Рішення № 137639505, 23.06.2026, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
23.06.2026
Номер справи
334/3795/26
Номер документу
137639505
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Дата документу 23.06.2026

Справа № 334/3795/26

Провадження № 2/334/3092/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2026 року Дніпровський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді Фетісова М.В., за участю секретаря судового засідання Засько О.А.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,

встановив:

директор Департаменту Швець Ю.В. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надмірну виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.01.2024 по 30.04.2024 в сумі 12 000 гривень.

Позов обґрунтовує тим, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради перебуває особова справа ОСОБА_1 отримувача допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 . 26.10.2023 відповідач отримав довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 2303-7501732660. 02.11.2023, після отримання довідки, відповідач подав до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району письмову заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Згідно з особистим підписом під «Заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо перемішеним особам» при поданні заяви відповідач ознайомлювався з умовами надання допомоги. На підставі заяви відповідача від 02.11.2023 та наданих документів йому було призначено державну допомогу з 01.11.2023 в сумі 3 000 гривень щомісяця, як особі з інвалідністю, і надалі виплата продовжувалася автоматично відповідно до Порядку № 332. У червні 2023 року Департаментом отримано дані верифікації щодо одержувачів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, згідно яких відповідач перебував за межами території України більш як 30 календарних днів підряд чи більше як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги. Згідно з інформацією Інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомукаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України (система «Аркан») Державної прикордонної служби України ОСОБА_1 виїхав з території України 16.11.2023 через прикордонний пункт пропуску Рава-Руська і станом на 10.06.2024 не повернувся. Керуючись пунктом 8 Порядку № 332 було прийнято рішення припинення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 з 01.01.2024 за таких підстав: перебував за кордоном більш як 30 календарних днів чи більше як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги. Таким чином, виникла переплата допомоги на проживання внутрішньо перемішеним особам, яка підлягає поверненню відповідачем, за період з 01.01.2024 по 30.04.2024 в сумі 12 000 гривень (4 місяці х 3 000 гривень). Департаментом на адресу місця проживання відповідача та засобами електронного зв`язку на телефонний номер відповідача направлялися листи з пропозицією повернути переплачену суму державної соціальної допомоги добровільно. Таким чином Департамент намагався вирішити цей спір з відповідачем в досудовому порядку, шляхом звернення до відповідача, однак повідомлення повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги залишились без реагування, в добровільному порядку надмірно нараховані кошти відповідачем не повернуті.

Відповідач відзив на позов не подав.

Ухвалою про відкриття провадження у справі від 27.04.2026 відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвала про відкриття провадження у справі була направлена позивачу в його електронний кабінет та отримана ним 27.04.2026. Отже відповідно до пункту 2 частини шостої статті 272 ЦПК України позивач є належним чином повідомленим про розгляд справи. Також ухвала про відкриття провадження у справі надсилалась відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за зареєстрованим у встановленому законом порядку його місцем проживання. Рекомендований лист повернувся до суду з відміткою про відсутність відповідача за адресою місцезнаходження від 03.05.2026. Таким чином відповідно до пункту 5 частини шостої статті 272 ЦПК України відповідач є належним чином повідомленим про розгляд справи.

Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що передбачено частиною другою статті 247 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 № 71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради відповідно додатку № 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району.

Довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 26.10.2023 № 2303-7501732660 підтверджується, що місце проживання ОСОБА_1 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .

02.11.2023 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради з Заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - Заява), в якій просив призначити йому допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам та кошти перераховувати на рахунок № НОМЕР_1 .

Рішенням № 52303-46549463-2023-2 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 02.11.2023 Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради від 03.11.2023 ОСОБА_1 як особі з інвалідністю призначена допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам на підставі постанови № 332, з 01.11.2023 в сумі 3 000 гривень.

Відповідно до довідки Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради від 24.07.2024 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради та отримує допомогу як внутрішньо переміщеним особам. В зв`язку верифікації МІНФІН код 430 (перетин кордону) за період з 01.01.2024 30.04.2024 виникла переплата в сумі 12 000 гривень.

Рішенням про припинення соціальної допомоги від 10.07.2024 та повідомленням відділу призначення соціальних допомог та компенсацій підтверджується, що ОСОБА_1 припинено виплату соціальної допомоги з підстав того, що з 01.01.2024 відповідно абзацу 3 пункту 24 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», а саме у разі виявлення відповідності отримувачів будь-якому з критеріїв, визначених пунктами 7, 7-1 і 8 цього Порядку, припиняє виплату з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, що впливають на право отримання допомоги.

Відповідно до витягу з електронної особової справи (52304 УСЗН ЗМР по Вознесенівському району м. Запоріжжя) в період з листопада 2023 року по квітень 2024 року на рахунок № НОМЕР_1 , який відкритий на ім`я ОСОБА_1 , щомісяця виплачувалася допомога переміщеним особам на проживання в сумі 3 000 гривень. Загальна сума 18 000 гривень.

Згідно з рішенням за даними верифікації від 24.07.2024 відповідно до постанови КМУ від 18.02.2016 № 136 прийнято рішення про припинення нарахування і здійснення державної виплати на проживання ВПО ОСОБА_1 за кодом невідповідності 430. Кошти підлягають поверненню.

На адресу відповідача була надіслана досудова вимога щодо повернення переплати за період з січня 2024 по квітень 2024 року в сумі 12 000 гривень, що підтверджується повідомленням про припинення надання та повернення допомоги від 23.10.2025 № 04.01-06/5994, повідомленням про повернення надміру перерахованих коштів по допомозі на проживання внутрішньо переміщеним особам від 29.07.2024 № 04.0106/5113 та фіскальним чеком.

Згідно з листом Центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 05.08.2024 № 19-53621/18/24-Вих та скріншотом даних верифікації з Мінфіном з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери ОСОБА_1 виїхав за межі України 16.11.2023.

Частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини третьої статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною першою статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Статтею 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Згідно зі статтею 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Механізм взяття на облік внутрішньо переміщених осіб встановлено Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (далі - Порядок № 509).

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Умови призначення допомоги на проживання та її розмір визначає Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (далі Порядок № 332).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 332 з 1 серпня 2023 року допомога призначається на шість місяців внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця внутрішньо переміщеній особі або уповноваженій особі на внутрішньо переміщену особу у випадку недієздатності отримувача або дитину (далі - уповноважена особа) у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей 3 000 гривень; для інших осіб 2 000 гривень.

Згідно з абзацом 2 пункту 2 Порядку № 332 допомога призначається на кожну внутрішньо переміщену особу (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 332 допомога надається особам, які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 року з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.

Згідно з абзацом 2 пунктом 8 Порядку № 332 нарахування та виплата допомоги уповноваженій особі або отримувачу припиняється та більше не призначається/поновлюється у цьому шестимісячному періоді починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо її повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.

Пунктом 29 Порядку № 332 визначено, що у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу Пенсійного фонду України. Орган Пенсійного фонду України з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв`язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

Частина друга статті 1212 ЦК України вказує, що положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно з частиною третьою статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Велика Палата Верховного Суду у Постанові від 07.02.2024 у справі № 910/3831/22 зазначила, що зобов`язання повернути безпідставно набуте майно виникає в особи безпосередньо з норми статті 1212 ЦК України на підставі факту набуття нею майна (коштів) без достатньої правової підстави або факту відпадіння підстави набуття цього майна (коштів) згодом. Виконати таке зобов`язання особа повинна відразу після того, як безпідставно отримала майно або як підстава такого отримання відпала. Це зобов`язання не виникає з рішення суду. Судове рішення в цьому випадку є механізмом примусового виконання відповідачем свого обов`язку з повернення безпідставно отриманих коштів, який він не виконує добровільно.

Суд встановив, що відповідач ОСОБА_1 набув грошові кошти державної допомоги в сумі 12 000 гривень, які призначались йому до виплати за період з січня 2024 року по квітень 2024 року - у той час, коли він перебував за кордоном України. При цьому відповідач не повідомив позивача про виїзд за межі України.

Причиною надміру виплаченої державної допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі відповідачу, було перевищення строку його перебування за кордоном більш як 30 календарних днів підряд.

Таким чином відповідач набув грошові кошти в сумі 12 000 гривень без наявності на те правових підстав та не повернув їх позивачу, що є підставою для задоволення позову та стягнення з останнього на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надмірну виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.01.2024 по 30.04.2024 в сумі 12 000 гривень.

Згідно з частиною першою статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тобто з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 3 328 гривень.

Керуючись статтями 3-5, 10-13, 141, 259, 263-265, 268, 279 ЦПК України, суд

ухвалив:

позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надмірно виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.01.2024 по 30.04.2024 в сумі 12 000 (дванадцять тисяч) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3 328 (три тисячі триста двадцять вісім) гривень.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Запоріжжя або безпосередньо до Запорізького апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.

Реквізити учасників справи:

позивач Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради, місцезнаходження: вул. Вячеслава Зайцева, буд. 14, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 37573438,

відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: зареєстроване АДРЕСА_1 , фактичне АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Суддя М.В. Фетісов