Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення заяви
22 червня 2026 рокум. Ужгород№ 260/9584/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луцович М.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 в порядку статей 382, 383 КАС України в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Закарпатського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2026 року задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії: 1) визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по застосуванню з 01 січня 2025 року при нарахуванні пенсії ОСОБА_1 понижуючих коефіцієнтів до її розміру, передбачених ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» та постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» та обмеження пенсії максимальним розміром; 2) зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 січня 2025 року нарахування і виплату ОСОБА_1 пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів, передбачених ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» та постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат; 3) визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» та обмеження пенсії максимальним розміром при нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025; 4) зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2025 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25 лютого 2025 року № 209, без застосування обмеження пенсії максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з врахуванням проведених виплат.
12 червня 2026 року позивач подав до суду заяву, в якій він просить суд:
1.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, вчинені під час виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.02.2026 року у справі № 260/9584/25, які полягають у: застосуванні обмеження пенсії максимальним розміром; застосуванні механізмів зменшення розміру пенсійної виплати; визначенні до виплати сум пенсії, менших ніж суми пенсії, визначені у проведених на виконання рішення суду перерахунках; проведенні розрахунку заборгованості з пенсії із застосуванням обмежень та механізмів зменшення пенсійної виплати всупереч змісту рішення суду.
2.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області усунути порушення, допущені під час виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.02.2026 року у справі № 260/9584/25, та виконати зазначене рішення відповідно до його резолютивної частини, без застосування обмеження пенсії максимальним розміром і без застосування механізмів зменшення пенсійної виплати, які призвели до виплати сум пенсії, менших ніж суми пенсії, визначені відповідачем у проведених на виконання рішення суду перерахунках.
3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести новий розрахунок заборгованості (доплати) та визначити суму недоплаченої пенсії за період з січня по грудень 2025 року відповідно до резолютивної частини рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.02.2026 року у справі № 260/9584/25, виходячи з розміру пенсії, визначеного відповідачем у проведених на виконання зазначеного рішення перерахунках, без застосування обмеження пенсії максимальним розміром і без застосування механізмів зменшення пенсійної виплати, а також здійснити виплату визначених за результатами такого розрахунку сум з урахуванням раніше проведених виплат.
4.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подати до суду звіт про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.02.2026 року у справі № 260/9584/25, оскільки наявні ознаки його формального виконання без фактичного усунення порушень, встановлених судом.
Дослідивши заяву та додані до неї документи, суд дійшов наступного висновку.
Статтями 382, 382-1 врегулювано порядок подання та розгляду заяв про зобов`язання подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.1 ст.382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої ч.5 ст.383 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч.2 ст.382-1 КАС України).
Порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду врегульований статтею 383 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з ч.2-3 ст.383 КАС України у такій заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається заява; 2) ім`я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв`язку, адреса електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) ім`я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв`язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 4) ім`я (найменування) третіх осіб, які брали участь у розгляді справи, поштова адреса, номер засобу зв`язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 5) номер адміністративної справи; 6) відомості про набрання рішенням законної сили та про наявність відкритого касаційного провадження; 7) інформація про день пред`явлення виконавчого листа до виконання; 8) інформація про хід виконавчого провадження; 9) документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати за подання відповідної заяви; 10) перелік документів та інших матеріалів, що додаються. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом. До заяви додаються докази її надсилання іншим учасникам справи.
Заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред`явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду (ч.4 ст.383 КАС України).
Відповідно до ч.5 ст.383 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
Із системного аналізу статей 382 та 383 КАС України слідує, що вказаними статтями передбачено різні процедури розгляду заяв та різні правові наслідки за результатами їх розгляду таких заяв відповідно до вказаних норм КАС України.
Таким чином, заяви подані в порядку статей 382, 383 КАС України не можуть розглядатися та вирішуватися сумісно, оскільки такі види судового контролю мають розглядатися та вирішуватися окремо, з ухваленням окремих судових рішень за наслідками їх розгляду.
З поданої позивачем заяви вбачається, що останній посилається на ст. 383 КАС України, однак у резолютивній частині просить також зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подати до суду звіт про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.02.2026 року у справі № 260/9584/25, який передбачено ст. 382 КАС України.
Згідно з ч.2 ст.167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
З огляду на об`єктивну неможливість розгляду в одному провадженні заяви, що подана одночасно в межах ст. 382 КАС України та ст. 383 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність повернення такої заяви заявнику.
Водночас, позивач не позбавлений права звернутися до суду із заявою в разі його бажання встановити судовий контроль за виконанням рішення шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт в порядку ст.382 КАС України, або визначитися із необхідністю подання заяви в порядку ст. 383 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на невідповідність поданої заяви вимогам закону, суд дійшов висновку, що заява в порядку ст.382 та ст.383 КАС України підлягає поверненню заявнику.
Керуючись статтями 167, 241, 243, 248, 295-297, 382, 383 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 в порядку статей 382, 383 КАС України в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду у встановлений ст. 295 КАС України п`ятнадцятиденний строк з дня її проголошення.
Суддя М.М. Луцович