Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №552/4809/26
Провадження № 3/552/761/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.06.2026
17 червня 2026 року суддя Київського районного суду м. Полтави Любчик В.М., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та матеріали, додані до нього, щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовий квиток серії НОМЕР_1 , оператора мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
ВСТАНОВИВ:
28.03.2026 оператор мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 солдат ОСОБА_1 отримав усний наказ підготувати та направити електронне звернення до Національної поліції для адміністративного затримання та доставлення до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянина ОСОБА_2 . Під час відкриття персональної картки військовозобов`язаного ОСОБА_2 солдат ОСОБА_1 помітив, що у останнього відсутні порушення військового обліку. Проте ОСОБА_1 28.03.2026 о 17 год 12 хв вніс запис до Єдиного державного реєстру призовників військовозобов`язаних та резервістів «Оберіг». За даними вказаного реєстру 25.02.2026 було розпочато медичний огляд громадянина ОСОБА_2 04.04.2026 працівниками Національної поліції громадянина ОСОБА_2 затримано та доставлено до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_2 попри те, що підстави для здійснення таких заходів були відсутні. За результатами вказаних дій, ОСОБА_2 призвано на військову службу до військової частини за наявності висновку лікаря хірурга від 30.03.2026 № 9/748, відповідно до якого ОСОБА_2 є особою, яка на підставі ст. 42а графи ІІ Розкладу хвороб визнаний особою, яка непридатна до військової служби. Таким чином, ОСОБА_1 всупереч вимогам п. 2 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Камінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, відповідно до якого, на військову службу під час мобілізації на особливий період призиваються резервісти та військовозобов`язані, які придатні до військової служби за станом здоров`я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», враховуючи, що станом на 28.03.2026 він не мав жодної інформації та документального підтвердження порушення ОСОБА_2 військового обліку, вніс до Єдиного державного реєстру призовників військовозобов`язаних та резервістів «Оберіг» відомості про такі порушення.
ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, в умовах особливого періоду, перевищив службові повноваження, тобто умисно вчинив дії, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, чим вчинив адмінстративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 172-14 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав у повному обсязі та зазначив, що наказ йому надав не ОСОБА_3 , він з`єднав його з обласним ТЦК, фактично наказ було видано звідти.
Заслухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали адміністративної справи, відповідно до положень статті 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - це період, що настав з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконання стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливим періодом є функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудований період після закінчення воєнних дій.
На території України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан 05 год 30 хв 24 лютого 2022 року, який продовжує діяти. З урахуванням викладеного, поняття особливий період охоплює воєнний стан, який діяв станом на день вчинення адміністративного правопорушення 28.03.2026.
Згідно з Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі Положення), що затверджене Постановою Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2022, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п. 8 вказаного Положення, Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Пунктом 9 Положення зазначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:
-ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб;
-оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам.
Відповідно до частини 2 статті 172-14 КУпАП передбачено відповідальність за перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, вчинені в умовах особливого періоду.
Так, ОСОБА_1 вважається таким, що призначений на посаду оператора мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 242 від 29.08.2025, а отже він є суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-14 КУпАП.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-14 КУпАП підтверджується наступними доказами: поясненнями ОСОБА_1 , даними у судовому засіданні, протоколом про адміністративне правопорушення від 05.06.2026 (а.с. 1 8), повідомленням про кримінальне правопорушення від 26.03.2026 (а.с. 9, 10), поясненнями ОСОБА_1 від 18.05.2026 (а.с.11, 12), витягом із наказу начальника ПОМТЦК № 242 від 29.08.2025 (а.с. 13), інструкцією щодо функціональних обов`язків оператора мобілізаційного відділення (а.с. 14, 15), повісткою про виклик ОСОБА_2 (а.с. 16, 17), персональною карткою військовозобов`язаного ОСОБА_2 (а.с. 18 19), довідкою про доставлення (супроводження) громадянина ОСОБА_2 (а.с. 20, 21), заявою ОСОБА_4 щодо вчинення протиправних дій відносно ОСОБА_2 (а.с. 22), копією медичної документації щодо проходження ОСОБА_2 (а.с. 23 32), супровідним листом про направлення довідки про проходження ОСОБА_2 ВЛК (а.с. 33,34), запитом № 819/4190/вз від 28.04.2026(а.с. 35 36), письмовими поясненнями ОСОБА_5 від 23.05.2026 (а.с. 37), запитами та відповідями на вказані запити (а.с. 38 48).
На підставі досліджених у справі доказів, суд встановив, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-14 КУпАП.
З урахуванням викладеного, а саме: даних про особу порушника, характеру та ступеня суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, суд дійшов висновку про необхідність призначення ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні щодо адміністративного правопорушення у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір та порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 172-14, 276-280, 283, 284 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-14 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн (сімнадцять тисяч гривень).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2, 300-3 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 665,60 грн (шістсот шістдесят п`ять гривень шістдесят копійок) на користь Державної судової адміністрації України, код ЄДРПОУ 26255795, місцезнаходження: м. Київ, вул. Липська, 18/5.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Київський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний термін з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя В.М. Любчик