Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
УХВАЛА
16 червня 2026 року Справа № 903/357/25 За скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг»
на дії (бездіяльність) державного виконавця
по справі №903/340/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг»
до відповідача: Комунального підприємства «Нововолинськтеплокомуненерго» Нововолинської міської ради
про стягнення 35 940 194,81 грн
Суддя Микола Шум
Секретар судового засідання Юлія Сосновська
Учасники справи:
від скаржника: Юріна О. О., адвокат
встановив: рішенням Господарського суду Волинської області від 03.06.2025 позов задоволено. Стягнуто з Комунального підприємства «Нововолинськтеплокомуненерго» Нововолинської міської ради (45400, Волинська обл., м.Нововолинськ, вул. Святого Володимира, 3, код ЄДРПОУ 00185382) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (04116, м.Київ, вул. Шолуденка, 1 код ЄДРПОУ 42399676) 35 940 194,81 грн заборгованості, а також 431 282,33 грн витрат по сплаті судового збору.
На виконання рішення судом видано наказ №903/357/25-1 від 09.07.2025.
У скарзі від 01.06.2026 (зареєстровано канцелярією суду 02.06.2026 вх.№01-87/3139/26) Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» на дії (бездіяльність) державного виконавця скаржник просить суд:
1. Прийняти та призначити до розгляду скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» на дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Грицені Ганни Геннадіївни, що полягають у винесенні постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 28.05.2026 ВП № 80835178 на підставі п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження».
2. Визнати дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Грицені Ганни Геннадіївни, що полягають у винесенні постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 28.05.2026 ВП № 80835178 на підставі п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» - неправомірними.
3. Скасувати постанову про зупинення вчинення виконавчих дій від 28.05.2026 ВП № 80835178, що була винесена на підставі п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження».
4. Зобов`язати головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Гриценю Ганну Геннадіївну продовжити примусове виконання рішення суду по справі № 903/357/25, відповідно до наказу про примусове виконання рішення від 09.07.2025 по справі № 903/357/25-1, виданого Господарським судом Волинської області.
За змістом статей 339-341 ГПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції. Про подання скарги суд повідомляє відповідний орган державної виконавчої служби, приватного виконавця не пізніше наступного дня після її надходження до суду.
Скаргу може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи.
Ухвалою суду від 02.06.2026 прийнято скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» від 01.06.2026 (зареєстровано канцелярією суду 02.06.2026 вх.№01-87/3139/26) на дії (бездіяльність) державного виконавця до розгляду. Розгляд скарги призначено на 11.06.2026 на 11:00 год. Запропоновано Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України та Комунальному підприємству «Нововолинськтеплокомуненерго» Нововолинської міської ради подати суду: пояснення по суті поданої скарги та наявні докази.
10.06.2026 від Львівського Міжрегіонального управління юстиції України надійшли пояснення по суті скарги з доказами надіслання іншим учасникам справи. Державний виконавець в поясненнях, серед іншого, просить розгляд скарги здійснювати без участі представника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України
11.06.2026 від Комунального підприємства «Нововолинськтеплокомуненерго» Нововолинської міської ради надійшли пояснення по суті скарги з доказами надіслання іншим учасникам справи.
Суд протокольною ухвалою від 11.06.2026 приймає пояснення по суті скарги та долучає до матеріалів справи.
Представник скаржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» в судовому засіданні 11.06.2026 просила суд скаргу задоволити повністю.
В судовому засіданні 11.06.2026 на стадії оголошення рішення судом оголошено перерву до 16.06.2026 09:45 год.
16.06.2026 за участі представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» судом проголошено вступну та резолютивну частини ухвали про відмову у задоволенні скарги.
Позиція скаржника:
28.05.2026, замість проведення дій, спрямованих на примусове виконання рішення суду по справі № 903/357/25, державним виконавцем винесено оскаржувану постанову про зупинення вчинення виконавчих дій №80835178, на підставі п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону № 1404, у зв`язку з тим що «…Комунальне підприємство «Нововолинськтеплокомуненерго» Нововолинської міської ради включено до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», а також внесене до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури…».
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 34 та ч. 4 ст. 34 Закону № 1404, державний виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення (за кожним кредитором, який є стягувачем у відповідному виконавчому провадженні) підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають
послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", оператор газотранспортної системи, оператори газорозподільних систем, електропостачальники, оператори системи розподілу (як правонаступники в частині прав та обов`язків за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією), у тому числі їхні правонаступники у разі заміни стягувача у виконавчому провадженні, а також теплогенеруючі організації, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення з теплопостачальних та теплогенеруючих організацій заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 червня 2021 року для виробництва теплової енергії, послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), а також за послуги з транспортування і розподілу природного газу, теплову енергію, отриману для її подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг, та підприємств централізованого водопостачання та водовідведення за електричну енергію, спожиту для виробництва та надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Скаржник зазначає, що в цьому випадку стягувачем є Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг», а не Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", оператор газотранспортної системи, оператори газорозподільних систем, електропостачальники, оператори системи розподілу (як правонаступники в частині прав та обов`язків за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією), у тому числі їхні правонаступники у разі заміни стягувача у виконавчому провадженні, а також теплогенеруючі організації.
За рішенням суду по справі № 903/357/25 період, за який стягнуто заборгованість з Комунального підприємства «Нововолинськтеплокомуненерго» Нововолинської міської ради за постачання природного газу: 01.11.2022 - 30.04.2023, а не станом на 01.06.2021 року.
Отже, у державного виконавця не було правових підстав для винесення постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 28.05.2026 в межах виконавчого провадження №80835178 на підставі п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону № 1404, тому вказана постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Позиція Львівського Міжрегіонального управління юстиції України
Державний виконавець просить суд відмовити в задоволенні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» на дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Грицені Ганни Геннадіївни.
Повідомляє, що 28.05.2026 на адресу відділу надійшла заява Комунального підприємства "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради про зупинення
виконавчого провадження, до якої долучено наказ Міністерства розвитку громад та територій України від 21.12.2021 №347 «Про внесення змін до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулюванні заборгованості», копію листа Міністерства розвитку громад та територій України від 16.01.2025 №31/208дск.
В зв`язку з цим, керуючись п.10 частини першої статті 34, статтею 35 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем 28.05.2026 винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій.
Також державний виконавець зазначає, що згідно із розділом ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29 липня 2022 року № 2479-IX абзац перший статті 4 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» від 3 листопада 2016 року № 1730-VIII після слова "Взаєморозрахунки" доповнено словами "або перерахування субвенції", а також доповнено абзацом третім такого змісту: "кредиторської заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", суб`єктом господарювання, що здійснює функції постачальника "останньої надії", за спожитий природний газ з 1 червня 2021 року по останнє число шостого місяця після місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан (без урахування розміру зобов`язань із сплати неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашеної на початок місяця, в якому укладається договір про організацію взаєморозрахунків, а в разі її відсутності - кредиторської заборгованості перед операторами газотранспортної чи газорозподільної системи за послуги з розподілу або транспортування природного газу".
Таким чином, проведення взаєморозрахунків може здійснюватися шляхом взаєморозрахунків або перерахування субвенції, а до переліку заборгованості, яка підлягає врегулюванню, додано також заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" за спожитий природний газ з 1 червня 2021 року.
Позиція Комунального підприємства «Нововолинськтеплокомуненерго» Нововолинської міської ради
Боржник просить суд у задоволенні скарги ТОВ Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдинг на дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Грицені Галини Геннадіївни, що полягають у винесенні постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 28.05.2026 ВП №80835178 на підставі п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України Про виконавче провадження відмовити.
З поданою скаргою не погоджується з таких підстав:
КП Нововолинськтеплокомуненерго засноване на комунальній власності територіальної громади міста Нововолинськ Волинської з метою забезпечення надійного та якісного теплопостачання житлового фонду, будівель та споруд соціально-культурного, виробничого та іншого призначення міста Нововолинська та селища Благодатне. Але на теперішній час склалась критична ситуація через невиконання норм чинного законодавства, зокрема:
- Закон України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" від 29 липня 2022 року № 2479-IX встановив мораторій на підвищення тарифів на теплову енергію та природний газ. Боржник не може підвищити тарифи для погашення боргу перед ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", оскільки це суперечить мораторію;
- згідно зі статтею 2 цього Закону, суб`єктам господарювання (в тому числі Боржнику) гарантовано компенсацію заборгованості з різниці в тарифах за рахунок державних коштів;
- перелік таких витрат та/або втрат, а також порядок та умови їх розрахунку, затвердження і компенсації визначаються Кабінетом Міністрів України. Останній діючий Порядок надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води був прийнятий Кабінетом Міністрів України у 2022 році. Цей порядок визначав порядок та умови надання відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію різниці в тарифах виключно у 2022 році. У Державному бюджеті України на 2023, 2024, 2025, 2026 роки не було передбачено відповідної статті витрат на компенсацію різниці в тарифах;
- загальна сума боргу Держави перед КП "Нововолинськтеплокомуненерго" по компенсації різниці в тарифах становить 118 929 496,0 грн.
Порядок відшкодування різниці в тарифах на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, визначений Законом України від 3 листопада 2016 року № 1730-VIII "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" (надалі - Закон № 1730-VIII).
Скаржником не взято до уваги внесення змін до Закону № 1730-VIII, зокрема:
Згідно із розділом ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 29 липня 2022 року № 2479-IX абзац перший статті 4 Закону № 1730-VIII після слова "Взаєморозрахунки" доповнено словами "або перерахування субвенції", а також доповнено абзацом третім такого змісту: "кредиторської заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", товариством з обмеженою відповідальністю
"Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", суб`єктом господарювання, що здійснює функції постачальника "останньої надії", за спожитий природний газ з 1 червня 2021 року по останнє число шостого місяця після місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан (без урахування розміру зобов`язань із сплати неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашеної на початок місяця, в якому укладається договір про організацію взаєморозрахунків, а в разі її відсутності - кредиторської заборгованості перед операторами газотранспортної чи газорозподільної системи за послуги з розподілу або транспортування природного газу".
Таким чином, законодавець визначив, що проведення взаєморозрахунків може здійснюватися шляхом взаєморозрахунків або перерахування субвенції. А до переліку заборгованості, як підлягає врегулюванню, додано також заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" за спожитий природний газ з 1 червня 2021 року.
Отже, державним виконавцем правомірно винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій стосовно Боржника
Відповідно до Закону України Про природні монополії Антимонопольним комітетом України Боржника включено до Зведеного реєстру суб`єктів природних монополій, а з 24.12.2024 відповідно до Порядку ведення Реєстру об`єктів критичної інфраструктури всі котельні КП Нововолинськтеплокомуненерго внесено до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури (ОКІ).
Згідно з п.8 додатку Порядок віднесення об`єктів до об`єктів критичної інфраструктури Постанови КМУ від 09.10.2020 №1109 Деякі питання об`єктів китичної інфраструктури відомості про ОКІ є інформацією з обмеженим доступом.
Виконання КП Нововолинськтеплокомуненерго норм Постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2022 року №812. Згідно підпункту 10 пункту 31 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2022 року №812 (із змінами) всі кошти від діяльності підприємства надходять на небюджетний рахунок, відкритий в Управлінні ДКСУ для наступного розподілу: 65% перераховується на небюджетний рахунок ТОВ Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдинг; 35% перераховується на небюджетний рахунок КП Нововолинськтеплокомуненерго, відкритий в Управлінні Казначейства для проведення платежів, а саме: виплати заробітної плати, за спожиту електроенергію, розподіл газу, водопостачання, за паливо-мастильні матеріали, сплату податків та інших поточних платежів.
Окрім того у підприємства наявні додаткові зобов`язання за спожитий природний газ в опалювальні періоди попередніх років, які належним чином виконуються, згідно 3-х договорів на реструктуризацію. Щомісячна оплата НАК Нафтогаз України згідно графіків реструктуризації становить 583 911,01 грн.
Боржник просить врахувати, що заборгованість КП «Нововолинськтеплокомуненерго» перед ТОВ Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдинг за поставлений природний газ виникла в результаті скрутного матеріального становища підприємства, зумовленого низькою платоспроможністю населення, та невідшкодування державою дійсних затрат підприємства на виробництво теплової енергії та інших чинників.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при розгляді скарги.
Статтею 124 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов`язковими до виконання на усій території України.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 18 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Як визначено в ч. 1 ст. 326 ГПК України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно з ст. 1 Закону ""Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій, визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими Законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
В частинах 1, 5 ст. 13 Закону "Про виконавче провадження" визначено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. За порушення строків прийняття рішень та вчинення виконавчих дій виконавці несуть відповідальність в порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Підстави та порядок зупинення вчинення виконавчих дій визначено статтею 34 Закону України "Про виконавче провадження".
Так, відповідно до пункту 10 частини 1 статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення (за кожним кредитором, який є стягувачем у відповідному виконавчому провадженні) підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", оператор газотранспортної системи, оператори газорозподільних систем, електропостачальники, оператори системи розподілу (як правонаступники в частині прав та обов`язків за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією), у тому числі їхні правонаступники у разі заміни стягувача у виконавчому провадженні, а також теплогенеруючі організації, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Відповідно до ч. 4 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення з теплопостачальних та теплогенеруючих організацій заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 червня 2021 року для виробництва теплової енергії, послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), а також за послуги з транспортування і розподілу природного газу, теплову енергію, отриману для її подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг, та підприємств централізованого водопостачання та водовідведення за електричну енергію, спожиту для виробництва та надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
В статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" визначено, що:
- взаєморозрахунки - розрахунки з погашення заборгованості, що проводяться за рахунок видатків державного бюджету учасниками процедури врегулювання заборгованості;
- процедура врегулювання заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та інші енергоносії, послуги з розподілу та транспортування природного газу, теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію, послуги з розподілу/передачі електричної енергії, за питну воду, придбану з метою її подальшої реалізації споживачам, та/або за очищення стічних вод іншими підприємствами централізованого водопостачання і водовідведення шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості;
заборгованість, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону (далі - заборгованість), (до такої кредиторської заборгованості, зокрема, включається заборгованість, щодо якої ухвалено судове рішення про стягнення або затверджено мирову угоду):
кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед постачальником природного газу, постачальниками інших енергоносіїв, операторами газорозподільних систем, оператором газотранспортної системи та особою, що виконувала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, за спожитий природний газ та інші енергоносії, використані для виробництва теплової та електричної енергії (у тому числі за договорами купівлі-продажу природного газу для власних потреб, що був використаний виключно для виробництва теплової та електричної енергії), надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (у тому числі у разі заміни сторони у зобов`язанні та/або у разі правонаступництва), а також послуги з його розподілу і транспортування;
кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", суб`єктом господарювання, що здійснює функції постачальника "останньої надії", за спожитий природний газ з 1 червня 2021 року по останнє число шостого місяця після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, а також за послуги з його розподілу і транспортування;
кредиторська заборгованість теплопостачальних організацій перед теплогенеруючими організаціями за теплову енергію, отриману для її подальшого постачання споживачам та/або надання відповідних комунальних послуг (у тому числі заборгованість перед НАК "Нафтогаз України", право вимоги якої набуто шляхом заміни кредитора у зобов`язанні);
кредиторська заборгованість перед постачальником електричної енергії, електропостачальником, оператором системи розподілу (як правонаступником в частині прав та обов`язків за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією) підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за електричну енергію, спожиту для виробництва та надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;
кредиторська заборгованість за послуги з розподілу/передачі електричної енергії підприємств централізованого водопостачання і водовідведення перед операторами систем розподілу або операторами системи передачі (у разі приєднання електроустановок споживача до мереж оператора системи передачі);
кредиторська заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, а також кредиторська заборгованість підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за питну воду, придбану з метою її подальшої реалізації споживачам, та/або за очищення стічних вод іншими підприємствами централізованого водопостачання і водовідведення;
заборгованість з різниці в тарифах на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (у тому числі у разі заміни сторони у зобов`язанні та/або у разі правонаступництва), послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися відповідним категоріям споживачів та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, що постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення відповідним категоріям споживачів, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування (далі - заборгованість з різниці в тарифах), методика визначення якої затверджується Кабінетом Міністрів України;
- реєстр підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості (далі - реєстр), - державна відкрита, загальнодоступна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про підприємства та організації, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства;
- учасники процедури врегулювання заборгованості - підприємства та організації, включені до реєстру, постачальники природного газу, товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", суб`єкт господарювання, що здійснює функції постачальника "останньої надії", оператор газотранспортної системи та особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, оператори газорозподільних систем, електропостачальники або оператори системи розподілу (як правонаступники в частині прав та обов`язків за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією), оптовий постачальник електричної енергії, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до статтей 2, 3 цього Закону його дія поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та інші енергоносії та послуги з розподілу і транспортування природного газу, теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію, послуги з її розподілу/передачі, за питну воду, придбану з метою її подальшої реалізації споживачам, та/або за очищення стічних вод іншими підприємствами централізованого водопостачання і водовідведення.
Для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до статті 4 цього Закону не потребує обов`язкового включення до реєстру.
Відповідно до ст. 4 Закону України № 1730-VIII взаєморозрахунки або перерахування субвенції проводяться щодо врегулювання заборгованості з різниці в тарифах для погашення:
кредиторської заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та інші спожиті енергоносії, використані для виробництва теплової енергії для населення, надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води населенню (без урахування розміру зобов`язань із сплати неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашеної на початок місяця, в якому укладається договір про організацію взаєморозрахунків, а в разі її відсутності - кредиторської заборгованості перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води іншим категоріям споживачів або операторами газотранспортної чи газорозподільної системи за послуги з розподілу або транспортування природного газу, а також кредиторської заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, за питну воду, придбану з метою її подальшої реалізації споживачам, та/або за очищення стічних вод іншими підприємствами централізованого водопостачання і водовідведення;
кредиторської заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", суб`єктом господарювання, що здійснює функції постачальника "останньої надії", за спожитий природний газ з 1 червня 2021 року по останнє число шостого місяця після місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан (без урахування розміру зобов`язань із сплати неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), не погашеної на початок місяця, в якому укладається договір про організацію взаєморозрахунків, а в разі її відсутності - кредиторської заборгованості перед операторами газотранспортної чи газорозподільної системи за послуги з розподілу або транспортування природного газу;
кредиторської заборгованості теплопостачальних організацій перед теплогенеруючими організаціями за теплову енергію, отриману для її подальшого постачання споживачам;
кредиторської заборгованості оптового постачальника електричної енергії перед теплогенеруючими організаціями в обсязі спожитої для виробництва та надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення електричної енергії (без урахування розміру зобов`язань із сплати неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за електричну енергію), не погашеної на початок місяця, в якому укладається договір про організацію взаєморозрахунків;
кредиторської заборгованості підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту для виробництва та надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення електричну енергію її розподіл/передачу, за питну воду, придбану з метою її подальшої реалізації споживачам, та/або за очищення стічних вод іншими підприємствами централізованого водопостачання і водовідведення (без урахування розміру зобов`язань із сплати неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за електричну енергію), не погашеної на початок місяця, в якому укладається договір про організацію взаєморозрахунків;
зобов`язань учасників процедури врегулювання заборгованості перед державним бюджетом.
Закон України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення її функціонування" від 29 липня 2022 року № 2479-IX встановив мораторій на підвищення тарифів на теплову енергію та природний газ (статті 1 Закону).
Одночасно, згідно зі статтею 2 цього Закону, суб`єктам господарювання (в тому числі Боржнику) гарантовано компенсацію заборгованості з різниці в тарифах за рахунок державних коштів. Перелік таких витрат та/або втрат, а також порядок та умови їх розрахунку, затвердження і компенсації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Боржник повідомляє про загальну суму боргу Держави перед КП "Нововолинськтеплокомуненерго" по компенсації різниці в тарифах в сумі 118 929 496,0 грн.
Таким чином, суд зазначає, що борг Комунального підприємства "Нововолинськтеплокомуненерго" Нововолинської міської ради перед Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» за наказом Господарського суду Волинської області від 09.07.2025 у справі № 903/357/25-1 згідно з нормами Закону України від 3 листопада 2016 року № 1730-VIII підлягає іншій процедурі врегулювання, аніж згідно з приписами ЗУ «Про виконавче провадження», тому у державного виконавця відповідно до положень пункту 10 частини 1 статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" був наявний обов`язок зупинити вчинення виконавчих дій у виконавчому проваджені з виконання наказу.
Приписи Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" є спеціальними щодо відносини із врегулювання заборгованості між сторонами ВП №80835178. Крім того, згідно з рішенням Господарського суду Волинської області від 03.06.2026 №903/357/25 з КП "Нововолинськтеплокомуненерго" стягнуто суму основного боргу без неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних.
Враховуючи викладене суд встановив, що дії державного виконавця вчинені відповідно до закону, в межах повноважень і право заявника державним виконавцем при здійсненні виконавчого провадження №80835178 порушене не було.
Відтак суд дійшов висновку, що скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» від 01.06.2026 (зареєстровано канцелярією суду 02.06.2026 вх.№01-87/3139/26) на дії (бездіяльність) державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Грицені Ганни Геннадіївни, що полягають у винесенні постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 28.05.2026 ВП № 80835178 на підставі п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» є необґрунтованою та не підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 342, 343, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» від 01.06.2026 (зареєстровано канцелярією суду 02.06.2026 вх.№01-87/3139/26) на дії (бездіяльність) державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Грицені Ганни Геннадіївни, що полягають у винесенні постанови про зупинення вчинення виконавчих дій від 28.05.2026 ВП № 80835178 на підставі п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку та строк, визначені ст.254,255 ГПК України.
Ухвала підписана 18.06.2026
Суддя Микола ШУМ