Рішення № 137595025, 19.06.2026, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2026
Номер справи
240/8793/26
Номер документу
137595025
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2026 року м. Житомир справа № 240/8793/26

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 із позовом до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті передбаченої Законом №2050-ІІІ компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати нарахованої за період з 17 липня 2018 по 12 січня 2023 роки за рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 у справі №240/2488/20 грошової допомоги за період з 13.03.2021 до 27.02.2026;

- зобов`язати Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати нарахованої за рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 у справі №240/2488/20 за період з 17 липня 2018 по 12 січня 2023 роки грошової допомоги, а саме за період з 13.03.2021 до 27.02.2026.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду відповідачем здійснено донарахування пенсії за період з 17.07.2018 по 12.01.2023 в сумі 46499,71 грн., яку було виплачено лише 26.02.2026, однак безпідставно ненараховано та невиплачено компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії. Вважає, що у зв`язку із виплатою донарахованої пенсії у повному обсязі лише на виконання рішення суду має право на отримання компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням таких строків.

Ухвалою суду від 16.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

01.05.2026 через систему "Електронний суд" представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Частиною п`ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши докази і письмові пояснення, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що в провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №240/2488/20 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання провести нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги.

Рішення суду від 10.02.2021 адміністративний позов задоволено, зокрема, зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести ОСОБА_2 з 17.07.2018 нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.

Ухвалою суду від 15.08.2022 замінено сторону у виконавчому листі №9070 2021р. від 25.08.2021, а саме: боржника - Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на правонаступника - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Франка, 5, м. Коростень, Житомирська область, 11500, код 03192690).

При виконанні вказаного судового рішення суб`єктом владних повноважень не на користь якого його ухвалено за період з 17.07.2018 по 12.01.2023 нараховано 46499,71 грн. спірної за ним соціальної допомоги.

При цьому, судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 17.01.2023 ОСОБА_2 померла - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як зазначено представником позивача, після смерті ОСОБА_2 єдиним спадкоємцем за заповітом вважається ОСОБА_1 .

В подальшому, рішенням Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 13 лютого 2024 року у справі №279/7772/23 стягнуто з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 46499 (сорок шість тисяч чотириста дев`яносто дев`ять) гривень 71 копійку допомоги в зв`язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", неотриманих за життя ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на отримання яких було нею набуто відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 у справі №240/2488/20.

Згідно розрахункового документа №324557761 від 26.02.2026 за судовим рішенням у справі №279/7772/23 здійснено 24.02.2026 фактичну виплату нарахованої суми допомоги.

Позивачка, вважаючи що має право на отримання компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків отриманої виплати за весь час затримки виплати, звернувся до відповідача із відповідною заявою, однак у відповідь отримала відмову.

Вважаючи відмову у виплаті спірної компенсації протиправною, позивачка звернулася до суду з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ), Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (далі - Порядок №159).

Відповідно до статей 1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення), сума індексації грошових доходів громадян, суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Згідно із статтею 3 Закону №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але невиплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Згідно зі статтею 4 цього Закону виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

З метою реалізації Закону №2050-ІІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2001 №159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати.

Пунктами 2, 3 Порядку № 159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001.

Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру:

- пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат);

- соціальні виплати (допомога сім`ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо);

- стипендії;

- заробітна плата (грошове забезпечення);

- сума індексації грошових доходів громадян;

- суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я;

- суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Згідно із пунктом 4 Порядку № 159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що основною умовою для виплати компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, які не мають разовий характер. Тобто, ці доходи повинні мати періодичний (систематичний) характер і бути джерелом постійного існування особи, оскільки Закон №2050-ІІІ пов`язує компенсацію з характером виплати, а не з її походженням.

Як вже зазначалося судом, рішенням Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 13 лютого 2024 року у справі №279/7772/23 стягнуто з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 46499 (сорок шість тисяч чотириста дев`яносто дев`ять) гривень 71 копійку допомоги в зв`язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", неотриманих за життя ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на отримання яких було нею набуто відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 у справі №240/2488/20.

На виконання вказаного судового рішення 27.02.2026 на картковий рахунок ОСОБА_1 зарахована сума 46499,71 грн.

Вказані обставини свідчать на користь висновку, що зазначені кошти, які отримані позивачем на виконання судового рішення, мають разовий характер, і тому не можуть вважатися як періодичний (системний) дохід, який передбачений Законом №2050-ІІІ.

Також, слід зазначити, що відповідно до частини 1 статті 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Тобто, кошти, які були перераховані на виконання рішення суду справі №279/7772/23 є спадковим майном, а не соціальною виплатою, як помилково вважає позивач, оскільки вони мають іншу правову природу.

Крім того, суд звертає увагу, що вказані кошти були виплачені на виконання саме рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області у справі №279/7772/23, а не Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/2488/20.

При цьому, виходячи з аналізу статті 1227 ЦК, предметом спадкування можуть бути лише конкретні суми виплат, які належали спадкодавцеві за життя і залишилися недоотриманими у зв`язку з його смертю.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 компенсація втрати частини доходів у зв`язку із невиплатою частини соціальної виплати, на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10.02.2021 у справі №240/2488/20, не нараховувалася.

Отже, правовідносини стосовно перерахунку та виплати соціальної допомоги, а відтак і нарахування компенсації за час затримки її виплати, є особистими і відносно них правонаступництво недопустиме, оскільки вони пов`язані із певною особою і її статусом та відповідно не допускають правонаступництва.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини та їх правове регулювання, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для нарахування позивачу компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що вимоги позовної заяви є безпідставними та необґрунтованими, тому у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись статтями 6-9, 77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Івана Франка, 5, м. Коростень, Житомирська обл., Коростенський р-н, 11501, ЄДРПОУ 03192690) про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Майстренко

19.06.26