Ухвала суду № 137596007, 22.06.2026, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2026
Номер справи
340/3845/26
Номер документу
137596007
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залучення другого відповідача

22 червня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/3845/26

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Комісії з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі позивач) до Комісії з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі відповідач), у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом №23 від 14.04.2026, щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

- зобов`язати комісію з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 , повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.04.2026 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту п. 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.06.2026 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

18.06.2026 представником ІНФОРМАЦІЯ_1 подано відзив на позовну заяву, у якому також просив залучити до участі у справі в якості другого відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та Кропивницьку районну військову адміністрацію (код ЄДРПОУ 04055067).

Обгрунтовуючи заявлене клопотання зазначає, що Комісія з питань надання військовозобов`язаним відстрочки є колегіальним органом, не має статусу юридичної особи, власного коду ЄДРПОУ, майна та печатки. Крім того, вказується, що до складу Комісії входять представники Кропивницької районної військової адміністрації, а склад Комісії затверджено розпорядженням начальника вказаної адміністрації від 13.04.2026 року №46-р.

Відповідно до частини третьої статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.

Суд дослідивши матеріали справи, виходить з наступного.

Відповідно до пунктів 7 та 9 частини 1 статті 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Отже, відповідачем у адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, що наділений компетенцією приймати владні управлінські рішення, у тому числі без статусу юридичної особи.

Відповідно до частини третьої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Приписами частини четвертої статті 48 КАС України встановлено, що якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560).

Відповідно до пункту 57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з пунктом 59 Порядку №560 за наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов`язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Пункт 60 Порядку №560 передбачає, що комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов`язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. У разі позитивного рішення у протоколі окремо зазначається строк, на який надано відстрочку, та строк дії відповідних законних підстав (настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку). У разі відмови у наданні відстрочки у протоколі зазначаються причини такої відмови.

За результатом розгляду заяви про надання відстрочки військовозобов`язаного СБУ або розвідувального органу довідка (додаток 6) або повідомлення про відмову (додаток 7) надсилається у спосіб, зазначений у заяві про надання відстрочки, засобами електронного або поштового зв`язку.

Рішення комісії може бути оскаржене у судовому порядку.

Отже, саме Комісія вивчає отримані заяви та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки. На підставі розгляду отриманих документів виключно Комісія приймає рішення про надання або відмову в наданні відстрочки, яке може бути оскаржене до суду.

З матеріалів справи встановлено, що предметом оскарження є рішення про відмову в наданні відстрочки ОСОБА_1 , ухвалене саме Комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 та оформлене протоколом від 14.04.2026 №23. Таким чином, у спірних правовідносинах Комісія діє як самостійний суб`єкт владних повноважень, який реалізує надану йому нормативно-правовими актами компетенцію, а тому є належним відповідачем за вимогою про визнання протиправним та скасування її рішення.

Щодо доводів про необхідність залучення до участі у справі Кропивницької районної військової адміністрації, суд зазначає, що залучення представників структурних підрозділів військової адміністрації до складу колегіального органу (згідно з п. 57 Постанови №560) та затвердження складу такої Комісії розпорядженням начальника адміністрації є виключно реалізацією організаційно-розпорядчих функцій державного органу. Кропивницька районна військова адміністрація не приймала оскаржуваного рішення по суті заявлених вимог та не здійснює оформлення відстрочки, що виключає підстави для набуття нею статусу відповідача. Отже, в цій частині клопотання задоволенню не підлягає.

Водночас, суд враховує, що позовні вимоги до цієї справи включають також зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Згідно з абзацом 3 пункту 3 Положення районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.

Відповідно пункту 7 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

Згідно із пунктом 9 Положення, Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам.

Пунктом 11 Положення, зокрема зазначено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, серед іншого, оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов`язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

ІНФОРМАЦІЯ_4 представляє інтереси Збройних Сил у відносинах з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, іншими державними органами, підприємствами та громадянами на відповідній території (п. 12 Положення).

Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідно до частини шостої статті 18 КАС України має зареєстрований електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі.

Системний аналіз норм Постанови №560 свідчить, що безпосереднє організаційно-технічне забезпечення, реєстрація заяви, а також фактичне оформлення відстрочки (включаючи внесення відомостей до відповідних реєстрів та формування повідомлень) покладається на територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Зокрема, заява підлягає обов`язковій реєстрації відповідним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом, і саме територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє відповідний центр надання адміністративних послуг та надсилає заявникові повідомлення.

При цьому, другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_1 не є суб`єктом владних повноважень, являється структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

Суд також враховує правову позицію Верховного суду, наведену у постанові від 26.12.2019 у справі №724/716/16-а, згідно якої визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов`язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності.

З огляду на вищевикладене, а також враховуючи відсутність згоди позивача на заміну відповідача, оскільки Комісія як колегіальний орган ухвалює лише рішення по суті (надає або відмовляє у наданні відстрочки), а безпосередній супровід розгляду заяви та оформлення відстрочки у даному випадку здійснює ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), суд дійшов висновку про доцільність залучення останнього до участі у справі як другого відповідача.

Керуючись статтями 9, 48, 48, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

У Х В А Л И В :

Клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити частково.

Залучити до участі у справі №340/3845/26 за позовом ОСОБА_1 до Комісії з питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дії, другого відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

У задоволенні заяви в іншій частині відмовити

Розгляд адміністративної справи №340/3845/26 розпочати спочатку.

Встановити ІНФОРМАЦІЯ_1 п`ятнадцятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву.

Роз`яснити ІНФОРМАЦІЯ_1 , що відповідно до частин 3, 4, 6 статті 162 КАС України:

- копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду;

- до відзиву надаються докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи;

- у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК