Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Незалежності, 1, м. Хмельницький, 29607, тел. (0382) 71-81-84, (0382) 71-81-83
e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, ЄДРПОУ 03500128
________________
УХВАЛА
"17" червня 2026 р.Справа № 924/1333/25
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В., при секретарі судового засідання Мізику М.А., розглянувши матеріали справи
за позовом Кам`янець - Подільської окружної прокуратури м. Кам`янець - Подільський, Хмельницької області в інтересах Жванецької сільської ради с. Жванець, Кам`янець - Подільського району, Хмельницької області
до ОСОБА_1 с. Мукша Китайгородська, Кам`янець - Подільського району, Хмельницької області
до товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо - комерційна фірма "Агро - Еко ХХІ" с. Крушанівка, Кам`янець - Подільського району, Хмельницької області
до фермерського господарства «Зелений лан Поділля» с. Мукша Китайгородська, Кам`янець Подільського району, Хмельницької області.
про розірвання, укладеного між Жванецькою сільською радою (на момент укладення - Головним управлінням Держземагенства у Хмельницькій області) та ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) договору оренди б/н від 30.01.2015 земельної ділянки з кадастровим номером 6822486800:04:002:0002 площею 50,0446 га, номер запису про інше речове право 8737270;
про визнання недійсним, укладеного між ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Агро-Еко ХХІ» (код ЄДРПОУ 34422244), договору суборенди земельної ділянки № 02/05 від 01.05.2023 щодо передачі в суборенду земельної ділянки з кадастровим номером 6822486800:04:002:0002 площею 50,0446 га, номер запису про інше речове право 51162504;
про зобов`язання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та фермерське господарство «Зелений лан Поділля» (код ЄДРПОУ 45942843) звільнити та повернути територіальній громаді в особі Жванецької сільської ради Кам`янець Подільського району Хмельницької області земельну ділянку з кадастровим номером 6822486800:04:002:0002 площею 50,0446 га, що розташована за межами населених пунктів Жванецької сільської ради (колишньої Рудської сільської ради).
про скасування державної реєстрації речових право за договором оренди земельної ділянки б/н від 30.01.2015 (номер запису про інше речове право 8737270).
Представники сторін:
від позивача: не з`явився
від відповідача 1: Ярош В.Ю. адвокат згідно ордеру
від відповідача 2: Сергійчук Ю.В. - адвокат
від відповідача 3: Ярош В.Ю. адвокат згідно ордеру
від прокуратури: Нікітюк П.Г. прокурор відділу Хмельницької обласної прокуратури (згідно посвідчення )
ВСТАНОВИВ:
В провадженні господарського суду знаходиться справа №924/1333/25 за позовом Кам`янець - Подільської окружної прокуратури м. Кам`янець - Подільський, Хмельницької області в інтересах Жванецької сільської ради с. Жванець, Кам`янець - Подільського району, Хмельницької області до ОСОБА_1 с. Мукша Китайгородська, Кам`янець - Подільського району, Хмельницької області до товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо - комерційна фірма "Агро - Еко ХХІ" с. Крушанівка, Кам`янець - Подільського району, Хмельницької області до фермерського господарства «Зелений лан Поділля» с. Мукша Китайгородська, Кам`янець Подільського району, Хмельницької області про розірвання, укладеного між Жванецькою сільською радою (на момент укладення - Головним управлінням Держземагенства у Хмельницькій області) та ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) договору оренди б/н від 30.01.2015 земельної ділянки з кадастровим номером 6822486800:04:002:0002 площею 50,0446 га, номер запису про інше речове право 8737270; про визнання недійсним, укладеного між ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Агро-Еко ХХІ» (код ЄДРПОУ 34422244), договору суборенди земельної ділянки № 02/05 від 01.05.2023 щодо передачі в суборенду земельної ділянки з кадастровим номером 6822486800:04:002:0002 площею 50,0446 га, номер запису про інше речове право 51162504; про зобов`язання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та фермерське господарство «Зелений лан Поділля» (код ЄДРПОУ 45942843) звільнити та повернути територіальній громаді в особі Жванецької сільської ради Кам`янець Подільського району Хмельницької області земельну ділянку з кадастровим номером 6822486800:04:002:0002 площею 50,0446 га, що розташована за межами населених пунктів Жванецької сільської ради (колишньої Рудської сільської ради); про скасування державної реєстрації речових право за договором оренди земельної ділянки б/н від 30.01.2015 (номер запису про інше речове право 8737270).
Ухвалою суду від 01.06.2026р. продовжено строк підготовчого провадження у справі №924/1333/25 на тридцять днів та підготовче засідання відкладено на „17 червня 2026р.
Позивач в підготовче засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив.
Відповідачі ( ОСОБА_1 та ФГ «Зелений Лан Поділля») на адресу суду надіслали клопотання в якому просять залишити позов без розгляду у зв`язку з відсутністю підстав для представництва.
Відповідач (ТОВ ВКФ «Агро-Еко ХХІ») на адресу суду надіслав клопотання в якому просить залишити позов без розгляду у зв`язку з відсутністю підстав для представництва. В обґрунтування посилається на практику Верховного Суду з вказаного питання, зокрема, постанову від 26.05.2020 року у справі №912/2385/18.
Розглянувши клопотання відповідачів, суд дійшов висновку про його необґрунтованість та відсутність підстав для задоволення з врахуванням наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто зазначене конституційне положення встановлює обов`язок органів державної влади та їх посадових осіб дотримуватись принципу законності при здійсненні своїх повноважень, що забезпечує здійснення державної влади за принципом її поділу.
Стаття 131-1 Конституції України передбачає, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Частини 3, 5 ст. 53 ГПК України встановлюють, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
У положеннях ч. 4 ст. 53 ГПК України визначено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що у випадку, коли держава вступає в цивільні правовідносини, вона має цивільну правоздатність нарівні з іншими їх учасниками. Держава набуває і здійснює цивільні права й обов`язки через відповідні органи, які діють у межах їхньої компетенції. Отже, поведінка органів, через які діє держава, розглядається як поведінка держави у відповідних, зокрема цивільних, правовідносинах. Тому у відносинах, в які вступає держава, органи, через які вона діє, не мають власних прав і обов`язків, а наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних правовідносинах (постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2018 у справі № 5023/10655/11, від 26.02.2019 у справі № 915/478/18, від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц, від 18.03.2020 у справі № 553/2759/18, від 06.07.2021 у справі № 911/2169/20, від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц, від 20.07.2022 у справі № 910/5201/19, від 05.10.2022 у справах № 923/199/21 та № 922/1830/19).
Велика Палата Верховного Суду також звертала увагу на те, що в судовому процесі держава бере участь у справі як сторона через її відповідний орган, наділений повноваженнями у спірних правовідносинах (постанови від 27.02.2019 у справі № 761/3884/18, від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц, від 20.07.2022 у справі № 910/5201/19, від 05.10.2022 у справах № 923/199/21 та №922/1830/19).
Тобто під час розгляду справи в суді фактично стороною у спорі є держава, навіть якщо прокурор визначив стороною у справі певний орган (постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц, від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц, від 05.10.2022 у справах № 923/199/21 та № 922/1830/19).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 14.12.2022 року у справі № 2-3887/2009 зазначила, що ці висновки актуальні також щодо участі територіальної громади в цивільних правовідносинах та судовому процесі.
Разом з тим, згідно з ч. 4 ст. 23 Закону "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
У постанові від 26.05.2020 р. у справі № 912/2385/18 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновків, що прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.
Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Водночас невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо про причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
В даному випадку прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Жванецької сільської ради.
Зверненню передувало надіслання прокуратурою Жванецькій сільській раді листа від 18.12.2025 року з викладом обставин, які стали підставою для подання позову, та проханням повідомити, з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави в суді на підставі ст. 23 Закону України Про прокуратуру, чи вживатимуться Жванецькою сільською радою заходи судового захисту інтересів держави щодо припинення права ОСОБА_1 на користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822486800:04:002:0002 та її повернення.
У відповідь Жванецька сільська рада у листі від 24.12.2025р. вказала, що станом на сьогодні у Жванецькій сільській раді відсутня інформація від Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області щодо передачі земельної ділянки з кадастровим 6822486800:04:002:0002 в оренду ОСОБА_1 та з метою з`ясування всіх обставин даного правочину, в тому числі враховуючи позиції Великої Палати Верховного Суду у постанові від 05 жовтня 2022 року у справі 922/1830/19 про яку зазначено в листі, повідомила, що сільською радою в найкоротші терміни будуть вжиті невідкладні заходи, щодо приведення у відповідність вищезазначеного договору оренди землі.
29.12.2025р. заступник керівника Кам`янець Подільської окружної прокуратури направив Жванецькій сільській раді повідомлення про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в суді в особі Жванецької сільської ради, шляхом пред`явлення до суду позову про розірвання договору оренди земельної ділянки, визнання недійсним договору суборенди земельної ділянки, скасування державної реєстрації права оренди суборенди та зобов`язання повернути земельну ділянку.
31.12.2025 року прокурором подано позовну заяву у справі №924/1333/25.
Відтак матеріалами справи підтверджено, що зверненню прокурора з позовом у справі №924/1333/25 передувало відповідне інформування уповноважених державою органів про спірні правовідносини та про намір прокурора вжити заходи прокурорського реагування.
Тобто, підставою реалізації прокуратурою представницьких функцій у цьому випадку стала усвідомлена пасивна поведінка органів, уповноважених здійснювати захист інтересів держави у спірних правовідносинах, а саме, нездійснення ними захисту інтересів держави. Вказаний висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18.
Таким чином, прокурор довів наявність підстав для представництва прокуратурою інтересів держави в суді та виконав приписи ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" шляхом повідомлення про встановлені порушення та надання строку для вжиття заходів до поновлення порушених інтересів держави, зокрема, направив повідомлення позивачам про виявлені ним порушення та про намір звернутися до господарського суду в їх інтересах із зазначеним позовом.
З всього вищевикладеного, суд відмовляє в задоволенні заяв ОСОБА_1 , фермерського господарства «Зелений лан Поділля» та товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо - комерційна фірма "Агро - Еко ХХІ" від 01.06.2026 року про залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись ст. ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні заяв ОСОБА_1 , фермерського господарства «Зелений лан Поділля» та товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо - комерційна фірма "Агро - Еко ХХІ" від 01.06.2026 року про залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвала набрала законної сили з моменту її проголошення суддею, 17.06.2026 року, та не підлягає оскарженню.
Ухвала підписана 22.06.2026р.
Суддя С.В. Гладій
Віддрук: 6 прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (електронний суд)
3 відповідачу 1 (32319, с. Мукша Китайгородська, Кам`янець - Подільського району, Хмельницької області, вул. Індустріальна,10, код 2965205931)(реком. з повід.)
4 - відповідачу 2 (електронний суд)
5 відповідачу 3 ФГ Зелений лан Поділля) (32319, с. Мукша Китайгородська, Кам`янець - Подільського району, Хмельницької області, вул. Індустріальна,10, код 45942843)(реком. з повід.)
6 прокуратурі (електронний суд)