Ухвала суду № 137647671, 23.06.2026, Господарський суд Миколаївської області

Дата ухвалення
23.06.2026
Номер справи
915/754/21(915/74/26)
Номер документу
137647671
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=====

УХВАЛА

23 червня 2026 року Справа № 915/754/21(915/74/26)

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Адаховської В.С., розглянувши матеріали справи

за позовом: Комунального підприємства Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство Південноукраїнської міської ради (55000, Миколаївська область, Вознесенський район, м. Південноукраїнськ, вул. Європейська, буд. 8; код ЄДРПОУ 31948866)

до відповідача: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса місцезнаходження майна, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 )

про стягнення заборгованості,

установив:

Комунальне підприємство Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство Південноукраїнської міської ради звернулося до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою від 23.01.2026 про стягнення зі ОСОБА_1 заборгованості по оплаті за надані комунальні послуги з водопостачання, водовідведення та постачання теплової енергії за період з 01 грудня 2015 року по 31 грудня 2025 включно у сумі 34009,21 грн, з яких: 21830,85 грн заборгованість за спожиті послуги з водопостачання та водовідведення, 5539,48 грн заборгованість за спожиті послуги з постачання теплової енергії, 4971,80 грн інфляційні нарахування, 1667,08 грн 3% річних.

Позивач також просить суд стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору у розмірі 2662,400 грн.

Згідно протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 23.01.2026 справі присвоєно єдиний унікальний номер 915/74/26 та на підставі ст. 7 КУзПБ визначено головуючим у справі суддю Адаховську В.С.

Відповідно до приписів ст. 176 ГПК України судом вжито заходи до перевірки адреси зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання (перебування) фізичної особи відповідача.

Згідно відповіді №2273736 від 26.01.2026 з Єдиного державного демографічного реєстру ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Ухвалою суду від 16.02.2026, з урахуванням ухвали суду від 23.06.2026, позовну заяву залишено без руху з підстав її невідповідності приписам п. 2, 5 ч. 3 ст. 162, п. 1 ч.1 ст. 164, ч. 1 ст. 172 ГПК України. Судом встановлено позивачу 10-денний строк з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали шляхом подання до суду заяви про усунення недоліків позовної заяви з доданими до неї виправленою позовною заявою з доказами направлення відповідачеві копії позовної заяви з доданими до неї документами листом з описом вкладення за адресою реєстрації відповідача згідно даних Єдиного державного демографічного реєстру.

25.02.2026 позивачем подано до господарського суду заяву про усунення недоліків позовної заяви з доказами направлення копії позовної заяви з додатками відповідачу за адресою: АДРЕСА_2 .

Також 25.02.2026 позивачем подано до суду додаткові пояснення.

Позивач просить суд:

1) прийняти до уваги та долучити до справи № 915/74/26 письмові пояснення позивача та додаткові докази реєстрації відповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 ;

2) вважати місцем реєстрації та проживання відповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 : АДРЕСА_1 ;

3) позовну заяву задовольнити в повному обсязі.

Позивач зазначає, що відповідно до п.4 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265, особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. Позивачем додатково було надано розширений запит до ЦНАП. Згідно інформації Центру надання адміністративних послуг міста Південноукраїнська вих. № 407 від 19.02.2026, відповідно до Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - ЄДДР), Центром (ЦНАП), як органом реєстрації, 02.07.2016 було здійснено завантаження до Реєстру територіальної громади (РТГ) відомостей з Державного реєстру виборців. Всі завантажені дані в картці особи мали одну дату реєстрації 02.07.2016 та мали помилку в завантаженні адреси 100% (32228 осіб та + 2802 особи, додані 12.12.2022) від загальної кількості даних. При зверненні до технічної підтримки Реєстру територіальної громади отримали пояснення, що аналогічна ситуація наявна у всіх органах реєстрації України і усунути/виправити дану розбіжність можливо тільки шляхом коригування кожної картки особи. Таким чином, в Реєстрі територіальної громади, яка інтегрується в базу ЄДДР ВІС ДМС, в картці особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Центром здійснено виправлення адреси на актуальну його адресу: АДРЕСА_1 , де він зареєстрований з 26.01.2009.

Ухвалою від 02.03.2026 судом постановлено: прийняти позовну заяву до розгляду в межах справи №915/754/21 про банкрутство Комунального підприємства Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство (ідентифікаційний код 31948866), відкрити провадження у справі та присвоїти їй номер 915/754/21(915/74/26); розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними матеріалами. Судом також встановлено сторонам процесуальні строки для подання заяв по суті справи.

Ухвалу суду від 02.03.2026 направлено відповідачеві за адресою місцезнаходження майна та за адресою реєстрації згідно даних ЄДДР, отримано відповідачем особисто 10.03.2026, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення листів із штрихкодовими ідентифікаторами R06806 9013140 та R06806 9013159.

В межах встановленого судом процесуального строку відповідачем подано до господарського суду відзив на позовну заяву засобами поштового зв`язку (вх. №4382/26 від 30.03.2026).

Відповідач позовні вимоги визнає частково, вважає, що з урахуванням пропуску строку позовної давності стягненню підлягає заборгованість за надані комунальні послуги з теплопостачання - 3456,58 грн, з водопостачання та водовідведення 13618,07 грн. Відповідач також вважає, що позивачем безпідставно заявлено до стягнення інфляційні втрати та 3% річних за період з січня 2015 року по 31 грудня 2025 року, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №206 заборонено нарахування та стягнення інфляційних втрат та 3% річних на період воєнного стану.

Крім того, відповідач зазначає, що позивачем невірно зроблено розрахунок заборгованості, а саме: не враховано, що кімната виділена на двох осіб, отже розрахунки мають бути розділені відповідно на двох осіб.

У відзиві відповідач просить суд:

1) зобов`язати позивача надати розрахунок заборгованості з урахуванням щомісячних показників засобів обліку постачання гарячої і холодної води і теплопостачання, кількості мешканців, на яких розподіляється кількість використаної води і тепла, з урахуванням метражу кімнати та розподілом витрат, наданих комунальних послуг по кімнаті 301 в будинку №11 по вул. Миру в м. Південноукраїнську;

2) застосувати наслідки пропуску строку позовної давності за період з січня 2015 року по січень 2018 року.

30.03.2026 через підсистему Електронний суд позивачем подано до господарського суду відповідь на відзив.

Позивач просить позов задовольнити в повному обсязі, заперечення відповідача вважає безпідставними, посилаючись на таке:

1) строки позовної давності до спірних правовідносин продовжуються на період дії карантину та воєнного стану до 01 квітня 2017 року;

2) відповідач помилково зазначає про нарахування інфляційних втрат у вищезазначений період так, як відповідно розрахунку суми заборгованості, який додано до позовної заяви, інфляційні нарахування та 3% річних виконано лише з січня 2023 року, а не з 2015 року, як зазначає відповідач;

3) стосовно розрахунку вартості спожитих комунальних послуг позивач зазначає, що на ім`я Стєхіна Миколи Євгеновича, ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрито окремі особові рахунки споживача комунальних послуг в кімнаті АДРЕСА_3 коридорного типу має кімнати з койкомісцями.

Так, в кімнаті № 301 зареєстровано два чоловіка: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які вдвох займають кімнату загальною площею - 26,02 м2, та за кожним із них рахується житлова площа, відповідно по 13,01 м2, і у кожного свій окремий особовий рахунок з постачання теплової енергії: у ОСОБА_1 - № НОМЕР_1 , у ОСОБА_2 - № 829301. Тобто опалювальна площа койкомісця, яке займає ОСОБА_1 у кімнаті 13,01 м2, така ж сама площа 13,01 м2 рахується і за його сусідом по кімнаті Івахненко В.П., який займає теж койкомісце і сплачує за нього комунальні послуги з постачання теплової енергії.

Інформація щодо нарахування вартості послуг з постачання теплової енергії, міститься в Розгорнутому розрахунку вартості послуг з постачання теплової енергії в будинку АДРЕСА_4 за період з 01.04.2017 по 31.12.2025, який додається до відповіді на відзив. В розрахунку відображено загальна кількість спожитих Гкал будинком в цілому, кількість Гкал на 1 м2, загальна опалювальна площа будівлі гуртожитку, кількість мешканців, на яких виконано розподіл енергії у звітному місяці, та окремо розрахунок по кімнаті АДРЕСА_5 в розрізі індивідуально на кожного споживача: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Із розрахунку вбачається, що подвійного нарахування на відповідача не відбувається, нарахування виконано на обох споживачів однаково.

Нарахування водопостачання та водовідведення відбувається відповідно до показників приладів комерційного обліку (загальнобудинковий) та розподіляється пропорційно між всіма його мешканцями, які в свою чергу мають кожен свої окремі особові рахунки.

Інформація щодо нарахування вартості послуг з водопостачання та водовідведення міститься в Розгорнутому розрахунку вартості послуги з централізованого водопостачання по будинку АДРЕСА_4 за період з 01.04.2017 по 31.12.2025, Розгорнутому розрахунку вартості послуги з постачання гарячої води по будинку АДРЕСА_4 за період з 01.04.2017 по 31.12.2025, Розгорнутому розрахунку вартості послуги з централізованого водовідведення по будинку АДРЕСА_4 за період з 01.04.2017 по 31.12.2025, які додаються до відповіді на відзив. В розрахунках відображено загальна кількість м3 води, спожитих будинком в цілому, кількість мешканців, на яких виконано розподіл води у звітному місяці, нарахування м3 на 1 людину та окремо розрахунок по кімнаті АДРЕСА_5 в розрізі індивідуально на кожного споживача: ОСОБА_1 та ОСОБА_2

03.06.2022, сусід відповідача по кімнаті - ОСОБА_2 , звернувся до КП ТВКГ ПМР з заявою про не нарахування з 01.06.2022 на його особовий рахунок послуг з водопостачання та водовідведення у зв`язку з тим, що він фактично не проживає за адресою: АДРЕСА_1 та не користується комунальними послугами. Факт не проживання за місцем реєстрації підтверджується підписами сусідів заявника, в тому числі і сусідом по кімнаті відповідачем ОСОБА_1 , який підтвердив факт не проживання у кімнаті ОСОБА_2 .

На вимогу відповідача, позивачем надано розгорнуті розрахунки вартості послуг з постачання кожної окремо комунальної послуги, що надає КП ТВКГ ПМР, в будинку АДРЕСА_4 за період з 01.04.2017 по 31.12.2025, в яких відображено загальна кількість спожитих комунальних послуг будинком в цілому, кількість мешканців в конкретному місяці, вартість одиниці послуг, та як доказ відсутності подвійного нарахування за послуги, окремо розрахунок по кімнаті № 301 в розрізі кожного із споживачів: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Крім того, разом із відповіддю на відзив 30.03.2026 позивачем через підсистему Електронний суд подано до господарського суду клопотання про витребування доказів.

Зокрема, позивач просить суд:

1. Прийняти клопотання про витребування доказів до розгляду.

2. Витребувати у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , засвідчену копію паспорту громадянина України з даними про місце реєстрації, або ID-картку з витягом про місце реєстрації.

3. Витребувати у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , засвідчену копію Реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) при відсутності ID-картки з таким номером.

Зазначене клопотання обгрунтовано тим, що відповідачем у відзиві зазначено його прізвище Стехін та адресу реєстрації та проживання АДРЕСА_2 , що не відповідає наявній в матеріалах справи інформації Центру надання адміністративних послуг міста Південноукраїнська стосовно відповідача та є суттєвим для розгляду справи.

Позивач також зазначає, що в телефонній розмові з позивачем було з`ясовано, що його прізвище ОСОБА_3 , і він зареєстрований і проживає за адресою: АДРЕСА_1 , а допущені помилки у відзиві вчинено особою, яку він попросив оформити відзив від його імені.

Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи про банкрутство та справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов`язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також спорів про визнання недійсними правочинів за позовом контролюючого органу на виконання його повноважень, визначених Податковим кодексом України.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства (далі КУзПБ) спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про відшкодування шкоди та/або збитків, завданих боржнику; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.

Склад учасників розгляду спору визначається відповідно до Господарського процесуального кодексу України.

Господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України. За результатами розгляду спору суд ухвалює рішення.

Заяви (позовні заяви) учасників провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) або інших осіб у спорах, стороною в яких є боржник, розглядаються в межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до положень ч. 1-7 ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі, крім випадків, передбачених статтею 252-1 цього Кодексу.

Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.

Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з приписами ст.17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.

Розгляд справи здійснено поза межами встановленого ГПК України строку у розумний строк, тривалість якого обумовлюється введенням в Україні Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, воєнного стану через військову агресію Російської Федерації проти України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Стосовно клопотання відповідача про зобов`язання позивача надати розрахунок заборгованості з урахуванням щомісячних показників засобів обліку постачання гарячої і холодної води і теплопостачання, кількості мешканців, на яких розподіляється кількість використаної води і тепла, з урахуванням метражу кімнати та розподілом витрат, наданих комунальних послуг по кімнаті 301 в будинку №11 по вул. Миру в м.Південноукраїнську, суд зазначає.

Як визначено ст. 2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Судочинство в господарських судах здійснюється на засадах змагальності і диспозитивності. Це означає, зокрема, що обов`язок доказування тих чи інших обставин лежить на стороні, а суд, крім випадків, встановлених цим Кодексом, не зобов`язаний збирати докази. (ч. 3 ст. 2, ч. 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України).

В той же час, згідно ч. 2 ст. 14 ГПК України, учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд, і відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України, несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням тих чи інших процесуальних дій.

Частиною 2 ст. 42 ГПК України встановлено, що учасники справи зобов`язані: 1)виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; 2) сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; 3) з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; 4) подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; 5) надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; 6) виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; 7)виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.

Як зазначено вище, на вимогу відповідача, яка міститься у відзиві, позивачем до відповіді на відзив надано розгорнуті розрахунки вартості послуг з постачання комунальних послуг, що надає КП ТВКГ ПМР в будинку № 11 по вул. Миру за період з 01.04.2017 по 31.12.2025, в яких міститься інформація про загальну кількість спожитих комунальних послуг будинком в цілому, кількість мешканців в конкретному місяці, вартість одиниці послуги та окремо розрахунок по кімнаті № 301 в розрізі кожного із споживачів: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Таким чином, враховуючи зазначене, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача в частині зобов`язання позивача надати обгрунтовані розрахунки вартості спожитих комунальних послуг у зв`язку з наданням зазначених доказів позивачем у добровільному порядку разом з відповіддю на відзив.

Стосовно клопотання позивача про витребування у відповідача засвідченої копії паспорту громадянина України з даними про місце реєстрації та Реєстраційного номеру облікової картки платника податків (РНОКПП) або ID-картки з витягом про місце реєстрації та РНОКПП.

Відповідно до приписів ч. 1-3 ст. 81 ГПК України, учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

У клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; 5)причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.

У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.

При здійсненні правосуддя суд має виходити з необхідності дотримання основних засад господарського судочинства, зазначених в ст. 2, 4 ГПК України стосовно забезпечення права сторін на розгляд справ у господарському суді після їх звернення до нього у встановленому порядку, гарантованому чинним законодавством та всебічно забезпечити дотримання справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Позивачем у клопотанні про витребування доказів у відповідності до вимог п.4 ч.2 ст. 81 ГПК України не зазначено заходів, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, доказів вжиття таких заходів та (або) причин неможливості самостійного отримання цього доказу.

З огляду на зазначене, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача від 30.03.2026 про витребування доказів.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-комунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина. Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи.

Відповідно до пп.51 ч. 1 ст. 7 Закону України Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, до Реєстру вноситься така інформація про особу, зокрема, відомості про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи, зняття особи з реєстрації місця проживання або про зміну місця проживання (перебування) особи.

Частиною першою статті 2 Закону України Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні передбачено: декларування місця проживання особи повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання шляхом надання декларації про місце проживання в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади (пункт 4); реєстрація місця проживання (перебування) особи внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи (пункт 12).

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні, реєстр територіальної громади створюється та ведеться з метою:

1) обробки, використання визначеної цим Законом інформації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці;

2) надання адміністративних послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) осіб;

3) здійснення у порядку міжвідомчої електронної взаємодії внесення інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) особи, а також обміну інформацією між реєстрами територіальних громад, Єдиним державним демографічним реєстром та іншими інформаційно-комунікаційними системами;

4) забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування знеособленою інформацією з реєстрів територіальних громад, пов`язаною з місцем проживання (перебування) особи, для здійснення ними своїх повноважень.

Згідно ч. 8, 9 ст. 26 зазначеного Закону обробка інформації про особу (у тому числі персональних даних), що міститься в реєстрі територіальної громади, та обмін інформацією (даними) між органами реєстрації та органами державної влади, органами місцевого самоврядування здійснюються з повідомленням особи про склад такої інформації (даних) та мету обробки відповідно до Закону України Про захист персональних даних. Витяги з реєстру територіальної громади, отримані в електронній або паперовій формі, мають однакову юридичну силу.

Відповідно до п. 14 Прикінцевих та перехідних положень Закону, органам місцевого самоврядування забезпечити на постійній основі: 1) ведення реєстру територіальної громади в електронній формі, внесення до нього відомостей про зареєстроване місце проживання (перебування) осіб, перенесення до нього записів про зареєстроване місце проживання (перебування) осіб, що містяться у реєстрі територіальної громади, який ведеться у формі картотеки; 2) передачу інформації про декларування та реєстрацію/зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) фізичних осіб до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб.

В абзацах першому та другому пункту 4 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265, зазначено, що особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції. Положення абзацу першого цього пункту не поширюються на осіб, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) яких знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. Така особа може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.

Аналіз змісту вказаних норм дозволяє зробити висновок, що особа може мати декілька місць проживання/перебування, утім законодавством визначено необхідність проведення реєстрації (декларування) місця проживання/перебування особи, яка може бути здійснена тільки за однією адресою за її власним вибором.

Згідно інформації Центру надання адміністративних послуг міста Південноукраїнська вих. № 407 від 19.02.2026, відповідно до Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - ЄДДР), Центром (ЦНАП), як органом реєстрації, 02.07.2016 було здійснено завантаження до Реєстру територіальної громади (РТГ) відомостей з Державного реєстру виборців. Всі завантажені дані в картці особи мали одну дату реєстрації 02.07.2016 та мали помилку в завантаженні адреси 100% (32228 осіб та + 2802 особи, додані 12.12.2022) від загальної кількості даних. При зверненні до технічної підтримки Реєстру територіальної громади отримали пояснення, що аналогічна ситуація наявна у всіх органах реєстрації України і усунути/виправити дану розбіжність можливо тільки шляхом коригування кожної картки особи. Таким чином, в Реєстрі територіальної громади, яка інтегрується в базу ЄДДР ВІС ДМС, в картці особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Центром здійснено виправлення адреси на актуальну його адресу: АДРЕСА_1 , де він зареєстрований з 26.01.2009.

Згідно відповіді №2902898 від 18.06.2026 з Єдиного державного демографічного реєстру Стєхін Микола Євгенович, ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Керуючись ст. 2, 12, 13, 14, 20, 81, 91, 120, 234, 235, 247-252 ГПК України, господарський суд

У Х В А Л И В:

1. У задоволенні клопотання відповідача про зобов`язання позивача надати розрахунок заборгованості відмовити.

2. У задоволенні клопотання позивача від 30.03.2026 про витребування доказів відмовити.

3. Ухвалу надіслати сторонам.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя В.С. Адаховська