Рішення № 137637032, 12.06.2026, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
12.06.2026
Номер справи
924/242/26
Номер документу
137637032
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Незалежності, 1, м. Хмельницький, 29607, тел. (0382) 71-81-84, (0382) 71-81-83

e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, ЄДРПОУ 03500128

________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" червня 2026 р. Справа № 924/242/26

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Субботіної Л.О. за участю секретаря судового засідання Андрєєва В.І., розглянувши матеріали

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група Поділля" м.Чернівці

до Головного центру капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України м.Київ

про визнання укладеною додаткової угоди

Представники сторін:

позивач: Гінінгер А.З. - діє на підставі довіреності від 05.03.2026

відповідач: Бойко А.Ю.- діє на підставі витягу з ЄДР

Рішення приймається 12.06.2026, оскільки в судовому засіданні 08.06.2026 оголошувалась перерва.

В судовому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Хмельницької області 05.03.2026 надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група Поділля" до Головного центру капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України, в якій позивач просить визнати укладеною додаткову угоду до договору від 04.07.2007 № 231-07/15 у викладеній позивачем редакції. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 04 липня 2007 року між сторонами укладений договір №231-07/15 генерального підряду та пайової участі по розробці і виготовленню проектно-кошторисної документації та будівництву багатоповерхових житлових будинків з інженерними мережами та благоустроєм, умовами якого передбачена забудова земельної ділянки по вул.Шевченка, 46 в м.Хмельницькому багатоквартирними житловими будинками з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення з інженерними мережами та благоустроєм. Сторонами договору з врахуванням внесених змін визначено, що після завершення будівництва об`єкту замовник (відповідач) набуває у власність, як первісний набувач, 22% від загальної площі житла (сумарна площа квартир), профінансованого генпідрядником за право забудови земельної ділянки, а генпідрядник або треті особи, залучені генпідрядником для фінансування об`єкту будівництва, набувають у власність, як первісні набувачі, 78% від загальної площі житла (сумарної площі квартир) та 100% нежитлових приміщень, що збудовані генпідрядником за власні або залучені кошти. Після затвердження замовником проектно-кошторисної документації по кожній черзі будівництва сторони підписують "Попередній акт розподілу квартир". Після завершення будівництва кожного будинку сторони підписують "Остаточний акт розподілу квартир, офісних та інших приміщень", яким визначаються первісні набувачі по кожній частині об`єкту будівництва. Такий остаточний акт є підставою для оформлення квартир, нежитлових та допоміжних приміщень у власність сторін, як первісних набувачів. До акту включаються усі квартири, офісні та інші нежитлові приміщення, а також окремі споруди, тощо, які підлягають розподілу між сторонами. Позивач зазначає, що 11 грудня 2019 року була підписана додаткова угода №8 до договору №231-07/15, якою, зокрема визначений порядок розподілу площ між сторонами договору у 96-квартирному житловому будинку (секція №3), 36-квартирному житловому будинку (секція №8), 108-квартирному житловому будинку (секція №10), 45-квартирному житловому будинку (секція №9), про що складено акти попереднього розподілу загальної площі житла, в тому числі по секції № 9 та секції № 3. У зв`язку із завершенням будівництва та введенням в експлуатацію 45-ти квартирного житлового будинку (секція №9) та 96-квартирного житлового будинку (секція №3) (сертифікат відповідності від 05.03.2025 № ІУ 122250228440І), сторони відповідно до п.п. 1.8, 21.8 договору повинні провести остаточний розподіл часток сторін (квартир, нежитлових приміщень), що оформляється "Остаточним актом розподілу квартир, офісних та інших приміщень". Тому позивач надіслав відповідачу для підписання проект додаткової угоди про розподіл площі в збудованих секціях та остаточний акт розподілу площ. Однак листом №10/2282-26-вих від 23.02.2026 відповідач відмовив у підписанні додаткової угоди та остаточного акту розподілу з посиланням на те, що запропонована редакція актів остаточного розподілу не враховує отримання квадратних метрів з творчих майстерень, які є аналогічними типовому плануванню квартир. Також відмова у підписанні ґрунтується на тому, що відповідно до проектної документації щодо введених в експлуатацію будівель на перших поверхах нежитлових приміщень (офіси, магазини, торгівельні та комерційні приміщення) загальна площа нерозподілених квадратних метрів становить 1418,28 кв.м. (3, 4 та 5 секції будівництва), з яких також повинна бути виділена частка на користь Державної прикордонної служби України. Позивач вважає, що така відмова відповідача є порушенням його договірних зобов`язань та положень законодавства, а також не ґрунтується на умовах договору, тому звернувся до суду із даним позовом.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.03.2026, вказану позовну заяву передано для розгляду судді Субботіній Л.О.

Ухвалою суду від 10.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №924/242/26 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 11:00 год. 08 квітня 2026 року, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов до 27 березня 2026 року включно, встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив до 06 квітня 2026 року включно.

До суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній вказує, що додатковою угодою від 10.11.2023 №10 до договору сторони доповнили розділ 3, пунктом 3.1.11, яким встановлено, що генпідрядник під час будівництва об`єкта зобов`язаний здійснювати забудову земельної ділянки Державної прикордонної служби України у відповідності до вимог ст. 4 Закону України "Про використання земель оборони". Статтю 4 вказаного Закону було доповнено частиною 2 згідно із Законом України №800-VI від 25.12.2008 (в редакції Закону №2674-VI від 04.11.2010, із змінами, внесеними згідно із Законом України №3948-IX від 04.09.2024) та визначено, що землі оборони можуть використовуватися для будівництва об`єктів соціально-культурного призначення, житла для військовослужбовців та членів їхніх сімей, а також соціального та доступного житла без зміни їх цільового призначення. Зазначає, що предметом договору є будівництво багатоповерхових житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення з інженерними мережами та благоустроєм, якими фактично є художні майстерні, магазини, офіси, паркінги, що реалізуються генпідрядником як нежитлові приміщення. Відтак, замість будівництва соціально-культурного призначення, на землях оборони генпідрядником здійснювалось та здійснюється будівництво об`єктів комерційного призначення під назвою "приміщення об`єктів соціально - культурного призначення" та "соціально-побутового призначення". По суті відбулась підміна понять з метою збільшення частки генпідрядника у розподілі об`єктів будівництва. З огляду на вказане, з урахуванням проведеного дослідження, Головним центром встановлено, що відповідно до проектної документації щодо введених та невведених в експлуатацію будівель, загальна площа нерозподілених квадратних метрів (творчих майстерень) становить 3 972,60 кв.м., з яких частка Державної прикордонної служби України становить 873,97 кв.м. З урахуванням додаткової угоди від 15.12.2022 № 09-20 до договору від 04.07.2007 № 231-07/15 про передачу замовнику 5 квартир загальною площею 306,5 кв.м. понад відсоток житла за рахунок площ творчих майстерень, розміщених на технічних поверхах, за даним об`єктом будівництва залишається нерозподіленою між сторонами частка з творчих майстерень, які є аналогічними типовому плануванню квартири, загальною площею 567,47 кв.м. Крім того, відповідно до проектної документації щодо введених в експлуатацію будівель нежитлових приміщень (офіси, магазини, тощо) загальна площа нерозподілених квадратних метрів становить 1418 кв.м. (3,4 та 5 секції будівництва), з яких частка Державної прикордонної служби України становить 312,02 кв.м. Водночас, щодо невведених в експлуатацію будівель (1, 2 секції) частка нерозподілених квадратних метрів - 2 604,05 кв.м., з яких частка Державної прикордонної служби України становить 572,9 кв.м. За таких умов, відповідач вважає, що при остаточному розподілі квадратних метрів між сторонами, зокрема у спірних секціях 3 та 9 об`єкту будівництва, підлягає обов`язкому врахуванню частка Головного центру у розмірі: 567,47 кв.м. (творчих майстерень); 312,02 кв.м. (нежитлових приміщень у введених в експлуатацію секціях); 572,9 кв.м. (нежитлових приміщень у невведених в експлуатацію секціях), а також, включення таких часток до проекту додаткової угоди до договору від 04.07.2007 № 231-07/15, що в запропонованій редакції генпідрядника не враховано. Зважаючи на викладене, враховуючи відсутність згоди відповідача щодо запропонованої редакції додаткової угоди у розумінні ст.638 Цивільного кодексу України, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не доводять факту порушення прав позивача. Також відповідач вказує, що зважаючи на неодноразові звернення відповідача щодо перегляду співвідношення площ та необхідності коригування часток сторін у відповідності до положень ст. 4 Закону України "Про використання земель оборони" та предмету договору, ігнорування таких вимог зі сторони позивача, відмова відповідача від підписання додаткової угоди у запропонованій позивачем редакції є вмотивованою, відповідає актам цивільного законодавства, прямо передбачена законом, та свідчить про той факт, що відповідач не лише не надавав акцепту на редакцію позивача, а й активно висував власні вимоги щодо істотних умов (предмету та розподілу площ), які були ігноровані позивачем. Зауважує, що запропонована позивачем редакція додаткової угоди в частині розподілу площ прямо суперечить вимогам ст. 4 Закону України "Про використання земель оборони", яка чітко регламентує порядок використання таких земель та частку держави в особі Головного центру. Тому відповідач не може бути примушений до підписання документа, що порушує імперативні норми спеціального закону та призводить до незаконного відчуження майнових прав замовника. Вважає позовні вимоги про визнання угоди укладеною необґрунтованими, адже закон забороняє вчинення правочинів, що суперечать інтересам держави та спеціальним нормам права. З огляду на викладене, просив у позові відмовити.

Позивач у відповіді на відзив від 01.04.2026 вважає твердження відповідача, що він має право отримувати 22% не тільки від збудованого житла, але і від нежитлових приміщень, в т.ч. творчих майстерень, таким, що не ґрунтується на вимогах закону та протирічить умовам договору, що був укладений між сторонами. Вказує, що 31 травня 2017 року відповідач (який на той час мав найменування - 1 окремий відділ капітального будівництва Державної прикордонної служби України) отримав декларацію про початок виконання будівельних робіт за №ХМ 083171511972 на "Будівництво 96-ти квартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями соціального-побутового призначення на вулиці Шевченка,46 у м.Хмельницькому" - секція №3. Основні показники об`єкта будівництва - площа 9150 кв.м., в т.ч. загальна площа квартир 6204 кв.м., загальна площа нежитлових приміщень 2945,87, в т.ч. площа офісних приміщень 928,2 кв.м., площа творчих майстерень 761,85 кв.м. Проектна документація затверджена 1 окремим відділом капітального будівництва Державної прикордонної служби України №20 від 26.05.2017 та наказом ректора Національної академії Державної прикордонної служби України №490аг від 25.05.2017. 10 січня 2019 року відповідачем було затверджено завдання на проектування з виконання робіт щодо розробки документації по об`єкту "Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально- побутового призначення" відповідно до якої в будинках, що будуються на землях відповідача, проектант повинен передбачати нежитлові приміщення магазинів, офісів, творчих майстерень. Також відповідач затверджував завдання на проектування з виконання робіт щодо коригування проектної документації по об`єкту "Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул.Шевченка,46 у м.Хмельницькому", відповідно до якої в коригованій проектній документації повинні бути запроектовані нежитлові приміщення та творчі майстерні. З врахуванням приписів чинного законодавства щодо повноважень замовника при визначенні характеристик об`єкту будівництва, його вказівок щодо параметрів будівництва та характеристик приміщень, з врахуванням умов договору, за якими позивач фінансує виконання робіт по проектній документації відповідача, підписання аналогічних додаткових угод та остаточних актів розподілу по інших секціях, позивач вважає необґрунтованою відмову відповідача від підписання додаткової угоди та акту розподілу по 3 та 9 секціях.

Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив від 06.04.2026, в яких вказує, що у відповіді на відзив позивач не погоджується з твердженнями відповідача в частині прав останнього на отримання у спірних секціях 3 та 9 об`єкту будівництва частки Головного центру у розмірі: 567,47 кв.м. (творчих майстерень); 312,02 кв.м. (нежитлових приміщень у введених в експлуатацію секціях) 572,9 кв.м. (нежитлових приміщень у невведених в експлуатацію секціях), а також включення таких часток до проекту додаткової угоди до договору від 04.07.2007 № 231-07/15, аргументуючи первісними умовами укладеного договору. Водночас, такі доводи позивача спростовуються укладеною між сторонами додатковою угодою від 15.12.2022 № 09-20 до договору від 04.07.2007 № 231-07/15 про передачу замовнику 5 квартир загальною площею 306,5 кв.м. понад відсоток житла за рахунок площ творчих майстерень, розміщених на технічних поверхах. На думку відповідача, вищевказаною додатковою угодою, сторонами узгоджено та віднесено правовий режим творчих майстерень до житлових приміщень, що згідно положень договору підлягає розподілу. За таких обставин, оскільки 306,5 кв.м. творчих майстерень уже визнано житлом і передано, а залишок площі (567,47 кв.м.) має той самий правовий статус і аналогічне планування, не врахування позивачем даної частки у запропонованій редакції додаткової угоди суттєво порушує майнові права Головного центру. Зазначає, що позовні вимоги та посилання позивача на первісні умови договору в частині розподілу часток приміщень прямо суперечать ст. 654 Цивільного кодексу України, додатковій угоді №09-20 від 15.11.2022, додатковій угоді №10 від 10.11.2023, положенням ст. 4 Закону України "Про використання земель оборони". Водночас, спроби позивача в судовому порядку заперечити вже визнаний ним раніше статус приміщень (шляхом підписання додаткової угоди № 09-20) суперечить загальним засадам цивільного законодавства щодо добросовісності (ст. 3 ЦК України) та свідчить про порушення принципу venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки).

В підготовчому засіданні 08.04.2026 суд постановив ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання про відкладення підготовчого засідання на 11:00 год. 24 квітня 2026 року.

Відповідно до ухвали від 24.04.2026, яка занесена до протоколу судового засідання, суд відклав підготовче засідання на 14:30 год. 06 травня 2026 року.

До суду 04.05.2026 від представника позивача надійшли додаткові пояснення щодо розбіжностей в нумерації квартир в попередньому та остаточному акті. Представник вказує, що зміна нумерації квартир відносно попереднього акту розподілу та проектної документації відбулась внаслідок коригування проектної документації, яке було виконано у зв`язку із зміною вихідних даних для проектування, а саме: замовником було проведено розподіл земельної ділянки на дві частини, внаслідок чого змінились кадастровий номер земельної ділянки та її площа; розподіл земельної ділянки привів до отримання нових містобудівних умов та обмежень (змінилась площа ділянки та кадастровий номер); було надано нове завдання на проектування/коригування, в якому не були змінені техніко-економічні показники та перелік приміщень, які необхідно запроектувати/відкоригувати. У попередній проектній документації нумерація квартир та нежитлових приміщень, а також приміщень загального користування і технічних приміщень велась у відповідності до діючих на той час норм ДБН. На момент проведення коригування проектної документації вступили в дію нові вимоги щодо нумерації даних приміщень, у зв`язку із чим нумерація квартир змінилась. Разом з тим квартири, які вказані в попередньому акті розподілу, не змінили своє розташування відносно секції, поверху чи кількості житлових кімнат. Також на момент складання попереднього акту розподілу не був виготовлений технічний паспорт, який виготовляється після повної готовності об`єкта до експлуатації. Не були виділені складові частки об`єкта будівництва та присвоєні ідентифікатори, що не вимагалось діючими на той час законами щодо створення проектної документації. Таким чином, позивач стверджує, що всі квартири, які повинні бути виділені за остаточним актом розподілу замовнику, відповідають квартирам, які визначені в попередньому акті розподілу, і є одними і тими самими квартирами.

Відповідач у додаткових поясненнях від 06.05.2026 зазначає, що з попереднього акту розподілу площ житла, квартири загальною кількістю 96 квартир розпочинають свою нумерацію з квартири №75 по №170, тобто чітко пронумеровано по наростаючій від №75 до №170 та відповідає кількості квартир у житловому будинку (секція 3). Водночас, як слідує з акту остаточного розподілу, квартири загальною кількістю 96 квартир, розпочинають свою нумерацію з квартири АДРЕСА_1 , що не відповідає загальній кількості квартир 96-квартирного житлового будинку, оскільки не містить інформації щодо квартир з №123 по №128. Аналогічна ситуація полягає щодо розбіжностей у актах попереднього та остаточного розподілу площ приміщень 45-ти квартирного житлового будинку (секція №9). З огляду на вищевикладене, а також той факт, що порядок розподілу площ об`єкта будівництва (3, 9 секцій) з урахуванням площі творчих майстерень та нежитлових приміщень генпідрядником не погоджено у відповідності до предмету договору та положень ст.4 Закону України "Про використання земель оборони", що безпосередньо впливає на обсяг майнових прав замовника та свідчить про відсутність згоди відповідача щодо запропонованої редакції додаткової угоди у розумінні ст. 638 Цивільного кодексу України, вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не доводять факту порушення прав позивача.

В підготовчому засіданні 06.05.2026 суд відклав підготовче засідання на 11:00 год. 21 травня 2026 року, про що постановив ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.

Позивач подав клопотання від 10.05.2026, в якому додатково пояснив, що нумерація квартир змінилася при проведенні технічної інвентаризації, так як інвентаризатор послідовно пронумерував арабськими цифрами не тільки квартири, але і нежитлові приміщення. Внаслідок цього, нумерація квартир змінилася, проте індивідуально-визначені ознаки квартир, зазначених у попередньому та остаточному акті, залишилися ті самі.

Відповідно до ухвал від 21.05.2026, які занесені до протоколу судового засідання, суд відмовив в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, задовольнив клопотання позивача про долучення доказів від 10.05.2026 та від 11.05.2026 та відклав підготовче засідання на 10:00 год. 25 травня 2026 року.

В підготовчому засіданні 25.05.2026 суд поновив позивачу строк для подання доказів, долучених до клопотання від 23.05.2026, та прийняв їх до розгляду, закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 10:30 год. 08 червня 2026 року.

В судовому засіданні 08.06.2026 суд оголосив перерву до 11:00 год. 12 червня 2026 року, про що постановив ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача заперечувала щодо задоволення позовних вимог.

Суд під час розгляду матеріалів справи встановив наступні обставини:

Між Департаментом забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України (далі - замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна група "Поділля" (далі - генпідрядник) був укладений договір №231-07/15 генерального підряду та пайової участі по розробці і виготовленню проектно-кошторисної документації та будівництву комплексу багатоповерхових житлових будинків з інженерними мережами та благоустроєм від 04.07.2007 (далі - договір), предметом якого відповідно до п. 1.1 є комплексна забудова земельної ділянки Державної прикордонної служби України орієнтовною площею 1,2 га у м.Хмельницькому по вул.Шевченка, 46 багатоповерховими житловими будинками з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення з інженерними мережами та благоустроєм (далі - об`єкт).

Згідно з п. 1.2 договору генпідрядник виконує на свій ризик власними коштами, а також залученими коштами, силами і засобами обсяг усіх робіт, визначених в п. 1.1 цього договору, а замовник на умовах цього договору здійснює їх приймання, а саме: передпроектні роботи до початку процесу проектування; розробку, погодження та затвердження проектно-кошторисної документації для будівництва; будівництво об`єкта та авторський нагляд проектних організацій за будівництвом об`єкта; роботи по підключенню об`єкта до міських інженерних мереж; поетапну, пусковими комплексами, здачу об`єкта в експлуатацію за актом державній комісії та передачу об`єкта експлуатуючій організації; усування протягом гарантійного строку експлуатації об`єкта недоробок, зумовлених неякісним виконанням робіт.

Генпідрядник спільно із замовником здає об`єкт в експлуатацію, що оформляється актом державної приймальної комісії (п. 1.4 договору).

За умовами п. 1.5 договору фінансування будівництва об`єкту здійснюється генпідрядником власними і залученими коштами (далі - власні кошти), які складають його пайову участь від загальної вартості будівництва об`єкта. Загальний обсяг фінансування будівництва об`єкта включає в себе всі роботи, зазначені в п. 1.2 цього договору.

Пунктом 1.6 договору визначено, що генпідрядник приймає участь у фінансуванні будівництва об`єкту у порядку пайової участі шляхом перерахування коштів або виконання обсягів будівельно-монтажних робіт у будівництві з подальшим набуттям у власність відповідної частки житла та нежитлових приміщень, побудованого за рахунок цих пайових внесків, з оформленням свідоцтва про право власності як первісного набувача нерухомості.

Згідно з п. 1.8 договору частки власності (розподіл пайової участі) у новозбудованому об`єкті, на які сторони набувають право власності за цим договором, розподіляються наступним чином: замовникові належить 22 відсотки від загальної площі житла (сумарна площа квартир), що будується генпідрядником "під ключ" його власним коштом та набувається замовником у власність за умовами цього договору та 100 відсотків від загальної площі житла (сумарна площа квартир), що будується за кошти замовника; генпідрядникові (третім особам, що ним залучені) належить 78 відсотків загальної площі житла та 100 відсотків нежитлових приміщень соціально-побутового призначення у об`єкті.

Відповідно до п. 1.9 договору з метою реалізації майнових прав на відповідні частини об`єкту, що має бути побудований, сторони здійснюють узгодження конкретних частин об`єкта, що підлягає передачі кожній із сторін. Таке узгодження відбувається після позитивного висновку комплексної державної експертизи проектно-кошторисної документації. Фактична площа житлових приміщень, належних кожній із сторін, підлягає уточненню відповідно до здійсненого ними фактичного фінансування в межах відсотку кошторисної вартості об`єкту, встановленого цим договором.

Вартість робіт на час укладення договору складає 37145522,00 грн, включаючи ПДВ (п. 2.1 договору).

У п. 3.1 договору визначені обов`язки замовника, зокрема спільно з генпідрядником здійснювати отримання вихідних даних та технічних умов для розробки проектно-кошторисної документації (підп. 3.1.3); виконувати функції замовника, які не передані генпідряднику (підп. 3.1.4); у місячний строк після введення об`єкту в експлуатацію передати генпідряднику в натурі (як окремі об`єкти нерухомого майна) або за його письмовою вказівкою третім особам 78% площі житла та 100% нежитлових приміщень, які збудовані генпідрядником за власні та/або залучені ним кошти (підп. 3.1.7).

Згідно з підп. 3.2.9 договору технічний стан побудованого за кошти генпідрядника житла, яке належить замовнику згідно з п. 1.8 цього договору, повинен відповідати вимогам ч. 1 ст. 50 ЖК України.

За умовами п. 4.2 договору генпідрядник зобов`язується забезпечити виконання робіт та поетапно, пусковими комплексами, ввести об`єкт в експлуатацію до 1 грудня 2009 року та передати його експлуатуючій організації. Строки виконання окремих етапів робіт, здача їх замовнику визначаються графіком їх виконання, що буде визначено додатковим договором до цього договору після затвердження проектно-кошторисної документації.

Пунктом 5.1 договору передбачено, що генпідрядник спільно з замовником отримує вихідні дані для розробки проектно-кошторисної документації, організовує її розроблення організацією, що має відповідну ліцензію, відповідно до погодженого замовником завдання на проектування, та здійснює її оплату.

Замовник дорученням уповноважує генпідрядника передати весь обсяг проектно-кошторисної документації Укрінвестекспертизі для отримання в подальшому позитивного висновку державної комплексної експертизи. Генпідрядник подає замовнику на затвердження проектно-кошторисну документацію у чотирьох примірниках. Після затвердження замовник повертає два примірники проектно-кошторисної документації генпідряднику (п.п. 5.2, 5.3 договору).

Відповідно до п. 5.6 договору генпідрядник виконує роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, будівельних норм і правил, графіків виконання робіт, погоджених замовником.

Замовник має право вносити у ході будівництва зміни і доповнення до проектної документації, складу й обсягів робіт згідно чинного законодавства та діючої нормативної бази. При цьому можливе корегування термінів введення в експлуатацію об`єкта (п. 5.7 договору).

У п. 21.4 договору передбачено, що генпідрядник здійснює пайову участь у фінансуванні будівництва об`єкту (пускового комплексу) у обсязі, що погоджується замовником, з набуттям у власність відповідної частки житла, побудованого за власні кошти генпідрядника та інші залучені ним кошти, за виключенням 22% від загальної площі житла, що відходить у власність замовнику відповідно до договору.

Замовник за надане генпідряднику право бути пайовиком у будівництві об`єкту погоджує із генпідрядником перелік квартир та набуває у власність 22 % загальної площі житла (квартир), побудованого за власні кошти генпідрядника та інші залучені ним кошти (підп. 21.4.1 договору).

Згідно з п. 21.5 договору генпідрядник та замовник підтверджують, що при зміні або уточнені показників щодо загальної площі об`єкта (у т.ч. пускового комплексу) під час розробки проекту або за результатами технічної інвентаризації об`єкту, що будуть вказані у матеріалах бюро технічної інвентаризації, відсоток загальної площі житла (квартир), що передається замовнику відповідно до п. 1.8 договору, залишається незмінним.

Цей договір набирає чинності після його підписання сторонами і діє до 1 березня 2010 року. Договір може бути пролонгований сторонами за взаємною згодою (п. 22.7 договору).

Договір підписаний сторонами та скріплений відтисками їх печаток.

Відповідно до додаткового договору № 1/2-2010 від 26.02.2010 сторони дійшли згоди продовжити термін дії договору № 231-07/15 від 04.07.2007, в зв`язку із чим виклали п. 4.2 договору в наступній редакції: "4.2 Генпідрядник зобов`язується протягом строку, встановленого проектом організації будівництва, виконати роботи та поетапно, пусковими комплексами, ввести об`єкт в експлуатацію та передати його на баланс експлуатуючої організації. Терміни завершення будівництва, виконання окремих етапів робіт та здача їх замовнику визначаються графіком їх виконання, що буде визначено додатковим договором до цього договору після затвердження проектно-кошторисної документації."

Також викладено в новій редакції п. 22.7 договору, а саме: "Цей договір набирає чинності після його підписання сторонами і діє до виконання ними своїх зобов`язань у повному обсязі, але не пізніше 01.04.2014. Договір може бути пролонгований сторонами за взаємною згодою."

Додатковою угодою № 3 від 29.12.2014 сторони, зокрема продовжили термін дії договору, виклавши п.22.7 договору № 231-07/15 від 04.07.2007 в наступній редакції: "Цей договір набирає чинності після його підписання сторонами і діє до виконання ними своїх зобов`язань у повному обсязі, але не пізніше 30 грудня 2015 року. Договір може бути пролонгований сторонами за взаємною згодою."

У додатковій угоді № 4 від 24.12.2015 сторони у зв`язку із зміною концепції забудови земельної ділянки Національної академії Державної прикордонної служби України у м.Хмельницькому на вул.Шевченка, 46 погодили внести зміни до договору № 231-07/15 від 04.07.2007 шляхом викладення, зокрема в новій редакції п. 1.1 договору: "1.1 Предметом цього договору є комплексна забудова земельної ділянки Державної прикордонної служби України орієнтовною площею 2,5 га, яка знаходиться у АДРЕСА_2 багатоповерховими житловими будинками з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення з інженерними мережами та благоустроєм (далі - об`єкт) на умовах, визначених цим договором. Будівництво об`єкту передбачає забудову земельної ділянки орієнтовною площею 2,5 га, яка складається із 7 будинків, перший будинок - 9-ти поверховий двохсекційний 74-квартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення, який включає в себе будівництво двох черг: 1 черга - 32 квартири, 2 черга - 42 квартири."

Пункт 1.8 договору був викладений у наступній редакції: "1.8 Після завершення будівництва право власності на об`єкт будівництва, окремі його частини у вигляді квартир, нежитлових приміщень або результату інших будівельних робіт набувається сторонами в наступному порядку (порядок розподілу пайової участі):

- замовник набуває у власність, як первісний набувач, 22 відсотки від загальної площі житла (сумарна площа квартир), профінансованого генпідрядником за право забудови земельної ділянки,

- генпідрядник або треті особи, залучені генпідрядником для фінансування об`єкту будівництва, набувають у власність, як первісні набувачі, 78 відсотків від загальної площі житла (сумарної площі квартир) та 100 відсотків нежитлових приміщень, що збудовані генпідрядником за власні або залучені кошти.

Після затвердження замовником проектно-кошторисної документації, по кожній черзі будівництва сторони підписують "Попередній акт розподілу квартир".

Після завершення будівництва кожного будинку сторони підписують "Остаточний акт розподілу квартир, офісних та інших приміщень", яким визначаються первісні набувачі по кожній окремій частині об`єкта будівництва.

Житло, яке передається замовнику, будується "під ключ".

Також викладено в новій редакції п. 2.1 договору: "Вартість робіт будівництва першого 74-квартирного житлового будинку складає 40042,778 тис. грн, в тому числі:

1 черга складає 20652,772 тис. грн,

2 черга складає 19390,006 тис. грн.

Вартість інших будинків буде визначатися по кожному будинку окремо після отримання містобудівних умов та обмежень, а також після завершення проектування будинків і отримання експертного звіту."

Також розділ 21 договору був доповнений, зокрема пунктами 21.7, 21.8 у наступній редакції:

"21.7 У випадку, коли розподіл квартир у кожній конкретній черзі будівництва не може бути здійснений з чітким дотриманням вимог пункту 1.8 цього договору, кінцеві розрахунки по розподілу загальної площі житла у об`єкті сторони здійснюють при розподілі останнього будинку з урахуванням обмірів технічної інвентаризації усіх раніше одержаних квартир.

Замовник, генпідрядник та/або треті особи, які залучені генпідрядником до фінансування об`єкту будівництва на умовах визначених цим договором набувають у власність належну їм частину об`єкту як первісні набувачі нерухомості з одержанням відповідного свідоцтва на право власності.

21.8. Після завершення будівництва об`єкту (черги, пускового комплексу. будинку) сторонами на підставі обмірів технічної інвентаризації проводиться остаточний розподіл часток сторін (квартир, нежитлових приміщень), що оформлюється "Остаточним актом розподілу квартир, офісних та інших приміщень", який у подальшому є підставою для оформлення таких квартир, нежитлових та допоміжних приміщень у власність сторін, як первісних набувачів, а саме: замовником, генпідрядником та/або третіми особами, що залучені генпідрядником у межах своєї частки.

До акту включаються усі квартири, офісні та інші нежитлові приміщення, а також окремі споруди, тощо, які підлягають розподілу між сторонами."

Пункт 22.7 викладено в наступній редакції: "Цей договір набирає чинності після його підписання сторонами і діє до виконання ними своїх зобов`язань у повному обсязі, але не пізніше 30 грудня 2022 року. Договір може бути пролонгований сторонами за взаємною згодою."

Також у п. 5 додаткової угоди № 4 від 24.12.2015 сторони вказали, що здійснили розподіл загальної площі житла (квартир) будівництва, про що склали акт попереднього розподілу квартир першого 74-квартирного житлового будинку, який є додатком 3 до цієї додаткової угоди.

У вказаному додатку 3 визначений перелік квартир із зазначенням їх номерів, поверху, кількості кімнат, загальної площі, які передаються замовнику та генпідряднику, визначено, що вбудовані приміщення (комерційного призначення, майстерні художників та архітекторів) та допоміжні приміщення передаються генпідряднику.

В подальшому додатковою угодою № 5 від 15.07.2016 сторони у зв`язку із завершенням будівництва І черги (32 квартири) 9-ти поверхового двохсекційного 74-квартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення, відповідно до п.п. 1.8, 21.8 договору та обмірів технічної інвентаризації погодили "Остаточний акт розподілу загальної площі житла (квартир), офісних та інших приміщень), що є додатком 4 до договору.

За умовами додаткової угоди № 6 від 08.12.2016 сторони у зв`язку із завершенням будівництва ІІ черги (42 квартири) 74-квартирного житлового будинку по вул.Шевченка, 46 у м.Хмельницькому на виконання п.п.1.8, 21.8 договору здійснили розподіл загальної площі житла (квартир), який є додатком до цієї додаткової угоди.

У наданому додатку визначений перелік квартир із зазначенням їх номерів, поверху, кількості кімнат, загальної площі, які передаються замовнику та генпідряднику, вказано, що вбудовані приміщення (комерційного призначення, майстерні художників та архітекторів) та допоміжні приміщення передаються генпідряднику.

21 вересня 2017 року було укладено додаткову угоду № 7 від 28.09.2017, відповідно до якої, зокрема абзац другий п. 1.1 договору викладено в наступній редакції: "Будівництво об`єкту передбачає забудову земельної ділянки орієнтовною площею 2,5 га, яка складається із 7 будинків: перший будинок - 9-ти поверховий двохсекційний 74-квартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення, який включає в себе будівництво двох черг: 1 черга - 32 квартири, 2 черга - 42 квартири; другий будинок - 9-ти поверховий 96-квартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення".

Пункт 2.1 договору доповнено наступним абзацом: "Вартість робіт будівництва 96-квартирного житлового будинку складає 46436,533 тис. грн."

Також у додатковій угоді № 7 від 28.09.2017 сторони в зв`язку з початком будівництва 96-квартирого житлового будинку здійснили розподіл загальної площі житла (квартир) будівництва, про що склали акт попереднього розподілу квартир 96-квартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення, який є додатком до цієї додаткової угоди.

Згідно з додатковою угодою № 8 від 11.12.2019 сторони, зокрема виклали в новій редакції абзац другий п. 1.1 договору № 231-07/15 від 04.07.2007, а саме: "Будівництво об`єкту передбачає забудову земельної ділянки орієнтовною площею 2,5 га, яка складається із дев`ятиповерхових 13 зблокованих секцій і трансформаторної підстанції для інженерного забезпечення комплексу:

1. 25-квартирний житловий будинок - секція № 1;

2. 96-квартирний житловий будинок - секція № 2;

3. 96-квартирний житловий будинок - секція № 3;

4. 74-квартирний житловий будинок складається із:

- 32-квартирний житловий будинок - секція № 4;

- 42-квартирний житловий будинок - секція № 5;

5. 108-квартирний житловий будинок (бюджетна забудова) складається із:

- 36-квартирний житловий будинок - секція № 6;

- 36-квартирний житловий будинок - секція № 7;

- 36-квартирний житловий будинок - секція № 13;

6. 36-квартирний житловий будинок - секція № 8;

7. 45-квартирний житловий будинок - секція № 9;

8. 108-квартирний житловий будинок - секція № 10;

9. 45-квартирний житловий будинок - секція № 11;

10. 36-квартирний житловий будинок - секція № 12.

Пункт 22.7 було викладено в наступній редакції: "Цей договір набирає чинності після його підписання сторонами і діє до виконання ними своїх зобов`язань у повному обсязі, але не пізніше 30 грудня 2025 року. Договір може бути пролонгований сторонами за взаємною згодою."

У п. 6 додаткової угоди № 8 від 11.12.2019 з метою забезпечення компактного проживання військовослужбовців Державної прикордонної служби України, що буде сприяти ефективності по їх оповіщенню в необхідних випадках, сторони дійшли до згоди внести зміни до попередніх актів розподілу 45-квартирного та 96-квартирного житлових будинків, в яких передбачити можливість виділення більшої частини житла в 45-квартирному житловому будинку. При цьому загальна частка площі житла замовника залишається незмінною - 22% від новозбудованого житла, а саме: 96-квартирий житловий будинок (секція № 3) загальна площа квартир 6204,7 кв.м., розрахункова частка замовника (22%) 1365,03 кв.м., замовнику передається 263,1 кв.м.; 45-квартирний житловий будинок (секція № 9) загальна площа квартир 2868,4 кв.м., розрахункова частка замовника (225) 631,05 кв.м., замовнику передається 1743,3 кв.м., а саме: 631,05 кв.м. - акт розподілу секція № 9, 1101,93 кв.м. - акт розподілу секція № 3, 10,32 кв.м. - передаються більше розрахункових, які скоригуються в подальшому. Остаточні розрахунки будуть здійснені після введення будинків в експлуатацію.

Також у додатковій угоді № 8 від 11.12.2019 сторони здійснили розподіл загальної площі житла (квартир) будівництва, про що склали акти попереднього розподілу загальної площі житла (квартир) 45-квартирного житлового будинку - секція № 9, 108-квартирного житлового будинку - секція № 10, 36-квартирного житлового будинку - секція № 8, 96-квартирного житлового будинку - секція № 3, які є додатками до цієї додаткової угоди.

У акті попереднього розподілу загальної площі житла (квартир) 96-квартирного житлового будинку (секція № 3) передбачено, що замовнику передається 3 квартири (3-кімнатна квартира на 9 поверсі, 3-кімнатна квартира на 8 поверсі та 3-кімнатна квартира на 9 поверсі) загальною площею 263,1 кв.м. Решта - 93 квартири загальною площею 5941,60 кв.м. та усі вбудовані приміщення (комерційного призначення, майстерні художників та архітекторів) та допоміжні приміщення передаються генпідряднику.

У акті попереднього розподілу загальної площі житла (квартир) 45-квартирного житлового будинку (секція № 9) передбачено, що замовнику передаються 26 квартир загальною площею 1743,3 кв.м. Решта - 19 квартир загальною площею 1125,1 кв.м. та усі вбудовані приміщення (комерційного призначення, майстерні художників та архітекторів) та допоміжні приміщення передаються генпідряднику.

Згідно з додатковою угодою № 09.22 від 15.12.2022 сторони внесли зміни в преамбулу договору, зокрема шляхом заміни сторони замовника з 1 окремого відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби України на Головний центр капітального будівництва та реконструкції Державної прикордонної служби України.

У п. 2 зазначеної додаткової угоди сторони відповідно до протоколу робочої зустрічі від 25.05.2022 № 6 дійшли згоди щодо додаткової передачі 5 двокімнатних квартир понад відсоток житла, передбачений для передачі замовнику згідно п. 1.8 договору та підлягають обов`язковому врахуванню при здійсненні остаточного розподілу площ об`єктів (секцій), після завершення будівництва, прийняття його в експлуатацію. Генпідрядник передає замовнику 5 двокімнатних квартир із виконаними внутрішньо-споряджувальними роботами та влаштованими внутрішньо-інженерними мережами, а саме: в 2-ій секції: квартира № 669, загальною площею 59,3 кв.м.; квартира №669, загальною площею 59,3 кв.м.; квартира №675, загальною площею 59,3 кв.м.; в 12-й секції: квартира № 529, загальною площею 64,3 кв.м.; квартира № 533, загальною площею 64,3 кв.м.

Додатками до вказаної угоди оформлено протокол робочої зустрічі керівництва Головного центру капітального будівництва та реконструкції Державної прикордонної служби України з представниками ТОВ "Будівельна група Поділля" від 25.05.2022 № 6 та лист ТОВ "Будівельна група Поділля" від 26.05.2022 №299-22-Вх, в якому вказано про передачу ТОВ "Будівельна група Поділля" додатково 5 квартир у 2-ій та 12-ій секціях.

У протоколі № 6 від 25.05.2022 зазначено, що за результатами робочої зустрічі були прийняті наступні рішення: 1. Головний центр бере на себе зобов`язання підготувати та направити на адресу ТОВ "БГ Поділля" лист з проханням щодо розгляду ТОВ "БГ Поділля" можливості виділення Головному центру додаткових 5 квартир понад відсоток житла, передбачений для передачі Головному центру згідно договору, за рахунок площ творчих майстерень, розміщених в технічних поверхах; 2. ТОВ "БГ Поділля" бере на себе зобов`язання передати Головному центру додатково 5 двокімнатних квартир понад відсоток житла, передбачений для передачі Головному центру згідно договору, а саме: три квартири в 2-й секції та дві квартири в 12-й секції з необхідним внутрішнім спорядженням (ремонтом), площа яких буде уточнена при підписанні сторонами відповідної додаткової угоди; 3. Головний центр та ТОВ "БГ Поділля" беруть на себе зобов`язання розглянути на наступній робочій зустрічі питання внесення змін щодо термінів введення в експлуатацію будинків (черг будівництва).

10 листопада 2023 року між сторонами підписана додаткова угода № 10-23, згідно з якою внесено зміни в преамбулу договору щодо назви замовника, замовником визначено Головний центр капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України.

Також були внесені зміни до п.п. 1.3, 3.1.10 договору щодо передачі замовником генпідряднику функцій замовника щодо розробки проектно-кошторисної документації, отримання вихідних даних, робіт з проходження експертизи проекту, тощо.

У п. 6 вказаної додаткової угоди визначено, що за умови отримання позитивного (експертного) звіту державної експертизи стадії ІІ у строк до 20.11.2023 сторони дійшли згоди ввести в експлуатацію чергу будівництва, яка складається з 3 секції (96-ти квартирний житловий будинок), 9 секції (45-ти квартирний житловий будинок) та трансформаторну підстанцію для інженерного забезпечення комплексу у строк до 31.12.2023.

Відповідно до додаткової угоди № 11-25 від 11.12.2025 сторони, зокрема продовжили строк дії договору до 31 грудня 2026 року.

На виконання умов договору та додаткових угод до нього ТОВ "Будівельна група Поділля" як генпідрядник здійснювало будівництво багатоквартирних житлових будинків за адресою: м.Хмельницький, вул.Шевченка, 46, в тому числі 45-квартирного житлового будинку (секція № 9) та 96-квартирного житлового будинку (секція № 3).

Так, матеріали справи містять:

- містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 200/ГП-25.1-04 від 22.06.2015, видані Управлінням архітектури та містобудування на об`єкт будівництва: будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по АДРЕСА_2 (площа земельної ділянки під забудову - 2,6 га);

- декларацію про початок виконання будівельних робіт, зареєстровану Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області 31.05.2017 за № ХМ083171511972, щодо об`єкту: "Будівництво 96-ти квартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул.Шевченка, 46 у м.Хмельницькому", з якої вбачається, що проектна документація була розроблена ФОП Дембіцьким В.Р. та затверджена замовником - наказ тимчасово виконуючого обов`язки начальника 1 окремого відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби України Зелюкіна Р.М. №20 від 26.05.2017 та наказ ректора Національної академії Державної прикордонної служби України Шинкарука О.М. №490аг від 25.05.2017. Серед основних показників об`єкту будівництва вказано, зокрема, що площа житлового будинку становить 9150,57 кв.м., загальна площа квартир - 6204,70 кв.м., загальна площа нежитлових приміщень - 2945,87 кв.м., в т.ч. площа офісних приміщень 928,2 кв.м., площа творчих майстерень 761,85 кв.м.;

- витяг з порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, в якому відображені відомості щодо реєстрації 31.05.2017 декларації про початок будівельних робіт по об`єкту: "Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул.Шевченка, 46 у м.Хмельницькому" - секція №3, секція №9;

- завдання на проектування з виконання робіт щодо розробки документації по об`єкту: "Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення" по вул.Шевченка, 46 у м.Хмельницькому, затверджене 10.01.2019 начальником 1 окремого відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби України, в якому в основних характеристиках запроектованого об`єкта передбачені приміщення соціально-побутового призначення: нежитлові вбудовані приміщення магазинів, офісів, творчих майстерень;

- схему генерального плану, погоджену заступником голови Державної прикордонної служби України;

- проект по об`єкту "Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по АДРЕСА_2 - секція № 3 - 96-ти квартирний житловий будинок", розроблений в 2019 році;

- експертний звіт щодо розгляду проектної документації по проекту "Будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по АДРЕСА_2 " секція №9 - 45-ти квартирний житловий будинок, секція №10 108-квартирний житловий будинок та трансформаторна підстанція", затверджений 25.06.2019;

- наказ 1 окремого відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби України №31 від 03.07.2019, яким затверджено проектну документацію по проекту "Будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по АДРЕСА_2 " секція №9 - 45-ти квартирний житловий будинок, секція №10 108-квартирний житловий будинок та трансформаторна підстанція";

- завдання на проектування з виконання робіт щодо коригування проектної документації по об`єкту: "Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул.Шевченка,46 у м.Хмельницькому", затверджене начальником Головного центру капітального будівництва та реконструкції Державної прикордонної служби України, в якому в запроектованому об`єкті визначено передбачати приміщення соціально-побутового призначення: нежитлові вбудовані приміщення магазинів, офісів, творчих майстерень;

- проект по об`єкту "Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул.Шевченка, 46 у м.Хмельницькому" (коригування), розроблений в 2022 році;

- витяги з порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, в яких відображені відомості: щодо реєстрації 07.11.2022 проектної документації на об`єкт: "Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул.Шевченка, 46 у м.Хмельницькому"; щодо реєстрації 25.04.2023 експертизи проекту, в додатку до експертного звіту зазначено, зокрема, що в секціях 1, 2, 3, 4, 5 розміщуються вбудовані нежитлові приміщення соціально-побутового забезпечення. На технічному поверсі в секціях 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12 розміщуються вбудовані нежитлові приміщення творчі майстерні.

05 березня 2025 року Державною інспекцією архітектури та містобудування України видано сертифікат № ІУ122250228440, яким засвідчено відповідність закінченого будівництвом об`єкту (багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення (секція № 3 та № 9) проектній документації та підтверджено його готовність до експлуатації.

З огляду на вказане, позивач звернувся до відповідача з листом № 4-01/25 від 14.05.2025, в якому просив підписати проект додаткової угоди до договору № 231-07/15 від 04.07.2007 та погодити остаточний акт розподілу загальної площі житла (квартир) та інших приміщень в багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул.Шевченка, 46 в м.Хмельницькому (3 та 9 секції). Проект додаткової угоди, в якій сторони погодили остаточний акт розподілу загальної площі житла (квартир) багатоквартирних житлових будинків вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул.Шевченка, 46 в м.Хмельницькому (3 та 9 секція), який є додатком до цієї додаткової угоди, долучений до матеріалів справи.

Розглянувши вказане звернення, відповідач у листі № 10/2282-26-Вих від 23.02.2026 повідомив, що проект додаткової угоди в наданій редакції не погоджено Адміністрацією Державної прикордонної служби України. Крім того, сторонами договору не врегульовано питання отримання квадратних метрів з творчих майстерень, які є аналогічними типовому плануванню квартири. З метою недопущення втрати квадратних метрів, які підлягають розподілу між сторонами, відповідач просив врахувати при розподілі квадратних метрів частку Головного центру у розмірі 567,47 кв.м. та включити її до проекту додаткової угоди до договору.

01.12.2025 позивач повторно звернувся до відповідача з листом № 25-01/12, в якому просив підписати остаточний акт розподілу площ у секціях №3 та №9 багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул.Шевченка, 46 в м.Хмельницькому.

За результатами розгляду вищевказаного звернення позивача відповідач у листі № 10/2282-26-Вих від 23.02.2026 повідомив, що запропонована редакція актів остаточного розподілу не враховує раніше заявлені вимоги Головного центру, висвітлені у листі від 04.08.2025 № 04.3/7012-25-Вих, а саме - питання отримання квадратних метрів з творчих майстерень, які є аналогічними типовому плануванню квартир (567,47 кв.м.). Також з метою виконання договору у відповідності до чинного правового регулювання, передбаченого ст. 4 Закону України "Про використання земель оборони", є необхідність у отриманні Головним центром належної йому частки житлової площі у розмірі 312,02 кв.м. Тому з метою недопущення втрати квадратних метрів, які підлягають розподілу між сторонами, відповідач наполягав на попередньому врегулюванні питання розподілу часток у введених та невведених в експлуатацію будівлях шляхом включення до проекту додаткової угоди до договору від 04.07.2007 № 231-07/15 частки Державної прикордонної служби України від творчих майстерень у розмірі 567,47 кв.м. та від нежитлових приміщень у розмірі 312,02 кв.м. До моменту повного врегулювання вказаних обставин відповідач вважає підписання остаточних актів розподілу передчасним.

На підтвердження зміни нумерації квартир у секціях № 3 та № 9, площі квартир, зазначеної у остаточних актах розподілу, позивач долучив до матеріалів справи технічний паспорт, виготовлений 21.05.2024 ФОП Дембіцькою І.Б., в тому числі експлікації приміщень багатоквартирних будинків секцій № 3 та № 9.

Також матеріали справи містять звернення асоційованих членів обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Академмістечко-2", що знаходиться за адресою: м.Хмельницький, вул.Шевченка, 46, щодо строків завершення будівництва багатоквартирних житлових будинків за вказаною адресою та листи Департаменту розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства Хмельницької обласної військової адміністрації від 04.04.2024, Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Хмельницької міської ради від 26.03.2024, від 02.04.2024 щодо розгляду відповідних звернень.

Аналізуючи надані докази, пояснення представників сторін, оцінюючи їх у сукупності, суд приймає до уваги наступне.

Відповідно до ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

В розумінні закону, суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

У ч. 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Водночас зазначені норми не означають, що кожний позов, поданий до суду, має бути задоволений. Якщо позивач не довів порушення його права чи безпосереднього інтересу, в позові слід відмовити.

Реалізуючи передбачене ст. 55 Конституції України, ст. 4 ГПК України право на судовий захист, позивач, звертаючись до суду з позовом, самостійно визначає у ній, яке його право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах.

Отже, підставою звернення до господарського суду з позовом є порушення прав чи охоронюваних законом інтересів особи, яка звертається з таким позовом. При цьому, реалізуючи своє право на судовий захист, позивач визначає зміст свого порушеного права або охоронюваного законом інтересу та обґрунтовує підстави позову, виходячи з власного суб`єктивного уявлення про порушення, невизнання чи оспорювання своїх прав або охоронюваних законом інтересів, а також визначає спосіб захисту такого права.

Вирішуючи спір, суд надає об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу, а також визначає, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Відповідна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 12.07.2019 у справі №910/16436/18, від 22.07.2019 у справі № 910/16407/18, від 05.09.2019 у справі № 910/16404/18, від 24.10.2019 у справі № 910/16413/18, від 18.11.2021 у справі № 910/4650/21, від 14.06.2022 у справі №910/10680/21.

У даній справі позивач звернувся до суду із позовними вимогами про визнання укладеною додаткової угоди до договору від 04.07.2007 № 231-07/15 у викладеній позивачем редакції. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що у зв`язку із завершенням будівництва та введенням в експлуатацію 45-ти квартирного житлового будинку (секція №9) та 96-квартирного житлового будинку (секція №3) сторони відповідно до п.п. 1.8, 21.8 договору зобов`язані провести остаточний розподіл часток сторін (квартир, нежитлових приміщень). Однак відповідач відмовляється виконати свої зобов`язання за договором.

Згідно з п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК України).

Статтею 6 ЦК України визначено, що сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Відповідно до ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.

Суд встановив, що між Департаментом забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України, який в подальшому був замінений на позивача, (далі - замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна група "Поділля" (далі - генпідрядник) був укладений договір №231-07/15 генерального підряду та пайової участі по розробці і виготовленню проектно-кошторисної документації та будівництву комплексу багатоповерхових житлових будинків з інженерними мережами та благоустроєм (далі - договір).

Предметом вказаного договору є комплексна забудова земельної ділянки Державної прикордонної служби України у м.Хмельницькому по вул.Шевченка, 46 багатоповерховими житловими будинками з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення з інженерними мережами та благоустроєм.

У п. 1.8 договору в редакції додаткової угоди № 4 від 24.12.2015 сторони погодили, що після завершення будівництва право власності на об`єкт будівництва, окремі його частини у вигляді квартир, нежитлових приміщень або результату інших будівельних робіт набувається сторонами в наступному порядку (порядок розподілу пайової участі):

- замовник набуває у власність, як первісний набувач, 22 відсотки від загальної площі житла (сумарна площа квартир), профінансованого генпідрядником за право забудови земельної ділянки,

- генпідрядник або треті особи, залучені генпідрядником для фінансування об`єкту будівництва, набувають у власність, як первісні набувачі, 78 відсотків від загальної площі житла (сумарної площі квартир) та 100 відсотків нежитлових приміщень, що збудовані генпідрядником за власні або залучені кошти.

Після затвердження замовником проектно-кошторисної документації, по кожній черзі будівництва сторони підписують "Попередній акт розподілу квартир".

Після завершення будівництва кожного будинку сторони підписують "Остаточний акт розподілу квартир, офісних та інших приміщень", яким визначаються первісні набувачі по кожній окремій частині об`єкта будівництва.

Житло, яке передається замовнику, будується "під ключ".

За умовами п. 21.8 договору, яким доповнено розділ 21 договору відповідно до додаткової угоди № 4 від 24.12.2015, після завершення будівництва об`єкту (черги, пускового комплексу, будинку) сторонами на підставі обмірів технічної інвентаризації проводиться остаточний розподіл часток сторін (квартир, нежитлових приміщень), що оформлюється "Остаточним актом розподілу квартир, офісних та інших приміщень", який у подальшому є підставою для оформлення таких квартир, нежитлових та допоміжних приміщень у власність сторін, як первісних набувачів, а саме: замовником, генпідрядником та/або третіми особами, що залучені генпідрядником у межах своєї частки. До акту включаються усі квартири, офісні та інші нежитлові приміщення, а також окремі споруди, тощо, які підлягають розподілу між сторонами.

На виконання вищевказаних положень договору між сторонами була підписана додаткова угода № 8 від 11.12.2019, в якій сторони здійснили розподіл загальної площі житла (квартир) будівництва, про що склали акти попереднього розподілу загальної площі житла (квартир), зокрема: 45-квартирного житлового будинку - секція № 9, 96-квартирного житлового будинку - секція № 3, які є додатками до цієї додаткової угоди.

При здійсненні розподілу 45-квартирного та 96-квартирного житлових будинків сторони у зазначеній додатковій угоді дійшли згоди з метою забезпечення компактного проживання військовослужбовців Державної прикордонної служби України, що буде сприяти ефективності по їх оповіщенню в необхідних випадках, в попередніх актах розподілу передбачити можливість виділення більшої частини житла в 45-квартирному житловому будинку. При цьому загальна частка площі житла замовника залишається незмінною - 22% від новозбудованого житла, а саме: 96-квартирий житловий будинок (секція № 3) загальна площа квартир 6204,7 кв.м., розрахункова частка замовника (22%) 1365,03 кв.м., замовнику передається 263,1 кв.м.; 45-квартирний житловий будинок (секція № 9) загальна площа квартир 2868,4 кв.м., розрахункова частка замовника (225) 631,05 кв.м., замовнику передається 1743,3 кв.м., а саме: 631,05 кв.м. - акт розподілу секція № 9, 1101,93 кв.м. - акт розподілу секція № 3, 10,32 кв.м. - передаються більше розрахункових, які скоригуються в подальшому, остаточні розрахунки будуть здійснені після введення будинків в експлуатацію.

У акті попереднього розподілу загальної площі житла (квартир) 96-квартирного житлового будинку (секція № 3), який є додатком, передбачено, що замовнику передається 3 квартири (3-кімнатна квартира на 9 поверсі, 3-кімнатна квартира на 8 поверсі та 3-кімнатна квартира на 9 поверсі) загальною площею 263,1 кв.м. Решта - 93 квартири загальною площею 5941,60 кв.м. та усі вбудовані приміщення (комерційного призначення, майстерні художників та архітекторів) та допоміжні приміщення передаються генпідряднику.

У акті попереднього розподілу загальної площі житла (квартир) 45-квартирного житлового будинку (секція № 9) передбачено, що замовнику передаються 26 квартир загальною площею 1743,3 кв.м. Решта - 19 квартир загальною площею 1125,1 кв.м. та усі вбудовані приміщення (комерційного призначення, майстерні художників та архітекторів) та допоміжні приміщення передаються генпідряднику.

05 березня 2025 року Державною інспекцією архітектури та містобудування України видано сертифікат № ІУ122250228440, яким засвідчено відповідність закінченого будівництвом об`єкту (багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення (секція № 3 та № 9) проектній документації та підтверджено його готовність до експлуатації.

З метою проведення розподілу загальної площі житла з вбудованими приміщеннями позивач неодноразово звертався до відповідача (листи № 4-01/25 від 14.05.2025 та №25-01/12 від 01.12.2025) з проханням підписати проект додаткової угоди до договору № 231-07/15 від 04.07.2007 та погодити остаточний акт розподілу загальної площі житла (квартир) та інших приміщень в багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул.Шевченка, 46 в м.Хмельницькому (секції № 3 та № 9).

Однак відповідач у листах № 04.08.2025 № 04.3/7012-25-Вих та № 10/2282-26-Вих від 23.02.2026 повідомив, що не погоджує проект додаткової угоди в наданій редакції. Відповідач наполягав на попередньому врегулюванні питання розподілу часток у введених та невведених в експлуатацію будівлях шляхом включення до проекту додаткової угоди до договору від 04.07.2007 № 231-07/15 частки Державної прикордонної служби України від творчих майстерень у розмірі 567,47 кв.м. та від нежитлових приміщень у розмірі 312,02 кв.м.

Вказані дії відповідача стали підставою для звернення позивача до суду із даним позовом.

Згідно з ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Положеннями ст. ст. 525, 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускається.

Відповідно до 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

У ч. 1 ст. 640 ЦК України визначено, що договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.

Згідно з ч. 1 ст. 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття.

За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

Спір у даній справі виник при укладенні додаткової угоди до договору №231-07/15 від 04.07.2007, в якій передбачений остаточний розподіл загальної площі житла (квартир) та інших приміщень в багатоквартирних житлових будинках (секції № 3 та № 9), здійснення якого відповідно до п.п. 1.8, 21.8 договору є обов`язковим в силу приписів ст.ст. 525, 526, 629 ЦК України, та внаслідок того, що сторони не погодили умови розподілу приміщень, оскільки відповідач не акцептував пропозиції позивача укласти додаткову угоду з додатком на запропонованих позивачем умовах, а позивач не прийняв пропозицій відповідача укласти додаткову угоду із врахуванням запропонованих відповідачем умов.

Суд зазначає, що сама по собі правова конструкція передачі спору щодо укладення договору на підставі рішення суду (як і внесення на його підставі змін до діючих договорів або їх розірвання) має місце, коли сторони не досягли згоди як до необхідності його укладення внаслідок відмови однієї з сторін від його укладення, так і не погодження однією з сторін окремих його істотних умов.

Іншими словами, звертаючись до суду з відповідним позовом, сторони (або сторона) договору прагнуть не констатації факту його укладення у випадку досягнення згоди щодо всіх його істотних умов, а вирішення спору, яке включає в себе визначення судом (з урахуванням вимог законодавства та позицій сторін) його істотних умов. При цьому кожна сторона має право обґрунтовувати та доводити свою позицію у справі з урахуванням принципів справедливості, добросовісності, розумності, диспозитивності, змагальності тощо.

Протилежний підхід призвів би до неможливості укласти договір (за наявності обов`язку щодо його укладення) за рішенням суду за наявності заперечень сторони щодо якоїсь його істотної умови, ухилення від його укладення внаслідок зловживанням цивільними правами, а отже нівелювання самої ідеї вирішення такого спору судом.

Позови про спонукання до укладення договору і позови про врегулювання розбіжностей за договором є різними способами захисту, однак вони можуть мати спільний характер у тому числі, коли відповідач під час судового розгляду позову про спонукання до укладення договору, відмовляючись від підписання такого договору на запропонованих позивачем умовах, наведе ґрунтовні заперечення щодо цих умов.

В такому випадку, на суд покладається обов`язок оцінити умови договору на предмет наявності в ньому всіх істотних умов та всіх доводів сторін, а також вирішити по суті наявні розбіжності сторін і сформулювати умови договору відповідно до вимог законодавства.

Отже, якщо особа, яка зобов`язана укласти договір, ухиляючись від підписання договору, який є для неї обов`язковим, під час розгляду справи зазначила про розбіжності з умовами запропонованого проекту, то суд, зобов`язаний їх розглянути. Фактично вирішення судом спору про спонукання до укладення договору як при ухиленні від укладення договору, так і при виникненні розбіжностей щодо його умов, зводиться по суті до внесення визначеності в правовідносини сторін і встановлення судом умов, що не врегульовані сторонами в досудовому порядку.

Із матеріалів справи вбачається, що під час розгляду даного спору відповідачем заперечувались умови проекту спірної додаткової угоди щодо визначеного в додатку переліку приміщень, які підлягають передачі у власність відповідачу, оскільки останній вважає, що до проекту додаткової угоди до договору від 04.07.2007 № 231-07/15 підлягає додатково включенню частка Державної прикордонної служби України 567,47 кв.м. (за рахунок творчих майстерень); 312,02 кв.м. (нежитлових приміщень у введених в експлуатацію секціях) 572,9 кв.м. (нежитлових приміщень у невведених в експлуатацію секціях).

Суд приймає до уваги, що у п. 1.8 договору в редакції додаткової угоди № 4 від 24.12.2015 сторони чітко визначили, що відповідач набуває у власність 22% від загальної площі житла (сумарна площа квартир), решту 78% від загальної площі житла (сумарної площі квартир) та 100 % нежитлових приміщень набуває у власність позивач.

У додатковій угоді № 8 від 11.12.2019 сторони дійшли згоди з метою забезпечення компактного проживання військовослужбовців Державної прикордонної служби України, що буде сприяти ефективності по їх оповіщенню в необхідних випадках в попередніх актах розподілу передбачити можливість виділення більшої частини житла в 45-квартирному житловому будинку.

Вказані положення договору та додаткових угод знайшли своє відображення в підписаних між сторонами актах попереднього розподілу загальної площі житла (квартир) 45-квартирного житлового будинку - секція № 9 та 96-квартирного житлового будинку - секція № 3, які є додатками до додаткової угоди № 8 від 11.12.2019.

В подальшому у зв`язку з завершенням будівництва 3-ої та 9-ої секцій та з урахуванням обмірів технічної інвентаризації позивач склав остаточний акт розподілу загальної площі житла (квартир) та приміщень, який є додатком до запропонованого позивачем проекту додаткової угоди, згідно з яким відповідачу передаються 3 квартири загальною площею 265,3 кв.м. у секції № 3 та 26 квартир загальною площею 1775,5 кв.м. у секції № 9, що відповідає попередньому акту розподілу та положенням п.п. 1.8, 21.8 договору.

Доводи відповідача з приводу того, що додатковою угодою № 09-20 від 15.12.2022 сторонами було узгоджено та віднесено правовий режим творчих майстерень до житлових приміщень, що підлягають розподілу, суд до уваги не приймає, оскільки такі твердження суперечать змісту даної додаткової угоди.

Так, у п. 2 додаткової угоди № 09.22 від 15.12.2022 сторони відповідно до протоколу робочої зустрічі від 25.05.2022 № 6 дійшли згоди щодо додаткової передачі 5 двокімнатних квартир понад відсоток житла, передбачений для передачі замовнику згідно п. 1.8 договору, які підлягають обов`язковому врахуванню при здійсненні остаточного розподілу площ об`єктів (секцій), після завершення будівництва, прийняття його в експлуатацію. Гепідрядник передає замовнику 5 двокімнатних квартир із виконаними внутрішньо-споряджувальними роботами та влаштованими внутрішньо-інженерними мережами, а саме: в 2-ій секції: квартира № 669, загальною плошею 59,3 кв.м.; квартира № 669, загальною площею 59,3 кв.м.; квартира №675, загальною площею 59,3 кв.м.; в 12-й секції: квартира № 529, загальною площею 64,3 кв.м.; квартира № 533, загальною площею 64,3 кв.м.

При цьому дана угода не містить будь-яких домовленостей сторін щодо здійснення подальшого розподілу приміщень та визначення частки замовника з врахування площі творчих майстерень. Тому безпідставним є твердження відповідача, що дії позивача суперечать загальним засадам цивільного законодавства щодо добросовісності та свідчать про порушення принципу venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки).

Також суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з визначеннями, які містяться в ДБН В.2.2-15:2019 "Житлові будинки. Основні положення", затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 26.03.2019 № 87, житлове приміщення (житлова кімната) - опалюване приміщення, розташоване у надземному поверсі, призначене для цілорічного проживання; квартира - комплекс взаємопов`язаних приміщень, що використовуються для проживання однієї сім`ї різного чисельного складу, який включає: основні приміщення - житлову (житлові) кімнату та допоміжні приміщення - кухню, ванну кімнату (душову), туалет (або суміщений санвузол), а також передпокій, комору чи вбудовану шафу; нежитлове приміщення - приміщення в структурі житлового будинку, що не відноситься до житлового фонду.

У Законі України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" також визначено, що нежитлове приміщення - ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об`єктом нерухомого майна.

З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що творчі майстерні будувалися як нежитлові приміщення. Доказів переведення вказаних нежитлових приміщень у житловий фонд у встановленому законом порядку матеріали справи не містять.

З огляду на викладене, та обставина, що творчі майстерні мають аналогічне планування, як і квартири, жодним чином не змінює їх правового статусу та не впливає на умови їх розподілу між сторонами.

Також суд не приймає до уваги доводи відповідача з приводу того, що запропонована позивачем редакція додаткової угоди в частині розподілу площ прямо суперечить вимогам ст. 4 Закону України "Про використання земель оборони", яка чітко регламентує порядок використання таких земель та частку держави в особі Головного центру.

Так, у ст. 4 Закону України "Про використання земель оборони" в редакції Закону №2674-VI від 04.11.2010, яка діяла на момент будівництва 3-ої та 9-ої секцій будинків, було передбачено, що землі оборони можуть використовуватися для будівництва об`єктів соціально-культурного призначення, житла для військовослужбовців та членів їхніх сімей, а також соціального та доступного житла без зміни їх цільового призначення.

Таким чином, приписами ст. 4 вищевказаного Закону як в редакції, яка діяла на момент здійснення будівництва, так і у чинній редакції, не визначено будь-якої частки держави у об`єктах, будівництво яких здійснюється на землях оборони.

Така частка була погоджена сторонами у договорі від 04.07.2007 № 231-07/15 (22% від загальної площі житла (сумарної площі квартир).

Суд враховує, що будівництво багатоквартирних житлових будинків із вбудованими приміщеннями по вул.Шевченка, 46 у м.Хмельницькому - секції № 3 та № 9 здійснювалось позивачем відповідно до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, проектної документації, яка була затверджена замовником - наказом тимчасово виконуючого обов`язки начальника 1 окремого відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби України Зелюкіна Р.М. №20 від 26.05.2017 та наказом ректора Національної академії Державної прикордонної служби України Шинкарука О.М. №490аг від 25.05.2017. Також замовник затверджував завдання на проектування з виконання робіт щодо розробки документації по об`єкту "Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення" та завдання на проектування з виконання робіт щодо коригування проектної документації по об`єкту "Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул.Шевченка,46 у м.Хмельницькому", відповідно до яких в будинках, що будуються на землях відповідача, передбачались нежитлові приміщення магазинів, офісів, творчих майстерень. Уся вищевказана документація є чинною та в судовому порядку не оскаржувалась.

В уже побудованих секціях, будівництво яких здійснювалось під час дії Закону України "Про використання земель оборони" в редакції Закону №2674-VI від 04.11.2010, також передбачені нежитлові приміщення офісів, творчих майстерень, і жодних заперечень стосовно їх належності позивачу (100%) у відповідача не виникло, що підтверджується підписаними між сторонами додатковими угодами № 5 від 15.07.2016, № 6 від 08.12.2016.

Тому встановлені обставини приводять до переконливого висновку про необхідність застосування при розгляді даної справи доктрини venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки), яка базується ще на римській максимі - "non concedit venire contra factum proprium" (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці).

Так, добросовісність є однією із основоположних засад цивільного законодавства (п. 6 ст. 3 ЦК України). Принцип добросовісності передбачає необхідність сумлінної та чесної поведінки суб`єктів при виконанні своїх юридичних обов`язків і здійсненні своїх суб`єктивних прав.

Дії учасників цивільних та корпоративних відносин мають відповідати певному стандарту поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.

Добросовісність при реалізації прав і повноважень включає в себе неприпустимість зловживання правом, означає, що здійснення прав та свобод людини не повинно порушувати права та свободи інших осіб.

Поведінка є такою, що суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, якщо вона не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона правовідносин розумно покладалася на ці заяви чи попередню поведінку (аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20.08.2025 у справі № 910/10001/24).

З огляду на встановлені судом вище обставини, дії відповідача щодо відмови здійснювати розподіл загальної площі квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирних житлових будинках шляхом підписання запропонованої позивачем додаткової угоди свідчать про недобросовісну поведінку відповідача.

Усі інші доводи відповідача спростовуються наявними в матеріалах справи доказами та вищевикладеними обставинами.

Отже, відповідач не навів ґрунтовних заперечень щодо визначених позивачем в остаточному акті умов розподілу квартир та приміщень.

Проаналізувавши зміст остаточного акту розподілу, який є додатком до проекту додаткової угоди, яку просить визнати укладеною позивач, суд встановив, що перелік квартир, які підлягають передачі у власність кожній із сторін, відповідають тому переліку, що був погоджений сторонами у попередніх актах розподілу, які є додатками до додаткової угоди № 8 від 11.12.2019.

Вказана позивачем в остаточному акті нумерація квартир, їх площі зазначена на підставі обмірів технічної інвентаризації та відповідає даним технічного паспорта.

При цьому зміна нумерації квартир в порівнянні із попереднім актом розподілу відбулась при проведенні технічної інвентаризації та внаслідок коригування проектної документації, зокрема нумерація №№ 123-128 у секції № 3 була присвоєна нежитловим приміщенням, що підтверджується технічним паспортом. Разом з тим квартири, які вказані в попередньому акті розподілу і підлягали передачі відповідачу, не змінили своє розташування відносно секції, поверху та кількості житлових кімнат.

Визначені у п. 2 проекту додаткової угоди зобов`язання позивача здійснити внутрішні оздоблювальні роботи в квартирах, які будуть передаватись відповідачу, узгоджується із положеннями п. 1.8 договору.

Також при викладенні змісту додаткової угоди приймається до уваги, що саме день набрання чинності рішенням суду є днем укладення спірної додаткової угоди. Така позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеним у постанові від 28.11.2023 у справі №922/1307/22. Тому у суду відсутні правові підстави для включення до її змісту п. 6 щодо набрання чинності даною угодою з моменту її підписання сторонами та скріплення печатками.

Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно зі ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вищезазначені положення законодавства та встановлені обставини справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивач правомірно звернувся до суду із позовом про визнання укладеною додаткової угоди, яка підлягає укладенню в редакції, зазначеній у резолютивній частині цього рішення.

Згідно з ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, в зв`язку із задоволенням позову.

Керуючись ст. ст. 20, 24, 27, 73, 74, 76-80, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати укладеною додаткову угоду до договору генерального підряду та пайової участі по розробці і виготовленню проектно-кошторисної документації та будівництву комплексу багатоповерхових житлових будинків з інженерними мережами та благоустроєм від 04.07.2007 № 231-07/15 в наступній редакції:

ДОДАТКОВА УГОДА

до договору генерального підряду та пайової участі по розробці і виготовленню

проектно-кошторисної документації та будівництву комплексу багатоповерхових житлових будинків

з інженерними мережами та благоустроєм від 04.07.2007 № 231-07/15

Головний центр капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України, в особі т. в. о. начальника Головного центру капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України ІВАНЕНКА Андрія Леонідовича, що діє на підставі Положення про Головний центр капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України, затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 01.06.2023 №35 (зі змінами) та наказу Голови Державної прикордонної служби України від 25.07.2025 № 1449-ОС, (далі Замовник), з однієї сторони, та

Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна група Поділля", в особі директора ПИЛИПЮКА Ігора Григоровича, що діє на підставі Статуту (далі Генпідрядник) з другої сторони, (далі разом іменовані Сторони, а кожна окремо Сторона), уклали цю додаткову угоду про наступне

1. У зв`язку із завершенням будівництва 3 секції (96-квартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення) та 9 секції (45-квартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення) відповідно до сертифікату готовності від 05.03.2025 № ІУ 122250228440, керуючись пунктами 1.8., 21.8. Договору, Сторони погодили "Остаточний акт розподілу загальної площі житла (квартир) в багатоквартирних житлових будинках з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул. Шевченка, 46 в м. Хмельницькому (3 та 9 секція)", що є Додатком 1 цієї додаткової угоди до Договору.

2. Цією додатковою угодою Генпідрядник зобов`язується, протягом 6 (шести) місяців, з дня підписання Остаточного акту розподілу загальної площі житла (квартир) в багатоквартирних житлових будинках з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул. Шевченка, 46 в м. Хмельницькому (3 та 9 секція), здійснити внутрішні оздоблювальні роботи в квартирах, які будуть відповідати положенню статті 50 Житлового кодексу України та передати їх Замовнику за актом приймання-передачі квартир.

3. Додатки до цієї додаткової угоди є невід`ємною частиною додаткової угоди та Договору.

4. Інші умови Договору залишаються без змін і Сторони підтверджують свої зобов`язання за ним.

5. Ця додаткова угода укладена в 4 (чотирьох) ідентичних примірниках, що мають однакову юридичну силу, 3 (три) примірники Замовнику, 1 (один) Генпідряднику і є невід`ємною частиною Договору.

Додаток: Остаточний акт розподілу загальної площі житла (квартир) в багатоквартирних житлових будинках з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул. Шевченка, 46 в м.Хмельницькому (3 та 9 секція).

МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ, БАНКІВСЬКІ РЕКВІЗИТИ

ТА ПІДПИСИ СТОРІН

ЗАМОВНИК: ГЕНПІДРЯДНИК:

Головний центр капітального будівництва, Товариство з обмеженою відповідальністю

реконструкції та закупівель Державної "Будівельна група Поділля"

прикордонної служби України 58000, м. Чернівці,

02099, м. Київ, вул. Ялтинська, 11, вул. Миколаївська, 36-Б

ЄДРПОУ 23311317 ЄДРПОУ 35173069

р/р UA338201720343170002000009841

в ДКСУ, МФО 820172

Тел.: (044) 527 66 03

E-mail: 1ovkb@dpsu.gov.ua

Т. в. о. начальника Головного центру Директор товариства з обмеженою

капітального будівництва, реконструкції та відповідальністю "Будівельна група

закупівель "Поділля"

Державної прикордонної служби України

___ А.Л. ІВАНЕНКО ___ І.Г. ПИЛИПЮК

М.П. М.П.

Додаток до Договору від 04 липня 2007 р.

№ 231 07/15 в редакції Додаткової угоди

Остаточний акт

розподілу загальної площі житла (квартир) в багатоквартирних

житлових будинках з вбудованими приміщеннями соціально-побутового

призначення

по вул. Шевченка, 46 в м. Хмельницькому (3 та 9 секція)

Головний центр капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України, в особі т.в.о. начальника Головного центру капітального будівництва, реконструкції та закупівель Іваненка А.Л. , який діє на підставі Положення, далі за текстом Замовник, з однієї сторони та

Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна група Поділля", в особі директора Пилип`юка Ігора Григоровича, який діє на підставі Статуту, надалі по тексту Генпідрядник, з другої сторони, разом іменовані Сторони, склали цей Остаточний акт розподілу про наступне.

1. Керуючись пунктами 1.8 та 21.8 Договору № 231-07/15 від 04.07.2007, на підставі даних, визначених технічним паспортом, виконаним згідно замірів проведених ФОП Дембіцькою І.Б., Сторони дійшли згоди щодо розподілу загальної площі житла (квартир) в багатоквартирних житлових будинках з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення по вул. Шевченка, 46 в м. Хмельницькому ( 3 та 9 секція), а саме:

Розподіл площі житла (квартир) в багатоквартирних житлових будинках з

вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення

по вул. Шевченка, 46 в м. Хмельницькому ( 3 та 9 секція)

№96-ти квартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення (3-тя секція), 45-ти квартирний житловий будинокКвартириЗагальна площа (м2)1Загальна площа будинку, в тому числі:-11356,82Загальна площа приміщень соціально-побутового призначення (нежитлові приміщення)-2254,83Загальна площа квартир, з яких: - Замовнику 22% - Генпідряднику 78%141 29 1129102,0 2042,8 7059,2

Розподіл квартир, приміщень соціально побутового призначення (нежитлові приміщення),

допоміжних приміщень

№Характеристика квартири Номер кількість квартири поверх кімнат Загальна площа (м2) замовникугенпідряднику3-тя секція17521 40,727623 87,137722 65,447822 65,257922 67,268022 59,878131 40,888233 88,698332 65,9108432 65,2118532 67,9128632 59,1138741 40,7148843 88,5158942 65,5169042 65,2179142 68,8189242 59,2199351 40,6209453 88,7219552 65,6229652 65,4239752 68,6249852 59,5259961 40,62610063 88,52710162 68,62810262 66,52910362 68,13010462 59,33110571 40,73210673 88,73310772 66,23410872 65,93510972 68,93611072 58,63711181 40,63811283 88,53911382 66,34011482 66,84111582 68,84211682 58,94311791 40,3441189388,6 4511992 65,84612092 66,34712192 68,94812292 59,14912922 58,95013022 67,65113122 65,35213222 66,75313323 87,35413421 40,45513532 59,75613632 685713732 65,65813832 65,35913933 88,36014031 39,96114142 59,56214242 68,56314342 65,86414442 65,76514543 88,56614641 39,56714752 59,66814852 68,16914952 65,77015052 65,37115153 88,57215251 39,77315362 59,87415462 67,97515562 66,57615662 65,97715763 88,67815861 39,67915972 60,58016072 68,48116172 65,28216272 65,38316373 88,38416471 39,78516582 59,68616682 67,48716782 65,68816882 65,3891698388,3 9017081 40,89117192 60,09217292 68,59317392 65,99417492 66,1951759388,7 9617691 39,3 Разом по будинку: 6207,0265,35941,7Вбудовані приміщення: Приміщення соціально побутового призначення (нежитлові приміщення) 1888,0 9- та секція 972951267,3 982961266,3 992971262,2 1002981141,3 1012991385,4 1023002268,3 10330122 66,11043022262,1 1053032141,3 1063042385,8 10730532 66,410830632 65,410930732 61,211030831 41,21113093385,3 11231042 67,111331142 65,611431242 61,911531341 41,21163144385,7 11731552 66,211831652 65,111931752 61,312031851 41,11213195385,6 12232062 66,21233216266,3 1243226262,3 12532361 41,31263246386,1 12732572 66,31283267266,2 1293277262,3 13032871 41,31313297385,9 13233082 66,41333318266,3 1343328262,3 1353338141,7 1363348385,6 13733592 66,21383369266,3 1393379262,7 1403389141,7 1413399385,6 Разом по будинку: 28951777,51117,5Вбудовані приміщення: Приміщення соціально побутового призначення (нежитлові приміщення) 366,80

Загальна площа житла (141 квартира) у будинках 3-ї та 9-ї секції становить 9102кв.м., з них:

Розрахункова частка Замовника (22%) становить 2002,44кв.м. Згідно розподілу за цим Актом Замовник набуває 29 (двадцять дев`ять) квартир загальною площею 2042,80 кв.м. Отриманий Замовником надлишок площі житла складає 40,36 кв.м., який буде врахований при наступних розподілах.

Розрахункова частка Генпідрядника (78%) становить 7099,56кв.м. Згідно розподілу за цим Актом Генпідрядник набуває 112 (сто дванадцять) квартир загальною площею 7059,2кв.м. та 100% загальної площі приміщень соціально-побутового призначення (нежитлові приміщення) у житловому будинку, що становить 2254,8 кв. м.

Від ЗАМОВНИКА Від ГЕНПІДРЯДНИКА

в.о. начальника головного центру капітального Директор Товариства з обмеженою

будівництва, реконструкції та закупівель відповідальністю "Будівельна група

Державної прикордонної служби України Поділля"

______/ ОСОБА_1 / ___/Пилипюк І.Г./

Стягнути з Головного центру капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України (м.Київ, вул.Ялтинська, 11, код 23311317) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна група Поділля" (м.Чернівці, вул.Лейтенанта Маланчука Олександра, буд. 36Б, код 35173069) 2662,40 (дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 40 коп.) витрат на оплату судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення. Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України.

Повне рішення складено 22.06.2026.

Суддя Л.О. Субботіна

Рішення надсилається учасникам справи до електронних кабінетів.