Єдиний державний реєстр судових рішень Суддя Маркосян М. В.
Справа № 644/10883/25
Провадження № 2-о/644/55/26
22.06.2026
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2026 року м.Харків
Індустріальний районний суд м. Харкова у складі
Головуючої судді Маркосян М.В.,
Присяжних Супрунової І.В., Чужданової А.І.
За участю секретаря судового засідання Скорик Ю.С.
Представника заявника адвоката Чернікова Д.Ю.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в окремому провадженні заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Військова частина НОМЕР_1 , Індустріально-Немишлянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про визнання фізичної особи померлою, встановлення причинно-наслідкового зв`язку,
ВСТАНОВИВ:
Заявниця звернулася до суду з заявою, в якій просить оголосити померлим з 14.06.2024 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , під час безпосередньої участі в бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії в місті Вовчанськ Чугуївського району Харківської області. Встановити причинно-наслідковий зв`язок між смертю ОСОБА_2 та військовою агресією російської федерації проти України, а саме встановити смерть ОСОБА_2 як таку, що пов`язана із захистом Батьківщини під час виконання обов`язків військової служби.
Ухвалою Індустріального районного суду м.Харкова від 25.11.2025 було відкрито провадження у справі , справу постановлено розглядати в порядку окремого провадження.
Частиною 3 статті 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Заінтересовані особи пояснень, відзиву у справу не надали.
У судове засідання з`явилась заінтересована особа та представник заявника, підтримали подану заяву в повному обсязі, надав відповідні пояснення.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, заслухавши учасників, суд встановив такі обставини справи.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Правилами ст. 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 2 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Згідно з ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті. Відповідно до статті 47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 05.12.2022 року у справі № 490/6057/19-ц зазначив, що встановлення факту, що має юридичне значення, щодо загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв`язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації.
Від встановлення факту загибелі військовослужбовця при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім`ї загиблого військовослужбовця. Тобто, відповідний юридичний факт має індивідуальний характер, оскільки породжує правові наслідки лише для заявника.
Згідно з постановою КЦС ВС від 26.02.2024 року у справі № 686/9938/23 громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина. Оголошення судом громадянина померлим усуває невизначеність у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Крім того, Верховний Суд зазначив, що з урахуванням конкретних обставин справи, оголошення особи померлою можливе і після спливу шести місяців з дня настання відповідної події. У цій справі апеляційний суд відхилив доводи апеляційної скарги про порушення судом вимог частини другої статті 46 ЦК України, вказавши, що шестимісячний строк, передбачений цією нормою, слід обраховувати з моменту настання події, а не з моменту закінчення дії воєнного стану на території держави.
Згідно з Постановою Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 29.01.2020 року у справі № 154/2135/17, у випадку, якщо особа, яка несла військову службу, пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, зокрема внаслідок вогневого впливу незаконних збройних формувань під час проведення антитерористичної операції (операції об`єднаних сил), такі обставини можуть виступати підставою для оголошення судом особи померлою на підставі частини другої статті 46 ЦК України, а не визнання фізичної особи безвісно відсутньою (про яку немає відомостей про місце її перебування в місці її постійного проживання) на підставі частини першої статті 43 ЦК України.
Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 за №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», на відміну від факту смерті особи, який встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин, громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, зазначених у ст.21 ЦК, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті.
У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісти за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Відповідно до ст. 305 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Згідно зі ст. 306 ЦПК України, у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку
Тому оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті.
Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Оголошення особи померлою має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Рішення про оголошення фізичної особи померлої приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку,- протягом шести місяців.
Особливості цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 є рідною сестрою ОСОБА_2 , що підтверджується їхніми свідоцтвами про народження, а саме повторним Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 08.10.2013 року та Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 від 01.02.1986 року, з яких вбачається що матір`ю та батьком заявниці та ОСОБА_2 є одні й ті самі особи.
ОСОБА_2 проходив військову службу в Військовій частині НОМЕР_1 на посаді гранатометника 2 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 3 стрілецької роти. Згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_5 (з основної діяльності) від 15.06.2024 №411, відповідно до бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 від 06.06.2024 року №*****, з метою забезпечення стійкості оборони і недопущення прориву противника в глибину смуги оборони військової частини НОМЕР_1 , 14.06.2024 року, близько 06:00 години, перебуваючи в населеному пункті Вовчанськ, Харківської області, гранатометник 2 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 3 стрілецької роти солдат ОСОБА_3 під час переміщення на бойову позицію під умовною назвою « НОМЕР_6 » потрапили під ворожий мінометний обстріл, в результаті чого зв`язок із вищевказаними військовослужбовцями був втрачений.
Листом від 26.09.2025 №3600 Військова частина НОМЕР_1 повідомила, що у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_2 ознак правопорушень, відповідно до частини 2 пункту 2 розділу ІІ Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 року №608 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2017 року за №1503/31371, згідно з вимогами статті 3 розділу І наказу Міністерства оборони України від 27 жовтня 2021 року №332 «Про затвердження Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України»: «...не передбачено проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців, які отримали поранення, контузію, травму, каліцтво, зникли, померли або загинули внаслідок бойових уражень або дій з боку противника в районі ведення бойових дій або проведення операції Об`єднаних сил» службове розслідування за фактом зникнення безвісти 14.06.2024 року солдата ОСОБА_4 , під час проходження військової служби та безпосередньої участі в бойових діях з відсічі збройної агресії російської федерації в населеному пункті Вовчанськ, Харківської області, не проводилось. Статус, місце, обставини та умови зникнення безвісти солдата ОСОБА_4 визначено наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 15.06.2024 року №411 «Про визнання військовослужбовців 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_4 зниклим безвісти 14.06.2024 року у зв`язку з воєнними діями під час проходження військової служби».
Згідно із сповіщення сім`ї № 294 від 05.07.2024 року зазначено, що солдат ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 зник безвісти 14.06.2024 року в місті Вовчанськ Чугуївського району під час виконання обов`язків військової служби по відсічі збройної агресії російської федерації в зоні ведення бойових дій.
Згідно з Довідкою ТВО командира військової частини НОМЕР_1 від 03.08.2024 №108 солдат ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 11.06.2024 по теперішній час перебуває на військовій службі в військовій частині з 14 червня 2022 (у вказаній довідці помилково зазначено рік, з інших наданих суду документів вбачаєтся дата 14.06.2024) вважається таким щодо якого відсутні відомості про місце його перебування.
Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) № 411 від 15.06.2024 року, наказано з 14.06.2024 року вважати зниклим безвісти гранатометника 2 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв`язку із воєнними діями під час проходження військової служби та ведення бойових дій особовим складом батальйону в населеному пункті Вовчанськ Харківської області.
Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20260326-3253 від 26.03.2026 вбачається, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зник на території бойових дій, орган, що сформував витяг: Міністерство внутрішніх справ України.
Із відповіді Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими від 05.05.2026 №222/кш10653 вбачається, що під час взаємодії з органами, які уповноважені на розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин та міжнародними організаціями, відомості про місцезнаходження ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебування його у полоні держави-агресора тощо Координаційним штабом не отримувались.
Із долучених до матеріалів заяви доказів у сукупності вбачається, що відомості про перебування ОСОБА_2 у полоні держави-агерсора відсутні.
Судом встановлено, що у населеному пункті Вовчанськ, Харківської області, де ймовірно загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , активні бойові дії припинились 19.06.2024 згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376.
Частиною першою статті 76 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За змістом статті 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Вказані обставини та докази у сукупності дають підстави припускати загибель ОСОБА_2 саме під час виконання бойового завдання під час здійснення заходів із захисту Батьківщини, забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.
З урахуванням наведеного, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених у заяві заявником, вони об`єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.
Оскільки, матеріали справи дають можливість встановити день вірогідної смерті ОСОБА_2 то оголосити його померлим слід з ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме дня його зникнення безвісти за особливих обставин.
Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне вимоги заяви про оголошення особи померлою задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України, після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою суд надсилає рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи, а також до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, - відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. За наявності в населеному пункті кількох нотаріусів, а також у випадках, коли місце відкриття спадщини невідоме, рішення надсилається до державного нотаріального архіву з метою передачі його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.
В силу вимог ЦПК України, судові витрати зі сплати судового збору розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 89, 259, 263-265, 268, 273, 293-294, 305-309 ЦПК України, з урахуванням 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд ,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Військова частина НОМЕР_1 , Індустріально-Немишлянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про визнання фізичної особи померлою, встановлення причинно.-наслідкового зв`язку - задовольнити.
Оголосити померлим з 14.06.2024 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , під час безпосередньої участі в бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії в місті Вовчанськ Чугуївського району Харківської області.
Встановити причинно-наслідковий зв`язок між смертю ОСОБА_2 та військовою агресією російської федерації проти України, а саме встановити, що смерть ОСОБА_2 пов`язана із захистом Батьківщини під час виконання обов`язків військової служби.
Копію судового рішення, після набрання ним законної сили, надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті фізичної особи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду.
Повне найменування учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 ).
Заінтересовані особи: Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) , Індустріально-Немишлянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) (адреса 61007, Україна, Харківська обл., місто Харків, провулок Миру, будинок 3, код ЄДРПОУ 41403995).
Повний текст рішення складений 22.06.2026
Суддя Маркосян М.В.
Присяжні Супрунова І.В.,
Чужданова А.І.