаслідок винесених контролюючим органом податкових повідомлень-рішень форми «Ф» від 18.06.2025 року, а саме: №0420377-2411-0829-UA23060070000082704, яким визначено податкове зобов`язання за 2024 рік у сумі 28 366,28 грн, №0420378-2411-0829-UA23060070000082704, яким визначено податкове зобов`язання за 2024 рік у сумі 8 564,38 грн.; №0420379-2411-0829, яким визначено податкове зобов`язання за 2024 рік у сумі 1 702,22 грн. ; податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 18.06.2025 року №0420381-2411-0829-UA23060330000027462, яким визначено податкове зобов`язання за 2024 рік у сумі 5 694,20 грн., від 12.06.2025 №373464-2411-0829-UA23060070000082704, яким визначено податкове зобов`язання за 2025 рік у сумі 30 265,40 грн., від 12.06.2025 №3737465-2411-0829-UA23060070000082704, яким визначено податкове зобов`язання за 2025 рік у сумі 328 807,68 грн. Вказує, що дані податкові повідомлення-рішення було надіслано відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу за адресою: АДРЕСА_5 70417, але не вручені та повернуті на адресу контролюючого органу. Зазначені податкові повідомлення рішення не оскаржувались відповідачем в адміністративному чи судовому порядку, а відтак визначені суми грошового зобов`язання є узгодженими, але не сплаченими у встановлені ПК України строки. З метою стягнення податкового боргу платнику податків надсилалась податкова вимога, яка залишилась без виконання. На підставі викладеного, просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 10.03.2026 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 280/1844/26 без виклику сторін.
25.03.2026 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла зустрічна позовна заява представника ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області, в якій позивач за зустрічним позовом просить суд:
визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 12.06.2025 № 373464-2411-0829-UA23060070000082704, № 3737465-2411-0829-UA23060070000082704;
визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 18.06.2025 № 0420377-2411-0829-UA23060070000082704, № 0420378-2411-0829-UA23060070000082704, № 0420379-2411-0829 та № 0420381-2411-0829-UA23060070000082704.
В обґрунтування зустрічного позову посилається на те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення, якими позивачеві за зустрічним позовом нараховано до сплати податкові зобов`язання за 2024-2025 роки, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, суперечать встановленим обставинам у справі, є протиправними та підлягають скасуванню, позаяк: податковий обов`язок зі сплати податку на нерухоме майно є прямо залежним від наявності у особи права власності на об`єкт нерухомості, що виникає з моменту набуття такого права та припиняється з моменту його втрати. Вказує, що з набранням законної сили рішенням Вищого адміністративного суду від 18.04.2024 у справі № 991/558/24, з 18.04.2024 відбулося припинення права власності ОСОБА_1 на об`єкти житлової та нежитлової нерухомості, у зв`язку із застосуванням санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції». Зазначає, що попри вказане, станом на 23.03.2026 у Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно містяться записи про право власності ОСОБА_1 і на об`єкти нерухомого майна, і на земельні ділянки, на яких розміщені такі об`єкти. Разом з цим, відповідно до ст. 37 ПК України, саме втрата ознак платника податку є підставою для припинення податкового обов`язку, незалежно від факту внесення змін до Державного реєстру речових прав. Стверджує, що з 18.04.2024 податковий обов`язок ОСОБА_1 зі сплати податку на нерухоме майно щодо відповідних об`єктів припинився, оскільки внаслідок застосування санкції у формі стягнення активів у дохід держави він втратив право власності на такі об`єкти, а відтак - і статус платника податку. Також зазначає, що Указом Президента України від 01.04.2023 року №191/2023 ОСОБА_1 позбавлено абсолютно усіх прав користування, а також зупинено усі його економічні та фінансові зобов`язання. На підставі викладеного, просить задовольнити зустрічний позов, у задоволенні первісного позову відмовити.
Ухвалою суду від 02.04.2026 прийнято до спільного розгляду зустрічний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень з позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Ухвалою суду від 02.04.2026 призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 21.04.2026.
Ухвалою суду від 10.04.2026 забезпечено участь представника ОСОБА_1 у підготовчих та судових засіданнях по даній справі в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою програмного забезпечення за посиланням на офіційному веб-порталі судової влади України https://vkz.court.gov.ua.
13.04.2026 контролюючим органом надано відзив на зустрічний позов вх.№19670 в якому вимоги позивача за зустрічним позовом не визнає та зазначає наступне. Рішенням Вищого антикорупційного суду від 18.04.2024 у справі № 991/558/24, залишеним без змін постановою Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 25.06.2024, адміністративний позов Міністерства юстиції України до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задоволено частково: застосовано, зокрема, до ОСОБА_1 санкцію, передбачену пунктом 1-1 ч. 1 ст.4 Закону України «Про санкції» та стягнуто в дохід держави майно, яке безпосередньо йому належить, в тому числі на об`єкти, на які було нараховано податок, що є предметом спору у справі №280/1844/26. Таким чином, з 25.06.2024 - дня набрання законної сили рішенням Вищого антикорупційного суду від 18.04.2024 у справі №991/558/24, відбулося припинення права власності ОСОБА_1 на об`єкти житлової та нежитлової нерухомості та право користування (оренди) на земельні ділянки, у зв`язку із застосуванням санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції». Водночас, відповідно до ч. 4 ст. 5-1 Закону України «Про санкції», з моменту набрання законної сили відповідним судовим рішенням: активи підлягають обов`язковій передачі Фонду державного майна України; Фонд державного майна України набуває повноважень щодо управління такими активами, включаючи їх реалізацію. Однак, у Єдиному державному реєстру речових прав на нерухоме майно містяться записи про право власності ОСОБА_1 і на об`єкти нерухомого майна, і на земельні ділянки, на яких розміщені такі об`єкти. Тому, нарахування податкових зобов`язань здійснено контролюючим органом виключно на підставі інформації, наявної в Єдиному державному реєстру речових прав на нерухоме майно. Стверджує, що представники ОСОБА_1 не звертались до контролюючого органу для уточнення даних щодо права власності на майно, не надавали будь-які документи тощо. Відтак, вважає, що підстави для визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, відсутні.
Протокольною ухвалою суду від 21.04.2026 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 04.05.2026.
04.05.2026 через електронний суд представником ОСОБА_1 подано відповідь на відзив вх.№23999. Вказує, що державна реєстрація прав не є підставою ані набуття, ані зміни, ані припинення права власності, а лише засвідчує відповідні юридичні факти, які вже відбулися на підставі визначених законом підстав. Відтак, є неприпустимим ототожнення факту виникнення чи припинення права власності виключно з фактом його державної реєстрації. При дослідженні питання наявності або відсутності у особи права власності необхідним є встановлення первинної правової підстави такого набуття або припинення (договір, рішення суду, акт органу влади тощо), оскільки сама по собі державна реєстрація не створює, не змінює і не припиняє право власності.Аналогічний підхід підлягає застосуванню і при вирішенні питання про припинення права власності: необхідно з`ясувати, на підставі якого саме юридичного факту відбулося таке припинення. Відтак, просить відмовити у задоволенні первісного позову, задовольнивши вимоги зустрічної позовної заяви.
04.05.2026 судове засідання не відбулося у зв`язку із відсутністю електропостачання у приміщені суду, про що складено акт. У зв`язку із цим, судове засідання перенесено на 06.05.2026.
Протокольною ухвалою суду від 06.05.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 01.06.2026.
У судовому засіданні 01.06.2026 учасники справи підтримали свої позиції в обґрунтування вимог та заперечень. Оголошено перерву у судовому розгляді до 03.06.2026.
У судовому засіданні 03.06.2026 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши думку сторін, суд встановив наступне.
Згідно витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру відчуження об`єктів нерухомого майна, на час винесення спірних податкових повідомлень-рішень а також на час судового розгляду справи за громадянином ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) обліковуються об`єкти нерухомого майна:
реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 200851823101, кадастровий номер 2310100000:01:014:0098, розташована за адресою - АДРЕСА_1 , площа - 0,1736 га, дата державної реєстрації - 08.10.2018р., документи, подані для державної реєстрації - договір оренди землі №201801000100222 від 04.10.2018, Орендодавець - Територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради,
реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 200823223101, кадастровий номер 2310100000:07:073:0067, розташована за адресою - АДРЕСА_2 , площа - 0,3782 га, дата державної реєстрації - 19.02.2018р., документи, подані для державної реєстрації - договір оренди землі №2018071000100003 від 09.01.2018, Орендодавець - Територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради,
житловий будинок, розташовані за адресою АДРЕСА_3 , загальна площа 280,40 м2
тип об`єкта - будівля, об`єкт житлової нерухомості - ні, розташований за адресою АДРЕСА_4 , загальна площа 1598,10 м2, розмір частки - 1, дата державної реєстрації 20.07.2017, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1306006023101.
тип об`єкта - адміністративна будівля літ.А, А(1)-2, об`єкт житлової нерухомості - ні, розташований за адресою АДРЕСА_1 , загальна площа 482,50 м2, розмір частки - 1, дата державної реєстрації 21.11.2017, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 64580523101.
тип об`єкта - адміністративна будівля літ. Б, об`єкт житлової нерухомості - ні, розташований за адресою АДРЕСА_1 , загальна площа 95,9 м2, розмір частки - 1, дата державної реєстрації 21.11.2017, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 334077123101.
12.06.2025 Головним управлінням ДПС у Запорізькій області прийнято наступні податкові повідомлення- рішення:
№ 373464-2411-0829-UA23060070000082704, яким за 2025 рік ОСОБА_1 визначено до сплати суму податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 30265,40 грн;
№ 3737465-2411-0829-UA23060070000082704, яким за 2025 рік ОСОБА_1 визначено до сплати суму податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 328807,68 грн.
18.06.2025 Головним управлінням ДПС у Запорізькій області прийнято наступні податкові повідомлення- рішення:
№ 0420377-2411-0829- НОМЕР_3 , яким за 2024 рік ОСОБА_1 визначено до сплати суму податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченої фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, в розмірі 28366,28 грн;
№ 0420378-2411-0829-UA23060070000082704, яким за 2024 рік ОСОБА_1 визначено до сплати суму податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченої фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, в розмірі 8564,38 грн;
№ 0420379-2411-0829, яким за 2024 рік ОСОБА_1 визначено до сплати суму податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченої фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, в розмірі 1702,22 грн;
№ 0420381-2411-0829-UA23060070000082704, яким за 2024 рік ОСОБА_1 визначено до сплати суму податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченої фізичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості, в розмірі 5694,20 грн.
Дані податкові повідомлення рішення були надіслані ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу за адресою: АДРЕСА_5 , але не вручені та повернуті на адресу контролюючого органу.
У зв`язку з наявністю станом на 19.12.2023 року узгодженого податкового боргу у сумі 250 467,04 грн. на адресу ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу за адресою: АДРЕСА_5 була направлена податкова вимога форми «Ф» №0003664-1315-0801 від 20.12.2023 року, але не вручена та поверну на адресу контролюючого органу.
Враховуючи несплату відповідачем суми заборгованості у добровільному порядку, Головне управління ДПС у Запорізькій області звернулось із позовом до суду.
Водночас, ОСОБА_1 (відповідач за первісним позовом), вважаючи протиправними податкові повідомлення-рішення, на підставі яких виникла податкова заборгованість, звернувся до суду із зустрічним позовом.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), зокрема, він визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Так, згідно з підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 та підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Підпунктом 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України передбачено, що базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Відповідно до підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПК України база оподаткування об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 м2;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 м2;
в) для різних типів об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 м2.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Підпунктом 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 ПК України визначено, що сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об`єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).
Ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (підпункт 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України).
Рішенням Широківської сільської ради Запорізького району від 30.01.2021р. № 1 «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на майно, відмінне від земельної ділянки у Широківській сільській раді Запорізького району Запорізької області» затверджено ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - Додаток 2.
Відповідно до додатку 2 Рішення Широківської сільської ради Запорізького району від 30.01.2021 № 1 встановлено ставку податку для будинків - 0,5% мінімальної заробітної плати за 1 м2.
Згідно п.9 Додатку 1 до Рішення Широківської сільської ради Запорізького району від 30.01.2021р. № 1 пільги встановлені у відповідності пункту 266.4 статті 266 ПК України.
Відповідно до бази даних ІКС «Податковий блок» та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру відчуження об`єктів нерухомого майна за громадянином ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) обліковується об`єкт житлової нерухомості - житловий будинок, розташовані за адресою АДРЕСА_3 , загальна площа 280,40 м2.
Головним управлінням ДПС у Запорізькій області, при розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024 рік застосовано пільгу у вигляді зменшення бази оподаткування на 120 м2. Для розрахунку податку: Загальна площа об`єкту житлової нерухомості - 280,4 м2; Пільга у вигляді зменшення бази оподаткування на 120 м2; МЗП станом на 01.01.2024 - 7100 грн.; Податковий період - 1 рік - (280,4 м2-120,0 м2) * 0,5% МЗП * 1 рік = 5694,20 грн.
Рішенням Запорізької міської ради від 28 січня 2015 року № 5 «Про встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)» затверджено "Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)" встановлено ставку податку для нежитлової нерухомості - 0,25% мінімальної заробітної плати за 1 м2.
Відповідно до бази даних ІКС «Податковий блок» та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру відчуження об`єктів нерухомого майна за громадянином ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) обліковується :
- тип об`єкта - будівля, об`єкт житлової нерухомості - ні, розташований за адресою АДРЕСА_4 , загальна площа 1598,10 м2, розмір частки - 1, дата державної реєстрації 20.07.2017, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1306006023101. Для розрахунку: загальна площа об`єкту нежитлової нерухомості - 1598,10 м2, пільга не застосовується, МЗП станом на 01.01.2024 - 7100 грн., податковий період - 1 рік: 1598,10 м2 * 0,25% МЗП * 1 рік = 28366,28 грн.
- тип об`єкта - адміністративна будівля літ.А, А(1)-2, об`єкт житлової нерухомості - ні, розташований за адресою АДРЕСА_1 , загальна площа 482,50 м2, розмір частки - 1, дата державної реєстрації 21.11.2017, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 64580523101. Для розрахунку податку: загальна площа об`єкту житлової нерухомості - 482,50 м2, пільга не застосовується, МЗП станом на 01.01.2024 - 7100 грн., податковий період - 1 рік: 4872,50 м2 * 0,25% МЗП * 1 рік = 8564,38 грн.
- тип об`єкта - адміністративна будівля літ.Б, об`єкт житлової нерухомості - ні, розташований за адресою АДРЕСА_1 , загальна площа 95,90 м2, розмір частки - 1, дата державної реєстрації 21.11.2017, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 334077123101. Для розрахунку податку: загальна площа об`єкту житлової нерухомості - 95,90 м2, пільга не застосовується, МЗП станом на 01.01.2024 - 7100 грн., податковий період - 1 рік: 95,90 м2 * 0,25% МЗП * 1 рік = 1702,22 грн.
Згідно з п.п. 266.3.2 п.266.3 ст. 266 ПК України база оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Відповідно до п.п. 266.7.4 п.266.7 ст. 266 ПК України органи державної реєстрації прав на нерухоме майно зобов`язані у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій, надає відомості у строки та в порядку, встановлені підпунктом 70.16.7-1 пункту 70.16 статті 70 цього Кодексу.
Обмін зазначеною інформацією передбачено Порядком подання органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та органами, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, відомостей, необхідних для розрахунку податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, затвердженого Постановою КМУ від 31.05.2012 № 476 зі змінами та доповненнями.
Згідно зазначеного Порядку, передача інформації про об`єкти житлової та/ або нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, здійснюється на центральному рівні між Мін`юстом та Державною податковою службою в електронній формі та завантажується до інформаційної системи «Податковий блок».
Порядок подання відомостей, необхідних для розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, затверджений постановою Кабінету Міністрів Україні від 31 травня 2012 року №476 із змінами та доповненнями (Порядок №476). Суб`єктом подання відомостей є Міністерство юстиції (п.2 Порядку №476). Міністерство юстиції подає протягом 15 днів після закінчення податкового (звітного) кварталу ДПС відомості станом на перше число відповідного кварталу (п.3 Порядку №476). Пунктом 4 Порядку №476 визначено, що Мінюст подає ДПС відомості про об`єкти житлової та/ або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, у тому числі нерезидентів.
Передача Міністерством юстиції до ДПС зазначених відомостей здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційними ресурсами Міністерства юстиції та ДПС з використанням електронних комунікаційних мереж.
Згідно з п.5 Порядку №476 відомості, що надійшли до ДПС, вносяться до баз даних інформаційних систем ДПС, обробляються та використовуються з урахуванням вимог законів України від 01 червня 2010 року №2297-VI «Про захист персональних даних» із змінами та доповненнями, від 05 липня 1994 року №80/94- ВР «Про захист інформаційно-комунікаційних системах» із змінами та доповненнями, передбачених для інформації з обмеженим доступом.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами у звітному 2024 році за ОСОБА_1 були зареєстровані на праві приватної власності всі вищевказані об`єкти житлово/нежитлової нерухомості.
В той же час, з`ясовано, що Рішенням Вищого антикорупційного суду від 18.04.2024 у справі № 991/558/24, залишеним без змін постановою Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 25.06.2024, адміністративний позов Міністерства юстиції України до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задоволено частково: застосовано, зокрема, до ОСОБА_1 санкцію, передбачену пунктом 1-1 ч. 1 ст.4 Закону України «Про санкції» та стягнуто в дохід держави майно, яке безпосередньо йому належить, в тому числі на об`єкти, на які було нараховано податок, що є предметом спору у справі №280/1844/26.
Частиною 1 ст.5-1 Закону України «Про санкції» передбачено, що санкція, передбачена пунктом 1-1 частини першої статті 4 цього Закону, має винятковий характер та може бути застосована лише щодо фізичних та юридичних осіб, які своїми діями створили суттєву загрозу національній безпеці, суверенітету чи територіальній цілісності України (в тому числі шляхом збройної агресії чи терористичної діяльності) або значною мірою сприяли (в тому числі шляхом фінансування) вчиненню таких дій іншими особами, у тому числі до резидентів у розумінні Закону України "Про основні засади примусового вилучення в Україні об`єктів права власності Російської Федерації та її резидентів".
Згідно ч. 3 ст.5-1 Закону України «Про санкції» судове рішення про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 цього Закону, в день набрання ним законної сили надсилається Фонду державного майна України для здійснення повноважень у сфері управління активами, щодо яких ухвалено судове рішення про застосування такої санкції, а також до апарату Ради національної безпеки і оборони України, Кабінету Міністрів України.
Активи, щодо яких ухвалено рішення про застосування такої санкції, підлягають передачі Фонду державного майна України протягом п`яти робочих днів з дня набрання законної сили вищезазначеним судовим рішенням.
Фонд державного майна України здійснює повноваження у сфері управління (у тому числі шляхом реалізації) активами, щодо яких ухвалено судове рішення про застосування такої санкції, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Грошові кошти, отримані в результаті реалізації таких активів, зараховуються до Державного бюджету України та спрямовуються до фонду ліквідації наслідків збройної агресії.
Процедуру здійснення повноважень Фондом державного майна, іншим органом державної влади, суб`єктом господарювання державного сектору економіки у сфері управління (у тому числі шляхом реалізації) активами, щодо яких ухвалено судове рішення про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції" (далі - активи) визначено Порядком управління активами, щодо яких ухвалено судове рішення про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції" , затвердженим Постановою КМУ від 21.11.2023 №1233.
Пунктом 5 Порядку №1233 визначено, зокрема, що з метою визначення ефективного та оптимального способу управління активами Фонд державного майна з дня отримання судового рішення про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції" (далі - судове рішення):
1) здійснює аналіз інформації про активи;
2) здійснює заходи, зокрема щодо:
проведення у встановленому законом порядку державної реєстрації активів, зокрема права власності;
внесення у відповідні реєстри інформації про реєстрацію прав держави в особі Фонду державного майна на активи, зокрема права власності, та інших відомостей;
прийняття рішень щодо змін у складі органів управління суб`єктів господарювання;
внесення змін до установчих документів суб`єктів господарювання….
Тобто, саме на Фонд державного майна покладався обов`язок із здійснення заходів з проведення у встановленому законом порядку державної реєстрації активів, зокрема права власності та внесення у відповідні реєстри інформації про реєстрацію прав держави в особі Фонду державного майна на активи, зокрема права власності на об`єкти житлової/нежитлової нерухомості.
Однак, такі дії Фондом державного майна вчинені не були і станом на час винесення оскаржуваного рішення. Наразі за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на спірні об`єкти нерухомого майна.
Верховний Суд, розглядаючи подібне за змістом питання, у постанові від 22 жовтня 2025 року у справі № 560/21804/23 зазначив таке: «За правилами частини другої статті 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості, що містяться у Державному реєстрі прав, повинні відповідати відомостям, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії. У разі їх невідповідності пріоритет мають відомості, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії.
Питання застосування норми частини другої статті 12 Закону № 1952-IV вже неодноразово було предметом розгляду Верховного Суду. Так, зокрема, але не виключно, у постановах від 24 січня 2020 року (справа № 910/10987/18), від 26 жовтня 2022 року (справа № 538/2185/14-ц), від 20 лютого 2018 року (справа № 917/553/17), Верховний Суд дійшов висновку, що нормою частини другої статті 12 Закону № 1952-IV законодавець врегулював правову ситуацію, коли відомості, що містяться у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, не відповідають наявним правовстановлюючим документам, на підставі яких проведені реєстраційні дії, та які мають пріоритет над записами, що містяться у цьому Державному реєстрі.
Відповідно до висновків, викладених Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 02 липня 2019 року (справа № 48/340), від 12 березня 2019 року (справа № 911/3594/17), від 19 січня 2021 року (справа № 916/1415/19), відомості Державного реєстру презюмуються правильними, доки не доведено протилежне, тобто державна реєстрація права за певною особою не є безспірним підтвердженням наявності в цієї особи права, але створює спростовувану презумпцію права такої особи.
В свою чергу, ПК України передбачено, що платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо:
об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
розміру загальної площі об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
права на користування пільгою із сплати податку;
розміру ставки податку; нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення- рішення вважається скасованим (відкликаним) (підпунктом 266.7.3 статті 266 ПКУ).
Відповідач чи представник відповідача до ГУ ДПС у Запорізькій області з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності позивача а також розміру загальної площі об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності не звертались.
В даному спорі вирішальним є визначення того, хто в даному випадку є власником нерухомого майна, а відтак є платником податку в розумінні ст. 266 ПК України.
Відповідно до положень ст.346 ЦК України право власності припиняється у разі:
1) відчуження власником свого майна;
2) відмови власника від права власності;
3) припинення права власності на майно, яке за законом не може належати цій особі;
4) знищення майна;
5) викупу пам`яток культурної спадщини;
6) примусового відчуження земельних ділянок приватної власності, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону;
8) звернення стягнення на майно за зобов`язаннями власника;
9) реквізиції;
10) конфіскації;
11) припинення юридичної особи чи смерті власника;
12) визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави.
Тобто, Рішення Вищого антикорупційного суду від 18.04.2024 у справі № 991/558/24 є підставою для припинення права власності ОСОБА_1 на належне йому нерухоме майно.
Проте, оскільки законодавець не визначив чітко моменту припинення права власності у зв`язку із реалізацією положень Закону України "Про санкції" суд виходить із загальних засад законодавства та вважає, що право власності на стягнуте в дохід держави нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, припиняється з моменту державної реєстрації права власності держави на таке майно.
Враховуючи те, що на момент винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно містили інформацію про власника житла та нежитлових приміщень ОСОБА_1 , суд висновує, що останні прийняті контролюючим органом законно та обгрунтовано, а тому підстави для скасування відсутні.
Відповідно до бази даних ІКС «Податковий блок» та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру відчуження об`єктів нерухомого майна за громадянином ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) обліковуються наступні земельні ділянки:
- реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 200851823101, кадастровий номер 2310100000:01:014:0098, розташована за адресою - Запорізька обл. м. Запоріжжя вулиця Жуковського 43, площа - 0,1736 га, дата державної реєстрації - 08.10.2018р., документи, подані для державної реєстрації - договір оренди землі №201801000100222 від 04.10.2018, Орендодавець - Територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради,
Судом встановлено, що між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди землі від 04.10.2018 №201801000100222 відповідно до якого орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, що знаходиться: АДРЕСА_1 . Відповідно до умов цього договору: в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1736 га (кадастровий номер 2310100000:01:014:0098; нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 7360535,84 грн.; орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2018 року; обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії; розмір орендної плати переглядається у разі: у тому числі у разі підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Договором оренди передбачено, що розмір орендної плати індексується. Такі умови договору відповідають приписам частини четвертої ст. 21 Закону України «Про оренду землі», відповідно до якої обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Договором «Обов`язки Орендаря» зазначено, про самостійну щорічну індексацію розміру орендної плати відповідно до індексацію нормативно грошової оцінки земель згідно чинного законодавства. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок згідно п. 289.2 ст.289. Згідно даних Держгеокадастру Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, коефіцієнти індексації встановлені у наступних розмірах: 2011 рік - 1,0; 2012 рік - 1,0; 2013 рік - 1,0; 2014 - 1,249; 2015 - 1,433; 2016 - 1,06; 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,1; 2022 рік - 1,15; 2023 рік - 1,051, 2024 рік - 1,12.
Нормативно грошова оцінка за 2025 рік з врахуванням коефіцієнтів індексації становить 9785942,98 грн. (7360535,84 грн. (НГО за 2018 рік) *1,0*1,0*1,1*1,15*1,051*1,12= 10960255,94грн.). Для розрахунку податку: нормативно грошова оцінка - 10960255,94 грн. Розмір ставки орендної плати - 3% від НГО, податковий період - 1 рік/12 місяців: 10960255,94 грн. * 3% НГО * 1 рік = 328807,68 грн.
- реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 200823223101, кадастровий номер 2310100000:07:073:0067, розташована за адресою - АДРЕСА_2, площа - 0,3782 га, дата державної реєстрації - 19.02.2018р., документи, подані для державної реєстрації - договір оренди землі №2018071000100003 від 09.01.2018, Орендодавець - Територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради,
Судом встановлено, що між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) (Орендар) укладено договір оренди землі від 09.01.2018 № 2018071000100003 відповідно до якого орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, що знаходиться: АДРЕСА_2. Відповідно до умов цього договору: в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3782 га (кадастровий номер 2310100000:07:073:0067; нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 4065044,88 грн.; орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 0,5% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2018 року; обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії; розмір орендної плати переглядається у разі: у тому числі у разі підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Договором оренди передбачено, що розмір орендної плати індексується. Такі умови договору відповідають приписам частини четвертої ст. 21 Закону України «Про оренду землі», відповідно до якої обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Договором «Обов`язки Орендаря» зазначено, про самостійну щорічну індексацію розміру орендної плати відповідно до індексацію нормативно грошової оцінки земель згідно чинного законодавства. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок згідно п. 289.2 ст.289. Згідно даних Держгеокадастру Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, коефіцієнти індексації встановлені у наступних розмірах: 2011 рік - 1,0; 2012 рік - 1,0; 2013 рік - 1,0; 2014 - 1,249; 2015 - 1,433; 2016 - 1,06; 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,1; 2022 рік - 1,15; 2023 рік - 1,051, 2024 рік - 1,12. Нормативно грошова оцінка за 2023 рік з врахуванням коефіцієнтів індексації становить 4065044,88 грн. (4065044,88 грн. (НГО за 2017 рік) *1,0*1,0*1,0*1,1*1,15*1,051*1,12=6053082,72грн.). Для розрахунку податку: нормативно грошова оцінка - 6053082,72 грн., розмір ставки орендної плати - 0,5% від НГО, податковий період - 1 рік/12 місяців: 6053082,72 грн. * 0,5% НГО * 1 рік = 30265,40 грн.
Представником позивача за зустрічним позовом зауваження щодо розрахунку грошових зобов`язань в оскаржуваних податкових повідомленнях -рішеннях не виказано.
Доводи зустрічної позовної заяви в частині наявності Рішенням Вищого антикорупційного суду від 18.04.2024 у справі № 991/558/24 значення до вказаних податкових повідомлень-рішення не мають, бо останні стосуються визначення орендної плати з фізичних осіб за земельні ділянки, що не перебували у власності ОСОБА_1 за звітний 2025 рік.
Посилання представника ОСОБА_1 на Указ Президента України від 01.04.2023 року №191/2023 яким позивача за зустрічним позовом позбавлено абсолютно усіх прав користування, а також зупинено усі його економічні та фінансові зобов`язання суд дослідивши відхиляє з огляду на те, що відповідно до ч.4 ст. 4 Закону України "Про санкції" передбачені цим Законом санкції не поширюються на: сплату податків, зборів та інших обов`язкових платежів до державного та/або місцевих бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов`язань; погашення (стягнення) податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та сплати розстрочених (відстрочених), у тому числі за рішенням суду, грошових зобов`язань або податкового боргу платника податків та/або сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що первісні позовні вимоги про стягнення податкової заборгованості підлягають задоволенню.
Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами першою, другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення первісного адміністративного позову та відмову у задоволенні зустрічного позову.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч. 1 ст. 143 КАС України).
Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивачем за первісним позовом не надано доказів понесення витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,- задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 податковий борг у сумі 403 400 грн.16 коп., (чотириста три тисячі чотириста гривень шістнадцять копійок) з яких:
38 632 грн. 88 коп. (тридцять вісім тисяч шістсот тридцять дві гривні вісімдесят вісім копійок) по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, які зарахувати на р/р UА338999980314080512000008479, отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запоріжжя/18010300, код одержувача - 37941997, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);
5 694 грн. 20 коп. (п`ять тисяч шістсот дев`яносто чотири гривні двадцять копійок) по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості, які зарахувати на р/р UА058999980314060512000008431, отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГ с.ІІІироке/18010200, код одержувача - 37941997, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);
359 073 грн 08 коп. (триста п`ятдесят дев`ять тисяч сімдесят три гривні вісім копійок) з орендної плати з фізичних осіб, які зарахувати на р/р UА928999980334149815000008479, отримувач - ГУК у Зап.обл/ЗТ м.Запоріжжя/18010900, код одержувача - 37941997, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).
У задоволенні зустрічної позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі складено та підписано 23.06.2026.
Суддя Л.Я. Максименко