Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 червня 2026 року м. Ужгород№ 260/3699/26 Закарпатський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) до товариства з обмеженою відповідальністю "ТПК 2005" (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Гранітна, буд. 17, код ЄДРПОУ 38581200) про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "ТПК 2005" про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "ТПК 2005" податкового боргу у розмірі 109189,70 грн., у т.ч. пеня в розмірі 29983,18 грн. за платежами:
- 14070100 "Податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів (крім лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру)" у розмірі 18198,72 грн., у т.ч. пеня в розмірі 4997,63 грн.
- 15010100 "Мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами підприємницької діяльності" в розмірі 90990,98 грн., у т.ч. пеня в розмірі 24985,55 грн. за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, у тому числі з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Позовні вимоги мотивовані наявністю у відповідача заборгованості перед бюджетом в загальному розмірі 109189,70 грн., що виникла внаслідок несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов`язання за податковими зобов`язаннями, штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) та пені по платежах: податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів в розмірі 18198,72 грн., у т.ч. пеня в розмірі 4997,63 грн. та мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами підприємницької діяльності в сумі 90990,98 грн., у т.ч. пеня в розмірі 24985,55 грн.
Ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 червня 2026 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі наявних у ній матеріалів.
Ухвала суду про відкриття провадження була направлена відповідачу за адресою місцезнаходження, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
08 червня 2026 року від відповідача на адресу суду повернувся конверт з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, на якому зазначено причини невручення "адресат відсутній".
Відповідно до пункту першого частини четвертої статті 124 КАС України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Абзацом другим частини четвертої цієї ж статті передбачено, що у разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.
Частиною 10 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що ухвала про відкриття провадження у справі постановляється з додержанням вимог статті 126 цього Кодексу, частиною 11 якої визначено, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Разом з тим, частиною четвертою статті 126 КАС України передбачено, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Заяв чи клопотань відповідач суду не подав, правом на подання відзиву на позов, у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, не скористався. Також відповідачем не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Вказана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, зокрема у постанові від 23.11.2023 по справі №215/7312/20.
Третя особа правом подання пояснень на адміністративний позов не скористалась.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТПК 2005" (код ЄДРПОУ 38581200), внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за місцезнаходженням: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Гранітна, буд. 17 та перебуває на обліку в податковому органі як платник податків та зборів.
За ТОВ "ТПК 2005" станом на 17.02.2026 року, обліковується заборгованість на загальну суму 109189,70 грн., яка утворилась внаслідок невчасної сплати грошових зобов`язань за платежами податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів та мито на нафтопродукти, транспортні засоби.
19.12.2025 року Головне управління ДПС у Закарпатській області отримало від Закарпатської митниці листа №7.7-2/19-02/8.16/11544 від 18.12.2025 року з матеріалами для вжиття заходів щодо погашення податкового боргу відносно ТОВ "ТПК 2005" (код ЄДРПОУ 38581200).
У відповідача наявний податковий борг у розмірі 109189,70 грн., у т.ч. пеня в розмірі 29983,18 грн. за платежами:
- 14070100 "Податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів (крім лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру)" у розмірі 18198,72 грн., у т.ч. пеня в розмірі 4997,63 грн.
- 15010100 "Мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами підприємницької діяльності" в розмірі 90990,98 грн., у т.ч. пеня в розмірі 24985,55 грн.
Вказана заборгованість виникла у зв`язку із наступним.
Працівниками контролюючого органу проведено документальну невиїзну перевірку відповідача з питань дотримання законодавства України з питань державної митної справи щодо законності використання на митній території України та дотримання умов і строків тимчасового ввезення товарів з умовим частковим звільненням від оподаткування митними платежами, у т.ч. своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів при поміщенні товарів в митний режим тимчасового ввезення. За наслідками проведеної перевірки складено акт перевірки від 24.09.2021 року №0021/21/7.7-19/38581200 та винесено податкові повідомлення-рішення від 08.11.2021 року:
- №00000177719 про збільшення суми грошового зобов`язання на загальну суму 13201,09 грн. (за податковими зобов`язаннями 8146,86 грн.; за штрафними санкціями 2036,72 грн.; сума пені, нарахованої до вимог Податкового кодексу України (крім ст.129 ПКУ) 3017,51 грн.) за платежем "Податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів (крім лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру)";
- №00000167719 про збільшення суми грошового зобов`язання на загальну суму 66005,43 грн. (за податковими зобов`язаннями 40734,31 грн.; за штрафними санкціями 10183,58 грн.; сума пені, нарахованої до вимог Податкового кодексу України (крім ст.129 ПКУ) 15087,54 грн.) за платежем "Мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами підприємницької діяльності".
Указані податкові повідомлення-рішення направлені на адресу відповідача засобами поштового зв`язку, однак поштовий конверт було повернуто у відповідності до довідки Ф.20 (№8800028315770).
Вказані суми заборгованості залишаються відповідачем не сплаченими.
Судом встановлено, що сума грошового зобов`язання по платежах: мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами підприємницької діяльності в розмірі 90990,98 грн., у т.ч. пеня в розмірі 24985,55 грн. та податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів (крім лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру)» у розмірі 18198,72 грн., у т.ч. пеня в розмірі 4997,63 грн., є узгодженою.
На виконання вимог абзацу 1 пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДПС у Закарпатській області надсилалась відповідачу податкова вимога форми "Ф" від 07 лютого 2018 року за №3339-17, та 07.02.2018 року вручена така відповідачу.
Суд приходить до висновку, що направлена відповідачу податкова вимога на час розгляду справи є неоскаржена та невідкликана.
Приписами частини 1 статті 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідач у відповідності до пункту 15.1. статті 15 Податкового кодексу України являється платником податків та згідно пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України несе обов`язок по сплаті податків та зборів у строки та розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Кодексу, є податковим обов`язком. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Підстави припинення податкового обов`язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3. статті 37 Податкового кодексу України. Згідно пункту 38.1. статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк. Пунктом 38.2. статті 38 Податкового кодексу України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.
Згідно підпункту 20.1.19. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Підпунктом 14.1.156. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов`язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Згідно підпункту 14.1.39. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до підпункту 14.1.175. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПКУ пеня - сума коштів у вигляд відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.
Порядок нарахування пені платникам податку визначено статтею 129 ПКУ.
Так, відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України розпочинається при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов`язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов`язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов`язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов`язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Відповідно до абзацу першого пункту 129.4. статті 129 ПК України, на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до пункту 129.5. статті 129 ПК України, зазначений розмір пені застосовується щодо всіх платників та всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов`язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Погашення сум нарахованої та несплаченої пені здійснюється у загальному порядку установленому для погашення податкового боргу.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума узгодженого грошового зобов`язання по заборгованості та нарахованій пені за платежами: податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів (крім лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру)» у розмірі 18198,72 грн., у т.ч. пеня в розмірі 4997,63 грн. та мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами підприємницької діяльності в розмірі 90990,98 грн., у т.ч. пеня в розмірі 24985,55 грн. є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.
Податковий борг відповідача підтверджується також довідкою про суми податкового боргу, розрахунком податкового боргу станом на 17.02.2026 року, розрахунком пені; інформацією щодо нарахування штрафних санкцій; довідкою щодо стану боргу; Актом перевірки від 24.09.2021 року №0021/21/7.7-19/38581200; податковим повідомлення-рішенням від 08.11.2021 року №00000177719; розрахунком штрафних санкцій; податковим повідомлення-рішенням від 08.11.2021 року №00000167719; розрахунком штрафних санкцій.
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов`язаний погасити податковий борг в загальній сумі 109189,70 грн. Наявність такого обов`язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов`язок забезпечується статтею 67 Конституції України.
Відповідно до п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючий орган вправі звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п.87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку-фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
За приписами п.п.95.2, 95.4 ст.95 ПК України стягнення коштів з платника податків проводиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надсилання такому платнику податкової вимоги.
Отже, обов`язку платника податків сплачувати податки кореспондує праву контролюючого органу звертатися з вимогою про стягнення податкового боргу до суду.
У відповідності до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму податкового боргу у встановлені законодавством строки до бюджету відповідач не сплатила, наявність у неї податкового боргу підтверджується матеріалами справи, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та доцільність задоволення позову.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки зазначених судових витрат судом не встановлено, то відсутні підстави для стягнення останніх з відповідача.
Керуючись ст.ст.73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) до товариства з обмеженою відповідальністю "ТПК 2005" (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Гранітна, буд. 17, код ЄДРПОУ 38581200) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ТПК 2005" (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Гранітна, буд. 17, код ЄДРПОУ 38581200) податковий борг в сумі 109189 (сто дев`ять тисяч сто вісімдесят дев`ять) гривень 70 копійок за платежами: 14070100 "Податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів (крім лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру)" та 15010100 "Мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами підприємницької діяльності".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЯ. М. Калинич