Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 186/1326/26
Провадження № 2/0186/1516/26
У х в а л а
24 червня 2026 року. м.Шахтарське.
Суддя Шахтарського міського суду Дніпропетровської області - Янжула С.А., розглянувши матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації (Луганська обласна військова адміністрація) про визнання права власності на нерухоме майно,
ВСТАНОВИЛА :
22 червня 2026 року в провадження Шахтарського міського суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації (Луганська обласна військова адміністрація) про визнання права власності на нерухоме майно.
Вивчивши матеріали позовної заяви, приходжу до висновку, що дана заява підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам ст.ст.175,177 ЦПК України.
Частиною 3 статті 175 ЦПК України встановлено, що позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Згідно п.16 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ N 10 від 17 жовтня 2014 року "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах" (з урахуванням змін, внесених Постановою ВССУ N 10 від 25 вересня 2015 року), розмір судового збору за подання позовної заяви про визнання права власності на майно визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто, як зі спору майнового характеру. При цьому, суд не повинен визначати вартість майна за відповідними вимогами, оскільки за змістом статті 80, пункту 4 частини другої статті 119 ЦПК такий обов`язок покладається на позивача.
Тягар доказування вартості майна несе позивач.
Судом встановлено, що позивачем заявлено у позові вимогу майнового характеру - визнання права власності на нерухоме майно: квартиру АДРЕСА_1 .
Суд зазначає, що ціна позову повинна дорівнювати сумі ринкової вартості спірного майна на день подання позовної заяви до суду.
Дійсна вартість майна визначається відповідно до вимог Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
В якості доказу вартості майна суду можуть бути подані звіт про оцінку саме ринкової вартості майна, або зазначена орієнтовна вартість подібного нерухомого майна, розташованого в найближчому подібному населеному пункті до с-ща Білокуракине, Луганської області, на не окупованій частині території України, однак, позивачем дані докази надані до суду не були.
Позивач в позові не вказала ціну позову та не підтвердила ціну належними доказами по справі.
В зв`язку з чим, позивачу слід зазначити в позовній заяві ціну позову, яка відповідає дійсній ринковій вартості спірного нерухомого майна на дату звернення з позовом до суду та додати докази на підтвердження дійсної вартості спірного майна.
Згідно ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем надано квитанцію про сплату судового збору по справі в розмірі 1 064,96 гривень.
Частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою-підприємцем становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, позивачу необхідно визначити дійсну ринкову ціну позову та визначити в залежності від цього суму судового збору по справі в розмірі 1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, у разі, якщо сума судового збору, що підлягає сплаті буде вищою аніж та, яка сплачена позивачем, доплатити судовий збір по справі, надавши суду відповідний доказ.
Крім того, слід роз`яснити позивачу наступне.
Нею подано позов про визнання права власності на нерухоме майно до Луганської обласної державної адміністрації (Луганська обласна військова адміністрація).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій» утворено Луганську обласну військову адміністрацію та передбачено, що облдержадміністрація та її голова набувають статусу обласної військової адміністрації та її начальника відповідно (стаття 1).
Правові засади діяльності військових адміністрацій врегульовані Законом України «Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до пункту 1 статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними зокрема органами місцевого самоврядування.
Як вбачається з позовної заяви право власності зареєстровано Свердловським (Довжанським) БТІ Луганської області.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22 грудня 2022 року № 309, місто Довжанськ, тимчасово окупована територія України.
м.Довжанськ включено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085 (в редакції від 02 лютого 2022 року № 117-р).
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Представницький орган місцевого самоврядування виборний орган (рада), наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення (абзац шостий статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Повноваження Свердловської (Довжанської) міської ради Луганської області поширюються виключно на територію громади міста Довжанська.
Як було вказано раніше Указом Президента України № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій» утворено Луганську обласну військову адміністрацію (стаття 1).
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі утворення обласної військової адміністрації на період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення чи скасування, у разі тимчасової окупації або оточення адміністративного центру області або у разі прийняття Верховною Радою України за поданням Президента України відповідного рішення ця обласна військова адміністрація здійснює повноваження обласної ради.
Згідно із пунктом 1 частини другої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування начальник військової адміністрації населеного пункту (пунктів) здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.
Довжанська міська військова адміністрація не утворювалася, тому жоден орган державної влади на підконтрольній українській владі території не здійснює повноважень Свердловської (Довжанської) міської ради.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Свердловська (Довжанська) міська рада та Луганська обласна рада є самостійними юридичними особами публічного права і мають різні ідентифікаційні коди юридичних осіб: 25992043 (Свердловська міська рада) та 24046449 (Луганська обласна рада). Облдержадміністрація не наділялася повноваженнями органу місцевого самоврядування, а тому не може бути належним відповідачем у цій справі. Належним відповідачем в даній справі має бути Свердловська (Довжанська) міська рада Луганської області.
Згідно із ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Оскільки при вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам ст.175,177 ЦПК України, тому позовна ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації (Луганська обласна військова адміністрація) про визнання права власності на нерухоме майно підлягає залишенню без руху, з метою надання позивачу строку, що не перевищує десяти днів з дня отримання ним копії ухвали, усунути зазначені недоліки.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ч.1 ст.185 ЦПК України, - суддя
ПОСТАНОВИЛА:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації (Луганська обласна військова адміністрація) про визнання права власності на нерухоме майно - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків 10 днів з моменту отримання даної ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: С.А.Янжула.