Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/5397/25
УХВАЛА
23 червня 2026 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши звіт по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.05.2025 у справі №560/5397/25 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 04.10.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (7763,17 грн), у розмірі 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 та з 01.03.2025 - у розмірі 1,115, та провести перерахунок та виплату пенсії з 04.10.2024 та з 01.03.2025 відповідно, з врахуванням виплачених сум.
Рішення суду набрало законної сили.
Позивач звернувся до суду з заявою в порядку ст.382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі. Посилається на те, що відповідач ухиляється від виконання рішення суду, яке набрало законної сили.
Ухвалою суду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю задоволено.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.03.2025 у справі №560/3484/25 у тридцятиденний строк після отримання цієї ухвали.
На виконання вказаної ухвали відповідач надав до суду звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі від 05.05.2025 у справі №560/5397/25.
Суд встановив, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.05.2025 у справі №560/5397/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено поетапний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 04.10.2024 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (7763,17 грн), у розмірі 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 та з 01.03.2025 - у розмірі 1,115.
Розмір пенсії з 04.10.2024 становить 5661,73 грн.
Враховуючи, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.05.2025 у справі №560/5397/25 не містить посилання на послідовне збільшення показника середньої заробітної плати за 2017 - 2019 роки із застосуванням коефіцієнтів збільшення у розмірі 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115, тому з 01.03.2025 при розрахунку пенсії застосовано коефіцієнт збільшення 1,115.
Розмір пенсії з 01.03.2025 становить 3902,15 грн.
Оскільки, на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.05.2025 у справі №560/5397/25 розмір пенсії з 01.03.2025 зменшується, тому з 01.03.2025 виплату пенсії ОСОБА_1 продовжено в розмірі 4048,20 грн, обчисленому до виконання рішення суду.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.05.2025 у справі № 560/5397/25 ОСОБА_1 нарахована доплата пенсії за період з 04.10.2024 по 28.02.2025 в сумі 8401,82 грн (минула заборгованість).
З урахуванням виділених коштів на банківський рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ КБ «Приватбанк», перераховано частину нарахованих коштів на виконання рішення суду від 05.05.2025 у справі № 560/5397/25 в сумі 4927,00 грн, в т.ч.:
- у травні 2026 року в сумі 2487,00 грн частина минулої заборгованості;
- у червні 2026 року в сумі 2440,00 грн частина минулої заборгованості.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду 05.05.2025 у справі №560/5397/25 виконано не в повній мірі, оскільки з 01.03.2025 при розрахунку пенсії застосовано коефіцієнт збільшення 1,115.
Суд звертає увагу на те, що в резолютивній частині рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у цій справі чітко зазначено про зобов`язання відповідача здійснити з 04.10.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (7763,17 грн), у розмірі 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 та з 01.03.2025 - у розмірі 1,115, та провести перерахунок та виплату пенсії з 04.10.2024 та з 01.03.2025 відповідно, з врахуванням виплачених сум.
Тобто, таке зобов`язання стосується в тому числі і здійснення індексації пенсії з 01.03.2025 - у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796).
Крім того, суд вважає за доцільне зазначити, що в провадженні Київського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №320/51895/25 за позовом фізичної особи до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 у справі №320/51895/25 визнано протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.06.2026 у справі №320/51895/25 рішення Київського окружного адміністративного суду від 04 березня 2026 року залишено без змін.
Аналізуючи вищенаведене, суд зауважує, що обставини, викладені у звіті про виконання судового рішення у справі №560/5397/25, не є доказом виконання вищевказаного рішення суду в повному обсязі, а долучені відповідачем до заяви документи не містять доказів вжиття заходів, спрямованих на його виконання.
Відсутність таких доказів унеможливлює констатацію виконання такого рішення.
Суд констатує, що в такому випадку мета судового контролю відповідно до приписів ст. ст. 382, 382-3 КАС України не досягається, позаяк відсутність бюджетного фінансування у відповідача не призводить до бажаного результату.
При цьому суд враховує, що ЄСПЛ у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Отож обмежене фінансування відповідача жодним чином не може впливати на право позивача на отримання пенсійного забезпечення у належному розмірі після проведеного на виконання судового рішення перерахунку.
Суд зазначає, що відсутність додаткового фінансування бюджету не свідчить про виконання рішення у повному обсязі, а лише підтверджує, що таке невиконання судового рішення обумовлено об`єктивними обставинами, незалежними від посадових осіб відповідача.
Викладене свідчить про часткове виконання рішення суду у справі №560/5397/25. Зважаючи на це, звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання судового рішення потрібно прийняти.
Відповідно до частини 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскільки рішення суду у справі №560/5397/25 виконане не в повному обсязі, на підставі частини 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України необхідно встановити новий строк для подання звіту.
До суду також надійшло клопотання, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить звільнити його від накладення штрафу за невиконання рішення суду в частині виплати доплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення.
Щодо цього клопотання суд зазначає таке.
Частиною 5 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Оскільки неповне виконання судового рішення у справі №560/5397/25 частково обумовлене причинами, які не залежать від волевиявлення відповідача (не здійснення виплати за відсутності бюджетних асигнувань), то суд вважає за можливе звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від сплати штрафу за не повне виконання судового рішення.
Керуючись статтями 248, 254, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Прийняти поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звіт про виконання рішення суду по справі №560/5397/25.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/5397/25, протягом 30 днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень цієї ухвали.
Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від сплати штрафу за не повне виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.05.2025 у справі №560/5397/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Головуючий суддя Я.В. Драновський