Постанова № 137640509, 24.06.2026, Захарівський районний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Фрунзівський районний суд Одеської області)

Дата ухвалення
24.06.2026
Номер справи
517/677/26
Номер документу
137640509
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 517/677/26

Провадження № 3/517/303/2026

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 червня 2026 року с-ще Захарівка

Суддя Захарівського районного суду Одеської області Меєчко О.М., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Кошарка Фрунзівського району Одеської області, громадянина України, не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер невідомий, за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 173-2 КУпАП

установив:

23 червня 2026 року до Захарівського районного суду Одеської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 173-2 КУпАП.

Протокол складений поліцейський СРПП Відділення поліції № 2 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області Шевельовим А.Р.

Відповідно до адміністративних матеріалів наданих суду встановлено, що 06 червня 2026 року біля 23 год 30 хв ОСОБА_1 , знаходячись за місцем проживання, вчинив домашнє насильство відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 , а саме висловлювався в її адресу нецензурною лайкою. Правопорушення вчинено повторно протягом року. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 173-2 КУпАП.

Під час надходження до суду протоколу про адміністративне правопорушення працівниками поліції, в порушення приписів статті 260 КУпАП не забезпечено доставлення ОСОБА_1 до Захарівського районного суду Одеської області для розгляду справи.

ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлений про місце, дату та час розгляду справи (а.с. 1, 21, 24). З жодними заявами та клопотаннями до суду не звертався.

За таких обставин суд вважає, що ОСОБА_1 про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

При розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов`язковою.

Частиною 2 статті 277 КУпАП визначено, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 42-2, частиною першою статті 44, статтями 41-1, 106-1, 106-2, 162, 172-10 - 172-20, 173, 173-1, 173-2, 178, 185, частиною першою статті 185-3, статтями 185-7, 185-10, 188-22, 203-206-1, розглядаються протягом доби.

Отже, ураховуючи закінчення строку розгляду справи, визначеного частиною 2 статті 277 КУпАП, який є усічений та не підлягає продовженню, та те, що ОСОБА_1 обізнаний про складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення та повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, клопотання про відкладення розгляду справи від нього не надходило, а також беручи до уваги те, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 173-2 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов`язковою, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за його відсутності.

ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, жодних пояснень суду не надав, а тому суд при прийнятті рішення керується виключно доказами, що додані працівниками поліції до протоколу про адміністративне правопорушення.

Винність ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 167052 від 07 червня 2026 року, з якого вбачаються дані про його особу, дату, час, місце та обставини скоєного ним правопорушення, який підписаний останнім без будь-яких зауважень щодо його змісту (а.с. 1), письмовою заявою ОСОБА_2 на ім`я начальника відділення поліції № 2 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області від 07 червня 2026 року, згідно якої ОСОБА_2 просила прийняти міри до свого співмешканця ОСОБА_1 , який 06 червня 2026 року вчинив відносно неї домашнє насильство, а саме: висловлювався в її адресу нецензурною лайкою та кидався в бійку (а.с. 4), письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 07 червня 2026 року згідно яких вона вказала, що 06 червня 2026 року біля 23 год 30 хв за місцем мешкання, її чоловік ОСОБА_1 , перебуваючи в нетверезому стані, почав провокувати її на конфлікт, висловлюватися в її адресу нецензурною лайкою та кидатись до неї в бійку (а.с. 4), письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 07 червня 2026 року, згідно яких вказано, що 06 червня 2026 року біля 23 год 30 хв він знаходячись за місцем мешкання, перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння висловлювався в адресу своєї співмешканки ОСОБА_2 нецензурною лайкою. Свою вину визнає в повному обсязі (а.с. 6), формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства станом на 07 червня 2026 року, відповідно до якої рівень небезпеки вчинення домашнього насильства ОСОБА_1 визначений, як середній (а.с. 9-10), копією термінового заборонного припису стосовно кривдника серії АА № 566604 від 07 червня 2026 року, згідно якого вбачається, що поліцейським ОСОБА_3 стосовно ОСОБА_1 , у зв`язку з тим, що він скоїв домашнє насильство відносно співмешканки ОСОБА_2 , а саме: висловлювався в її адресу брутальною лайкою, встановлено заборонний припис, у вигляді зобов`язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, строком на 10 діб з 00 год 30 хв 07 червня 2026 року до 00 год 30 хв 17 червня 2026 року (а.с. 11).

З довідки-характеристики наданої Захарівською селищною радою Роздільнянського Одеської області від 18 червня 2026 року № 294 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_2 вбачається, що до виконавчого комітету селищної ради скарги та заяви від жителів вулиці та сусідів на ОСОБА_1 не надходили. До складу його сім`ї входять співмешканка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 17).

Так, частиною 1 статті 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, склад якого полягає у вчиненні домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.

Відповідальність за частиною 2 статті 173-2 КУпАП наступає за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.

У свою чергу відповідальність за частиною 3 статті 173-2 КУпАП настає за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.

Відповідно до копії постанови Захарівського районного суду Одеської області від 31 березня 2026 року, яка набрала законної сили 14 квітня 2026 року вбачається, що ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 173-2 КУпАП, а саме за те, що він 21 березня 2026 року вчинив відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 домашнє насильство та застосовано до нього адміністративне стягнення у виді громадських робіт строком 40 годин (а.с. 14-16).

Згідно з копією постанови Захарівського районного суду Одеської області від 20 квітня 2026 року, яка набрала законної сили 01 травня 2026 року вбачається, що ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 173-2 КУпАП, а саме за те, що він 13 квітня 2026 року вчинив відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 домашнє насильство та застосовано до нього адміністративне стягнення у виді громадських робіт строком 60 годин (а.с. 12-13).

Розглянувши матеріали справи та дослідивши додані докази, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 своїми умисними діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 173-2 КУпАП, а саме вчинення насильства в сім`ї, особою, яку протягом року піддано адміністративному стягненню за правопорушення, передбачене частиною 1 статті 173-2 КУпАП.

Відповідно до статті 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно статтею 33 КУпАП, при накладенні стягнення ураховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, відношення до скоєного правопорушення, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Обставини, які відповідно до статті 34 КУпАП пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлені. Обставиною, яка відповідно до статті 35 КУпАП обтяжує його відповідальність повторне протягом року вчинення однорідного правопорушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.

При визначенні виду адміністративного стягнення, яке необхідно застосувати до ОСОБА_1 , за вчинення вказаного адміністративного правопорушення суд приймає до уваги обставини справи та особу порушника, який офіційно не працює, раніше вчиняв дії, пов`язані з домашнім насильством, належних висновків для себе не зробив, а також ураховує, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

При цьому суд ураховує те, що призначення стягнення, передбаченого санкцією частини 3 статті 173-2 КУпАП у виді штрафу є недоцільним, оскільки ОСОБА_1 не працює та не має стабільного джерела доходу. Відтак, у суду наявні обґрунтовані сумніви щодо можливості виконання останнім вказаного стягнення.

Зважаючи на вказані вище обставини, суд дійшов висновку про те, що до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді громадських робіт у максимальному розмірі.

Крім цього, відповідно до статті 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом (ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).

Згідно з частиною 1 статті 24 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить, зокрема, направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству» програма для кривдника комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов`язки жінок і чоловіків.

Згідно з частиною 6 статті 28 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству» кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.

За таких обставин, ураховуючи відсутність в матеріалах справи даних про критичне сприйняття ОСОБА_1 своєї поведінки, письмові пояснення потерпілої, повторність вчинення правопорушення, суд вважає за необхідне направити ОСОБА_1 для проходження програми, передбаченої ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству» строком на 3 місяці, як те, що визначено статтею 28 вказаного Закону та статтею 39-1 КУпАП.

Відповідно до частин 1, 2 «Про запобігання та протидію домашньому насильству» суб`єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування. Суб`єкт, відповідальний за виконання програм для кривдників, організовує та забезпечує проходження кривдниками таких програм.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що у разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб`єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за непроходження програми для кривдників не звільняє його від обов`язку пройти таку програму (частини 8, 9 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).

Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Отже, з ОСОБА_1 потрібно стягнути судовий збір в сумі 665 грн 60 коп, сплата якого передбачена пунктом 5 статті 4 Закону України «Про судовий збір».

Ураховуючи викладене та керуючись статтями 40-1, 173-2, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суд

постановив:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Кошарка Фрунзівського району Одеської області, громадянина України, не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер невідомий, винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 173-2 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді громадських робіт строком 60 (шістдесят) годин.

Направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Захарівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, розташованої за адресою: вул. Центральна, 69, с-ще Захарівка Роздільнянського району Одеської області, для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» строком на 6 (шість) місяців.

Роз`яснити, ОСОБА_1 , що у разі його неявки для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб`єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів.

Притягнення кривдника до відповідальності за непроходження програми для кривдників не звільняє його від обов`язку пройти таку програму. За умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність стаття 390-1 КК України.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Кошарка Фрунзівського району Одеської області, громадянина України, не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер невідомий, на користь держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.

Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги через Захарівський районний суд Одеської області до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Постанова може бути пред`явлена до виконання на протязі трьох місяців з дня її винесення.

Суддя