Рішення № 137598140, 22.06.2026, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2026
Номер справи
520/13428/26
Номер документу
137598140
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 червня 2026 р. № 520/13428/26

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ольги Горшкової, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (відповідач-1), Державної служби України з надзвичайних ситуацій (відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ДСНС, оформлене протоколом комісії від 14.04.2026 №4, існування та зміст якого підтверджуються листом ГУ ДСНС України у Харківській області від 05.05.2026 №65040-4868/65660;

- визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Головного управління ДСНС України у Харківській області щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги без повної оцінки довідки ЛЕК №64 від 24.01.2025, витягу з рішення експертної команди №65/26/600/B від 27.02.2026, пенсійного посвідчення із категорією «ІНВАЛІДНІСТЬ АРМІЇ» та причинного зв?язку інвалідності Позивача з проходженням служби цивільного захисту.

- зобов?язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу зв?язку з встановленням III групи інвалідності, пов?язаної з проходженням служби цивільного захисту.

- зобов?язати Головне управління ДСНС України у Харківській області виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 232 960 грн.

- зобов?язати ДСНС України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення ОГД з урахуванням правової оцінки суду, довідки ЛЕК N?64 від 24.01.2025, витягу з рішення експертної команди N?65/26/600/B від 27.02.2026 та встановленого причинного зв?язку захворювання з проходженням служби цивільного захисту.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він проходив службу в органах цивільного захисту, з якої був звільнений наказом від 29.04.2025. 27.02.2026 йому було встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, одержаного в період проходження служби в ДСНС України. У зв`язку з встановленням інвалідності позивач звернувся із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №357 від 29.03.2024, однак відповідач 2 у виплаті такої відмовив з мотивів пропуску 6-місячного строку після звільнення. Таке рішення відповідача 2 вважає протиправним та таким, що побудоване на формальному застосуванні шестимісячного строку.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.

Відповідачі подали відзиви на позовну заяву, в яких у задоволенні позову просять відмовити. Зазначають, що позивач був звільнений зі служби 29.04.2025, а група інвалідності була встановлена позивачеві 20.01.2026, тобто поза межами 6-місячного терміну, встановленого ст. 118 Кодексу цивільного захисту України. Тому оскаржене рішення вважають правомірним.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, зазначає наступне.

Наказом ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області №249 від 29.04.2025, підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , заступника начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям по Холодногірському району Харківської міської територіальної громади Харківського районного управління звільнено зі служби цивільного захисту за пп. 3 п. 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (за станом здоров`я).

24.01.2025 лікарсько-експертною комісією ГУ ДСНС України у Харківській області складено довідку №64, відповідно до якої встановлено, що наявні у позивача захворювання, ТАК, пов`язані з проходженням служби цивільного захисту.

27.02.2026 рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №65/26/600/В ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання так, пов`язаного з проходженням служби цивільного захисту з 20.01.2026 по 20.01.2027.

У зв`язку з присвоєнням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання так, пов`язаного з проходженням служби цивільного захисту, позивач звернувся до відповідача 2 із заявою, в якій просив виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням інвалідності.

За наслідками розгляду документів, що надійшли від ГУ ДСНС України у Харківській області, Комісія ДСНС України рішенням, оформленим протоколом №4 від 14.04.2026 у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відмовила з тих мотивів, що інвалідність призначена пізніше, ніж через 6 місяців після звільнення зі служби.

Не погоджуючись з таким рішення Комісії ДСНС України, з метою захисту порушених, на думку позивача, прав на отримання одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Ч. 5 ст. 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлені положеннями статті 118 Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI (далі КЦЗ України).

Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується, в тому числі, в разі встановлення особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, пов`язаних з проходженням нею служби, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому пункті (п 4).

На виконання ст. 118 КЦЗ України постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2024 року №357 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі Порядок №357).

Пунктом 4 Порядку №357 передбачено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення особі рядового чи начальницького складу інвалідності є дата, зазначена у витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або в довідці медико-соціальної експертної комісії, а в разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або в довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності.

Згідно з пп. 4 п. 5 Порядку №357, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення особі рядового чи начальницького складу інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, пов`язаних з проходженням нею служби, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому підпункті.

Відповідно до пп. 3 п. 10 Порядку №357, одноразова грошова допомога призначається і виплачується особі рядового чи начальницького складу, якій встановлено інвалідність, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, пов`язаних з проходженням нею служби, або якій протягом шести місяців після звільнення її із служби встановлено інвалідність з причин, зазначених у цьому підпункті, у розмірі 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено інвалідність, - у разі встановлення особі інвалідності III групи.

Отже, положення КЦЗ України та Порядку №357 щодо виплати одноразової грошової допомоги застосовується за обов`язкової одночасної наявності, щонайменше, трьох умов (причина інвалідності, час настання інвалідності та причина звільнення):

1) причиною інвалідності є захворювання, поранення (контузія, травма або каліцтво), пов`язані з проходженням служби цивільного захисту;

2) інвалідність повинна бути встановлена до моменту звільнення або не пізніше, ніж протягом шести місяців після звільнення зі служби цивільного захисту;

3) причина звільнення такої особи повинна бути зумовлена захворюванням або пораненням, пов`язаним з проходженням служби цивільного захисту.

Пунктом 14 Порядку №357 встановлено, що для виплати одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності чи втрати працездатності без встановлення їй інвалідності особа рядового чи начальницького складу подає до органу чи підрозділу цивільного захисту рапорт (заяву) про виплату одноразової грошової допомоги в паперовій формі, до якої додаються:

- копія документа, що посвідчує особу;

- копія документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податку із зазначеного Реєстру, внесені до паспорта громадянина України (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);

- копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;

- копія довідки медико-соціальної експертної комісії або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

Одноразова грошова допомога призначається ДСНС та виплачується органами та підрозділами цивільного захисту, з яких було звільнено особу рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту (п. 17 Порядку №357).

Згідно з п. 19 Порядку №357, органи та підрозділи цивільного захисту після встановлення кола осіб, визначених у пунктах 7 і 8 цього Порядку (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), протягом 15 календарних днів з дня реєстрації заяви приймають рішення у формі висновку про наявність підстав для виплати одноразової грошової допомоги або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі чи подано не за належністю).

Відповідно до п. 20 Порядку №357, органи та підрозділи цивільного захисту протягом 10 календарних днів подають разом із документами, передбаченими пунктами 13 або 14 цього Порядку, до апарату ДСНС висновок про наявність підстав для виплати одноразової грошової допомоги.

ДСНС у тримісячний строк з дня реєстрації висновку приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги, яке в десятиденний строк надсилається разом із документами, зазначеними у пунктах 13, 14 і 20 цього Порядку, органам та підрозділам цивільного захисту для видання наказу про виплату одноразової грошової допомоги особам, які мають право на її отримання (п. 21 Порядку №357).

Суд встановив, що ОСОБА_1 був звільнений зі служби в органах цивільного захисту 29.04.2025. В свою чергу інвалідність внаслідок захворювання, пов`язаного з проходження служби позивачу встановлено 20.01.2026, тобто поза межами передбаченого законодавством 6-місячного строку. Вказана обставина стала підставою для відмови ОСОБА_1 у призначенні спірної одноразової грошової допомоги.

Оцінюючи таке рішення відповідача 2, суд зазначає наступне.

В поставові від 15 лютого 2022 року у справі №580/3295/20 Верховний Суд звернув увагу на те, що встановлення законодавцем обмеженого строку є однією з умов дисциплінування фізичних осіб як учасників публічно-правових відносин при реалізації свого права на отримання одноразової грошової допомоги. У випадку пропуску такого строку виключними підставами для визнання судом поважними причин такого пропуску може бути лише наявність об`єктивно непереборних обставин, які пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами. Водночас, це не означає, що зі збігом цього строку особа безумовно втрачає соціальні гарантії, які надані їй Законом, зокрема можливість реалізації свого права на отримання одноразової грошової допомоги у виключних випадках із застосуванням судових заходів захисту свого права.

Поряд із тим, у позовній заяві позивач не наводить жодної причини, через яку він не реалізував своє право на отримання статусу особи з інвалідністю ІІІ групи у встановлений законодавцем строк 6 місяців.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року №1338 затверджено Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі Порядок №1338).

Пунктом 8 Порядку №1338 передбачено, що оцінювання проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - Експертні команди).

Відповідно до п. 17 Порядку №1338, оцінювання проводиться за електронним направленням, що сформоване в електронній системі лікарем:

- лікуючим лікарем з надання первинної медичної допомоги, лікуючим лікарем з надання спеціалізованої медичної допомоги після проведення необхідних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності ознак, що відповідають критеріям направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи»;

- головою військово-лікарської, медичної (військово-лікарської), лікарсько-експертної комісії щодо осіб, в яких за результатами проходження військово-лікарської, лікарської експертизи виявлено ознаки, що відповідають критеріям направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року №1338.

Електронне направлення формується та надсилається до закладу охорони здоров`я, в якому проводиться оцінювання, з урахуванням його завантаженості, а також побажань особи, щодо якої формується направлення, з приводу територіальної доступності в електронній формі за допомогою засобів електронної системи (п. 19 Порядку №1338).

Згідно з п. 28 Порядку №1338, розгляд справ здійснюється в порядку черговості на підставі електронної черги, яка формується електронною системою.

Пунктом 29 Порядку №1338 встановлено, що розгляд справи повинен бути проведений не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття закладом охорони здоров`я електронного направлення до розгляду.

Рішення приймаються експертною командою в день розгляду справи, крім випадків необхідності проведення додаткового обстеження, неявки особи на проведення оцінювання або зміни складу експертної команди.

Отже, прийняття рішення про встановлення особі інвалідності здійснюється Експертною командою закладу охорони здоров`я за наслідками надходження електронного направлення лікаря в порядку черговості протягом 30 календарних днів з дня надходження електронного направлення.

Суд вважає, що встановлений законодавством 6-місячний строк є достатнім для вирішення усіх формальних питань щодо встановлення інвалідності. Тому позивач повинен був усвідомлювати про необхідність завчасного звернення до органу охорони здоров`я для дотримання встановленого ст. 118 КЦЗ України строку.

Згідно з нормами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ч. 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно норм ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Так, ОСОБА_1 не надав будь-яких належних доказів неможливості завчасного звернення за встановленням інвалідності з незалежних від нього причини. Тому суд вважає, що відповідач 2 прийняв правомірне рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги з підстав встановлення ОСОБА_1 інвалідності пізніше, ніж протягом 6 місяців після його звільнення.

Таким чином, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини в контексті встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав задоволення позову.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (відповідач-1), Державної служби України з надзвичайних ситуацій (відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Ольга ГОРШКОВА