Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення заяви без руху
23 червня 2026 рокум. Ужгород№ 260/3705/24
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Дору Ю.Ю., розглянувши заяву Відділу примусового виконання рішень Управління забезбечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Івано-Франківського управління Міністерства юстиції України про зміну порядку і способу виконання рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням від 11 липня 2024 року адміністративний позов було задоволено:
-Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області з визначення стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на відставку, у 24 роки 1 місяць 14 днів і визначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 58% від суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
-Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 27 березня 2024 року виходячи із загального стажу роботи судді, що дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання, у 29 років 9 місяців 27 днів, з визначенням щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 68% від суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
-Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 08 квітня 2024 року № 071750001520.
-Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 21 травня 2024 року № 071750001520.
-Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці починаючи з 27 березня 2024 року виходячи із загального стажу роботи судді, що дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання, у 29 років 9 місяців 27 днів, застосувавши визначений рішенням Вищої ради правосуддя від 26 березня 2024 року № 884/0/15-24 стаж роботи на посаді судді, що дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання, зарахувавши три роки стажу (досвіду) роботи (професійної діяльності) та половину строку навчання у вищому юридичному навчальному закладі - 2 роки 5 місяців 1 день, вимога щодо якого визначалася законом та надавала право для призначення на посаду судді, та визначивши щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 68% від суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, з урахуванням виплачених сум.
-Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській область здійснити з 27 березня 2024 року нарахування та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 68% від суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, з урахуванням раніше проведених виплат.
-Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) грн.
Рішення набрало законної сили 12 серпня 2024 року.
22 червня 2026 року Відділ примусового виконання рішень Управління забезбечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Івано-Франківського управління Міністерства юстиції України подано заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Вирішуючи питання щодо розгляду заяви, суд враховує наступне.
Згідно з частиною першою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Вказаною нормою не встановлено вимог до форми та змісту такої заяви, проте такі визначені статтею 167 КАС України.
При цьому, приписами статей 167 та 378 КАС України не передбачено необхідності сплати судового збору за подання заяви про зміну порядку і способу виконання рішення суду.
Водночас, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (частина друга статті 132 КАС України).
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI (далі - Закон №3674-VI).
В силу вимог абзацу 1 частини першої статті 3 цього Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною першою статті 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За приписами підпункту 6 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення встановлено ставку судового збору, що становить 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2026 рік від 03.12.2025 №4695-IX встановлено розмір прожитковий мінімум на одну особу для працездатних осіб на 2026 рік, а саме у місячному розмірі з 1 січня 3328 грн.
Таким чином, сума судового збору складає 998,40 грн.
Проте, всупереч зазначеним вимогам Закону, до заяви відстрочення виконання рішення суду не долучено доказів сплати судового збору у вказаному розмірі, що є недоліком поданої заяви.
Разом із тим, КАС України не передбачено залишення без руху заяви про відстрочення виконання рішення суду, а тому застосуванню підлягає частина шоста статті 7 КАС України, згідно з якою у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Відтак, слід застосувати аналогію процесуального закону, зокрема, приписи статті 169 КАС України, якою передбачені випадки залишення позовної заяви без руху.
Так, однією із підстав для залишення позовної заяви без руху є невідповідність її положенням статті 161 КАС України, частиною третьої якої визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частин першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, враховуючи невідповідність поданої заяви про відстрочення виконання рішення суду наведеним вище вимогам, таку заяву належить залишити без руху, встановивши строк для усунення недоліків, шляхом подання документу про сплату судового збору у розмірі 998,40 грн.
Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У Х В А Л И В:
Заяву Відділу примусового виконання рішень Управління забезбечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Івано-Франківського управління Міністерства юстиції України про зміну порядку і способу виконання рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Заявнику надати строк для усунення недоліку протягом 5 днів з дня вручення ухвали суду та роз`яснити, що інакше заява буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.Ю.Дору