Ухвала суду № 137634942, 22.06.2026, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
22.06.2026
Номер справи
910/5054/26
Номер документу
137634942
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

м. Київ

22.06.2026Справа № 910/5054/26

За позовом Виконавчого комітету Боярської міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТРО ЕНЕРДЖІ"

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 937 322,97 грн

Суддя О.В. Гумега

секретар судового засідання

Ю.В. Завадська

Представники:

від позивача не з`явився;

від відповідача не з`явився.

УСТАНОВИВ:

Виконавчий комітет Боярської міської ради (далі позивач, Виконавчий комітет) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТРО ЕНЕРДЖІ" (далі відповідач, ТОВ "ЕЛЕКТРО ЕНЕРДЖІ") з вимогами:

- визнати недійсними додаткові угоди № 1 від 08.07.2024, № 2 від 02.08.2024, № 3 від 17.09.2024, № 4 від 26.12.2024, № 5 від 27.01.2025, № 6 від 12.03.2025 до Договору про постачання електричної енергії споживачу від 21.06.2024 № 240621-001, укладені між Виконавчим комітетом Боярської міської ради та ТОВ "ЕЛЕКТРО ЕНЕРДЖІ";

- стягнути з ТОВ "ЕЛЕКТРО ЕНЕРДЖІ" на користь Виконавчого комітету Боярської міської ради 937 322,97 грн надмірно сплачених грошових коштів.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оспорювані додаткові угоди до Договору укладено з порушенням вимог ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а тому підлягають визнанню недійсними на підставі статей 203, 215 Цивільного кодексу України, а надміру сплачені кошти підлягають поверненню.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.05.2026 позовну заяву Виконавчого комітету Боярської міської ради залишено без руху, встановлено позивачу спосіб та строк усунення недоліків позовної заяви.

14.05.2026 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви разом із доданими до неї документами.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.05.2026 прийнято позовну заяву Виконавчого комітету Боярської міської ради до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/5054/26, постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 22.06.2026 о 10:00 год.

20.05.2026 до суду від позивача надійшло клопотання про долучення додаткових пояснень.

16.06.2026 до суду від позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання без участі представника позивача.

У підготовче засідання, призначене на 22.06.2026, представники позивача та відповідача не з`явились.

У підготовчому засіданні, призначеному на 22.06.2026, суд долучив до матеріалів справи клопотання позивача про долучення додаткових пояснень.

У підготовчому засіданні, призначеному на 22.06.2026, здійснювався розгляд питання про зупинення провадження у справі № 910/5054/26.

Судом встановлено, що ухвалою Першої колегії суддів Другого сенату Конституційного суду України відкрито конституційне провадження у справі за конституційною скаргою ТОВ "УКР ГАЗ РЕСУРС" від 06.04.2026 16/178 щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25 грудня 2015 року № 992-VIII зі змінами, тоді як предметом позову у даній справі № 910/5054/26 є вимоги, зокрема, про визнання недійсними додаткових угод № 1 від 08.07.2024, № 2 від 02.08.2024, № 3 від 17.09.2024, № 4 від 26.12.2024, № 5 від 27.01.2025, № 6 від 12.03.2025 до Договору про постачання електричної енергії споживачу від 21.06.2024 № 240621-001, у зв`язку з тим, що, на думку позивача, при укладенні оспорюваних додаткових угод було порушено приписи п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 227 Господарського процесуального кодексу України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у випадках, об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому п. 5 ч. 1 ст. 227 цього Кодексу до набрання законної сили судовим рішенням, від якого залежить вирішення справи.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Конституційний Суд України" Конституційний Суд України є органом конституційної юрисдикції, який забезпечує верховенство Конституції України, вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених Конституцією України випадках інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до Конституції України.

Відповідно до ст. 147 Конституції України, Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених цією Конституцією випадках інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до цієї Конституції. Діяльність Конституційного Суду України ґрунтується на принципах верховенства права, незалежності, колегіальності, гласності, обґрунтованості та обов`язковості ухвалених ним рішень і висновків.

До повноважень Конституційного Суду України належить: вирішення питань про відповідність Конституції України (конституційність): законів та інших правових актів Верховної Ради України; актів Президента України; актів Кабінету Міністрів України; правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим (п. 1 ч. 1 ст. 150 Конституції України).

Відповідно до ст. 152 Конституції України, закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Згідно висновку Верховного Суду у складі колегії суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду, викладеного у постанові від 24.02.2026 у справі № 160/6949/20, за своєю правовою природою визнання Конституційним Судом України неконституційності закону, інших актів або їх окремих положень вказує на те, що такі суперечили нормам Основного Закону з моменту їх прийняття. Ухвалення рішення Конституційного Суду України не створює юридичного факту неконституційності, таким рішенням лише визнається наявність чи відсутність такого факту, який виник в момент прийняття неконституційного акта. З дня прийняття рішення Конституційним Судом України, якщо іншого строку не зазначено у самому рішенні, неконституційні акти лише втрачають чинність.

Частиною 3 статті 89 Закону України "Про Конституційний Суд України" встановлено, що якщо Конституційний Суд, розглядаючи справу за конституційною скаргою, визнав закон України (його положення) таким, що відповідає Конституції України, але одночасно виявив, що суд застосував закон України (його положення), витлумачивши його у спосіб, що не відповідає Конституції України, то Конституційний Суд вказує на це у резолютивній частині рішення.

Суд зазначає, що результат вирішення Конституційним Судом України питання конституційності п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" безпосередньо впливає на вирішення спору у даній справі, оскільки позивач посилається на цю норму у якості підстави для визнання недійсними оспорюваних додаткових угод до Договору постачання електричної енергії споживачу №240621-001 від 21.06.2024.

Суд у даній справі № 910/5054/26 не повноважний самостійно вирішувати при розгляді справи

питання конституційності п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Відтак, суд дійшов висновку, що існує об`єктивна неможливість розгляду господарської справи №910/5054/26 до закінчення конституційного провадження у справі 3-78/2026(178/26), оскільки господарський суд у межах справи № 910/5054/26 повинен надати правову оцінку правовідносинам сторін із застосування норми права (п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі"), конституційність якої є предметом безпосереднього розгляду Конституційним Судом України.

Таким чином, з огляду на об`єктивну неможливість розгляду даної справи № 910/5054/26 до набрання законної сили рішенням Конституційного Суду України у справі №3-78/2026(178/26) за конституційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС" щодо відповідності Конституції України (конституційності) п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25 грудня 2015 року № 992-VIII зі змінами, провадження у справі № 910/5054/26 підлягає зупиненню на підставі п. 5 ч. 1 ст. 227 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. 227, 229, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Зупинити провадження у справі № 910/5054/26 до набрання законної сили рішенням Конституційного Суду України у справі №3-78/2026(178/26) за конституційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР ГАЗ РЕСУРС" щодо відповідності Конституції України (конституційності) п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25 грудня 2015 року № 992-VIII зі змінами.

2. Зобов`язати сторони сповістити суд про усунення обставин, що стали підставою для зупинення провадження у справі Господарського суду міста Києва № 910/5054/26.

Повна ухвала складена 22.06.2026.

Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 235 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому ст.ст. 253-259 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Оксана ГУМЕГА