Рішення № 137598613, 15.06.2026, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2026
Номер справи
560/5103/26
Номер документу
137598613
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/5103/26

РІШЕННЯ

іменем України

15 червня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В.

за участю:секретаря судового засідання Філата М.А. представника позивача: Нечитайла Т.В., представника відповідача: Коперсака М.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позивач звернувся до суду з позовом до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просить:

1. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 12.03.2026 №233/34-00-23/34863309 (форма «Р»).

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 12.03.2026 №234/34-00-23/34863309 (форма «П»).

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідач за результатами проведеної перевірки зробив висновки про порушення, що пов`язані із взаємовідносинами ТОВ «Суффле Агро Україна» із контрагентом Soufflet Negoce S.A.S. (Франція), здійснених у 2015 році, а саме, що ціноутворення не відповідають принципу «витягнутої руки». Позивач вважає такі висновки безпідставними, а прийняті податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечив, надав відзив на позов, в якому виклав позицію відповідача. Зазначив, що позивач, будучи великим платником податків, який здійснює зовнішньоекономічну діяльність, мав усі можливості для дотримання вимог ПК України щодо трансфертного ціноутворення, зокрема використання належних джерел інформації (не лише довідкових цін АПК-Інформ), проведення коректного функціонального аналізу, надання інформації про ланцюг постачання. Невиконання цих обов`язків свідчить про вину позивача, що відповідно до статті 112 ПК України є підставою для притягнення до фінансової відповідальності. Відповідач наполягає, що перевірку проведено відповідно до вимог чинного законодавства, з дотриманням процедури, а висновки акта перевірки та прийняті на його основі податкові повідомлення-рішення є законними, обґрунтованими та такими, що ґрунтуються на повному, всебічному та об`єктивному дослідженні всіх обставин здійснення контрольованих операцій позивачем з контрагентом-нерезидентом Soufflet Negoce S.A.S. (Франція) у 2015 році. Просив відмовити у задоволенні позову.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 02.04.2026 суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Протокольною ухвалою від 26.05.2026 суд закрив підготовче засідання та призначив розгляд справи по суті.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.39.5.2.1, пп.39.5.2.8, пп.39.5.2, п.39.5, ст.39, пп.75.1.2, п.75.1, ст.75, пп.78.1.14, пп.78.1.16, п.78.1, п.78.9, ст.78 пп.69.22 ст.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, наказу від 17.11.2025 №307 Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків проведено документальну позапланову виїзну перевірку позивача, з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» під час здійснення контрольованих операцій з експорту товарів агропромислового комплексу з контрагентом Soufflet Negoce S.A.S. (Франція) за період діяльності з 01.01.2015 по 31.12.2015.

За результатом проведеної перевірки складено акт від 26.12.2025 №824/34-00-23/34863309.

У висновках акта перевірки зазначено, що на порушення пп.134.1.1 ст.134, пп.140.5.1 ст.140, п.39.1.1 та п.39.1.3, пп.39.3.2.1., 39.3.2.2, 39.3.2.7, 39.3.2.3., 39.3.2.9., 39.3.3.1., 39.3.3.2., 39.3.3.3, 39.3.3.6., 39.5.3.1. ст.39 ПК України позивачем завищено від`ємне значення з податку на прибуток на суму 2498011 грн. та занижено до сплати податок на прибуток на загальну суму 433767,80 грн.

На підстави вищезазначеного акта перевірки, контролюючим органом прийнято податкові повідомлення-рішення:

- від 12.03.2026 №233/34-00-23/34863309 (форма «Р»), яким було збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів на суму 433767,80 грн. та нараховано штрафні санкцій у розміні 108442,00 грн.;

- від 12.03.2026 №234/34-00-23/34863309 (форма «П»), яким було зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток в сумі 2498011,00 грн.

Вважаючи оскаржувані рішення незаконними та протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

За визначеннями, наведеними у пункті 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (надалі - ПК України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин):

14.1.36. господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами;

14.1.202. продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари.

Згідно з підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 ПК України об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.

Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: зменшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).

Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: збільшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).

Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, об`єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу. Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років. В подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).

Якщо у платника, який прийняв рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, в будь-якому наступному році річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період перевищує двадцять мільйонів гривень, такий платник визначає об`єкт оподаткування починаючи з такого року шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень цього розділу.

Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Підпунктом 140.5.1 пункту 140.5 статті 140 ПК України передбачено, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перевищення ціни, визначеної за принципом "витягнутої руки", над договірною (контрактною) вартістю (вартістю, за якою відповідна операція повинна відображатися при формуванні фінансового результату до оподаткування згідно з правилами бухгалтерського обліку) реалізованих товарів (робіт, послуг) при здійсненні контрольованих операцій у випадках, визначених статтею 39 цього Кодексу.

Норми цього підпункту застосовуються за результатами податкового (звітного) року.

Статтею 39 ПК України унормовано порядок трансфертного ціноутворення:

39.1. Принцип "витягнутої руки"

39.1.1. Платник податку, який бере участь у контрольованій операції, повинен визначати обсяг його оподатковуваного прибутку відповідно до принципу "витягнутої руки".

39.1.2. Обсяг оподатковуваного прибутку, отриманого платником податку, який бере участь в одній чи більше контрольованих операціях, вважається таким, що відповідає принципу "витягнутої руки", якщо умови зазначених операцій не відрізняються від умов, що застосовуються між непов`язаними особами у співставних неконтрольованих операціях.

39.1.3. Якщо умови в одній чи більше контрольованих операціях не відповідають принципу "витягнутої руки", прибуток, який був би нарахований платнику податків в умовах контрольованої операції, що відповідає зазначеному принципу, включається до оподатковуваного прибутку платника податку.

39.1.4. Встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" проводиться за методами, визначеними пунктом 39.3 цієї статті, з метою перевірки правильності, повноти нарахування та сплати податку на прибуток підприємств.

39.2. Контрольовані операції

39.2.1. Засади визначення операцій контрольованими:

39.2.1.1. Контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об`єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, а саме:

а) господарські операції, що здійснюються з пов`язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених підпунктом 39.2.1.5 цього підпункту;

б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;

в) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 цього підпункту, або які є резидентами цих держав;

г) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи. Перелік організаційно-правових форм таких нерезидентів в розрізі держав (територій) затверджується Кабінетом Міністрів України.

У разі внесення змін до переліку організаційно-правових форм нерезидентів у розрізі держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до цього підпункту, вони набирають чинності з 1 січня звітного року, що настає за календарним роком, у якому внесено такі зміни;

Якщо нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту "г" цього підпункту, у звітному році сплачувався податок на прибуток (корпоративний податок), господарські операції платника податків з таким нерезидентом за відсутності критеріїв, визначених підпунктами "а" - "в" цього підпункту, визнаються неконтрольованими;

ґ) господарські операції (у тому числі внутрішньогосподарські розрахунки), що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні.

Якщо нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту "г" цього підпункту, у звітному році сплачувався податок на прибуток (корпоративний податок), господарські операції платника податків з ним за відсутності критеріїв, визначених підпунктами "а"-"в" цього підпункту, визнаються неконтрольованими.

39.2.1.2. Під час визначення переліку держав (територій) для цілей підпункту "в" підпункту 39.2.1.1 цього підпункту Кабінет Міністрів України враховує такі критерії:

держави (території), у яких ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні, або які надають суб`єктам господарювання пільгові режими оподаткування, або в яких особливості розрахунку бази оподаткування фактично дозволяють суб`єктам господарювання не сплачувати податок на прибуток підприємств (корпоративний податок) або сплачувати його за ставкою, на 5 і більше відсоткових пунктів нижчою, ніж в Україні;

держави, з якими Україною не укладені міжнародні договори з положеннями про обмін інформацією;

держави, компетентні органи яких не забезпечують своєчасний та повний обмін податковою та фінансовою інформацією на запити центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Операції з контрагентом, зареєстрованим у державі (на території), включеній до зазначеного переліку, визнаються контрольованими з 1 січня звітного року, наступного за календарним роком, у якому держави (території) було включено до такого переліку.

39.2.1.3. Для контрольованих операцій з вивезення у митному режимі експорту та/або ввезення у митному режимі імпорту товарів, що мають біржове котирування, встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" з метою оподаткування доходів (прибутку, виручки) платників податків, що є сторонами контрольованої операції, здійснюється за методом порівняльної неконтрольованої ціни.

Для встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки" використовується діапазон цін на такі товари, що склалися на товарній біржі. Перелік товарів, що мають біржове котирування, та світових товарних бірж для кожної групи товарів визначається Кабінетом Міністрів України. Діапазон цін розраховується згідно з порядком, визначеним в абзаці четвертому підпункту 39.3.2.3 цієї статті, на підставі біржових котирувань відповідного товару за декаду, що передує проведенню контрольованої операції, а в разі контрольованої операції, яка здійснюється на підставі форвардного або ф`ючерсного контракту, - на підставі форвардних або ф`ючерсних біржових котирувань відповідного товару за декаду, що передує даті укладення відповідного форвардного або ф`ючерсного контракту, за умови що платник податків повідомить центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову та митну політику, про укладення такого контракту з використанням засобів електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" протягом 10 робочих днів з дня укладення відповідного форвардного або ф`ючерсного контракту. Форма такого повідомлення затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зазначені ціни підлягають коригуванню з урахуванням обсягу контрольованої операції, умов оплати та постачання товарів, якісних характеристик, транспортних витрат.

У разі застосування платником податків для встановлення відповідності умов таких операцій принципу "витягнутої руки" методів, зазначених у підпунктах 39.3.1.2-39.3.1.5 підпункту 39.3.1 пункту 39.3 статті 39 цього Кодексу, платник податків повинен до 1 травня року, що настає за звітним, подати до контролюючого органу, в якому він перебуває на обліку, письмову інформацію в довільній формі, в якій зазначаються дані про всіх пов`язаних з платником податків осіб, які брали участь у ланцюгу купівлі-продажу таких товарів (до першого непов`язаного контрагента).

Інформація повинна містити дані про рівень показників рентабельності пов`язаних осіб, які є найбільш доцільними виходячи із фактів та обставин здійснення операції, відповідно до застосованого платником податків методу встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки".

У разі коли платник податків не подасть таку інформацію або подана інформація не містить усіх даних, достатніх для перевірки відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки", контролюючий орган має право визначити рівень ціни контрольованої операції, що відповідає принципу "витягнутої руки", за методом порівняльної неконтрольованої ціни самостійно.

39.2.1.4. Господарською операцією для цілей трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об`єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема, але не виключно:

а) операції з товарами, такими як сировина, готова продукція тощо;

б) операції з придбання (продажу) послуг;

в) операції з нематеріальними активами, такими як роялті, ліцензії, плата за використання патентів, товарних знаків, ноу-хау тощо, а також з будь-якими іншими об`єктами інтелектуальної власності;

г) фінансові операції, включаючи лізинг, участь в інвестиціях, кредитах, комісії за гарантію тощо;

ґ) операції з купівлі чи продажу корпоративних прав, акцій або інших інвестицій, купівлі чи продажу довгострокових матеріальних і нематеріальних активів;

д) операції (у тому числі внутрішньогосподарські розрахунки), що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні.

39.2.1.5. Якщо в ланцюгу господарських операцій між платником податків та нерезидентом, передбачених підпунктом 39.2.1.1 цього пункту, право власності на предмет (результат) такої операції перш ніж перейти від платника податків до такого нерезидента (у разі експортних операцій) або перш ніж перейти від такого нерезидента до платника податків (у разі імпортних операцій) переходить до однієї або декількох осіб і операція між відповідним резидентом та жодною з таких осіб не визнавалася платником податку контрольованою операцією, така операція вважається контрольованою операцією між платником податків та таким нерезидентом, якщо особи, до яких перейшло право власності:

не виконують у такій сукупності операцій істотних функцій, пов`язаних з придбанням (продажем) товарів (робіт, послуг);

не використовують у такій сукупності операцій істотних активів та/або не приймають на себе істотних ризиків для організації придбання (продажу) товарів (робіт, послуг).

Для цілей цього підпункту:

під істотними функціями розуміються функції, які платник податків та нерезидент - сторони контрольованої операції не могли б виконати самостійно у своїй звичайній діяльності без залучення інших осіб та використання активів таких осіб; під істотними активами розуміються активи, використання яких є необхідним під час здійснення таких операцій та які відсутні у платника податків та нерезидента - сторін контрольованої операції;

під істотними ризиками розуміються ризики, прийняття яких є обов`язковим для ділової практики таких операцій";

39.2.1.6. Неконтрольовані операції - будь-які господарські операції, не передбачені підпунктами 39.2.1.1 і 39.2.1.5 підпункту 39.2.1 цього пункту, що здійснюються між непов`язаними особами.

39.2.1.7. Господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і 39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;

обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Господарські операції, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні, визнаються контрольованими, якщо обсяг таких господарських операцій, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

39.2.1.8. Умови, за яких господарські операції визнаються такими, що відповідають принципу "витягнутої руки":

якщо ціни (націнки) на товари (роботи, послуги) підлягають державному регулюванню згідно із законодавством, ціна вважається такою, що відповідає принципу "витягнутої руки", якщо вона встановлена відповідно до правил такого регулювання. Це положення не поширюється на випадки, коли встановлюється мінімальна (максимальна) ціна (націнка) продажу або індикативна ціна. У такому разі ціна операції, що відповідає принципу "витягнутої руки", визначається відповідно до цієї статті, але не може бути меншою за мінімальну ціну (націнку) або індикативну ціну та більшою за максимальну ціну (націнку);

якщо під час здійснення операції обов`язковим є проведення оцінки, вартість об`єкта оцінки є підставою для встановлення відповідності принципу "витягнутої руки" для цілей оподаткування;

у разі проведення аукціону (публічних торгів), обов`язковість проведення якого визначена законом, умови, які склалися за результатами такого аукціону (публічних торгів), визнаються такими, що відповідають принципу "витягнутої руки";

якщо продаж (відчуження) товарів, у тому числі майна, переданого у заставу позичальником з метою забезпечення вимог кредитора, здійснюється у примусовому порядку згідно із законодавством, умови, сформовані під час такого продажу, визнаються такими, що відповідають принципу "витягнутої руки".

39.2.1.9. Обсяг господарських операцій платника податків для цілей підпункту 39.2.1.7 цього підпункту обраховується за цінами, що відповідають принципу "витягнутої руки".

39.2.2. Зіставлення комерційних та фінансових умов операцій

39.2.2.1. Для цілей цього Кодексу контрольовані операції визнаються зіставними з неконтрольованими, якщо:

немає значних відмінностей між ними, що можуть істотно вплинути на фінансовий результат під час застосування відповідного методу трансфертного ціноутворення;

такі відмінності можуть бути усунені шляхом коригування умов та фінансових результатів контрольованої або неконтрольованої операції для уникнення впливу таких відмінностей на зіставність.

39.2.2.2. Під час визначення зіставності операцій аналізуються такі елементи контрольованої та зіставних операцій:

характеристика товарів (робіт, послуг), які є предметом операції;

функції, які виконуються сторонами операції, активи, що ними використовуються, умови розподілу між сторонами операції ризиків та вигод, розподіл відповідальності між сторонами операції та інші умови операції (далі - функціональний аналіз);

стала практика відносин та умови договорів, укладених між сторонами операції, які істотно впливають на ціни товарів (робіт, послуг);

економічні умови діяльності сторін операції, включаючи аналіз відповідних ринків товарів (робіт, послуг), які істотно впливають на ціни товарів (робіт, послуг);

бізнес-стратегії сторін операції (за наявності), які істотно впливають на ціни товарів (робіт, послуг).

У разі відсутності або недостатності інформації про окремі неконтрольовані операції для визначення показників рентабельності може використовуватися фінансова інформація юридичних осіб, які здійснюють діяльність, зіставну із контрольованою операцією, за умови наявності інформації про те, що зазначені юридичні особи не здійснюють операції з пов`язаними особами.

Визначення зіставності юридичних осіб здійснюється з урахуванням їх галузевої специфіки та відповідних видів діяльності, що здійснюються ними в зіставних з контрольованою операцією економічних (комерційних) умовах.

39.2.2.3. Визначення зіставності комерційних та/або фінансових умов операцій з умовами контрольованої операції може здійснюватися, зокрема, але не виключно, за результатами аналізу:

кількості товарів, обсягу виконаних робіт (наданих послуг);

строків виконання господарських зобов`язань;

умов проведення платежів під час здійснення операції;

офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України, у разі використання такої валюти у розрахунках під час здійснення операції, зміни такого курсу;

розміру звичайних надбавок чи знижок до ціни товарів (робіт, послуг), зокрема знижок, зумовлених сезонними та іншими коливаннями споживчого попиту на товари (роботи, послуги), втратою товарами споживчих якостей, закінченням (наближенням дати закінчення) строку зберігання (придатності, реалізації), збутом неліквідних або низьколіквідних товарів;

розподілу прав та обов`язків між сторонами операції, визначених за результатами функціонального аналізу.

39.2.2.4. Аналіз функцій, які виконуються сторонами операції, під час визначення зіставності комерційних та/або фінансових умов операцій з умовами контрольованої та неконтрольованих операцій може проводитися з урахуванням матеріальних та нематеріальних активів, що перебувають у розпорядженні сторін операції та використовуються в цілях отримання доходу.

До таких функцій, зокрема, але не виключно, належать:

дизайн і технологічне розроблення товарів;

виробництво товарів;

складення товарів чи їх компонентів;

монтаж та/або установлення обладнання;

проведення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт;

придбання товарно-матеріальних цінностей;

здійснення оптового чи роздрібного продажу;

надання послуг з ремонту, гарантійного обслуговування;

маркетинг, реклама товарів (робіт, послуг);

зберігання товарів;

транспортування товарів;

страхування;

надання консультацій, інформаційне обслуговування;

ведення бухгалтерського обліку;

юридичне обслуговування;

надання персоналу;

надання агентських, довірчих, комісійних та інших подібних посередницьких послуг з продажу товарів (робіт, послуг);

здійснення контролю якості;

навчання та/або професійна підготовка, перепідготовка або підвищення кваліфікації персоналу;

організація збуту товарів (робіт, послуг) із залученням третіх осіб, які мають досвід відповідної роботи;

здійснення стратегічного управління, у тому числі визначення цінової політики, стратегії виробництва та реалізації товарів (робіт, послуг), обсягів продажу та асортименту товарів (робіт, послуг), їх споживчих якостей, а також здійснення оперативного управління.

Визначення та аналіз функцій, які виконуються сторонами операції, здійснюються на підставі укладених договорів, даних бухгалтерського обліку, фактичних дій сторін операції та фактичних обставин її проведення відповідно до суті операції.

39.2.2.5. Під час визначення зіставності комерційних та/або фінансових умов зіставних операцій з умовами контрольованої операції також можуть враховуватися ризики сторін операції, пов`язані з провадженням господарської діяльності, що впливають на умови операції, зокрема, але не виключно, такі:

виробничі ризики, включаючи ризик неповного завантаження виробничих потужностей;

ризик зміни ринкових цін на придбані матеріали та вироблену продукцію внаслідок зміни економічної кон`юнктури, інших ринкових умов;

ризик знецінення виробничих запасів, втрати товарами споживчих якостей;

ризики, пов`язані із втратою майна чи майнових прав;

ризики, пов`язані із зміною офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України, процентних ставок, кредитні ризики;

ризик, пов`язаний з відсутністю результатів проведення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт;

інвестиційні ризики, пов`язані з можливими фінансовими втратами внаслідок помилок, допущених під час здійснення інвестицій, включаючи вибір об`єкта інвестування;

ризик заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу;

підприємницькі (комерційні) ризики, пов`язані із здійсненням стратегічного управління, включаючи цінову політику та стратегію виробництва і реалізації товарів (робіт, послуг);

ризик зниження рівня споживчого попиту на товари (роботи, послуги).

39.2.2.6. Під час визначення зіставності характеристик ринків товарів (робіт, послуг) можуть враховуватися, зокрема, але не виключно, такі фактори:

географічне місцезнаходження ринків та їх обсяги;

наявність конкуренції на ринках, відносна конкурентоспроможність продавців та покупців на ринку;

наявність на ринку однорідних (подібних) товарів (робіт, послуг);

попит та пропозиція на ринку, а також купівельна спроможність споживачів;

рівень державного регулювання ринкових процесів;

рівень розвитку виробничої і транспортної інфраструктури;

інші характеристики ринку, що впливають на ціни товарів (робіт, послуг).

39.2.2.7. Під час визначення зіставності комерційних та/або фінансових умов зіставних операцій з умовами контрольованої операції може проводитися аналіз комерційних стратегій сторін операцій, до яких, зокрема, але не виключно, належать стратегії, спрямовані на оновлення та удосконалення власної продукції, вихід на нові ринки збуту товарів (робіт, послуг).

39.2.2.9. Під час визначення зіставності комерційних та/або фінансових умов зіставних операцій з умовами контрольованої операції також можуть враховуватися характеристики активів, використаних сторонами у контрольованій операції, зокрема, але не виключно:

тип активу (виробниче обладнання, нематеріальні активи, фінансові активи тощо);

природа активу (вік, ринкова вартість, розташування, наявність прав захисту тощо).

Визначення та аналіз впливу нематеріальних активів на умови контрольованої та зіставних операцій здійснюються з урахуванням, зокрема, але не виключно:

юридичного володіння нематеріальними активами та договірних умов їх використання;

категорії та характеристики нематеріальних активів (ексклюзивність, ступінь і тривалість правового захисту, географічна сфера застосування, термін корисного використання, стадія розробки тощо);

договірної та фактичної діяльності сторін, пов`язаної з розробкою, вдосконаленням, підтримкою, захистом і експлуатацією таких активів.

39.2.2.10. Якщо фактичні умови здійсненої контрольованої операції не відповідають умовам укладеного (письмового) договору та/або фактичні дії сторін контрольованої операції і фактичні обставини її проведення відрізняються від умов такого договору, комерційні та/або фінансові характеристики контрольованої операції для цілей трансфертного ціноутворення визначаються згідно з фактичними діями сторін операції та фактичними умовами її проведення.

39.2.2.11. Якщо контрольована операція фактично здійснена, але документально не оформлена (не підтверджена), для цілей трансфертного ціноутворення вона має розглядатися згідно з фактичною поведінкою сторін операції та фактичними умовами її проведення, зокрема, враховуються функції, які фактично виконувалися сторонами операції, активи, які фактично використовувалися, і ризики, які фактично прийняла на себе та контролювала кожна із сторін.

39.3. Методи встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки"

39.3.1. Встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" здійснюється за одним із таких методів:

39.3.1.1. порівняльної неконтрольованої ціни;

39.3.1.2. ціни перепродажу;

39.3.1.3. "витрати плюс";

39.3.1.4. чистого прибутку;

39.3.1.5. розподілення прибутку.

39.3.2. Критерії використання методів встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки"

39.3.2.1. Відповідність умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" визначається за допомогою застосування методу трансфертного ціноутворення, який є найбільш доцільним до фактів та обставин здійснення контрольованої операції.

Найбільш доцільний метод трансфертного ціноутворення обирається з урахуванням таких критеріїв:

доцільності обраного методу відповідно до характеру контрольованої операції, що визначається, зокрема, на основі результатів функціонального аналізу контрольованої операції (з урахуванням виконуваних функцій, використовуваних активів і понесених ризиків);

наявності повної та достовірної інформації, необхідної для застосування обраного методу та/або методів трансфертного ціноутворення;

ступеня зіставності між контрольованими і неконтрольованими операціями, включаючи надійність коригувань зіставності, якщо такі застосовуються, які можуть використовуватися для усунення розбіжностей між такими операціями.

Платник податку з урахуванням зазначених критеріїв використовує будь-який метод, який він вважає найбільш доцільним, однак у разі, коли існує можливість застосування і методу порівняльної неконтрольованої ціни, і будь-якого іншого методу, застосовується метод порівняльної неконтрольованої ціни.

У разі коли з урахуванням таких критеріїв метод ціни перепродажу або метод "витрати плюс" та метод чистого прибутку або розподілення прибутку можуть застосовуватися платником податку з однаковою надійністю, застосовується метод ціни перепродажу або метод "витрати плюс".

Платник податку може не застосовувати більше одного методу для визначення того, чи відповідають умови контрольованої операції принципу "витягнутої руки".

Якщо платник податків використав метод, що відповідає положенням цієї статті, встановлення контролюючим органом відповідності умов контрольованих операцій платника податків принципу "витягнутої руки" базується на тому методі трансфертного ціноутворення, який застосовується платником податків, за винятком випадків, коли контролюючий орган обґрунтує, що метод, який застосовується платником податків, не є найбільш доцільним.

Контролюючий орган не має права застосовувати під час встановлення відповідності умов контрольованих операцій платника податків принципу "витягнутої руки" інший метод трансфертного ціноутворення, ніж зазначений у договорі про попереднє узгодження ціноутворення.

39.3.2.2. Якщо під час застосування методів трансфертного ціноутворення порівняння ціни або рентабельності в контрольованій операції проводиться з цінами або показниками рентабельності кількох зіставних неконтрольованих операцій або юридичних осіб, які не здійснюють операції з пов`язаними особами, обов`язково використовується діапазон цін (рентабельності).

39.3.2.3. Якщо ціна в контрольованій операції або відповідний показник рентабельності контрольованої операції перебуває:

в межах діапазону, вважається, що умови контрольованої операції відповідають принципу "витягнутої руки";

поза межами діапазону цін (рентабельності), розрахунок податкових зобов`язань платника податків у контрольованій операції проводиться відповідно до ціни (показника рентабельності), яка (який) дорівнює значенню медіани такого діапазону (крім випадків проведення платниками податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 цієї статті).

Порядок розрахунку діапазону цін (рентабельності) та медіани діапазону цін (рентабельності) затверджується Кабінетом Міністрів України.

Застосування для цілей оподаткування медіани діапазону цін (рентабельності) здійснюється за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету.

39.3.2.4. Вибір показника рентабельності може здійснюватися з урахуванням, зокрема, але не виключно, таких факторів:

виду діяльності сторони контрольованої операції;

розподілу функцій, ризиків, активів сторін;

економічної обґрунтованості обраного показника;

незалежності показника від доходів та/або витрат, визнаних в операціях між пов`язаними сторонами, та/або в контрольованих операціях.

39.3.2.5. Під час визначення рівня рентабельності контрольованих операцій можуть бути використані фінансові показники, які забезпечують встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки", зокрема, але не виключно:

а) валова рентабельність, що визначається як відношення валового прибутку до чистого доходу (виручки) від реалізації товарів (робіт, послуг), розрахованого без урахування акцизного податку, мита, податку на додану вартість, інших податків та зборів;

б) валова рентабельність собівартості, що визначається як відношення валового прибутку до собівартості реалізованих товарів (робіт, послуг);

в) чиста рентабельність, що визначається як відношення прибутку від операційної діяльності до чистого доходу (виручки) від реалізації товарів (робіт, послуг), розрахованого без урахування акцизного податку, мита, податку на додану вартість, інших податків та зборів;

г) чиста рентабельність витрат, що визначається як відношення прибутку від операційної діяльності до суми собівартості реалізованих товарів (робіт, послуг) та операційних витрат (адміністративних витрат, витрат на збут та інших), пов`язаних з реалізацією товарів (робіт, послуг);

ґ) рентабельність операційних витрат, що визначається як відношення валового прибутку до операційних витрат (адміністративних витрат, витрат на збут та інших), пов`язаних з реалізацією товарів (робіт, послуг);

д) рентабельність активів, що визначається як відношення прибутку від операційної діяльності до поточної ринкової вартості необоротних та оборотних активів (крім поточних фінансових інвестицій і грошових коштів та їх еквівалентів), що прямо або опосередковано використовуються у контрольованій операції. У разі відсутності необхідної інформації про поточну ринкову вартість активів рентабельність активів може визначатися на основі даних бухгалтерської звітності;

е) рентабельність капіталу, що визначається як відношення прибутку від операційної діяльності до капіталу (сума необоротних та оборотних активів, крім поточних фінансових інвестицій і грошових коштів та їх еквівалентів, крім поточних зобов`язань).

39.3.2.6. Показники рентабельності для цілей цієї статті визначаються на підставі даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності, відображених за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами відповідно до стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності, що використовуються в Україні, з відповідним коригуванням для забезпечення зіставності показників.

39.3.2.7. У разі застосування методів, зазначених у підпунктах 39.3.1.2-39.3.1.4 підпункту 39.3.1 пункту 39.3 цієї статті, здійснюється вибір сторони, для якої перевіряється показник відповідно до обраного методу трансфертного ціноутворення (далі - сторона, що досліджується).

Вибір сторони, що досліджується, повинен здійснюватися відповідно до виконаних кожною стороною контрольованої операції функцій, використаних під час здійснення контрольованих операцій активів та прийнятих економічних (комерційних) ризиків, пов`язаних із здійсненням такої операції.

Під час вибору сторони, що досліджується, аналізується застосовність обраного методу (комбінації методів) до кожної із сторін контрольованої операції. Стороною, що досліджується, обирається сторона:

щодо якої застосування такого методу (комбінації методів) є найбільш обґрунтованим;

для якої можна знайти найбільш зіставні операції та/або зіставні особи;

щодо якої є найбільш повна та документально підтверджена інформація про фінансові показники контрольованої операції, які використовуються для розрахунку показників рентабельності, передбачених підпунктом 39.3.2.5 цього підпункту;

яка:

виконує найменш складні функції щодо контрольованої операції;

приймає найменші економічні (комерційні) ризики стосовно контрольованої операції;

не володіє об`єктами нематеріальних активів, які мають значний вплив на рівень рентабельності.

У разі здійснення зовнішньоекономічних операцій сторона, для якої перевіряється показник відповідно до обраного методу трансфертного ціноутворення, не обов`язково повинна бути резидентом.

39.3.2.8. Під час визначення діапазону рентабельності використовується:

інформація про зіставні неконтрольовані операції згідно з підпунктом "а" підпункту 39.5.3.1 підпункту 39.5.3 пункту 39.5 цієї статті, здійснені протягом звітного (податкового) періоду (року), в якому здійснена контрольована операція; або

інформація про зіставних юридичних осіб на підставі даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності, відображених за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності, згідно з підпунктом "б" підпункту 39.5.3.1 підпункту 39.5.3 пункту 39.5 цієї статті за звітний (податковий) період (рік), у якому здійснена контрольована операція, або за декілька податкових періодів (років).

Під час використання декількох податкових періодів (років) розраховується середньозважене значення показника рентабельності для зіставної особи.

Порядок визначення середньозваженого значення показника рентабельності визначається Кабінетом Міністрів України.

39.3.2.9. Інформація про зіставних юридичних осіб для розрахунку фінансових показників, зазначених у підпункті 39.3.2.5 цього підпункту, використовується у разі одночасного дотримання таких умов:

1) якщо зіставна юридична особа проводить діяльність, зіставну з діяльністю сторони контрольованої операції, що досліджується, та виконує зіставні функції, пов`язані з такою діяльністю. Зіставлення діяльності визначається, зокрема, але не виключно, з урахуванням видів економічної діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010, а також міжнародними класифікаторами;

2) якщо зіставна юридична особа не має збитків за даними бухгалтерської (фінансової) звітності більш ніж в одному звітному періоді у періодах, які використовуються для розрахунку відповідних фінансових показників;

3) якщо зіставна юридична особа не володіє прямо та/або опосередковано корпоративними правами іншої юридичної особи з часткою такої участі більше 20 відсотків або не має як учасника (акціонера) юридичну особу з часткою прямої (опосередкованої) участі більше 20 відсотків.

39.3.3. Метод порівняльної неконтрольованої ціни

39.3.3.1. Метод порівняльної неконтрольованої ціни полягає у порівнянні ціни, застосованої у контрольованій операції, з ціною у зіставній (зіставних) неконтрольованій (неконтрольованих) операції (операціях), які фактично здійснені платником податків (іншими особами) або на підставі інформації, отриманої з джерел, визначених підпунктом 39.5.3 пункту 39.5 цієї статті.

39.3.3.3. Порівняння ціни контрольованої операції з ціною зіставних неконтрольованих операцій проводиться на підставі інформації про ціни, застосовані протягом періоду, який аналізується, зокрема інформації про ціни на найближчу до дня здійснення контрольованої операції дату.

У разі здійснення контрольованої операції на підставі форвардного або ф`ючерсного контракту порівняння цін проводиться на підставі інформації про форвардні або ф`ючерсні ціни на найближчу до дати укладення відповідного форвардного або ф`ючерсного контракту дату (за умови, що платник податків повідомить центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову та митну політику, про укладення такого контракту засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" протягом 10 робочих днів з дня укладення відповідного форвардного або ф`ючерсного контракту).

Форма такого повідомлення та порядок його подання затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

39.3.6. Метод чистого прибутку

39.3.6.1. Метод чистого прибутку полягає у порівнянні відповідного фінансового показника рентабельності у контрольованій операції (чистого прибутку на основі відповідної бази (витрати, продаж, активи) або показника рентабельності операційних витрат) з відповідним показником рентабельності у зіставній (зіставних) неконтрольованій (неконтрольованих) операції (операціях).

39.3.6.2. Метод чистого прибутку використовується, зокрема, у разі відсутності або недостатності інформації, на підставі якої можна обґрунтовано зробити висновок про достатній рівень зіставності умов контрольованої операції з умовами зіставної (зіставних) неконтрольованої (неконтрольованих) операції (операцій) під час використання методів, визначених підпунктами 39.3.3-39.3.5 пункту 39.3 цієї статті.

39.4. Складення та подання звітності для податкового контролю

39.4.1. Для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік.

39.4.3. Платники податків, що здійснюють контрольовані операції, повинні складати та зберігати документацію з трансфертного ціноутворення за кожний звітний період.

39.5. Податковий контроль за встановленням відповідності умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки"

39.5.1. Податковий контроль за встановленням відповідності умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки" здійснюється шляхом моніторингу контрольованих операцій, опитування з питань трансфертного ціноутворення та проведення перевірок з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки".

39.5.2. Перевірка з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" проводиться відповідно до положень глави 8 розділу II цього Кодексу з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

39.5.2.1. Перевірка з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" може бути проведена контролюючим органом у разі надання платником податків документації з трансфертного ціноутворення відповідно до підпункту 39.4.4 пункту 39.4 цієї статті або у разі неподання платником податків чи подання з порушенням вимог пункту 39.4 цієї статті звіту про контрольовані операції або документації з трансфертного ціноутворення.

39.5.2.2. Порядок проведення перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

39.5.2.3. Надання платником податків документів відбувається згідно з вимогами пунктів 85.2 і 85.3 статті 85 цього Кодексу протягом 10 робочих днів з дати початку перевірки.

У разі необхідності отримання додаткових документів, що підтверджують здійснення фінансово-господарських операцій під час проведення перевірки, вони надаються платником податків протягом 15 робочих днів з дати отримання запиту контролюючого органу.

39.5.2.4. Контролюючий орган не має права проводити більше однієї перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" одного платника податків протягом календарного року. Контролюючий орган не має права повторно проводити перевірку з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" платника податків, які вже були перевірені (крім випадків, зазначених у підпунктах 78.1.5, 78.1.11, 78.1.12 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу).

39.5.2.6. Проведення перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" не перешкоджає проведенню перевірок, визначених статтею 75 цього Кодексу.

39.5.2.7. Строк проведення перевірки платника податків з питань дотримання принципу "витягнутої руки" обчислюється з дня прийняття рішення про її проведення до дня складення акта (довідки) про проведення такої перевірки.

Термін проведення перевірки платника податків з питань дотримання принципу "витягнутої руки" переривається у разі розгляду судом позовів платника податків з питань, пов`язаних з призначенням, проведенням або предметом такої перевірки, до завершення судових процедур.

39.5.2.8. Тривалість перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" не повинна перевищувати 18 місяців.

Кожні шість місяців проведення перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" контролюючий орган надає платнику податків інформацію про поточний стан проведення перевірки.

39.5.2.9. У разі необхідності отримання інформації від іноземних державних органів, проведення експертизи та/або перекладу на українську мову документів, необхідних для дослідження відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки", строк проведення перевірки за рішенням керівника (заступника керівника) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, може бути продовжений на строк, що не перевищує 12 місяців.

39.5.2.10. Під час перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" можуть бути перевірені господарські операції з урахуванням строку, передбаченого пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.

39.5.2.11. Якщо платник податків використав найбільш доцільний метод встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки" згідно з критеріями, передбаченими пунктом 39.3 цієї статті, такий метод використовується під час перевірки контролюючим органом.

Якщо контролюючим органом доведено, що застосований платником податків метод (комбінація методів) не дає змоги найбільш обґрунтовано встановити відповідність умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки", він має право застосувати інші методи (комбінацію методів) для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки".

39.5.2.12. Застосування методів (комбінації методів) встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки", не встановлених цією статтею, забороняється.

39.5.2.13. Контролюючий орган, який проводить перевірку з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки", має право:

а) надсилати запити про надання документів (інформації) щодо контрольованої операції іншим платникам податків відповідно до пункту 73.3 статті 73 цього Кодексу, які є сторонами контрольованої операції, що перевіряється, або були задіяні в ланцюгу постачання товарів (робіт, послуг, інших об`єктів цивільних прав), що є предметом контрольованої операції.

У разі ненадання платниками податків, зазначеними у підпункті "а" цього підпункту, документів (інформації) на запит контролюючого органу, який проводить перевірку з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки", та/або надання неповної інформації контролюючий орган має право провести зустрічну звірку таких платників податків у порядку, передбаченому пунктом 73.5 статті 73 цього Кодексу;

б) проводити опитування посадових осіб та/або працівників платників податків, які є сторонами контрольованої операції. Платники податків зобов`язані забезпечити можливість посадовим особам, які проводять перевірку з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки", провести опитування відповідних посадових осіб або працівників;

в) надсилати запити компетентним органам іноземних держав щодо предмета та обставин здійснення контрольованої операції та/або щодо господарської діяльності та фінансової звітності нерезидента - сторони контрольованої операції;

г) проводити зустрічі з платником податків (уповноваженими ним особами) для обговорення методології визначення відповідності умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки", застосованої контролюючим органом під час перевірки.

39.5.2.14. Результати перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" оформляються у формі акта (довідки), що складається у двох примірниках, підписується посадовими особами, які проводили перевірку та платником податків або його представником.

39.5.2.15. Якщо за результатами перевірки виявлено, що умови контрольованої операції відрізняються від умов, що відповідають принципу "витягнутої руки", що призвело до невірного розрахунку обсягу оподатковуваного прибутку платника податку та/або заниження суми податку, складається акт перевірки. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

39.5.2.16. У разі якщо за результатами перевірок, що не стосуються трансфертного ціноутворення, або платником податків самостійно вже були донараховані податкові зобов`язання на підставі коригування цін та обмежень рівня витрат та доходів за такими операціями, суми донарахованих податкових зобов`язань за результатами такої перевірки та/або самостійного донарахування зараховуються в погашення нарахованих податків за результатами перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки".

39.5.2.17. Форма акта (довідки) про результати перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" та вимоги до його (її) складення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Акт про результати перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" повинен містити документально підтверджені факти відхилення умов контрольованої операції від умов, що відповідають принципу "витягнутої руки", обґрунтування того, що таке відхилення спричинило неправильний розрахунок обсягу оподатковуваного прибутку платника податку та/або заниження суми податку із наведенням відповідних розрахунків.

39.5.2.19. Акт (довідка) перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" повинен бути вручений протягом двох робочих днів з дати його складення платнику податків, щодо якого проводилася перевірка, або його представнику під розписку.

39.5.2.20. У разі незгоди платника податків або його представника з висновками перевірки або фактами та даними, викладеними в акті про результати перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки", вони мають право подати свої заперечення протягом 30 днів з дня отримання акта. При цьому платник податків має право подати разом із запереченнями або в погоджений строк документи (їх завірені копії), що підтверджують обґрунтованість заперечень.

Такі заперечення розглядаються протягом 30 робочих днів, що настають за днем їх отримання, а платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень.

39.5.2.21. Прийняття податкового повідомлення-рішення за результатами перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" здійснюється у порядку, передбаченому статтею 86 цього Кодексу, але не раніше закінчення терміну для надання платником заперечень, визначеного підпунктом 39.5.2.20 цього пункту.

39.5.2.22. Оскарження податкових повідомлень-рішень, прийнятих за результатами перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки", здійснюється відповідно до статті 56 цього Кодексу.

39.5.3. Джерела інформації, що використовуються для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки"

39.5.3.1. Платник податків та контролюючий орган використовують джерела інформації, які містять відомості, що дають можливість зіставити комерційні та фінансові умови операцій згідно з підпунктом 39.2.2 пункту 39.2 цієї статті, зокрема:

а) інформацію про зіставні неконтрольовані операції платника податків, а також інформацію про зіставні неконтрольовані операції його контрагента - сторони контрольованої операції з непов`язаними особами;

б) будь-які інформаційні джерела, що містять відкриту інформацію та надають інформацію про зіставні операції та осіб;

в) інші джерела інформації, з яких інформація отримана платником податків з дотриманням вимог законодавства та які надають інформацію про зіставні операції та осіб, за умови що платник податків надасть таку інформацію контролюючому органу;

г) інформацію, отриману контролюючим органом у рамках укладених Україною міжнародних угод.

39.5.3.2. Якщо платник податків з метою встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" за методами, визначеними пунктом 39.3 цієї статті, використав джерела інформації, передбачені підпунктом 39.5.3.1 підпункту 39.5.3 цього пункту, контролюючий орган використовує ті самі джерела інформації, якщо не доведено, що інші джерела інформації дають можливість отримати вищий рівень зіставності комерційних та фінансових умов операцій.

39.5.3.3. Для зіставлення з метою оподаткування умов контрольованих операцій з умовами неконтрольованих операцій контролюючий орган не має права використовувати інформацію, яка не є загальнодоступною (зокрема інформацію, доступ до якої наявний тільки у органів державної влади).

Вимоги цього підпункту не стосуються податкової інформації, отриманої контролюючим органом під час проведення перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" відповідно до підпункту 39.5.2.13 підпункту 39.5.2 цього пункту.

Постановою Кабінету Міністрів України №381 від 04.06.2015 затверджено Порядок розрахунку діапазону цін (рентабельності) та медіани такого діапазону для цілей трансфертного ціноутворення (надалі - Порядок №381), який містить такі норми:

1. Цей Порядок визначає процедуру розрахунку діапазону цін (рентабельності) та медіани такого діапазону для цілей трансфертного ціноутворення.

2. Для визначення діапазону цін (рентабельності) використовується вибірка цін (фінансових показників) зіставних операцій, впорядкована за зростанням. Кожному значенню вибірки починаючи з мінімального присвоюється порядковий номер. Якщо вибірка містить два і більше однакових значення, до неї включаються всі такі значення. До вибірки не включається ціна (фінансовий показник) контрольованої операції.

3. Діапазон цін (рентабельності) складають значення вибірки цін (фінансових показників) зіставних операцій між нижнім та верхнім квартилем такого діапазону. Значення нижнього та верхнього квартиля є мінімальним та максимальним значенням діапазону цін (рентабельності).

4. Нижній квартиль діапазону цін (рентабельності) визначається:

якщо добуток числа 0,25 і числа значень вибірки цін (фінансових показників) є цілим числом, - як середнє арифметичне значення між значенням, що має у вибірці порядковий номер, рівний такому цілому числу, та значенням, що має наступний порядковий номер у вибірці;

якщо добуток числа 0,25 і числа значень вибірки цін (фінансових показників) не є цілим числом, - як значення, що має у вибірці порядковий номер, який дорівнює збільшеній на одиницю цілій частині такого числа.

5. Верхній квартиль діапазону цін (рентабельності) визначається:

якщо добуток числа 0,75 і числа значень вибірки цін (фінансових показників) є цілим числом, - як середнє арифметичне значення між значенням, що має у вибірці порядковий номер, рівний такому цілому числу, та значенням, що має наступний порядковий номер у вибірці;

якщо добуток числа 0,75 і числа значень вибірки цін (фінансових показників) не є цілим числом, - як значення, що має у вибірці порядковий номер, який дорівнює збільшеній на одиницю цілій частині такого числа.

6. Медіана діапазону цін (рентабельності) визначається:

якщо добуток числа 0,5 і числа значень вибірки цін (фінансових показників) є цілим числом, - як середнє арифметичне значення між значенням, що має у вибірці порядковий номер, рівний такому цілому числу, та значенням, що має наступний порядковий номер у вибірці;

якщо добуток числа 0,5 і числа значень вибірки цін (фінансових показників) не є цілим числом, - як значення вибірки, що має у вибірці порядковий номер, який дорівнює збільшеній на одиницю цілій частині такого числа.

Суд установив, що з 01.01.2015 по 31.12.2015 ТОВ «Суффле Агро Україна» здійснено контрольовані операції з контрагентом - нерезидентом Soufflet Negoce S.A.S. (Франція, код особи FR 14345322846) з експорту пшениці м`якої 6-го класу (код УКТ ЗЕД 1001990000) кількістю 11 750,30 тонн на загальну суму 40 612 313 грн. на умовах поставки СРТ - порт Одеса.

Договірно-правовою підставою контрольованих операцій з експорту пшениці м`якої 6-го класу ТОВ «Суффле Агро Україна» з контрагентом - нерезидентом Soufflet Negoce S.A.S. протягом 2015 року були наступні контракти, які є типовими: від 02.09.2015 №FW 15/06, від 09.09.2015 №FW15/08, від 11.09.2015 №FW 15/10, від 22.09.2015 №FW 15/12, основні істотні умови яких описані далі.

Загальна сума контрольованих операцій, здійснених ТОВ «Суффле Агро Україна» з Soufflet Negoce S.A.S. в 2015 році, становила 40 612 313 грн.

Продавцем за всіма зазначеними контрактами є ТОВ «Суффле Агро Україна», Покупцем - Soufflet Negoce S.A.S.

Поставці за контрактами (пункт 1.1.) підлягала пшениця 5-го чи/або 6-го класу українського походження, врожаю 2015, - далі «Товар», згідно ДСТУ 3768:2010 (надалі Товар).

Відповідно до пункту 3.2. контрактів, остаточна вага визначається за переважуванням на вазі Терміналу, яка підтверджується довідкою. У разі прибуття вагонів з Товаром із розходженням по вазі брутто вище норми природних втрат (більше 0,5%), Покупець письмово, електронною поштою та/чи СМС повідомленням повідомляє продавця протягом 24 годин з моменту виявлення цього факту…

Згідно пункту 4.1. контрактів, валюта платежу - долари США.

Відповідно до пункту 6.1. контрактів, базисом поставки є СРТ - зерновий термінал компанії «ОЛІМПЕКС КУПЕ ІНТЕРНЕЙШНЛ» (ст. Одеса-Порт) (базис поставки згідно Інкотермс 2000-2010). 6.2. залізничним і/або автомобільним транспортом на вибір Продавця. 6.3. Поставка здійснюється з .... по .... Датою поставки вважається дата штампа на накладній на станції відправки для залізничного транспорту і дата фактичного приймання Товару для автомобільного транспорту.

Умови оплати визначені у статті 7 контрактів. 7.2. Для поставки автотранспортом: 95% вартості кожних мінімум 500 мт прийнятих терміналом протягом 3-х банківських днів за умови надання наступних документів: оригіналу рахунку продавця на 95%, довідки терміналу, що підтверджує прийняту вагу, акту приймання- передачі прав власності на товар, підтвердження експедитора в порту про отримання документів для проведення митного оформлення. Для залізничних поставок: 95% вартості кожних мінімум 500 мт відвантажених залізничним транспортом - протягом 3-х банківських днів за умови надання наступних документів: оригіналу рахунку продавця на 95%, реєстру вагонів, копії залізничної квитанції, копію свідоцтва про якість зерна, оригінал листа про передачу прав власності на товар, підтвердження експедитора в порту про отримання документів для проведення митного оформлення.

ТОВ «Суффле Агро Україна» подало 29.02.2016 № 9276419237 податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2015 рік. Дохід платника податку від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, відповідно до податкової декларації з податку на прибуток за 2015 рік, становив 649854000 грн.

ТОВ «Суффле Агро Україна» подало 29.04.2016 року за № 9276753670 Звіт про контрольовані операції за 2015 рік (звітний), в якому відображена загальна сума контрольованих операцій - 62 287 508 грн. У розрізі контрагентів зазначений звіт про контрольовані операції містить наступні відомості: Soufflet Negoce SA (FR14345322846) 40 612 313 грн., ERC J.SOUFFLET (642880785) 16 469 408 грн. та SAS Soufflet AGRICULTURE (706980182) 5 205 787 грн.

Відповідач не знайшов порушень в частині повноти включення всіх контрольованих операцій до звіту про контрольовані операції та щодо своєчасності подання такого звіту.

Самостійного коригування податкових зобов`язань для цілей трансфертного ціноутворення щодо контрольованих операцій, здійснених у 2015 році, ТОВ «Суффле Агро Україна» не здійснювалось, додаток ТЦ до декларації з податку на прибуток не подавався. Договір між ТОВ «Суффле Агро Україна» та Державною фіскальною службою України про попереднє узгодження ціноутворення у контрольованих операціях, не укладався.

На запит Державної податкової служби України від 29.10.2024 № 32494/6/99-00-23-02-01-06 ТОВ «Суффле Агро Україна» надано документацію з трансфертного ціноутворення про контрольовані операції з контрагентом-нерезидентом Soufflet Negoсe S.A.S. за 2015 рік з дотриманням законодавчо встановлених термінів відповідно до п.п.39.4.8 ст.39 Кодексу.

Оскільки, перелічені вище обставини визнаються обома сторонами, то відповідні докази до суду не надаються.

17.11.2025 відповідач видав наказ №307 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Суффле Агро Україна» (код ЄДРПОУ 34863309)», яким призначено провести перевірку починаючи з 25.11.2025, тривалістю 18 місяців, з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» під час здійснення контрольованих операцій з експорту сільськогосподарських товарів з контрагентом Soufflet Negose SA (Франція) за період діяльності з 01.01.2015 по 31.12.2015.

На запит Відповідача від 25.11.2025 №1/25/11 позивачем було надіслано лист від 08.12.2025, в якому надано запитувані пояснення та документи.

Обґрунтування відповідності умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки" за контрактами наведено в документації з трансфертного ціноутворення за 2015 рік.

Підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення став висновок контролюючого органу про порушення, що пов`язані із взаємовідносинами ТОВ «Суффле Агро Україна» із контрагентом Soufflet Negoce S.A.S. (Франція), здійснених у 2015 році, а саме, що ціноутворення не відповідають принципу «витягнутої руки».

У звіті про контрольовані операції за 2015 рік позивачем зазначено використання методу порівняльної неконтрольованої ціни «301».

В документації з трансфертного ціноутворення за 2015 рік позивача з контрагентом-нерезидентом Soufflet Negoce S.A.S. відповідно до проведеного функціонального аналізу застосовано два методи трансфертного ціноутворення: метод порівняльної неконтрольованої ціни - «301» та метод чистого прибутку - «304».

Однак, оскільки у звіті про контрольовані операції за 2015 ТОВ «СУФФЛЕ АГРО УКРАЇНА» зазначено використання методу порівняльної неконтрольованої ціни «301»; і при цьому законодавство не зобов`язує платника податків використовувати більше 1-го методу встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки»: і при цьому метод порівняльної неконтрольованої ціни є пріоритетним по відношенню до будь-якого іншого методу, коли існує можливість застосування кількох методів; фактично позивачем для податкової звітності було використано метод порівняльної неконтрольованої ціни.

Відповідач, аналізуючи метод, який мав бути застосований до контрольованих операцій, прийшов до такого ж висновку в Акті перевірки, зазначивши, що «контролюючим органом в ході перевірки для встановлення відповідності умов контрольованих операцій з експорту пшениці м`якої, 6 класу принципу «витягнутої руки» використано метод порівняльної неконтрольованої ціни, тобто той же метод трансфертного ціноутворення, що був застосований платником податків».

Така позиція відповідача не відповідає вимогам п.39.3.2.1 ПК України, оскільки відповідність умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" визначається за допомогою застосування методу трансфертного ціноутворення, який є найбільш доцільним. А найбільш доцільним і відповідач, і позивач визнали метод порівняння неконтрольованої ціни.

Суд переконаний, що відповідач прийняв оскаржувані податкові повідомлення-рішення внаслідок того, що на його думку контрольовані операції не відповідають принципу «витягнутої руки» визначеному методом порівняння неконтрольованих операцій.

Щодо джерел інформації, використаних позивачем та відповідачем, суд встановив, що при обранні джерел інформації, позивач вивчав всі можливі варіанти.

Так, в документації по трансферному ціноутворенню за 2015 зазначено, що «компанія не продає однорідний Товар непов`язаним особам. Таким чином, у сторін відсутні «внутрішні зіставні операції» для обґрунтування застосовуваних в контрольованій операції цін. Крім того, у зовнішньоекономічному контракті між сторонами контрольованої операції відсутні відомості стосовно порядку розкриття сторонами співставних неконтрольованих операцій. Діючим законодавством України не передбачений обов`язок продавця перевіряти у покупця місцезнаходження майна, наявність трудових ресурсів, виробничо-складських приміщень, технічного персоналу, основних фондів, виробничих активів та іншого майна, економічно необхідного для здійснення господарської операції».

Таким чином, використання «внутрішніх» даних компанії не є обґрунтованим для цілей аналізу з трансфертного ціноутворення.

Щодо «внутрішніх» даних контрагента-нерезидента, то як встановлено, нерезидент не здійснював господарських операцій з придбання пшениці у 2015 році у інших непов`язаних осіб. Під час підготовки звіту та документації про контрольовані операції за 2015 рік запит нерезиденту надавався засобами електронного зв`язку, а відповідь не збереглася через тривалий термін, значний об`єм документообігу та пошкодження офісу ТОВ «Суффле Агро Україна» у м. Славута під час обстрілу. Однак, інформація про відсутність у «Soufflet Negoce S.A.S» договорів закупівлі пшениці з України з іншими контрагентами підтверджується листом компанії «SOUFFLET NEGOCE BY INVIVO S.A.S», що є правонаступником «Soufflet Negoce S.A.S», від 03.12.2025.

Щодо "зовнішніх" джерел інформації, то в документації по трансферному ціноутворенню за 2015 позивачем було зазначено, крім іншого, наступне: «Пошук у відкритих джерелах інформації (в т.ч. офіційних комерційних виданнях про ринкові ціни) про ціни порівнянних операцій між незалежними особами на предмет контрольованої операції показав, що інформація про ціни в операціях може публікуватися на веб-сайтах світових бірж, аналітичних видань, конкурентів.

Ключовим фактором ціноутворення на українському ринку експортних цін є їх коливання на біржах, при цьому ціни на ключових товарних біржах світу не транслюються напряму у ціни, якими торгують українські компанії при експорті.

У відкритому доступі дані щодо цін на зернові культури можна отримати лише з інформаційно-аналітичного агентства «АПК-Інформ» (http://www.apk-inform.com) (далі «АПК Інформ»). Доступ до інформації інших інформаційних агенцій є закритим та оплатним.

Оскільки в Україні операції з продажу зерна є регулярними, зазначене інформаційне агентство має можливість моніторити ціни попиту та пропозиції на ринку та узагальнювати таку інформацію. Ціни на зернові культури відрізняються в залежності від умов поставки Інкотермс. Тому, обравши із запропонованих відкритим джерелом експортних цін таку ціну, яка відповідає умовам поставки у контрольованій операції, можна обґрунтовано вважати її співставною з контрольованою операцією за умовами постачання товару та транспортними витратами.»

ТОВ «СУФФЛЕ АГРО УКРАЇНА» в документації за 2015 зазначено, що «у контрольованій операції товар постачався на умовах СРТ Одеса. З метою зіставності у інформаційному джерелі обрано експортні ціни попиту на однорідну продукцію - пшеницю фуражну, що постачається на умовах СРТ-порт, у гривні, що відповідає умовам постачання контрольованої операції. За даними інформаційного джерела «АПК-Інформ», ціни на базисі поставки СРТ-порт, у гривні в ньому зазначаються з ПДВ. Контрольована операція з експорту товару здійснена за ставкою 0% ПДВ. Таким чином, з метою співставності порівняльна ціна інформаційного джерела відкоригована на суму ПДВ 20%.».

За результатами проведеного порівняльного аналізу позивач дійшов висновку, що ціна кожної позиції контрольованої операції є вищою за ринковий рівень.

В свою чергу відповідач в Акті перевірки зазначає, що ТОВ «СУФФЛЕ АГРО УКРАЇНА» було використано ціни інформаційно-аналітичного агентства «АПК-Інформ» в порушення п.п. 39.3.3.1, п.п. 39.5.3.1 ст.39 Кодексу на підставі того, що не було проведено аналізу доступних джерел інформації, які містили ціни у неконтрольованих операціях, зіставних з контрольованими операціями з експорту пшениці, здійснених з контрагентом-нерезидентом Soufflet Negoce S.A.S., а було використано тільки одне джерело «АПК-Інформ», інформація якого не є інформацією реальних угод.

Однак такі висновки відповідача не відповідають дійсності, оскільки, при дослідженні контрольованих операцій позивачем були проаналізовані джерела, перелік яких наведено в Таблиці, що міститься в матеріалах справи.

Щодо експорту товарів, які мають біржове котирування, суд зазначає, що на дату підготовки документації був відсутній офіційний перелік товарів, що мають біржове котирування, та світових товарних бірж для визначення біржових котирувань.

Міністерство економічного розвитку України на своєму сайті розмістило проект Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку товарів, що мають біржове котирування, та світових товарних бірж для встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки"".

Перелік товарів в ньому, що мають біржове котирування, серед іншого, містив зернові культури.

В проекті Постанови також було запропоновано 6 визнаних у світі товарних бірж: Чиказька товарна біржа (США), Товарна біржа Канзас-Сіті (США), Зернова біржа Міннеаполіс (США), Лондонська товарна біржа (Великобританія), Нью-Йоркська товарна біржа (США), Товарна біржа MATIF (Paris).

Тож, враховуючи, що такий документ офіційно не був затверджений Кабінетом Міністрів України на дату здійснення контрольованої операції та на дату підготовки документації позивачем щодо контрольованих операцій за 2015 рік, застосування діапазону цін, що склалися на товарній біржі, до операцій з експорту пшениці на підставі пп.39.2.1.3 п.39.2 ст.39 ПК України не є обов`язковим.

Таким чином, відповідно до вимог пп.39.5.3.1. пп.39.5.3 п.39.5 ст.39 ПК України позивач здійснив аналіз можливості застосування інформації про власні зіставні неконтрольовані операції, зіставні неконтрольовані операції «Soufflet Negoce S.A.S», Франція, а також інших загальнодоступних інформаційних джерел.

Найбільш відповідним з аналізованих джерел було визначено інформаційно-аналітичне агентство «АПК-Інформ» (http://www.apkinform.com), оскільки воно наявне у загальному доступі, містить регулярну найбільш широку та доречну інформацію про ціни на сільськогосподарську продукцію в розрізі виду товару, класу зернових, умов постачання, країн, виду попиту/пропозиції, валют, тощо. На сайті інформаційного джерела в періоді підготовки документації було вказано, що зазначене джерело здійснювало формування цін на основі котирувань сільгосппродукції провідних котирувальних агентств світу з урахуванням взаємовідносин між учасниками фактичного ринку зернових в Україні, а ціни АПК-Інформ публікує виходячи з останніх даних, які надані першоджерелами.

Жодних інших обов`язкових або рекомендованих джерел на дату здійснення контрольованих операцій, а також на дату подання звіту та підготовки документації про контрольовані операції ТОВ «Суффле Агро Україна» за 2015 рік не було в наявності. Тому в якості зіставних було отримано і використано ціни на пшеницю, що містяться в ресурсі інформаційно-аналітичного агентства «АПК-Інформ» (http://www.apkinform.com), що відповідає вимогам пп.39.5.3.1. пп.39.5.3 п.39.5 ст.39 ПК України.

Натомість відповідачем для встановлення умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» було використано: продукт ДП «Держзовнішінформ» - Інформаційний бюлетень «Огляд цін українського та світового товарних ринків», а також - дані інформаційно-аналітичного агентства «Argus».

Щодо джерела інформації Інформаційний бюлетень «Огляд цін українського та світового товарних ринків» контролюючим органом зазначено: «Огляд цін українського та світового товарних ринків (ДП «Держзовнішінформ») щомісячний інформаційний бюлетень, який містить інформацію щодо ціни експорту (в доларах США/тн.) в 2015 році, зокрема, щодо такого товару як «пшениця фуражна» на певну дату відповідно до умов поставки FOB (глибоководні порти України). Фуражна пшениця - пшениця 4-го, 5-го, 6-го класу.

З метою отримання інформації щодо методології збору та опрацювання цінових даних ДПС України листом від 29.11.2021 №26983/6/99-00-07-06-02 звернулося до Державного підприємства «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків» (ДП «Держзовнішінформ»).

Листом від 20.12.2021 №111/2449-Л ДП «Держзовнішінформ» надало відповідь, відповідно до якої встановлено наступне: "При проведені моніторингу цін на сільськогосподарську продукцію, зокрема на олію соняшникову, та їх публікаціях в Бюлетенях ДП «Держзовнішінформ» керувалося даними, опублікованим в міжнародних та вітчизняних аналітичних виданнях, враховуючи дані, що надаються при опитуваннях операторів ринку, за умови що така інформація не суперечила ринковим тенденціям та підтверджувала/доповнювала загальний зміст відкритих інформаційних джерел. Ціни, що публікуються у Бюлетенях, ґрунтуються на інформації про фактичні угоди на ринку, пропозиції на купівлю і продаж спотових партій товару. Така інформація надходить від безпосередніх учасників ринку, таких як виробники, трейдери, імпортери, дистриб`ютори, кінцеві споживачі, а також компанії, що надають допоміжні (супутні) послуги. При формування цінових діапазонів перевага завжди надається інформації про ціни реальних угод на ринку за відповідну дату, однак, за відсутності таких подій/інформації щодо них, до уваги беруться також цінові пропозиції («біди») на купівлю/продаж, інформація про ціни аналогічних та/або зіставних товарів на інших ключових ринках, розрахункові дані тощо».

ДП «Держзовнішінформ», як зазначено на веб-порталі https://dzi.gov.ua/aboutcompany/, уповноважене наказом №608 від 02.05.2018 Міністерства економіки України здійснювати моніторинг цін на зовнішньому та внутрішньому товарних ринках, досліджувати динаміку цінових процесів на ринках та відповідність контрактних (зовнішньоторговельних) цін кон`юнктурі світового ринку.

Але спірні правовідносини мали місце у 2015, а звітність подавалася у квітні 2016.

На веб-порталі ДП «Держзовнішінформ» у загальному доступі відсутня інформація, про яку зазначає відповідач - «Огляд цін українського та світового товарних ринків» за 2015 рік. Дана інформація не додана до Акту перевірки, а тому взагалі жодним чином не може бути перевірена.

Що стосується інформаційно-аналітичного агентства «Argus», то, як зазначено в Акті перевірки, «в виданні Argus AgriMarkets публікуються ціни на відкритому ринку фізичних об`ємів, розраховані згідно з методикою. Зокрема, підлягає перевірці інформація про кон`юнктуру ринку у разі, якщо угода не укладена на вільному ринку між незалежними учасниками, наприклад, якщо мова йде про угоду між взаємопов`язаними сторонами чи афільованими особами; якщо об`єм реалізованої партії значно більше чи менше описаного в методиці стандартного об`єму для даного ринку тощо. Argus цінує прозорість ринків, тому в обзорах компанії публікуються списки угод, для кожної з яких вказана ціна, базис поставки, контрагент та об`єм партії. Argus публікує ціни, що переважають на вільному ринку при укладенні угод між незалежними учасниками. ТОВ «Аргус Медіа Юкрейн» листом було повідомлено, що «в 2020 році Argus придбав французьку компанію Agritel, яка надавала інформаційні та консалтингові послуги та прогнози коньюньюнктури сільськогосподарського та агропромислового ринків. До цього, заснована в 2001 році, Agritel пропонувала інформаційні послуги, аналітичні і цінові інструменти, які допомагали сільгоспвиробникам та агропромисловим компаніям управляти ризиками на ринках сільськогосподарської продукції, включаючи ринок України. Компанія Agritel не мала опублікованої методології визначення котирувань, але основні принципи, якими компанія керувалася під час збору та визначення цін на сільськогосподарську продукцію після її придбання компанією Argus, були та продовжують відповідати стандартним методам збору та визначення цін, якими керується компанія Argus».

При цьому, в Акті перевірки не містить посилань на джерело публічної інформації. На сайті агентства https://www.argusmedia.com/ у загальному доступі вказана інформація відсутня.

Також Акт перевірки не містить інформації того, які саме зіставні ціни на які саме зіставні неконтрольовані господарські операції Відповідач отримав у агенції «Argus».

З урахуванням вищезазначених фактичних обставин справи, які були встановлені судом під час розгляду даної справи, суд вважає, що викладені у акті перевірки висновки податкового орану про порушення позивачем вимог податкового законодавства не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.

Таким чином, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення від 12.03.2026 №233/34-00-23/34863309 (форма «Р») та від 12.03.2026 №234/34-00-23/34863309 (форма «П») є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, чим позовна заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 33130,00 грн.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 12.03.2026 №233/34-00-23/34863309 (форма «Р»).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 12.03.2026 №234/34-00-23/34863309 (форма «П»).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" судові витрати (судовий збір) в розмірі 33130 (тридцять три тисячі сто тридцять) грн. 51 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 22 червня 2026 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" (вул. Богдана Хмельницького, 43, с. Крупець, Шепетівський р-н, Хмельницька обл., 30068 , код ЄДРПОУ - 34863309) Відповідач:Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (просп. Шевченка, 15/1, м. Одеса, Одеський р-н, Одеська обл., 65015 , код ЄДРПОУ - 44104032)

Головуючий суддя В.В. Матущак