Рішення № 137569252, 25.05.2026, Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Дата ухвалення
25.05.2026
Номер справи
133/724/23
Номер документу
137569252
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

справа №133/724/23

25.05.26 м. Козятин

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

у складі головуючого судді Пєтухової Н.О.,

за участю секретаря судового засідання Даневської О.С.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Слободяного Є.В.,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" про визнання дій неправомірними, скасування рішення та скасування акту про порушення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати неправомірними дії посадових осіб Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" з приводу донарахування до сплати грошових коштів у розмірі 144 670,61 грн. за користування побутовим газом;

- скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення, що викладене в акті-розрахунку №229 від 08.11.2022 про проведення донарахування об`єму не облікованого природного газу 1998,75 кубічних метрів та його вартості - 144 670,61 грн завданих порушенням позивача;

- визнати незаконним та скасувати акт про порушення № VN 001014 від 19.09.2022 про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ та пошкодження ЗВТ.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є власником будинку АДРЕСА_1 , зареєстрована у вказаному будинку та є споживачем природного газу. 27.04.2015 між нею та АТ «Вінницягаз» було укладено договір №13255 про надання населенню послуг з газопостачання, згідно з яким АТ «Вінницягаз» зобов`язалось безперервно надавати їй та членам її сім`ї послуги з постачання природного газу в будинок, розташований по АДРЕСА_1 , а вона, як споживач зобов`язалась сплачувати надані послуги за встановленими тарифами.

В будинку зареєстровані вона та її мати ОСОБА_2 . 3 листопада 2021 і до моменту звернення до суду фактично вона сама проживає по АДРЕСА_2 , разом з чоловіком та дитиною, що доведено довідкою ОСА «Г.Сковороди.40» від 16.02.2023. Її мати ОСОБА_2 з липня 2020 проживає у належній їй на праві власності квартирі АДРЕСА_3 , що доведено довідкою голови ОСББ «Винниченка 31» від 09.01.2023.

У будинку по АДРЕСА_1 з листопада 2021 і по кінець вересня 2022 року ніхто не проживав і, відповідно, ніхто не користувався природним газом. Приблизно 15 чи 16 вересня 2022 року у неї виникла необхідність у користуванні газовою плитою в будинку по АДРЕСА_1 для консервування помідорів. Під час користування газовою плитою мною було виявлено, що встановлений в будинку лічильник природного газу «Метрикс» не працює, тобто не обліковує газ. Так як лічильник газу був встановлений з зовнішньої сторони будинку, біля стіни, і не був нічим закритий, вона уважно оглянула лічильник і не виявила будь-яких зовнішніх пошкоджень.

Вона відразу повідомила про це оператора ГРМ.

19.09.2022 представником оператора ГРМ було демонтовано лічильник газу «Метрикс», встановлений у будинку по АДРЕСА_1 , про що складено відповідний протокол. В той же день представником АТ «Вінницягаз» також було складено акт про порушення № VN 001014, в якому було зазначено, що лічильник має незакріплене скло. Також було складено акт №0100313002 розпломбування та зняття побутового лічильника газу, з якого вбачається, що пломби на лічильнику цілі, зовнішніх пошкоджень лічильник не має. Має лише незакріплене скло, рамка ціла.

У всіх зазначених вище документах вказано, що вони були складені з її, ОСОБА_1 , участю та стоїть підпис, вчинений ніби-то нею. Насправді, вона не була присутня при складанні зазначених документів і їх не підписувала. Вказаний факт може підтвердити свідок ОСОБА_3 , який складав вищевказані документи.

По вказаному факту 28.09.2022 в присутності її матері була проведена експертиза побутового лічильника газу, про що складений акт №BH 0000608 експертизи ЗВТ, згідно з яким було порушено цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ, а саме: пошкоджено оглядове скло облікового пристрою, присутні сколи та подряпини, всередині облікового пристрою пошкоджено маркувальну табличку - її деформовано з верхнього правого боку, навколо місця деформації присутні подряпини. Ведуча шестерня відламана з місця кріплення, на передаючій шестерні є подряпини.

Вказаний акт експертизи суперечить акту №0100313002 розпломбування та зняття побутового лічильника газу від 19.09.2022, з якого вбачається, що пломби на лічильнику цілі, зовнішніх пошкоджень лічильник не має, має лише незакріплене скло, рамка ціла. Таким чином, всі ті пошкодження побутового лічильника газу, які зазначені в акті експертизи, виникли вже після зняття лічильника та не з її вини.

На початку січня 2023 року нею від АТ «Вінницягаз» було отримано листа за вихідним №201-СП-13290-1222 від 05.12.2022, з якого вбачається, що відповідачем було проведено донарахування об?єму природного газу та запропоновано доплатити 144670,61 грн. - вартість не облікованого природного газу через порушення Кодексу ГРМ. Розрахунок не облікованого обсягу природного газу і його вартості було проведено відповідачем 08.11.2022 та складено акт-розрахунок №229.

У вказаному листі за вихідним №201-СП-13290-1222 відповідачем зазначено, що споживач має право оскаржити об?єми та/або вартість не облікованого природного газу в судовому порядку.

Згідно із зазначеним актом-розрахунком №229, комісією відповідача у складі трьох осіб було визначено період розрахунку об?єму не облікованого природного газу з 14 червня по 21 серпня 2022 року. Вказаний період суперечить фактичним обставинам справи, так як лічильник було знято 19.09.2022 року. Із вказаного акту також незрозуміло, яким чином визначався об`єм необлікованого природного газу і його вартість. Згідно із зазначеним розрахунком, вартість 1988.75 кубічних метрів необлікованого природного газу становить 144670.61 грн. тобто 1 (один) кубометр природного газу коштує 72 грн.74 коп., що в декілька раз перевищує закупівельну ціну газу.

Вважає, що дії відповідача щодо складення акту про порушення № VN 001014 від 19.09.2022, акту № BH 0000608 експертизи 3ВТ від 28.09.2022 та акту-розрахунку №229 від 08.11.2022 порушують її права та законні інтереси, так як безпосередньо впливають на її Права та обов`язки у контексті її відносин з газопостачальною організацією, встановлюють обсяг і вартість не облікованого (донарахованого) природного газу та створюють загрозу припинення газопостачання. Вказані документи суперечать один одному, не відповідають фактичним обставинам справи, а тому є протиправними та повинні бути скасовані.

Ухвалою суду від 17.03.2023 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

12.04.2023 ухвалою суду вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник відповідача подав до суду відзив у якому зазначив, що позивачу надаються послуги з розподілу природного газу відповідачем на умовах типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498.

19.09.2022 року, за участі позивача, представниками відповідача, була проведена перевірка комерційного вузла обліку природного газу (ВОГ) на об`єкті розподілу природного газу позивача, який розташований по АДРЕСА_1 , за результатами якої складено акт зняття лічильника газу № 0100313002, акт про порушення №001014 та протокол демонтажу лічильника газу для проведення експертизи. Вказані документи були підписані позивачем без зауважень.

Згідно акту про порушення 19.09.2022 №001014 зафіксовано наявність можливого порушення з боку Позивача, яке передбачене підпунктом 3 п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. При цьому, відповідно до протоколу демонтажу лічильника газу для проведення експертизи від 19.09.2022 лічильник газу METRIX G4 №05729 було направлено на експертизу. В подальшому, 28.09.2022 експертною комісією АТ «Вінницягаз», присутності представника позивача (ОСОБА_2), була проведена експертиза лічильника газу METRIX G4 №05729 за результатами якої було встановлено порушення з боку позивача, яке передбачене підпунктом 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: «пошкоджено оглядове скло облікового пристрою, присутні сколи та подряпини, всередині облікового пристрою, пошкоджено маркувальну табличку, а саме деформовано маркувальну табличку (з верхнього правого боку) навколо місця деформації присутні подряпини. Ведуча шестерня відламана з місця кріплення, на передаючій шестерні присутні пошкодження у виді подряпин). Про час, дату та місце проведення експертизи лічильника газу позивача було повідомлено згідно пункти 2,3 демонтажу лічильника газу для проведення експертиз від 19.09.2022.

Крім того, лічильник газу позивача був визнаний непридатним Державним підприємством «Вінницький науково-виробничий центр стандартизації, метрології сертифікації», що підтверджується довідкою про непридатність законодавчо регульовано засобу вимірювальної техніки від 29.09.2022 №240ЛГ/10-4035 (копія довідки додається).

27.10.2022, в присутності позивача, постійно діючою комісією з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування об`ємів природного газу АТ «Вінницягаз» (далі - Комісія) було розглянуто акт про порушення від 19.09.2022 №001014 та з врахуванням результатів експертизи лічильника газу, висновків ДП «Вінницястандартметрологія" було вирішено даний акт задовольнити, а також здійснити розрахунок необлікованого природного газу згідно вимог Кодексу газорозподільних систем (копія протоколу засідання комісії щодо розгляду акту про порушення №740 додається). Про час, дату та місце проведення засідання Комісії позивача було повідомлено згідно пункту 8 акта про порушення від 24.06.2022 №148.

08.11.2022 відповідачем було складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу і його вартості, згідно якого позивачу було донараховано обсяг природного газу в кількості 1 988,75 куб.м, вартість якого склала 144670,61 грн. Акт-розрахунок та рахунок на оплату було надіслано Позивачу рекомендованим листом.

Таким чином, аналізуючи вищезазначені норми, а також ті обставини, що:

1. побутовий споживач природного газу несе відповідальність за збереження і цілісність лічильника газу та пломб (відбитків їх тавр);

2. несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (пошкоджено оглядове скло облікового пристрою, присутні сколи та подряпини, всередині облікового пристрою, пошкоджено маркувальну табличку, а саме деформовано маркувальну табличку (з верхнього правого боку) навколо місця деформації присутні подряпини. Ведуча шестерня відламана з місця кріплення, на передаючій шестерні присутні пошкодження у виді подряпин) було підтверджено експертизою;

3. сама зміна конструкції лічильника газу безумовно призводить до викривлення даних обліку природного газу;

4. сама можливість викривлення даних обліку газу, яка була для нього підготовлена або створена через несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ) вже є порушенням, яке кваліфікується несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу та відповідно є підставою для нарахування необлікованого спожитого газу;

5. некоректний облік природного газу лічильником (викривлення даних обліку природного газу) підтверджено висновками ДП «Вінницястандартметрологія» (функціонування лічильника не відповідає вимогам методики);

постійно діючою комісією з розгляду актів про порушення АТ «Вінницягаз» було прийнято рішення про задоволення акту про порушення від 19.09.2022 року №001014 та проведення відповідного донарахування обсягів природного газу.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якому вказала що наведені відповідачем заперечення по своїй суті є посиланням на норми діючого законодавства, які не спростовують доводи наведені у позовній заяві. Зазначила що відповідачем не надано жодних доказів, які свідчили б про правомірність складення акту про порушення про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ та пошкодження ЗВТ. Просила задовольнити позовні вимоги.

В судовому засіданні 18.05.2026 позивач та його представник - адвокат Слободяник О.Є. позов підтримали та просили його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Свідок ОСОБА_3 у судовому засіданні повідомив, що у 2022 році надійшла заявка щодо непрацювання лічильника у зв`язку з чим він та напарник виїхали на виклик. Він займався паперовою роботою, а напарник знімав лічильник. Вказав, що лічильник знаходився з сонячного боку будинку, тобто був постійно під впливом сонця, це не впливає на роботу самого лічильника, однак могло вплинути на скло, а саме пластикове віконечко для показників. Саме на це, він під час виклику звернув увагу, оскільки на лічильнику пошкодження було саме на цьому склі (віконечку). Також, під час виклику заявник (позивачка) повідомила їм, що незадовго до їх приїзду, орієнтовно за 1-2 тижні, до лічильника приходила контролер та стукала кулаком по лічильнику, унаслідок чого скло тріснуло чи з`явився отвір. За процедурою, ними було знято лічильника, поставлено інший та складено акт про порушення. У вказаному акті ним було вказано що зовнішніх признаків втручання у лічильник не було.

Під час складання вказаного акту, безпосередній керівник зателефонував до нього щоб дізнатися обставини що виникли та вказала, що необхідно поставити відмітку про втручання у роботу лічильника з боку людини. Оскільки з боку керівниці був тиск та погрози в адресу працівника, враховуючи супутні особисті обставини, він поставив відповідну відмітку, та повідомив власниці (оскільки був сам переконаний з огляду на вказані фактори) що при проведенні експертизи буде встановлено всі обставини та відсутність втручання у роботу лічильника.

Вислухавши пояснення учасників справи, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд доходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4 є власником житлового будинку АДРЕСА_1 , що підтверджується договором дарування та Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

За Договором про надання населенню послуг з газопостачання від 27.04.2015, укладеного між позивачем та АТ «Вінницягаз», АТ «Вінницягаз» зобов`язалось безперервно надавати їй та членам її сім`ї послуги з постачання природного газу в будинок, розташований по АДРЕСА_1 , а вона, як споживач зобов`язалась сплачувати надані послуги за встановленими тарифами.

19.09.2022 в присутності ОСОБА_1 було складено акт № 0100313002, про розпломбування для зняття на повірку лічильника, та встановлення нової пломби.

19.09.2022 АТ «Вінницягаз» складено протокол демонтажу лічильника газу для проведення експертизи, який підписаний ОСОБА_1 та представником оператора ГРМ ОСОБА_3.

19.09.2022 АТ «Вінницягаз» складено акт про порушення № 001014, за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно з Довідкою ОСББ "Г.СКОВОРОДИ 40", ОСОБА_1 фактично проживає у АДРЕСА_2 з листопада 2021 року по теперішній час.

Комісією АТ Вінницягаз, було складено акт № ВН0000608 експертизи ЗВТ та/або пломб від 28.09.2022, відповідно до висновків підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ; пошкодження оглядове скло облікового пристрою, присутні сколи та подряпини всередині облікового пристрою, пошкоджено маркувальну табличку, а саме деформовано маркувальну табличку (з верхнього правого боку) навколо місця деформації присутні подряпини; ведуча шестерня відламана з місця кріплення, на передаючій шестерні присутні пошкодження у виді подряпин.

Відповідно до довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 240ЛГ/10-4035 від 29.09.2022, лічильник 6G-фірма APATOR METRIX S.A, Польща - функціонування лічильника не відповідає вимогам методики.

Протоколом засідання постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення за проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу (згідно наказу № Но-157-0322 від 11.03.2022) АТ Вінницягаз № 740 від 27.10.2022 вирішено задовольнити акт про порушення від 19.09.2022 № 001014 та здійснити на підставі даного акту розрахунок об`єму необхідного газу.

05.12.2022 РГК «Вінницягаз» за № 210-Сп-132901222, на адресу АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 направило акт-розрахунок № 229 від 08.11.2022 та рахунок на оплату № 229 від 08.11.2022, а також їй було запропоновано у 7-денний строк від дня отримання вказаних документів здійснити оплату в сумі 144670,61 грн.

Відповідно до ч. 1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав свобод чи законних інтересів.

Серед споживачів окреме місце займають побутові споживачі - фізичні особи, які придбавають природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пункт 23 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок природного газу»).

Серед прав споживача передбачено право на отримання природного газу належної якості та кількості, фізико-хімічні показники якого відповідають встановленим нормам, відповідно до умов укладених договорів, крім випадків припинення (обмеження) постачання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів, а також безоплатне отримання інформації про обсяги та інші показники власного споживання природного газу (пункти 4, 5 частини першої статті 13 Закону України «Про ринок природного газу»). Аналогічні права визначені у типовому договорі постачання природного газу споживачам, затвердженому постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2500 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1386/27831).

З метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання здійснюється приладовий облік природного газу (частина перша статті 18 Закону України «Про ринок природного газу»).

Згідно з ч. 4 ст. 18 Закону України «Про ринок природного газу» держава заохочує впровадження новітніх систем, у тому числі апаратних засобів, обліку природного газу, зокрема тих, що забезпечують можливість споживача активно управляти власним споживанням.

Таким чином, приладовий облік споживання природного газу розглядається з позицій забезпечення державних гарантій прав споживачів, у тому числі побутових споживачів

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу (у тому числі, з побутовими споживачами), а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначені положеннями Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №2494 від 30.09.2015 (надалі - Кодекс ГРС).

Згідно з пунктом 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу); оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.

Відповідно до пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (у тому числі, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Як вбачається з постанови Верховного Суду від 24.10.2018 року у справі № 914/2384/17, проаналізувавши положення пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, Верховний Суд погодився з висновком суду першої інстанції про те, що несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).

Аналогічно вказав Верховний Суд і у постанові від 03.11.2020 у справі № 908/554/19, положення пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС прямо вказує на те, що несанкціонованим є втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу за наявності факту того, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Отже, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, за котре наступає відповідальність у вигляді донарахування ціни необлікованого газу, має місце лише у випадку сукупності двох обставин, а саме - наявності дій втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу) та наявності наслідку такого втручання- споживання природного газу не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або іншим чином викривляються дані обліку газу.

Так, Верховний Суд у постанові від 04.04.2019р. №535/868/18 щодо несанкціонованого втручання висловив правову позицію про те, що суди попередньої інстанції обґрунтованого виходили із того, що позивач не довів достатніми та допустимими доказами факт вчинення відповідачем правопорушення на ринку природного газу щодо несанкціонованого відбору природного газу, пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра лічильника газу, що впливає на результати вимірювання, або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу, тобто знаходяться у причинно-наслідковому зв`язку.

У постанові від 24.10.2019 №914/2384/17 щодо несанкціонованого втручання споживача в роботу ЗВТ, Верховний Суд указав, що несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, зокрема, наявності наскрізного отвору в корпусі лічильника споживача, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу.

Отже, для покладення відповідальності на споживача має бути доведено, що саме споживач втрутився в роботу лічильника газу, що призвело до утворення необлікованого природного газу.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Відповідно до ст.78 ЦПК України, суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом; обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно з ч. 1 ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно дост.80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування; питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Однак, на переконання суду, матеріали справи не містять належних, достатніх, допустимих та достовірних доказів того, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу було здійснено саме споживачем - позивачем ОСОБА_1 , а також наявності наслідку такого втручання - викривлення даних обліку газу. Так, огляд ЗВТ/лічильника газу було здійснено 19.09.2022 саме за зверненням споживача , тобто стан ЗВТ/лічильника газу ним не приховувався. Наявний у справі акт експртизи суд оцінює в сукупності з іншими доказами по справі; при цьому суд бере до уваги, що такий акт не є висновком експерта, а особи, які поставили свої підписи у цьому акті не є відповідними експертами та не попереджалися про кримінальну відповідальнсіть за завідомо неправдивий висновок. Крім того, суд звертає увагу, що в цьому акті не описано яким способом проводилося дослідження, на на підставі яких даних щодо пошкоджень зроблено висновок про втручання.

Крім того, суд звертає увагу, що донарахування ціни необлікованого об`єму газу є не штрафними санкціями, а компенсацією витрат за використаний, але неоплачений газ, а тому слід достовірно встановити, що газ не обліковувався та не оплачувався певний конкретний час, що відповідачем АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» зроблено не було.

Враховуючи викладене, суд доходить до висновку, що відповідачем не доведено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу було здійснено саме споживачем ОСОБА_1 , а також не доведено наявність наслідку такого втручання-викривлення даних обліку газу та пошкодження лічильника, тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

З матеріалів справи вбачається, що при зверненні до суду з зазначеним позовом ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору на підставі ч.3 ст. 22 ЗУ "Про захист прав споживачів", а тому, відповідно до положень ст. 141 ЦПК України судовий збір в розмірі 2147,20 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь держави.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 13, 76-80, 81, 82, 141, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, на підставі Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 2494 від 30.09.2015, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" про визнання дій неправомірними, скасування рішення та скасування акту про порушення - задовольнити.

Визнати неправомірними дії та скасувати рішення комісії Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» з розгляду актів про порушення від 08.11.2022, яке викладене в акті-розрахунку №229 від 08.11.2022 про проведення донарахування об`єму не облікованого природного газу 1998,75 кубічних метрів та його вартості - 144670,61 грн. завданих порушенням споживача.

Визнати незаконним та скасувати акт про порушення №VN 001014 від 19.09.2022 про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ та пошкодження ЗВТ.

Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» на користь держави судовий збір в сумі 2147 (дві тисячі сто сорок сім) гривень 20 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Наталя ПЄТУХОВА