Ухвала суду № 137600188, 23.06.2026, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.06.2026
Номер справи
757/34059/26-к
Номер документу
137600188
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

печерський районний суд міста києва

757/34059/26-к

1-кс-35214/26

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2026 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,

при секретарі: ОСОБА_2 ,

за участю:

прокурора: ОСОБА_3

захисника - адвоката: ОСОБА_4 ,

підозрюваного: ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві (в режимі відеоконференції) провадження за клопотанням слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000521 від 19.05.2025 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, -

ВСТАНОВИВ:

У провадження слідчого судді надійшло вказане клопотання.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що слідчими Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000521 від 19.05.2025 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, за підозрою ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України.

Зазначено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило державним інтересам тяжкі наслідки.

Слідчим, за погодженням з прокурором ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Зазначено, що відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, які полягають в тому, що підозрюваний може:

- переховуватися від органів досудового розслідування та суду;

- знищити, сховати документи, речі які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

- незаконно впливати на потерпілих, свідків, інших підозрюваних, у цьому ж кримінальному провадженні;

- перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;

- вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення в якому підозрюється, а тому, з метою забезпечення кримінального провадження та виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, є необхідність обрання до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання.

Метою застосування запобіжного заходу у вигляді особисто зобов`язання є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам можливості вчинити інше кримінальне правопорушення.

З урахуванням викладеного сторона обвинувачення просить застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання застосувати та покласти на останнього в межах строку досудового розслідування обов`язки.

В судове засідання з`явились прокурор, підозрюваний та захисник.

Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду клопотання здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити.

Захисник в судовому засіданні заперечував проти клопотання, зазначивши, що підозра необгрунтована. Ризики надумані, оскільки підозрюваний не може знищити документи, які вже вилучені і офіційно внесені до бази митного оформлення/декларування. З урахуванням викладеного, просив відмовити в задоволенні клопотання. Зауважив, що підозрюваний проявляє належну процесуальну поведінку.

Підозрюваний в судовому засіданні підтримав захисника.

Вислухавши думку прокурора в обґрунтування заявленого клопотання, пояснення захисника та підозрюваного, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що слідчими Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000521 від 19.05.2025 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, за підозрою ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з наказом Львівської митниці Державної митної служби України від 19.03.2024 № 366-о ОСОБА_5 з 22.03.2024 переведено на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного поста «Городок» Львівської митниці.

Відповідно до розділу 2 «Мета посади» посадової інструкції державного службовця - головного державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного поста «Городок» Львівської митниці (далі - посадова інструкція), затвердженої 18.09.2023 виконуючим обов`язків начальника Львівської митниці, посада головного державного інспектора утворена для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності та громадянами, які здійснюють операції з товарами в зоні діяльності митного поста «Городок» Львівської митниці (далі - Митний пост).

Відповідно до п. 1 Розділу 3 посадової інструкції «Основні посадові обов`язки» до основних посадових обов`язків ОСОБА_5 відноситься: здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності та громадянами, перевірка документів та відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, визначення необхідності проведення додаткових форм митного контролю, при необхідності використання технічних засобів митного контролю, здійснення виїзду на митний огляд поза місцем розташування Митного поста, здійснення митного контролю та митного оформлення вантажів гуманітарної та міжнародної технічної допомоги, здійснення митного контролю та митного оформлення транспортних засобів і товарів дипломатичних представництв, що ввозяться на митну територію України представниками іноземних держав, міжнародними організаціями та їх офіційними особами, здійснення митного контролю та митного оформлення товарів призначених для демонстрації або використання на виставках, ярмарках, конференціях або інших подібних заходах, крім тих, що переміщуються у міжнародних поштових відправленнях та міжнародних експрес - відправленнях.

Відповідно до п. 4 Розділу 3 посадової інструкції «Основні посадові обов`язки» до основних посадових обов`язків ОСОБА_10 відноситься: здійснення контролю за правильністю класифікації товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності, поданих до митного оформлення та після завершення процедур їх митного контролю та митного оформлення, здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, контроль повноти та своєчасності сплати митних платежів, здійснення контролю за визначенням країни походження та застосуванням декларантом податкових пільг, здійснення аналізу та управління ризиками з метою визначення форм та обсягів митного контролю, здійснення виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, зокрема за допомогою інформаційних технологій.

Відповідно до п. 5 Розділу 3 посадової інструкції «Основні посадові обов`язки» до основних посадових обов`язків ОСОБА_5 відноситься: у межах повноважень проведення заходів щодо запобігання та протидії контрабанді, боротьбі з порушеннями митних правил, а також ініціювання та складання протоколів про порушення митних правил (в межах повноважень).

Окрім зазначеного, відповідно до п. 7 Розділу 3 посадової інструкції «Основні посадові обов`язки» до основних посадових обов`язків ОСОБА_5 відноситься: у межах повноважень здійснювати контроль за діяльністю митних брокерів та їх представників (агентів з митного оформлення), митних складів, складів тимчасового зберігання та складів організацій - отримувачів гуманітарної допомоги, вільних митних зон комерційного або сервісного типу, уповноважених економічних операторів (в межах повноважень), тощо.

Відповідно до Розділу 4 посадової інструкції «Права», головний державний інспектор відділу митного оформлення № 3 митного поста «Городок» Львівської митниці має право: здійснювати в рамках процедур митного контролю та митного оформлення перевірку документів про походження товару, заявленої декларантом митну вартість, класифікацію, тарифні пільги, про наявність результатів державного контролю, товарів, що містять об`єкти права інтелектуальної власності, витребовувати додаткові документи, які є в наявності у декларантів згідно вимог Митного кодексу України (далі - МКУ), застосовувати форми митного контролю у визначених Митним кодексом України випадках, зокрема за результатами застосування системи управління ризиками, вимагати пояснення від осіб, які вчинили порушення митних правил, надавати роз`яснення з питань митного оформлення вантажів суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності за їх зверненням, приймати участь в оперативних нарадах відділу, вживати заходів щодо зупинення й повернення в зону митного контролю транспортних засобів та товарів, що переміщуються за межі зони митного контролю без дозволу Митниці.

Також, відповідно до Рішення про створення тимчасової зони митного контролю від 31.07.2023 № UA20919/0229, з метою здійснення митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України створено тимчасову зону митного контролю та визначено відділ митного оформлення № 3 митного поста «Городок» Львівської митниці відповідальним за дотримання режиму зони митного контролю. Відповідно до зазначеного Рішення доступ на територію мають посадові особи відділу митного оформлення № 3 митного поста «Городок» Львівської митниці, посадові особи відповідного уповноваженого органу, який проводить заходи офіційного контролю товарів передбачені ст. 319 МКУ, декларанти на час здійснення митними органами митних формальностей щодо товарів та транспортних засобів, які пред`являються ними до митного контролю, та інші особи з дотриманням вимог статті 332 МКУ.

Згідно з ч. 1 ст. 569 МКУ (в редакції від 01.01.2025), працівники митних органів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи митних органів є державними службовцями.

Частиною 3 ст. 18 Кримінального кодексу України (далі КК України) передбачено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом

Крім того, згідно зі ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» № 3781-ХІІ від 23.12.1993 (із змінами), до правоохоронних органів відносяться - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Пунктом 34-1 ч. 1 ст. 4 МКУ (в редакції від 01.01.2025) визначено, що митні органи - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, митниці та митні пости.

Відповідно до ст. 580 МКУ (в редакції від 01.01.2025) посадові особи митних органів перебувають під захистом закону. Захист життя, здоров`я, честі, гідності, майна цих посадових осіб та членів їхніх сімей від кримінально-протиправних посягань, інших протиправних дій здійснюється відповідно до Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» та забезпечується мірами відповідальності, передбаченими КК України та Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Таким чином ОСОБА_5 , на час вчинення кримінального правопорушення (злочину) був працівником правоохоронного органу, а також службовою особою, яка постійно здійснює функції представника влади.

Згідно з положеннями ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 1 МКУ (в редакції від 01.01.2025) передбачено, що законодавство України з питань митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у ст. 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.

При цьому, положеннями ч.ч. 1, 2, 3 ст. 7 МКУ (в редакції від 01.01.2025) передбачено наступне:

- встановлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності митних органів та інші заходи, спрямовані на реалізацію державної митної політики, становлять митну справу;

- митна справа здійснюється з додержанням прийнятих у міжнародній практиці форм декларування товарів, методів визначення митної вартості товарів, систем класифікації та кодування товарів та системи митної статистики, інших загальновизнаних у світі норм і стандартів;

- засади митної справи, зокрема, правовий статус митних органів, митна територія та митний кордон України, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, митні режими та умови їх застосування, заборони та/або обмеження щодо ввезення в Україну, вивезення з України та переміщення через територію України транзитом окремих видів товарів, умови та порядок справляння митних платежів, митні пільги, визначаються цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 29 ч. 1 ст. 4 МКУ (в редакції від 01.01.2025) визначено, що митні формальності - сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і митними органами, а також автоматизованою системою митного оформлення з метою дотримання вимог законодавства України з питань митної справи.

Крім того, ч. 1 ст. 544 МКУ (в редакції від 01.01.2025) визначено, що призначенням митних органів є створення сприятливих умов для розвитку зовнішньоекономічної діяльності, забезпечення безпеки суспільства, захист митних інтересів України. Крім того, основні завдання митних органів визначені положеннями частини 2 цієї статті, , зокрема: п. 1 - забезпечення правильного застосування, неухильного дотримання та запобігання невиконанню вимог законодавства України з питань митної справи; п. 4 - здійснення митного контролю та виконання митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, у тому числі на підставі електронних документів (електронне декларування), за допомогою технічних засобів контролю тощо; п. 10 - запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил на всій митній території України.

Відповідно до ч. 1 ст. 255 МКУ (в редакції від 01.01.2025) митне оформлення завершується в найкоротший можливий строк, але не більше ніж чотири робочих години з моменту пред`явлення митному органу товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що підлягають митному оформленню (якщо згідно з цим Кодексом товари, транспортні засоби комерційного призначення підлягають пред`явленню), подання митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та всіх необхідних документів і відомостей, передбачених статтями 257 і 335 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 5 ст. 264 МКУ (в редакції від 01.01.2025) з метою визначення правильності заповнення поданої митної декларації та відповідності доданих до неї документів установленим вимогам митний орган здійснює перевірку митної декларації.

Відповідно до ч. 2. ст. 270 МКУ (в редакції від 01.01.2025), правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, іншими (крім мита) митними платежами встановлюються ПКУ з урахуванням особливостей, що визначаються цим Кодексом.

Згідно з положеннями абз. 1 п. 20 ч. 1 ст. 282 МКУ (в редакції від 01.01.2025) у випадках, встановлених МКУ та іншими законами з питань оподаткування, при ввезенні на митну територію України або вивезенні за її межі від оподаткування митом звільняються: товари оборонного призначення, визначені такими згідно з п. 29 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборонні закупівлі», що класифікуються за такими групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД:

3601 00 00 00 (тільки для порохів, що використовуються в оборонних цілях), 3602 00 00 00 (тільки для вибухових речовин, що використовуються в оборонних цілях), 3603 (тільки для ударних капсулів, детонаторів, запалів до гранат та метальних зарядів, що використовуються в оборонних цілях), 3604 90 00 00 (тільки для освітлювальних та сигнальних ракет, що використовуються в оборонних цілях).

Так, п.п. 4 п. 32 підрозділу 2 Розділу ХХ ПКУ (в редакції від 01.01.2025) визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з п. 29 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборонні закупівлі», що класифікуються за такими групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД: a) 3601 00 00 00 (тільки для порохів, що використовуються в оборонних цілях), 3602 00 00 00 (тільки для вибухових речовин, що використовуються в оборонних цілях), 3603 (тільки для ударних капсулів, детонаторів, запалів до гранат та метальних зарядів, що використовуються в оборонних цілях), 3604 90 00 00 (тільки для освітлювальних та сигнальних ракет, що використовуються в оборонних цілях).

Згідно з Класифікатором звільнень від сплати митних платежів при ввезенні товарів на митну територію України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 «Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій» код пільги «164» застосовується до товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з п. 29 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборонні закупівлі» та надає умовне звільнення від сплати ввізного мита на підставі п. 20, ч. 1, ст. 282 МКУ та умовне звільнення від сплати податку на додану вартість на підставі п.п. 4, п. 32, підрозділу 2, Розділу ХХ ПКУ.

Відповідно до п. 29 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборонні закупівлі» товари оборонного призначення - озброєння, військова та спеціальна техніка, зброя і боєприпаси, спеціальні комплектувальні вироби для їх виготовлення та експлуатації, матеріали та обладнання, спеціально призначені для їх розроблення, виготовлення або використання, спеціальні технічні засоби, технічні засоби розвідки, засоби технічного та криптографічного захисту інформації, засоби спеціального зв`язку, космічна техніка військового та подвійного призначення, засоби індивідуального захисту (бронежилети всіх класів захисту, протиударні, кулезахисні шоломи, комплекти протиударного захисту тощо), спеціальні засоби (кайданки, кийки, засоби, споряджені речовинами сльозогінної, світлошумової дії тощо), спеціальні (спеціалізовані) транспортні засоби; комп`ютерна, оптична, вимірювальна та інша техніка; спеціальний формений одяг, необхідний для виконання завдань правоохоронними органами, структурними підрозділами органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, військовими формуваннями з правоохоронними функціями, товари подвійного використання для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, розвитку обороноздатності держави та системи національної стійкості, а також будь-які інші товари, які закуповуються державними замовниками, визначеними згідно з п. 10 ч.1 цієї статті, для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.

Пунктом 10 ст. 1 Закону України «Про оборонні закупівлі» державні замовники у сфері оборони - визначені Кабінетом Міністрів України центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, військові формування, утворені відповідно до законів України.

Відповідно до Закону України «Про Митний тариф України» від 19.10.2022 № 2697-IX до групи 29 «Органічні хімічні сполуки» розділ X «Органично-неорганічні сполуки, гетероциклічні сполуки, нуклеїнові кислоти та їх солі та сульфонаміди - код УКТ ЗЕД 2933 69 10 00 - входить атразин (ISO); пропазин (ISO); симазин (ISO); гексагiдро-1,3,5-тринiтро-1,3,5-триазин (гексоген, триметилентринiтроамiн).

Отже, враховуючи вищевикладене, хімічно чистий гексоген, тобто гексоген, до якого після проведення хімічного синтезу гексогену та очищення гексогену, не були додані спеціальні добавки, класифікується за кодом 2933 69 10 00 згідно УКТ ЗЕД.

Згідно зі ст. 295 МКУ (в редакції від 01.01.2025) митні платежі нараховуються декларантом або іншими особами, на яких покладено обов`язок із сплати митних платежів, самостійно, крім випадків, якщо обов`язок щодо нарахування митних платежів відповідно до цього Кодексу, ПКУ та інших законів України покладається на митні органи. Нарахування сум митних платежів здійснюється у валюті України.

Частиною 1 ст. 334 МКУ (в редакції від 01.01.2025) визначено, що митні органи вимагають від осіб, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою цим Кодексом покладено на митні органи, тільки ті документи та відомості, які необхідні для здійснення митного контролю та встановлені цим Кодексом.

Згідно з ч. 2 ст. 334 МКУ (в редакції від 01.01.2025) особи, зазначені у частині першій цієї статті, зобов`язані надавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.

Відповідно до ч. 5 ст. 334 МКУ (в редакції від 01.01.2025) з метою здійснення митного контролю після випуску товарів митні органи мають право направляти письмові запити та отримувати документи або їх засвідчені копії, інформацію (у тому числі в електронній формі), що стосуються переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, випуску товарів та їх використання на митній території України або за її межами.

Пунктами 9, 11 ч. 3 ст. 335 МКУ (в редакції від 01.01.2025) передбачено, що разом з митною декларацією митному органу подаються рахунок або інший документ, який визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених цим Кодексом, декларація митної вартості. У встановленому цим Кодексом порядку в митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою зазначаються відомості про: у разі необхідності - документи, що підтверджують право на пільги із сплати митних платежів, на застосування повного чи часткового звільнення від сплати митних платежів відповідно до обраного митного режиму; у разі необхідності - документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів та обраний метод її визначення відповідно до ст. 53 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 336 МКУ (в редакції від 01.01.2025), митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом:

1) перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу надаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України;

2) митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян);

3) обліку товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України;

4) усного опитування громадян та посадових осіб підприємств;

5) огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних складів, вільних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць, де знаходяться товари, транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою відповідно до цього Кодексу та інших законів України покладено на митні органи;

6) перевірки обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України та/або перебувають під митним контролем;

7) проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів;

8) направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу;

9) пост-митний контроль.

Відповідно до ч. 3 ст. 337 МКУ (в редакції від 01.01.2025) контроль співставлення - це автоматизоване порівняння даних, які містяться в митних деклараціях або інших документах, поданих для митного контролю або митного оформлення, з даними, які містяться в електронних копіях митних декларацій та інших документах, що надходять з митних та правоохоронних органів суміжних держав; в уніфікованих електронних дозвільних документах, що надходять з інших державних органів, інших електронних документах, пов`язаних з перевіркою достовірності даних, що перевіряються.

Згідно з ч. 1 ст. 345 МКУ (в редакції від 01.01.2025) документальна перевірка - це сукупність заходів, за допомогою яких митні органи переконуються у правильності заповнення митних декларацій, декларацій митної вартості та в достовірності зазначених у них даних, законності ввезення (пересилання) товарів на митну територію України або на територію вільної митної зони, вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України або за межі території вільної митної зони, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних та інших платежів, а також пені, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.

Порядком виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 631 (далі - Порядок виконання митних формальностей), при здійсненні митного оформлення МД виконуються такі митні формальності: п. 4.5.4 контроль із застосуванням системи управління ризиками (далі - СУР), в тому числі оцінка ризику за МД шляхом аналізу електронної копії митної декларації (далі - ЕКМД) та електронної копії декларації митної вартості (далі - ЕКДМВ) за допомогою автоматизованої системи управління ризиками (далі - АСУР); п. 4.5.5. перевірка правильності класифікації товарів; п. 4.5.7. перевірка дотримання встановлених до задекларованих товарів заходів нетарифного регулювання (відсутність визначених законодавством заборон щодо переміщення або поміщення у відповідний митний режим задекларованих товарів; наявність відповідних документів, наявність в МД відомостей про відповідні документи або відомостей про відмітки у товаросупровідних документах); 4.5.9. перевірка правильності застосування пільг в оподаткуванні; 4.5.10. перевірка правильності визначення митної вартості товарів.

Положенням про Єдину автоматизовану інформаційну систему митних органів, порядок і умови застосування її систем, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.05.2023 № 263, визначено, що Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів (далі - ЄАІС) - це агатофункціональна інтегрована автоматизована система, яка становить сукупність взаємопов`язаних інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних систем, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів з метою здійснення митної справи, і засобів їх забезпечення.

Крім того, вказаним положенням визначено, що до функціональних систем ЄАІС належать: автоматизована система митного оформлення «Центр» (далі - АСМО «Центр») та автоматизована система митного оформлення (далі - АСМО) та локальні підсистеми АСМО територіальних органів Держмитслужби, що взаємодіють з АСМО «Центр».

Призначенням АСМО «Центр» є збір, накопичення та подальша обробка електронних митних декларацій, електронних копій митних декларацій, інших електронних документів, передбачених законодавством України з питань митної справи, електронних копій інших документів, передбачених законодавством України з питань митної справи, інформації в електронній формі, отриманої під час здійснення митного контролю та митного оформлення та в межах міжвідомчої та міжнародної інформаційної взаємодії, на центральному рівні, а також архівування всієї інформації.

Призначенням АСМО та локальних підсистем АСМО територіальних органів Держмитслужби, що взаємодіють з АСМО «Центр», є забезпечення: виконання передбачених законодавством України з питань митної справи митних формальностей, у тому числі після завершення митного оформлення; функціонування електронної системи управління гарантіями для інформаційної взаємодії між гарантами та митними органами, застосування гарантій та звільнення від гарантії; функціонування автоматизованої системи управління ризиками для визначення товарів, транспортних засобів, документів і осіб, які підлягають митному контролю, форм та обсягів митного контролю, що застосовуються до таких товарів, транспортних засобів, документів і осіб, а також збору, накопичення та обробки інформації про митні формальності, визначені за результатами застосування системи управління ризиками, та інформації про результати виконання таких митних формальностей.

Разом з цим, 22.02.2025 о 14:49 до відділу митного оформлення № 3 митного поста «Городок» Львівської митниці надійшла митна декларація, якій відповідно до АСМО присвоєно реєстраційний номер електронної митної декларації (далі - ЕМД) № 25UA209190004684U7 типу ІМ 40 ДЕ на товар: «ТВП. Готові вибухові речовини. Вибухівка RDX (гексоген) Тип 1 Клас V (Е) - 4000 кг, для спорядження і виготовлення пристроїв ПВП-100 призначених для ураження живої сили противника. товар постачається в рамках державного контракту - товари оборонного призначення для потреб МО України. Див «електронний інвойс» Див.доп.». Вказана ЕМД, з-поміж іншого, містила такі відомості:

- вантажовідправник - Г.П. «DAT TRADING DANIEL URBANIAK, Ul.Macieja Rataja 10/87, 85-791 Bydgoszcz, Poland;

- вантажоодержувач - ТОВ «Науково-виробнича компанія «Техавіаком», код 42980231;

- особа, відповідальна за фінансове врегулювання - Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича компанія «Техавіаком», код 42980231;

- код товару - 3602000000;

- загальна вартість товару: складає 320 000,00 Євро;

- курс валюти 43,55110000;

- загальна вартість Товару у гривневому еквіваленті 13 936 352,00 грн;

- нарахування сум податку: код 020 - мито на товари, що ввозяться на територію України суб`єктами господарювання (6,5%) - 905 862,88 грн. (спосіб розрахунку 06 - сума податку, нарахована умовно, у зв`язку із звільненням від оподаткування, передбаченим МКУ, ПКУ, іншими законами України та міжнародними договорами, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України при поміщенні товарів у митні режими Імпорту (випуск у вільний обіг), експорту) та код 028 - податок на додану вартість з товарів ввезених на території України суб`єктами господарювання - 2 968 442,98 грн (спосіб розрахунку 06 - сума податку, нарахована умовно, у зв`язку із звільненням від оподаткування, передбаченим МКУ, ПКУ, іншими законами України та міжнародними договорами, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України при поміщенні товарів у митні режими Імпорту (випуск у вільний обіг), експорту).

Також до вказаної ЕМД декларантом з поміж іншого, подано документи для митного оформлення, серед яких були, зокрема:

- копію вищевказаного підробленого сертифіката якості виробника HI «Poliex» AD від 06.09.2024 № Br. 3402/1, в який внесено недостовірні відомості стосовно вмісту рафінованого RDX 25/5, а саме зазначено недостовірні дані про питому вагу RDX: 91% та WAX(домішки): 9% (світло сірий колір);

- копію листа-роз`яснення, датованого 21.02.2025 за № 250221/01-К, у якому містилися недостовірні відомості про те, що ТОВ «НВК «Техавіаком» підтверджувало та гарантувало, що товар, який імпортується «DAT TRADING DANIEL URBANIAK» за контрактом № 20231120-71 від 20 листопада 2024 р., а саме: вибухівка RDX (гексоген) Тип 1 Клас V (E) відповідає коду УКТ ЗЕД № 3602 00 00 00 «готові вибухові речовини, крім порохів»;

- копію підробленого листа від імені компанії «DAT TRADING DANIEL URBANIAK» nr. B-401/2003 про те, що вказана компанія нібито підтверджує, що «Poliex A.D. Berane» є виробником суміші на основі вибухівки RDX і що вказана суміш нібито складається з RDX - 91% та WAX (домішки) - 9%, що підтверджується сертифікатом Br. 3402/1 та нібито відповідає коду 3602000000;

- копію листа-роз`яснення отримувача ТОВ «НВК «Техавіаком» від 21.02.2025 за №250221/02-К на адресу Львівської митниці, у якому останнє підтверджувало та гарантувало, що товар, який імпортується «DAT TRADING DANIEL URBANIAK» за контрактом від 20.11.2023 №20231120-71, а саме: вибухівка RDX (гексоген) Тип 1 Клас V (E) буде використано для потреб Міністерства оборони України, а саме для спорядження виробів оборонного призначення, визначених згідно Державного контракту № 23/3-210-VDK від 06.05.2024.

- копію сертифікату кінцевого споживача, виданий ТОВ «НВК «Техавіаком» 27.10.2023 за 231027/04-К, який містив недостовірні відомості стосовно того, що вибухівка RDX (гексоген) Тип 1 Клас 5 (Е) у кількості 20 тон буде використана для виготовлення протипіхотних вибухових пристроїв ПВП-100 для потреб Збройних Сил України.

При цьому, до ЕМД № 25UA209190004684U7 не було додано належних документів, передбачених п. 9 ч. 3 ст. 335 МКУ, які б підтверджували право імпортера на пільги зі сплати ПДВ при імпорті «ТВП. Готові вибухові речовини. Вибухівка RDX (гексоген) Тип 1 Клас V (Е) - 4000 кг, для спорядження і виготовлення пристроїв ПВП-100 призначених для ураження живої сили противника. товар постачається в рамках державного контракту - товари оборонного призначення для потреб МО України. Див «електронний інвойс» Див.доп.» та підтверджували б виконання ним державного оборонного замовлення саме визначного у Постанові КМУ № 464 державного замовника з оборонного замовлення, а також відповідність контракту № 20231120-71 від 20.11.2023 критеріям, визначеним у Законі України «Про оборонні закупівлі» та Товару коду УКТ ЗЕД 3602 00 00 00.

Крім того, додані документи містили між собою суперечності, які не дозволяли однозначно визначити правомочність застосування преференції «164000164», а саме: у п.13 Дозволу Державної служби експортного контролю України від 18.02.2025 № 30271804 зазначено код УКТ ЗЕД 2933 69 10 00 - до якого входить атразин (ISO); пропазин (ISO); симазин (ISO); гексагiдро-1,3,5-тринiтро-1,3,5-триазин (гексоген, триметилентринiтроамiн); у сертифікаті кінцевого споживача від імені Генерального директора ТОВ «НВК Техавіаком» від 26.10.2023 за № 231027/04-К, який містив відомості стосовно того, що кінцевим споживачем товару вибухівки RDX (гексоген) Тип 1 Клас 5 (Е) є ТОВ «НВК Техавіаком» та листі-роз`ясненні від 21.02.2025 № 250221/02-К від імені Генерального директора ТОВ «НВК «Техіавіаком» ОСОБА_11 , де вказувалось, що вибухівка RDX (гексоген) Тип І Клас V (E) буде використано для потреб Міністерства оборони України, а саме для спорядження виробів оборонного призначення визначених згідно Державного контракту № 23/3-210-VDK-24 від 06.05.2024, укладеним між ТОВ «НВК «Техавіаком» та Державним підприємством МОУ «Агенція оборонних закупівель».

АСУР за вищевказаною митною декларацією сформовано наступне інформаційне повідомлення «По учаснику ЗЕД (гр. 8) є орієнтування: Інформація з орієнтувань по вітчизняних учасниках ЗЕД станом на 22.02.2025 Код ЄДРПОУ/ДРФО: «42980231» (Можливе переміщення товарів з порушенням вимог законодавства. Про спрацювання орієнтування НЕВІДКЛАДНО!!! Інформувати ДБК та ПМП ОСОБА_12 ( НОМЕР_1 ) або ОСОБА_13 (НОМЕР_2).)».

Зазначену ЕМД 22.02.2025 в АСМО для завершення розгляду та оформлення розподілено на головного державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного поста «Городок» Львівської митниці ОСОБА_5 .

Однак, головний державний інспектор відділу митного оформлення № 3 митного поста «Городок» Львівської митниці ОСОБА_5 , достовірно знаючи положення п. 20 ст. 282 МКУ стосовно підстав для звільнення від сплати мита та п. 32 підрозділу 2 Розділу ХХ ПКУ щодо підстав для звільнення від оподаткування податком на додану вартість, будучи зобов`язаним: здійснювати митний контроль та митне оформлення товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України суб`єктами ЗЕД та громадянами, перевіряти документи та відомості, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, визначати необхідність проведення додаткових форм митного контролю, при необхідності використовувати технічні засоби митного контролю, здійснювати виїзду на митний огляд поза місцем розташування Митного поста; застосовувати відповідно до закону заходів митно-тарифного та нетарифного регулювання під час переміщення товарів через митний кордон України; здійснювати митні формальності щодо товарів військового призначення та подвійного використання; здійснювати контроль за правильністю класифікації товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності, поданих до митного оформлення та після завершення процедур їх митного контролю та митного оформлення; здійснювати контроль за правильністю визначення митної вартості товарів; здійснювати контроль за визначенням країни походження та застосування декларантом податкових пільг; здійснювати аналіз та управління ризиками з метою визначення форм та обсягів митного контролю; здійснювати виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, зокрема за допомогою інформаційних технологій; у межах повноважень проводити заходи щодо запобігання та протидії контрабанді, боротьбі з порушеннями митних правил, а також ініціювання та складання протоколів про порушення митних правил (в межах повноважень); в межах повноважень здійснювати контроль за діяльністю митних брокерів та їх представників (агентів митного оформлення), митних складів, складів тимчасового зберігання та складів організацій - отримувачів гуманітарної допомоги, вільних митних зон комерційного або сервісного типу, уповноважених економічних операторів (в межах повноважень) тощо, не вжив усіх передбачених законодавством України з питань митної справи заходів, направлених на здійснення митного контролю з метою перевірки та отримання документів, що підтверджують дійсне право на пільги зі сплати митних платежів (мита та ПДВ) під час митного оформлення RDX (гексоген) Тип 1 Клас 5 в кількості 4000 кг, який імпортувався на митну територію України. Так, в межах своїх повноважень ОСОБА_5 не заявив законні вимоги декларанту підтвердити правомірність застосування коду товару УКТ ЗЕД 3602 00 00 00 та відповідно у розділі 36, застосування преференції «164000164», не перевірив вказані обставини самостійно шляхом направлення відповідних запитів до інших державних органів, установ чи організацій та отримання запитуваних відомостей, не вніс змін до ЕМД № 25UA209190004684U7 і не заявив відповідних вимог декларанту, а також не ініціював та не склав самостійно протокол про порушення митних правил, відповідальність за які, передбачена уч. 1 ст. 485 МКУ.

Натомість, ОСОБА_5 , будучи головним державним інспектором відділу митного оформлення № 3 митного поста «Городок» Львівської митниці, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, діючи усупереч інформаційного повідомлення АСУР, Розділу 3 посадової інструкції, ч. 5 ст. 264, п. п. 1, 7, 8 ч. 1 ст. 336, п. п. 1, 4, 10 ч. 2 ст. 544 МКУ (в редакції від 01.01.2025), та п. 4.5.9 розділу IV Порядку виконання митних формальностей, не зважаючи на положення п. 10 ч. 1 ст. 1, ст. ст. 7, 8 Закону України «Про оборонні закупівлі», положення Постанови КМУ № 363 від 03.03.2021, у період часу із 14 год. 49 хв. 37 сек. 22.02.2025 по 17 год. 27 хв. 44 сек. 22.02.2025, перебуваючи у приміщенні Тимчасової зони митного контролю в зоні діяльності митного поста Городок за адресою: Львівська обл., Яворівський район, смт. Краковець, вул. Вербицького, 48, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків своєї бездіяльності, хоча повинен був і міг їх передбачити, не забезпечивши належного контролю правильності застосування звільнення від оподаткування ввізним митом та ПДВ, завершив митне оформлення товару згідно митної декларації № 25UA209190004684U7, а саме: «ТВП. Готові вибухові речовини. Вибухівка RDX (гексоген) Тип 1 Клас V (Е) - 4000 кг, для спорядження і виготовлення пристроїв ПВП-100 призначених для ураження живої сили противника. товар постачається в рамках державного контракту - товари оборонного призначення для потреб МО України. Див «електронний інвойс» Див.доп.», вартістю 320 000,00 Євро, що у гривневому еквіваленті становило 13 936 352,00 грн, із яких ПДВ мало скласти - 2 787 270,40 грн.

Внаслідок неналежного виконання головним державним інспектором відділу митного оформлення № 3 митного поста «Городок» Львівської митниці ОСОБА_5 своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, державним інтересам спричинені тяжкі наслідки на загальну суму 2 787 270,40 грн, (2 787 270,40:1514 = 1 840) що більше ніж у двісті п`ятдесят разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на день вчинення злочину.

Отже, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обіймаючи посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного поста «Городок» Львівської митниці, усвідомлюючи вимоги чинного митного та податкового законодавства, зокрема, про те, що товари, що класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 2933 69 10 00, не підлягають звільненню від оподаткування митними платежами за кодом пільги «164» як такі, що відсутні у п. 20 ч. 1 ст. 282 МКУ, та не підлягають звільненню від оподаткування податком на додану вартість як такі, що відсутні у п.п. 4 п. 32 підрозділу 2 Розділу ХХ ПКУ, за наведених вище обставин, діючи усупереч інформаційного повідомлення АСУР, Розділу 4 посадової інструкції, ч. 5 ст. 264, п. п. 1, 7, 8 ч. 1 ст. 336, п. п. 1, 4, 10 ч. 2 ст. 544 МКУ (в редакції від 01.01.2025), та п. 4.5.9 розділу IV Порядку виконання митних формальностей, не зважаючи на положення п. 10 ч. 1 ст. 1, ст. ст. 7, 8 Закону України «Про оборонні закупівлі», положення Постанови КМУ № 363 від 03.03.2021, при ввезені 22.02.2025 на митну територію України 4 000 кг RDX (гексоген) Тип 1 Клас 5 вартістю 13 936 352,00 грн, порушив вимоги ч. 1 ст. 69 МКУ, правила 1, правила 6 Основних правил інтерпретації Митного тарифу України, затвердженого Законом України від 19.10.2022 № 2697-ІХ «Про Митний тариф України», ч. 1 ст. 257 МКУ (в редакції від 01.01.2025), п. 20 ч. 1 ст. 282 МКУ (в редакції від 01.01.2025), п.п. 4 п. 32 підрозділу 2 Розділу ХХ ПКУ (в редакції від 01.01.2025), п. 187.8 ст. 187 та п. 190.1 ст. 190 ПКУ (в редакції від 01.01.2025), в результаті чого ТОВ «НВК «Техавіаком» безпідставно уникнуло сплати обов`язкового податкового зобов`язання зі сплати податку на додану вартість за митною декларацією від 22.02.2025 № 25UA209190004684U7 на суму 2 787 270,40 грн, що більше ніж у двісті п`ятдесят разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на день вчинення злочину.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило державним інтересам тяжкі наслідки.

Слідчим за погодженням з прокурором ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України підтверджується наступними зібраними під час досудового розслідування доказами:

показаннями свідків ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 ;

актом Чернігівської митниці від 05.09.2025 № 20/25/19/42980231 «Про результати документальної невиїзної перевірки дотримання ТОВ «НВК «Техавіаком» (код ЄДРПОУ 42980231) вимог законодавства України з питань митної справи щодо правильності класифікації товару «гексоген RDX 25/5» за кодом 3602 00 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, та, як наслідок, правомірності звільнення від оподаткування митними платежами за кодом пільги «164», митне оформлення якого здійснено за митними деклараціями від 16.03.2024 № 24UA209190006028U8, від 19.09.2024 № 24UA209190023153U6, від 22.02.2025 № 25UA209190004684U7», яким підтверджується, що ТОВ «НВК «Техавіаком» умисно порушило вимоги ч. 1 ст. 69 МКУ, правила 1, правила 6 Основних правил інтерпретації Митного тарифу України, затвердженого ЗУ від 19.10.2022 № 2697-ІХ «Про Митний тариф України», ч. 1 ст. 257 МКУ, п. 20 ч. 1 ст. 282 МКУ, п.п. 4 п. 32 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, п. 187.8 ст. 187 та п. 190.1 статті 190 ПКУ, в результаті чого занижено податкове зобов`язання зі сплати податку на додану вартість за митними деклараціями від 16.03.2024 № 24UA209190006028U8, від 19.09.2024 № 24UA209190023153U6, від 22.02.2025 № 25UA209190004684U7 на загальну суму 21 386 024, 80 грн.;

протоколом огляду речей і документів від 19.11.2025, відповідно до якого оглянуті документи (акти вхідного контролю речовини Гексоген RDX Тип 1 Клас 3 та Гексоген RDX Тип 1 Клас 5, яка постачалась ТОВ «НВК «Техавіаком», сертифікати якості від виробника PGZ «Nitro-Chem» та HI «Poliex», договори на виконання робіт (надання послуг) оборонного призначення, які укладались між ТОВ «НВК «Техавіаком» та НІЦ «Матеріалообробка вибухом» ІЕЗ ім. Є.О. Патона НАН України), вилучені в ході обшуку за місцем здійснення господарської діяльності НІЦ «Матеріалообробка вибухом» ІЕЗ ім. Є.О. Патона НАН України;

протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 23.12.2025, які перебувають у володінні Державної митної служби України, в ході якого вилучено інформацію в електронному вигляді, а саме: митні декларації від 16.03.2024 № 24UA209190006028U8, від 19.09.2024 № 24UA209190023153U6, від 22.02.2025 № 25UA209190004684U7 та додані до них документи;

відповіддю Департаменту організації виконання митних формальностей Львівської митниці від 29.04.2026 № 7.4-3/17-01/4/11322, якою підтверджено здійснення митних формальностей за митними деклараціями 16.03.2024 № 24UA209190006028U8, від 19.09.2024 № 24UA209190023153U6, від 22.02.2025 № 25UA209190004684U7;

висновком експертів за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи від 05.03.2026 № 41/26-71, відповідно до якого заниження податкового зобов`язання зі сплати податку на додану вартість за митними деклараціями 16.03.2024 № 24UA209190006028U8, від 19.09.2024 № 24UA209190023153U6, від 22.02.2025 № 25UA209190004684U7, встановлене в акті від 05.09.2025 № 20/25/19/42980231 на загальну суму 21 386 024,80 грн. підтверджується та згідно якого порушення ТОВ «НВК «Техавіаком» п.п. 4 п. 32 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, п. 187.8 ст. 187 ПКУ, п. 190.1 ст. 190 ПКУ, встановлене в акті від 05.09.2025 № 20/25/19/42980231, що призвело до заниження податкового зобов`язання зі сплати податку на додану вартість за митними деклараціями 16.03.2024 № 24UA209190006028U8, від 19.09.2024 № 24UA209190023153U6, від 22.02.2025 № 25UA209190004684U7, документально підтверджується.

Згідно з ст. 179 КПК України, особисте зобов`язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.

Як визначено у ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Згідно з ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Під час досудового розслідування стороною обвинувачення встановлені ризики, передбачені ст. 177 КПК України, які дають підстави вважати, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду; незаконно впливати на потерпілих, свідків, інших підозрюваних, у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема шляхом погодження показань з особами, причетними до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.

Відтак, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання ризикам, зазначеним у клопотанні, слідчий суддя вважає за необхідне застосувати до підозрюваного запобіжний захід у виді особистого зобов`язання.

Крім цього, застосовуючи до підозрюваного запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, слідчий суддя вважає за необхідне відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на підозрюваного наступні обов`язки: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; утримуватися від спілкування із свідками ( ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 ), експертами ( ОСОБА_19 , ОСОБА_20 ); здати на зберігання до відповідних органів державної влади (ГУ ДМС у Львівській області) свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Таким чином, клопотання підлягає задоволенню.

Питання щодо доведеності вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення та правильності кваліфікації його дій слідчим суддею при розгляді клопотання не вирішувались, оскільки підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду справи по суті.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 181, 193, 194, 199, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Застосувати до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні обов`язки:

- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.

-утримуватися від спілкування із свідками ( ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 ), експертами ( ОСОБА_19 , ОСОБА_20 );

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади (ГУ ДМС у Львівській області) свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Термін дії обов`язків, покладених судом, визначити з часу застосування особистого зобов`язання та покладення вказаних обов`язків ухвалою слідчого судді в межах строку досудового розслідування до 19.08.2026 року.

У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 КПК України. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.

Підозрюваному письмово під розпис повідомити покладені на нього обов`язки та роз`яснити, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Контроль за виконанням особистого зобов`язання покласти на слідчого, а якщо справа перебуватиме у провадженні суду - на прокурора.

Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили та підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1