Рішення № 137619728, 22.06.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2026
Номер справи
160/10356/26
Номер документу
137619728
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2026 рокуСправа №160/10356/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

22.04.2026 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в листі від 02 квітня 2026 року за вихідним №38018-22623/У-01/8-0400/26 щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2026 року на підставі інформації Головного Управління національної поліції в Миколаївській області в листі від 04.03.2026 року за вих.№36261-2026 про зміну в січні 2026 року розміру премії як однієї зі складових (виду) грошового забезпечення ОСОБА_1 , а саме премії в розмірі 282 відсотків;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 лютого 2026 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі інформації Головного Управління національної поліції в Миколаївській області в листі від 04.03.2026 року за вих.№36261-2026 про зміну в січні 2026р. розміру премії як однієї зі складових (виду) грошового забезпечення ОСОБА_1 , а саме премії в розмірі 282 відсотків.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером МВС України, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (№2262-ХІІ). Позивачем 04 березня 2026 року було подано заяву до відповідача про перерахунок та виплату пенсії на підставі вказаної інформації Головного управління національної поліції в Миколаївській області в листі від 04.03.2026 року за вих.№36261-2026 про зміну в січні 2026 року розміру премії як однієї зі складових(виду) грошового забезпечення позивача, а саме премії в розмірі 282 відсотків. Однак, відповідач листом від 02 квітня 2026 року за вихідним №38018-22623/У-01/8-0400/26 відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі інформації Головного управління національної поліції в Миколаївській області в листі від 04.03.2026 року за вих.№36261-2026 про зміну розміру премії як однієї зі складових(виду) грошового забезпечення позивача, перерахунок пенсії не здійснив. Таку бездіяльність відповідача позивач вважає протиправною, тому просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.04.2026 року прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 12.05.2026 року.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області письмовий відзив на позов на адресу суду не надходив.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (№2262-ХІІ).

Дніпропетровським окружним адміністративним судом 20 квітня 2022 року по справі № 160/3380/22 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 , а саме прийнято рішення: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по м. Києву від 11.08.2021 №3300 про розмір грошового забезпечення позивача з компенсацією втрати частини доходів, у зв`язку з порушенням строків їх виплати на підставі Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».

Також, Дніпропетровським окружним адміністративним судом 02 лютого 2023 року по справі № 160/19033/22 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 , а саме прийнято рішення: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по місту Києву» від 11.08.2021 року № 3300 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням загального розміру призначеної пенсії із розрахунку 82 відсотки від грошового забезпечення, а також без обмеження її максимального розміру.

26.02.2026 року позивачем було подано звернення до МВС України про надання інформації про середній розмір виплат начальнику Головного управління Національної поліції щодо встановлених станом на 01.01.2026 року та фактично виплачених в січні та лютому 2026 року на вказаній посаді, а саме: надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, фактично виплаченої в січні та лютому 2026 року; премії - фактично виплаченої працівникам на вказаній посаді в січні, лютому 2026 року; інших видів грошового забезпечення - фактично виплачених на вказаній посаді в січні, лютому 2026р.

На вищевказане звернення до МВС України від 26 лютого 2026 року позивачем було отримано інформацію Головного управління національної поліції в Миколаївській області (за дорученням МВС України), оформлену листом від 04.03.2026 року за вих.№36261-2026, що в січні та лютому 2026 року за посадою «начальник Головного управління національної поліції» в Миколаївській області виплачено надбавку за специфічні мови проходження служби в розмірі 100 відсотків посадового окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 20 відсотків посадового окладу, премію в розмірі 282 відсотка.

Позивач вважає, що розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019р., визначений на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по м.Києву від 11.08.2021 року №3300 про розмір грошового забезпечення, пенсіонера МВС України ОСОБА_1 , змінився в частині збільшення премії зі 101,08 відсотків в листопаді 2019р. до розміру 282 відсотків в січні 2026р., тому на думку позивача, його пенсія підлягає перерахунку з 01.02.2026 року.

Позивачем 04 березня 2026 року було подано заяву до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області про перерахунок та виплату пенсії на підставі вказаної інформації Головного управління національної поліції в Миколаївській області в листі від 04.03.2026 року за вих.№36261-2026 про зміну в січні 2026 року розміру премії як однієї зі складових(виду) грошового забезпечення позивача, а саме премії в розмірі 282 відсотків.

Однак, відповідач листом від 02 квітня 2026 року за вихідним №38018-22623/У-01/8-0400/26 відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі інформації Головного управління національної поліції в Миколаївській області в листі від 04.03.2026 року за вих.№36261-2026 про зміну розміру премії як однієї зі складових (виду) грошового забезпечення позивача, перерахунок пенсії не здійснив.

Не погодившись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначає Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 18 статті 43 Закону № 2262-XII встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до положень статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (пункт 3 Порядку № 45).

Водночас суд апеляційної інстанції зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції чинній на час звернення позивача, (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 3 Порядку №3-1 заява про перерахунок пенсії подається заявником до органу, що призначає пенсію.

Днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (пункт 11 Порядку №3-1).

Таким чином, перерахунок раніше призначених за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій може бути реалізовано за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що може бути реалізовано двома шляхами: через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку № 45; за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

Вказане відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 10.10.2019 року у справі №553/3619/16-а, від 14 листопада 2022 року у справі № 380/2604/22, від 16 лютого 2023 року у справі № 380/2246/22.

Отже, заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988).

Відповідно до пункту 1 Постанови №988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 2 Постанови №988 встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції затверджується Міністерством внутрішніх справ.

Наказом МВС України від 06 квітня 2016 року №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - Порядок №260).

Порядком №260 установлено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

При цьому вказаним Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за стаж служби в поліції (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Отже, грошове забезпечення поліцейських унормовано Постановою № 988 та Порядком № 260.

Як встановлено судом, Дніпропетровським окружним адміністративним судом 20 квітня 2022 року по справі № 160/3380/22 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ ТМО МВС України по м. Києву від 11.08.2021 року №3300 про розмір грошового забезпечення позивача з компенсацією втрати частини доходів, у зв`язку з порушенням строків їх виплати на підставі Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».

Однак, в 2026 році Кабінетом Міністрів України не приймалось рішення ані про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, ані рішення про збільшення грошового забезпечення поліцейських.

Будь-яких доказів на підтвердження того, що після призначення пенсії в 2026 році складові грошового забезпечення позивача, з яких йому було призначено пенсію, змінювались, або за рішенням Уряду вводилися додаткові види грошового забезпечення, матеріали справи не містять.

Та обставина, що за посадою, з якої був звільнений позивач на пенсію, збільшилися розміри щомісячних премій відповідно до інформації про виплати премії за січень - лютий 2026 року поліцейським ГУНП у Миколаївській області, які проходили службу на посаді «начальник Головного управління Національної поліції» в Миколаївській області, не впливає на розмір пенсії позивача та не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії.

Таким чином, суд приходить до висновку, що підвищення грошового забезпечення поліцейських у вигляді збільшення преміювання не є рішенням Уряду про зміну розміру грошового забезпечення, що надає право на перерахунок пенсії пенсіонерам Національної поліції України і не може слугувати підставою для перерахунку пенсії.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до правил статті 139 КАС України та у зв`язку із відмовою у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Згідно ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Серьогіна