Єдиний державний реєстр судових рішень
Окнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/546/26
Провадження № 3/506/261/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.06.2026 року суддя Окнянського районного суду Одеської області Чеботаренко О. Л., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Донецьк, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, тимчасово не працюючого, який протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності
за ст.204-1 ч.2 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
17.06.2026 року о 18:20 год на південно-східній околиці н.п.Дністровець, Подільського району Одеської області, на відстані до 20 м від державного кордону України було виявлено громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який в групі осіб намагався перетнути державний кордон України до Республіки Молдова, на напрямку Вижине(Україна) Побєда (Республіка Молдова), в районі пп\зн 0433, в пішому порядку, з документами, що посвідчують його особу, чим порушив вимоги ст.9 Закону України «Про державний кордон України» та вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 204-1 КУпАП.
Про дату час та місце розгляду справи ОСОБА_1 був повідомлений під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, про що у протоколі міститься відповідна відмітка та про що свідчить підпис останнього /а.с.1/, в судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, однак від нього до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, вину визнає.
Тому справа розглянута у відсутність ОСОБА_1 , що не суперечить вимогам ст.268 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до такого.
Згідно з вимогами ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зобов`язаний, зокрема, з`ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність особи, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За положеннями ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Аналізуючи наведене, слід дійти висновку, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов`язковими елементами якого є: об`єкт, об`єктивна сторона, суб`єкт, суб`єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, підтверджується дослідженими судом доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серія ПдРУ №005630Е від 17.06.2026 року, складеним відносно ОСОБА_1 за ст.204-1 ч.2 КУпАП, який підписаний останнім без зауважень та заперечень, та в якому зазначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться в Окнянському районному суді Одеської області 23.06.2026 року о 11 год. 30 хв. /а.с.1/;
- рапортом заступника начальника віпс « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип В) з морально-психологічного забезпечення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) лейтенанта ОСОБА_2 , відповідно до якого 18.06.2026 року прикордонним нарядом «Група реагування» на південно-східній околиці н.п.Дністровець Подільського району Одеської області, на відстані до 20 м від державного кордону України було виявлено 4-х громадян України : ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які в групі осіб намагалися незаконно перетнути державний кордон поза пунктами пропуску через державний кордон, на вихід з України до Республіки Молдова в районі пп/зн 0433 на напрямку ВИЖИНО (Україна) -ПОБЕДА (Республіка Молдова) в пішому порядку, з документами, що посвідчують особу. В подальшому, згідно пункту 34 статі 20 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», вказаних осіб запрошено до відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) для з`ясування обставин щодо спроби незаконного перетинання державного кордону України. Таким чином, в діях вказаних осіб наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 204-1 КУпАП/а.с.2/;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , відповідно до яких останній пояснив, що разом зі своїми товаришем ОСОБА_5 вони мали на меті спільно незаконно перетнути ДКУ в РМ з подальшим переміщенням до країн ЄС. За допомогою свого товариша він знайшов контакт невідомої йому особи, яка за 6600$ за особу мала надати їм контакти щодо незаконного перетину. Всю суму коштів оплатив на криптогаманець ОСОБА_5 06.06.2026 року потягом сполученням Київ-Одеса вони прибули до Одеси. Проживали там по 16.06.2026 року,після чого по координатам, які вони отримали, прибули до місця збору, де вже перебували ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .. На т/з, марки якої він не пам`ятає, вони виїхали в бік кордону. Рухаючись околицями, вони дістались околиці селища Окни, де їм було сказано, що далі до кордону вони мають рухатись пішки по координатах, які надходили на телефон. Під час реалізації їхнього спільного наміру їх було виявлено прикордонниками. Всю вину у спробі незаконного перетину Державного кордону в групі осіб повністю визнає. Додатково повідомляє, що під час їхнього виявлення, огляду та складання процесуальних документів, фізичний та психологічний тиск не застосовувався, претензій та скарг до прикордонників не має. Пояснення написані ним власноруч та правдиво/а.с.3/;
- копію паспорта громадянина України та для виїзду за кордон на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 /а.с.4-5/;
- розпискою ОСОБА_1 , адресованою Окнянському районному суду Одеської області, згідно з якою останній повідомлений про дату та час розгляду стосовно нього справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 204-1 КУпАП. У вказаній розписці ОСОБА_1 просив розглянути справу за його відсутності, вину у спробі незаконного перетинання державного кордону України у напрямку Республіки Молдова визнав повністю /а.с.6/;
- витягом з бази даних інформаційно-телекомунікаційної системи «Ризик» відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно з яким за даним запитом даних не знайдено /а.с.8/;
- копією письмових поясненнь ОСОБА_5 , відповідно до яких останній повідомив, що разом зі своїм товаришем ОСОБА_1 вони вирішили спільно незаконно перетнути державний кордон України в РМ з подальшим переміщенням до країни ЄС. ОСОБА_1 за допомогою свого товариша знайшов контакти невідомої особи, яка за 6600 $ за одного мала надати послуги щодо незаконного перетину ДКУ. 13200 $ він оплатив. На потязі Київ-Одеса вони прибули в Одесу, де і проживали до 16.06.2026 року , після чого в той же день, 16.06.2026 року вони прибули по координатам до місця, де в подальшому мали вибути до кордону. Там вже перебували ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . На т/з ,марки якої він не пам`ятає, вони вибули в бік кордону. Рухаючись польовими дорогами, вони прибули неподалік селища Окни, де їм було сказано в подальшому рухатись у пішому порядку до кордону по координатам, які їм надходили на телефон. Під час реалізації їхнього наміру 17.06.2026 року їх було виявлено прикордонниками. Всю вину у спробі незаконного перетину Державного кордону в групі осіб повністю визнає. Додатково повідомляє, що під час їхнього виявлення, огляду та складання процесуальних документів, фізичний та психологічний тиск не застосовувався, претензій та скарг до прикордонників не має. Пояснення написані ним власноруч та правдиво/а.с.9/;
- копією письмових поясненнь ОСОБА_3 , відповідно до яких останній мав на меті незаконно перетнути державний кордон України в РМ з подальшим переміщенням до країн ЄС. Два тиждня тому по знайомству знайшов контакт невідомої йому особи, яка за суму 6500$ мала надати йому послуги щодо незаконного перетину ДКУ.11.06.2026 року за ним та його братом прибув т/,з марки якої він не пам`ятає. 12.06.2026 року вони вже були в м. Одесі. З 12 по 16 вони проживали в м.Одеса. 16.06.2026 року по інструкції вони мали прибути по координатам.Коли вони прибули туди, там вже були двоє громадян України, а саме ОСОБА_1 і ОСОБА_5 . На т/з вони всі вибули в бік кордону. Їх висадили недалеко від селеща Окни, де було їм сказано рухатися в подальшому в пішому порядку по координатам, які надходили їм на телефон. Під час реалізації їхнього спільного наміру 17.06.2026 року їх було виявлено прикордонниками. Всю вину у спробі незаконного перетину ДКУ в групі осіб повністю визнає. Додатково повідомляє, що під час їхнього виявлення, огляду та складання процесуальних документів, фізичний та психологічний тиск не застосовувався, претензій та скарг до прикордонників не має. Пояснення написані ним власноруч та правдиво /а.с.10/;
- копією письмових поясненнь ОСОБА_4 , відповідно до яких останній мав на меті незаконно перетнути державний кордон України разом із своїм братом ОСОБА_3 , який знайшов контакт невідомої особи, яка за 6500$ за одного мала надати послуги щодо незаконного перетину ДКУ. 1300$ він сплатив на криптогаманець.11.06.2026 року за ними прибув т/з, марки якої вони не пам`ятають, який їх з братом мав доставити до міста Одеси. 12.06.2026 року вони вже були в м.Одесі. З 12.06 по 16.06.2026 року вони проживали в м. Одесі. 16.06.2026 по інструкції вони прибули по координатам, які їм надали. Там вже були громадяни України, а саме: ОСОБА_1 та ОСОБА_5 .. Всі разом на т/з вони вибули в бік кордону. Коли вони прибули в селище Окни ,їм сказали в подальшому рухатися в пішому порядку до кордону по координатам, які приходили їм на телефон. Під час реалізації їхнього спільного наміру їх було виявлено прикордонниками. Всю вину у спробі незаконного перетину ДКУ в групі осіб повністю визнає. Додатково повідомляє, що під час їхнього виявлення, огляду та складання процесуальних документів, фізичний та психологічний тиск не застосовувався, претензій та скарг до прикордонників не має. Пояснення написані ним власноруч та правдиво./а.с.11/;
- довідкова схема ділянки відповідальності ВІПС « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_1 прикордонного загону, на якій відображено місце виявлення чотирьох громадян, які мали намір перетнути державний кордон України на вихід з України поза пунктом пропуску/а.с.12/;
- довідкою за результатами проведення перевірочних заходів разом з додатками, відносно затриманих осіб під час спроби перетину державного кордону України /а.с.13-22/.
Отже, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП підтверджується сукупністю належних та допустимих доказів, повно та всебічно досліджених судом, отриманих з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного, та є такими, що не викликають сумніву.
Відповідно до диспозиції ч.2 ст.204-1КУпАП передбачена відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади, вчинене групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Диспозиція статті має бланкетний характер, у зв`язку з чим встановлення складу адміністративного правопорушення регулюється спеціальним нормативним актом, що регулює порядок перетинання державного кордону України, яким є Закон України «Про державний кордон України».
За змістом ч.ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про державний кордон України» перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, автомобільних і пішохідних шляхах, в аеропортах (аеродромах), морських і річкових портах, включаючи частину їх акваторії (захищена повністю або частково огороджувальними гідротехнічними спорудами чи об`єктами природного походження), з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, на якій здійснюються прикордонний, митний контроль, інші види контролю і пропуск через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна. Положення про пункти пропуску через державний кордон України затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно із положеннями ст. 12 Закону України «Про державний кордон України» пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в`їзду на територію України або виїзду з України. Так , ч.1, 2 ст.9 Закону України «Про державний кордон України» передбачено, що перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Відповідно до Указу Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 на території Україні запроваджено воєнний стан , який діє по теперішній час. Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень).
Відповідно до абзацу першого п. 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57, перетинання громадянами України державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю, якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну: 1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 2) дипломатичний паспорт; 3) службовий паспорт; 4) проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий); 5) посвідчення особи моряка; 6) посвідчення члена екіпажу.
Згідно Переліку міст і районів, на території яких установлюються контрольовані прикордонні райони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 1998 року № 1199 (із подальшими змінами) «Про контрольовані прикордонні райони» в Одеській області таким, серед інших, є Окнянська територіальна громада Подільського району, де запроваджений прикордонний режим.
Відповідно до Указу Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» 24 лютого 2022 року на території Україні запроваджено воєнний стан, який діє по теперішній час.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Окрім того, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 в Україні запроваджено загальну мобілізацію, що передбачає здійснення визначених Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходів, зокрема, обмеження виїзду чоловіків віком 22-60 років за кордон .
Згідно із вищевказаними матеріалами справи, ОСОБА_1 був виявлений працівниками ДПС України 17.06.2026 року о 18 год. 20 хв. до 20 м від лінії державного кордону.
Таким чином, все вищезазначене, а саме місце виявлення ОСОБА_1 прикордонним нарядом, близькість перебування його від лінії державного кордону, в сукупності з іншими дослідженими доказами, свідчить про умисні дії останнього, які спрямовані на спробу незаконного перетину державного кордону України поза пунктом пропуску, групою осіб.
За таких обставин приходжу до висновку, що у діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ст.204-1 ч.2 КУпАП і, з врахуванням обставин справи та особи правопорушника, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, та враховуючи те, що правопорушення вчинено під час дії на території України воєнного стану, внаслідок чого заборонено виїзд за межі держави осіб чоловічої статі призовного віку, вважаю, що стягнення відносно ОСОБА_1 слід обрати у виді штрафу у максимальному розмірі, передбаченому санкцією вказаної статті.
Підстави для застосування до ОСОБА_1 додаткового адміністративного стягнення у виді конфіскації знарядь і засобів вчинення правопорушення, яке санкцією ч.2 ст.204-1 КУпАП передбачене як обов`язкове, відсутні, у зв`язку з відсутністю будь-яких предметів, які підлягали б конфіскації.
Крім того, відповідно до ч.7 ст.283 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід також стягнути судовий збір в дохід держави.
Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В :
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 /РНОКПП НОМЕР_2 /, до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ст.204-1 ч.2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 13600 грн., без конфіскації знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Стягнення штрафу проводити на р/р UA248999980313000106000015626, отримувач коштів: ГУК в Од.обл/отг смт Окни/21081100, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат), ЄДРПОУ 37607526; МФО 899998, код платежу: 21081100, призначення платежу: штрафи від населення.
Стягнути з ОСОБА_1 /РНОКПП НОМЕР_2 / судовий збір в сумі 665,60 грн. в дохід держави на рахунок: Отримувач коштів; ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 (Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП, у разі несплати штрафу протягом 15 днів з моменту набрання постановою законної сили, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу 27200 грн.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, захисником до Одеського апеляційного суду через Окнянський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови, а прокурором - в межах повноважень, визначених ч.5 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя Чеботаренко О. Л.