Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/5008/26
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Управління Служби безпеки України у Львівській області (далі також - відповідач, Управління, УСБУ у Львівській області), у якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України у Львівській області, яка полягала у відмові складання та направлення органам Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025;
- зобов`язати Управління Служби безпеки України у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025 з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками № 1, 12, 13, 14 постанови Кабінету Міністрів України № 704, із обов`язковим врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за посадою, з урахуванням військового звання, яку позивач обіймав на день звільнення з військової служби, для проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.07.2025.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є пенсіонером Служби безпеки України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Посилається на те, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі № 320/29450/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, визнано протиправним та нечинним п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 стосовно внесення змін до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, унаслідок чого, на думку позивача, відновилася дія первісної редакції п. 4 Постанови № 704, яка передбачає визначення посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. 03.12.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою про складання та надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025, у задоволенні якої відповідач листом від 26.12.2025 відмовив. Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою від 23.03.2026 суддя відкрила провадження у справі та вирішила проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників сторін.
Ухвалою суду від 22.06.2026 у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі відмовлено.
02.04.2026 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 27276), в якому він проти задоволення позову заперечує повністю. Відзив обґрунтований тим, що, починаючи з 01.03.2018, усім військовослужбовцям Управління грошове забезпечення виплачується відповідно до Постанови № 704 на основі розрахунку, згідно з яким розміри посадових окладів та окладів за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 (1762 грн.), а з 20.05.2023 - виходячи з фіксованої величини 1762 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481. Відповідач наголошує, що Кабінет Міністрів України не приймав рішення про перерахунок пенсій, а Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не направляло до Управління списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, що, на його думку, виключає обов`язок складати довідку лише на підставі звернення пенсіонера за приписами Порядку № 45 та Порядку № 3-1. Відповідач також зазначає, що рішення у справі № 320/29450/24 набрало законної сили 18.06.2025 та має перспективну дію, а скасування нормативно-правового акта судом не поновлює автоматично дію його попередньої редакції, тому, на думку відповідача, бездіяльність Управління є законною, а позовні вимоги - передчасними, безпідставними та необґрунтованими.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач є пенсіонером Служби безпеки України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області і отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
03.12.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 за останньою штатною посадою, яку він обіймав на день звільнення з військової служби, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до Постанови № 704, із зазначенням надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, для проведення перерахунку пенсії з 01.07.2025.
Управління листом від 26.12.2025 № 62/21/А-918/1343-2025 відмовило позивачу у складанні та наданні оновленої довідки. Свою відмову відповідач мотивував тим, що за період з квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Управління списки осіб для підготовки довідки та проведення перерахунку пенсій не направляло, а грошове забезпечення військовослужбовцям з 01.03.2018 виплачується виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 (1762 грн), а з 20.05.2023 - виходячи з фіксованої величини 1762 грн., а тому довідка може бути складена лише після прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України та надходження списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Частиною 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018.
Згідно з п. 4 Постанови № 704 у первинній редакції було встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, яким були внесені зміни до п. 4 Постанови № 704, та відновлено його попередню редакцію.
Водночас 12.05.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 481, пунктом 2 якої внесено зміни до п. 4 Постанови № 704, виклавши абзац перший у такій редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14». Зазначена постанова набрала чинності 20.05.2023, з дня набрання чинності якою замість розрахункової величини «прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року» запроваджено сталу розрахункову величину 1762 грн.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі № 320/29450/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, визнано протиправним та нечинним п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 стосовно внесення змін до п. 4 Постанови № 704. Зазначене рішення набрало законної сили 18.06.2025.
Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Відтак, саме з 18.06.2025 виникли підстави для розрахунку грошового забезпечення військовослужбовців, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року.
Викладене кореспондує сталій правовій позиції Верховного Суду. Так, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 17.02.2026 у справі № 520/5814/24 зробила висновок, що під час обчислення розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням для оформлення та направлення до пенсійного органу довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії військовослужбовця, підлягає застосуванню п. 4 Постанови № 704 у первісній редакції, яка передбачала використання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а не редакція, змінена Постановою № 481, якою визначено фіксовану розрахункову величину 1762 грн. Верховний Суд наголосив, що п. 4 Постанови № 704 у редакції Постанови № 481 у частині, що суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу, а саме закону про Державний бюджет України на відповідний рік, не підлягає застосуванню як такий, що є протиправним та не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, оскільки суд не вправі, вирішуючи спір, застосовувати дефектний нормативно-правовий акт безвідносно до того, чи був він чинним, чи ні на момент виникнення спірних відносин.
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Так, станом на 01.01.2025 прожитковий мінімум для працездатних осіб визначений Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» і становить 3028,00 грн.
Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, та похідне від цього зростання розмірів грошового забезпечення, розрахунковою величиною для якого є прожитковий мінімум, у позивача виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, та право на перерахунок пенсії на її підставі.
Щодо доводів відповідача про відсутність підстав для складання довідки за відсутності рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсій та списків осіб, направлених Головним управлінням Пенсійного фонду України, суд зазначає таке.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45). Водночас підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Оскільки розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням є похідним від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, зростання такого прожиткового мінімуму зумовлює збільшення відповідних складових грошового забезпечення та, як наслідок, є підставою для перерахунку пенсій.
Суд враховує, що до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача. При цьому відсутність окремого рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсій та несформування Головним управлінням Пенсійного фонду України відповідних списків не може позбавляти позивача права на отримання довідки, оскільки таке право обумовлене об`єктивним фактом зростання прожиткового мінімуму як розрахункової величини для визначення окладів, а не виключно дискреційними діями інших органів. Інше тлумачення нівелювало б гарантоване ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ право колишнього військовослужбовця на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій діючих військовослужбовців.
Посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 21.08.2025 у справі № 520/22317/23 та інші судові рішення, якими відмовлено у задоволенні вимог за період дії Постанови № 481, до спірних правовідносин не застосовуються, оскільки заявлені позивачем вимоги стосуються довідки станом на 18.06.2025, тобто з дати набрання законної сили рішенням у справі № 320/29450/24, яким п. 2 Постанови № 481 визнано протиправним та нечинним, а не періоду, коли вказана постанова зберігала чинність.
Щодо порядку зазначення у довідці надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії суд зазначає таке.
Надбавка за вислугу років є щомісячним основним видом грошового забезпечення, розмір якої у відсотках є нормативно визначеним та сталим і обчислюється від суми посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням. Оскільки посадовий оклад та оклад за військовим званням підлягають визначенню з оновленої розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025, то й похідна від них надбавка за вислугу років має обчислюватися з цих же оновлених окладів.
Натомість надбавка за особливості проходження служби та премія не є сталими складовими грошового забезпечення, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України, оскільки їх розміри визначаються розпорядчим актом Міністра оборони України (відповідного керівника державного органу) залежно від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік. Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у рішенні (зразковій справі) від 05.03.2024 у справі № Пз/990/6/23 (№ 380/19324/23), залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення, що видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Саме у такий спосіб - із зазначенням надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідний місяць, - позивач і просив скласти оновлену довідку у своїй заяві від 03.12.2025, що відповідає наведеній правовій позиції Верховного Суду.
Велика Палата Верховного Суду у п. п. 74-77 постанови від 12.06.2024 у справі № 380/9974/23 наголосила, що до повноважень відповідача не входить призначення, обчислення або здійснення перерахунку пенсії на підставі виданих ним довідок, та звернула увагу на встановлене ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ обмеження розміру пенсії у розмірі 70 відсотками сум відповідного грошового забезпечення. Таким чином, видана довідка про розмір грошового забезпечення хоч і виступає підставою для перерахунку пенсії, водночас не гарантує того, що визначений у ній розмір грошового забезпечення підлягає врахуванню під час подальшого перерахунку в повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. Бездіяльність відповідача щодо невиготовлення та ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 18.06.2025 є протиправною, а відповідача слід зобов`язати підготувати та надати таку довідку з визначенням посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025, на відповідний тарифний коефіцієнт, з обчисленням надбавки за вислугу років з оновлених окладів, а також із зазначенням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідний місяць за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію, для здійснення перерахунку пенсії з 01.07.2025.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню, присуджуються на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Понесені позивачем витрати зі сплати судового збору у розмірі 1331,20 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України у Львівській області, яка полягала у відмові у складанні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025.
Зобов`язати Управління Служби безпеки України у Львівській області (ЄДРПОУ 20001591; місцезнаходження: 79011, м. Львів, вул. Д. Вітовського, 55) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) станом на 18.06.2025, за останньою займаною штатною посадою та тарифним розрядом, у відповідності до вимог статей 9, 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00 гривень), встановленого законом на 01.01.2025, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», надбавки за вислугу років, обчисленої з урахуванням зазначених окладів, а також надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, за відповідною (аналогічною) посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2025.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України у Львівській області (ЄДРПОУ 20001591; місцезнаходження: 79011, м. Львів, вул. Д. Вітовського, 55) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1331 (одна тисяча триста тридцять одна) грн 20 коп.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 22.06.2026.
Суддя Потабенко В.А.