Вирок № 137560964, 18.06.2026, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
18.06.2026
Номер справи
333/4681/26
Номер документу
137560964
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 333/4681/26

Провадження №1-кп/333/755/26

ВИРОК

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2026 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд м. Запоріжжя в складі:

головуючої судді ОСОБА_1

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченого ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

представника потерпілого ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження № 12026082040000028 від 05.01.2026 за обвинувальним актом відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, що має вищу освіту, працюючого в Міжнародному медичному корпусі, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого, якому письмово повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190, ст. 336, ч. 4 ст. 358 КК України,

ВСТАНОВИВ:

24.02.2022 Президентом України видано Указ «Про введення воєнного стану» № 64/2022, затверджений Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022, у зв`язку з чим на 2 території України запроваджено правовий режим воєнного стану, який неодноразово продовжувався, в тому числі Указом Президента України №26/2025 від 14.01.2025 з 05 год. 30 хв. 08.02.2025 строком на 90 діб.

Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України № 2105-IX від 03.03.2022, в Україні оголошено проведення загальної мобілізації протягом 90 діб, яка неодноразово продовжувалася, у тому числі на підставі Указу Президента України №27/2025 від 14.01.2025, затвердженим Законом України № 4221-1X від 15.01.2025, - з 08.02.2025 строком на 90 діб.

Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Згідно статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України, а від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених Законом.

Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров`я на термін 6 - 12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Відповідно до пункту 3 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 (зі змінами станом на грудень 2023 року) (далі - Положення) медико-соціальна експертиза (далі МСЕК) проводиться з метою встановлення інвалідності хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю (далі - особи, що звертаються для встановлення інвалідності) за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров`я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи.

Пунктом 4 Положення визначено, що лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров`я (далі ЛКК) направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд комісії згідно з цим Положенням. Для проходження медико-соціальної експертизи особа, що звертається для встановлення інвалідності, повинна подати документи, визначені в Положенні. Також, пунктом 4 Положення передбачено, що лікарсько-консультативні комісії подають до МСЕК медичні документи, зокрема такі, що свідчать про втрату працездатності або ступінь порушення функцій організму особи, а саме: направлення на огляд комісії за формою, затвердженою МОЗ; e 3 медичні документи, що стосуються захворювання чи стану здоров`я, відповідно до якого особу направлено на огляд комісії: - у разі надання медичної допомоги в умовах стаціонару, що пов`язано з діагнозом або станом здоров`я, відповідно до якого особу направлено на огляд комісії, виписку з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою, затвердженою МОЗ, в обсязі лише тих даних, на підставі яких встановлено ступінь важкості захворювання або діагноз, який розглядатиметься комісією; - у разі надання медичної допомоги в амбулаторних умовах, що пов`язано з діагнозом або станом здоров`я, відповідно до якого особу направлено на огляд комісії, виписку з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою, затвердженою МОЗ, за останній рік із закладу (закладів) охорони здоров`я, де проводилося лікування або обстеження, та/або оригінали консультативних висновків лікарів та/або діагностичних досліджень за останній рік щодо діагнозу або стану здоров`я, який розглядатиметься комісією; - результати лабораторних, інструментальних, променевих та інших обстежень, що підтверджують діагнози або стани здоров`я та ступінь їх важкості (подаються до усіх направлень на огляд комісії). А також інші документи, визначені Положенням.

ОСОБА_4 згідно з ч. 2 ст. 14 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Так, в січні 2024 року, точний час та дата не встановлені, але не пізніше 29.01.2024 у ОСОБА_4 , який є особою призовного віку, яка підлягає мобілізації під час дії запровадженого воєнного стану, виник злочинний умисел на незаконне отримання статусу особи з інвалідністю, з метою подальшого ухилення від призову за мобілізацією. Разом з тим, не маючи клінічних показань до встановлення інвалідності, в тому числі усвідомлюючи, що він не проходив жодного лікування ні в умовах стаціонару, ні амбулаторно, не маючи відповідних медичних документів та документів про результати обстежень, у ОСОБА_4 виник умисел на подання до ЛКК та МСЕК завідомо підроблених медичних документів, що містять відомості про захворювання, які є підставою для надання йому статусу особи з інвалідністю.

З метою реалізації вказаного злочинного умислу, ОСОБА_4 , у невстановлений час, але не пізніше 29.01.2024, перебуваючи у місті Запоріжжя (більш точне місце досудовим розслідуванням не встановлено), отримав від невстановленої особи завідомо підроблені офіційні документи, а саме виписку із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №19354 від 04.10.2023 КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР на ім`я ОСОБА_4 , виписку із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого КНП «Міська лікарня №1» ЗМР на ім`я ОСОБА_4 від 30.01.2024, консультативний висновок спеціаліста КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР від 15.01.2024 на ім`я ОСОБА_4 , консультативний висновок спеціаліста КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР від 18.01.2024 на ім`я ОСОБА_4 , висновок магнітно-резонансної томографії попереково-крижового відділу хребта ТОВ «Медичний центр «Юнімед» від 21.09.2023 на ім`я ОСОБА_4 , висновок магнітнорезонансної томографії шийного відділу хребта ТОВ «Медичний центр «Юнімед» від 21.09.2023 на ім`я ОСОБА_4 , які містять неправдиві відомості про захворювання та обстеження останнього, з метою отримання для себе направлення на МСЕК для подальшого оформлення статусу особи з інвалідністю.

У подальшому, у невстановлений час, але не пізніше 29.01.2024 ОСОБА_4 , який є особою призовного віку, яка підлягає мобілізації, перебуваючи за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, буд. 21-А, у приміщенні КНП «Міська лікарня № 1» ЗМР, усвідомлюючи та розуміючи протиправний характер і значення своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, надав членам лікарськоконсультативної комісії КНП «Міська лікарня № 1» ЗМР завідомо підроблені офіційні документи, а саме виписку із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №19354 від 04.10.2023 КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР на ім`я ОСОБА_4 , виписку із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого КНП «Міська лікарня №1» ЗМР на ім`я ОСОБА_4 від 30.01.2024, консультативний висновок спеціаліста КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР від 15.01.2024 на ім`я ОСОБА_4 , консультативний висновок спеціаліста КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР від 18.01.2024 на ім`я ОСОБА_4 , висновок магнітно-резонансної томографії попереково-крижового відділу хребта ТОВ «Медичний центр «Юнімед» від 21.09.2023 на ім`я ОСОБА_4 , висновок магнітно-резонансної томографії шийного відділу хребта ТОВ «Медичний центр «Юнімед» від 21.09.2023 на ім`я ОСОБА_4 , які містять неправдиві відомості про захворювання та медичні обстеження останнього, з метою отримання направлення на проходження МСЕК для подальшого оформлення статусу особи з інвалідністю.

Далі, 29.01.2024 ЛКК КНП «Міська лікарня № 1» ЗМР на підставі вищевказаних наданих ОСОБА_4 завідомо підроблених документів, останньому було видано направлення на проходження МСЕК за формою №088/0 підписане членами ЛКК. Далі, вищевказане направлення на МСЕК разом із наданими ОСОБА_4 , завідомо підробленими документами, які містили завідомо неправдиві відомості про захворювання та медичні обстеження останнього, були направлені до обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 КУ «Обласний центр медико-соціальних експертиз» ЗОР, якою на підставі вищевказаних завідомо підроблених для ОСОБА_4 документів, видано довідку до акту огляду № 201 від 05.02.2024, відповідно до якої ОСОБА_4 надано статус особи з 2 групою інвалідності, безстроково, та видано довідки до акту огляду МСЕК, для підтвердження статусу.

Таким чином, ОСОБА_4 , діючи умисно, перебуваючи за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 21-А, у приміщенні КНП «Міська лікарня № 1» ЗМР усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх діянь, передбачаючи злочинні наслідки і бажаючи їх настання, маючи злочинний умисел, що посягає на встановлений порядок оформлення документів, які видаються підприємством (установою) з метою отримання статусу особи з інвалідністю для подальшого ухилення від військової служби за мобілізацією на особливий період, використав завідомо підроблені офіційні документи, а саме виписку із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №19354 від 04.10.2023 КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР на ім`я ОСОБА_4 , виписку із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого КНП «Міська лікарня №1» ЗМР на ім`я ОСОБА_4 від 30.01.2024, консультативний висновок спеціаліста КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР від 15.01.2024 на ім`я ОСОБА_4 , консультативний висновок спеціаліста КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР від 18.01.2024 на ім`я ОСОБА_4 , висновок магнітно- резонансної томографії попереково-крижового відділу хребта ТОВ «Медичний центр «Юнімед» від 21.09.2023 на ім`я ОСОБА_4 , висновок магнітно-резонансної томографії шийного відділу хребта ТОВ «Медичний центр «Юнімед» від 21.09.2023 на ім`я ОСОБА_4 надавши їх членам лікарсько-консультативної комісії КНП «Міська лікарня №1» ЗМР.

Таким чином, своїми умисними діями ОСОБА_4 скоїв кримінальне правопорушення (проступок), передбачене ч. 4 ст. 358 КК України, яке кваліфікується як використання завідомо підроблених документів.

Крім того, відповідно до положень ст. 11 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та відповідно до повноважень, визначених Конституцією України, Президент України, приймає рішення про введення воєнного чи часткову надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, про загальну або мобілізацію та про демобілізацію із внесенням їх на затвердження Верховною Радою України.

Відповідно до Указу Президента України № 303/2014 від 17.03.2014 «Про часткову мобілізацію», затвердженого Законом України № 1126-VII від 17.03.2014, в Україні оголошено часткову мобілізацію, у зв`язку з чим Україні настав особливий період.

24.02.2022 Президентом України видано Указ «Про введення воєнного зв`язку стану» № з 64/2022, затверджений Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022, у чим на території України запроваджено правовий режим воєнного стану, який неодноразово продовжувався, в тому числі Указом Президента України №26/2025 від 14.01.2025 з 05 год. 30 хв. 08.02.2025 строком на 90 діб.

Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України № 2105-ІХ від 03.03.2022, в Україні оголошено проведення загальної мобілізації протягом 90 діб, яка неодноразово продовжувалася, у тому числі на підставі Указу Президента України №27/2025 від 14.01.2025, затвердженим Законом України № 4221 -1X від 15.01.2025, - з 08.02.2025 строком на 90 діб.

Статтею 65 Конституції України визначено, що Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України.

Згідно статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України, а від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених Законом.

Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров`я на термін 6 - 12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Згідно ч.1 ст.39 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов`язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.

У відповідності до положень ч.9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військовозобов`язаними є особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Встановлено, що ОСОБА_4 згідно з ч. 2 ст. 14 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В грудні 2023 року, точний час та дата не встановлені, у ОСОБА_4 внаслідок обізнаності, що відповідно до статті 3 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю, виник злочинний умисел на ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, шляхом проходження медико-соціальної експертної комісії та отримання статусу особи з інвалідністю.

Вивчивши порядок проходження медико-соціальної експертної комісії, ОСОБА_4 розумів, що для отримання статусу особи з інвалідністю йому необхідно мати відповідні захворювання, яких останній не має.

З метою реалізації свого злочинного умислу, направленого на ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, у невстановлений час, але не пізніше січня 2024 року, у ОСОБА_4 , який є особою призовного віку, підлягає мобілізації та не має права перетину державного кордону України під час дії запровадженого воєнного стану, переслідуючи мету ухилення від мобілізації та уникнення обмежень, встановлених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року, Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» від 24 лютого 2022 року, виник злочинний умисел на подання до медико-соціальної експертної комісії завідомо підроблених медичних документів, що містять відомості про захворювання, які є підставою для надання йому статусу особи з інвалідністю.

05.02.2024 ОСОБА_4 , на підставі рішення обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 КУ «Обласний центр медико-соціальних експертиз» ЗОР, винесеного на основі наданих ОСОБА_4 завідомо підроблених документів, а саме: виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №19354 від 04.10.2023 КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР на ім`я ОСОБА_4 , виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого КНП «Міська лікарня №1» ЗМР на ім`я ОСОБА_4 від 30.01.2024, консультативного висновку спеціаліста КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР від 15.01.2024 на ім`я ОСОБА_4 , консультативного висновку спеціаліста КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР від 18.01.2024 на ім`я ОСОБА_4 , висновку магнітно-резонансної томографії попереково-крижового відділу хребта ТОВ «Медичний центр «Юнімед» від 21.09.2023 на ім`я ОСОБА_4 , висновку магнітно-резонансної томографії шийного відділу хребта ТОВ «Медичний центр «Юнімед» від 21.09.2023 на ім`я ОСОБА_4 , які містять неправдиві відомості про захворювання та медичні обстеження останнього, достовірно усвідомлюючи що він не має захворювань зазначених у вказаній медичній документації, отримав статус особи з 2 групою інвалідності, безстроково.

У подальшому, ОСОБА_4 , перебуваючи у місті Запоріжжя, 09.11.2024 (більш точний час не встановлений) діючи умисно, з метою остаточної реалізації свого злочинного умислу направленого на ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, в порушення вимог ст. 65 Конституції України, ст.ст. 1, 39 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232- XII, ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII, та Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 69/2022, усвідомлюючи що він не має реальних правових підстав на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, із використанням довідки до акту огляду МСЕК, яка містить завідомо неправдиві відомості про наявність у нього статусу особи із 2 групою інвалідності, за допомогою мобільного додатку «Резерв+», оформив відстрочку від призову на військову службу.

Рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №ЦО-1706/112 від 04.02.2025 ОСОБА_4 скасовано 2 групу інвалідності, визнано особою, яка не має статусу інваліда з 05.02.2024.

Таким чином, ОСОБА_4 , всупереч вимогам ст. 65 Конституції України, п. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», Указу Президента України №3685- IX від 08.05.2024 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації», Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, визначених Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 та Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, із використанням підроблених офіційних документів та документів, що містять завідомо неправдиві відомості, у період часу з 09.11.2024 по 04.02.2025, умисно ухилився від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Отже, наведеними вище діями, ОСОБА_4 скоїв кримінальне правопорушення (злочину), передбачене ст.336 КК України, яке кваліфікується як ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Крім того, встановлено, що відповідно до статті 1 ЗУ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» особи з інвалідністю в Україні володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених Конституцією України, законами України та міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» діяльність держави щодо осіб з інвалідністю виявляється у створенні правових, економічних, політичних, соціальних, психологічних та інших умов для забезпечення їхніх прав і можливостей нарівні з іншими громадянами для участі в суспільному житті та полягає, окрім іншого, у соціальному захисті. Соціальний захист осіб з інвалідністю є складовою діяльності держави щодо забезпечення прав і можливостей осіб з інвалідністю нарівні з іншими громадянами та полягає у наданні пенсії, державної допомоги, компенсаційних та інших виплат, піль, соціальних послуг, здійсненні 9 реабілітаційних заходів, встановленні опіки (піклування) або забезпеченні стороннього догляду.

Статтею 5 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» визначено що комплекс медичних, реабілітаційних, психологічних, педагогічних, фізичних, професійних, трудових, фізкультурно- спортивних, соціально-побутових заходів, спрямованих на надання особам з інвалідністю допомоги у відновленні та компенсації порушених або втрачених функцій організму для досягнення і підтримання соціальної та матеріальної незалежності, соціально-трудової адаптації та інтеграції в суспільство, визначається за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, що проводиться відповідно до Основ законодавства України про охорону здоров`я, та визначення потреб особи з інвалідністю: у соціальних послугах і соціальній реабілітації - відповідно до законів України "Про соціальні послуги" та "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні".

Згідно ст. 10 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» фінансове забезпечення заходів щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Статтею 11 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» визначено що бюджет Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю формується за рахунок коштів державного бюджету, благодійних внесків, добровільних пожертвувань та інших надходжень.

У статті 36 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» зазначено що матеріальне, соціально-побутове і медичне забезпечення осіб з інвалідністю здійснюється у вигляді грошових виплат (пенсій, допомог, одноразових виплат), забезпечення медикаментами, технічними й іншими засобами, включаючи друковані видання із спеціальним шрифтом, звукопідсилюючу апаратуру та аналізатори, а також шляхом надання послуг по медичній, соціальній, трудовій і професійній реабілітації, побутовому та торговельному обслуговуванню.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення», видом державної пенсії є пенсія по інвалідності.

Статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» закріплено що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Згідно з ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення», виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Положенням ст. 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено що пенсії по інвалідності призначаються в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату здоров`я, внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства).

Пенсії по інвалідності призначаються незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

24.02.2022 Президентом України видано Указ «Про введення воєнного стану» № 64/2022, затверджений Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022, у зв`язку з чим на території України запроваджено правовий режим воєнного стану, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та діє по теперішній час.

Так, 05.02.2024 ОСОБА_4 , на підставі рішення обласної медикосоціальної експертної комісії № 1 КУ «Обласний центр медико-соціальних експертиз» ЗОР, винесеного на основі наданих ОСОБА_4 завідомо підроблених документів, а саме: виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №19354 від 04.10.2023 КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР на ім`я ОСОБА_4 , виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого КНП «Міська лікарня №1» ЗМР на ім`я ОСОБА_4 від 30.01.2024, консультативного висновку спеціаліста КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР від 15.01.2024 на ім`я ОСОБА_4 , консультативного висновку спеціаліста КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР від 18.01.2024 на ім`я ОСОБА_4 , висновку магнітнорезонансної томографії попереково-крижового відділу хребта ТОВ «Медичний центр «Юнімед» від 21.09.2023 на ім`я ОСОБА_4 , висновку магнітнорезонансної томографії шийного відділу хребта ТОВ «Медичний центр «Юнімед» від 21.09.2023 на ім`я ОСОБА_4 , які містять неправдиві відомості про захворювання та медичні обстеження останнього, достовірно усвідомлюючи що він не має захворювань зазначених у вказаній медичній документації, отримав статус особи з 2 групою інвалідності, безстроково.

Отримавши статус особи з 2 групою інвалідності, у березні 2024 року, точний час та дата не встановлені, у ОСОБА_4 виник злочинний умисел на заволодіння шахрайським шляхом чужим майном - бюджетними коштами у вигляді пенсійного забезпечення особам із інвалідністю.

З метою реалізації свого злочинного умислу направленого на заволодіння шляхом обману чужим майном бюджетними коштами у вигляді пенсійного забезпечення особам з інвалідністю, 14.03.2024 ОСОБА_4 , знаходячись у приміщенні Шевченківського об`єднаного управління ПФУ у м. Запоріжжя за адресою: м. Запоріжжя, вул. Карпенко-Карого, 25-А, усвідомлюючи що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» він не є особою з інвалідністю, достовірно розуміючи що він не має захворювань зазначених у вказаній медичній документації, а статус особи з 2 групою інвалідності, безстроково він отримав на підставі завідомо підроблених медичних документів в наслідок своїх протиправних дій, діючи умисно, в умовах воєнного стану, керуючись корисливими мотивами, подав заяву про призначення йому пенсійного забезпечення, як особі з 2 групою інвалідності.

У подальшому, відповідно до положень діючого законодавства та документів наданих ОСОБА_4 , Головним управлінням Пенсійного фонду України, у період з 11.04.2024 по 11.03.2025 на банківський рахунок НОМЕР_1 , відкритий в АТ КБ «ПриватБанк» на ім`я ОСОБА_4 , здійснено нарахування грошових коштів у якості пенсійного забезпечення за інвалідністю, на загальну суму 178 316 гривень 57 копійок, які були використані ОСОБА_4 на власний розсуд.

Таким чином, в період часу з 11.04.2024 по 11.03.2025 ОСОБА_4 , діючи умисно, в умовах воєнного стану, з корисливих мотивів, усвідомлюючи що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» він не є особою з інвалідністю, достовірно розуміючи що він не має захворювань зазначених в виписці із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №19354 від 04.10.2023 КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР на ім`я ОСОБА_4 , виписці із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого КНП «Міська лікарня №1» ЗМР на ім`я ОСОБА_4 від 30.01.2024, консультативному висновку спеціаліста КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР від 15.01.2024 на ім`я ОСОБА_4 , консультативному висновку спеціаліста КНП «Запорізька обласна клінічна лікарня» ЗОР від 18.01.2024 на ім`я ОСОБА_4 , висновку магнітно-резонансної томографії попереково-крижового відділу хребта ТОВ «Медичний центр «Юнімед» від 21.09.2023 на ім`я ОСОБА_4 , висновку магнітно-резонансної томографії шийного відділу хребта ТОВ «Медичний центр «Юнімед» від 21.09.2023 на ім`я ОСОБА_4 , та статус особи з 2 групою інвалідності було присвоєно йому рішенням обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 КУ «Обласний центр медико-соціальних експертиз» ЗОР на підставі наданих ним до лікарсько-консультативної комісії КНП «Міська лікарня № 1» ЗМР вищевказаних завідомо підроблених офіційних документів, шляхом обману заволодів чужим майном - бюджетними коштами у вигляді пенсійного забезпечення особи з інвалідністю на загальну суму 178 316 гривень 57 копійок, чим спричинив Державі в особі ПФУ матеріальну шкоду у значному розмірі.

Таким чином, наведеними вище діями ОСОБА_4 , скоїв кримінальне правопорушення (злочин), передбачений ч. 3 ст. 190 КК України, яке кваліфікується як заволодіння чужим майном шляхом обману, вчинене в умовах воєнного стану, що завдало значної шкоди потерпілому.

До матеріалів кримінального провадження додана угода від 29.04.2026 року про визнання винуватості, укладена між прокурором групи прокурорів, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні прокурором ОСОБА_3 , обвинуваченим ОСОБА_7 та захисником ОСОБА_5 , за змістом якої: підозрюваний ОСОБА_7 під час досудового розслідування повністю визнав свою винуватість у зазначених вище діяннях і зобов`язується беззастережно визнати обвинувачення в обсязі підозри у судовому провадженні.

Сторони погоджуються на призначення наступного покарання ОСОБА_7 :

- за ч. 3 ст. 190 КК України 3 роки 6 місяців позбавлення волі;

- за ч. 4 ст. 358 КК України 1 рік обмеження волі;

- за ст.. 336 КК України 3 роки позбавлення волі.

При призначенні остаточного покарання сторони угоди просять суд керуватись положеннями ст. 70 КК України (шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим) та остаточно призначити покарання у виді 3 роки 6 місяців позбавлення волі, без конфіскації майна.

На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_7 від відбування покарання з випробуванням, поклавши на нього обов`язки, передбачені ст. 76 КК України.

Із запропонованим видом та мірою відповідальності ОСОБА_7 згоден в повному обсязі.

Підстави оскарження обвинувального вироку, яким затверджена ця угода в апеляційному порядку, що визначені в п. 1 ч. 3 ст. 394 КПК України та в касаційному порядку, що визначені в п. 1 ч. 3 ст. 424 КПК України ОСОБА_7 роз`яснені та зрозумілі.

У разі невиконання угоди про визнання винуватості відповідно до ст. 476 КПК України прокурор має право упродовж строків давності притягнення до кримінальної відповідальності звернутися до суду з клопотанням про скасування вироку та судового розгляду кримінального провадження в загальному порядку. ОСОБА_7 розуміє, що умисне невиконання угоди є підставою для притягнення його до кримінальної відповідальності за ст. 389-1 КК України.

Суд, вислухавши прокурора, обвинуваченого ОСОБА_7 , його захисника, вивчивши матеріали кримінального провадження №12026082040000028, дійшов висновку про затвердження наведеної вище угоди та ухвалення вироку на підставі угоди з огляду на наступне.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 314 КПК України, при прийнятті рішення у підготовчому судовому засіданні суд має право, зокрема, затвердити угоду.

Відповідно до ст. 468 КПК України, у кримінальному провадженні може бути укладена угода між прокурором та обвинуваченим про визнання винуватості.

Статтею 469 КПК України передбачено, що угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості, тяжких злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам.

При цьому, судом перед ухваленням рішення з`ясовано, чи цілком розуміє обвинувачений права, визначені в ч. 5 ст. 474 КПК України, наслідки укладення та затвердження даної угоди, передбачені ч. 1 ст. 473 КПК України, характер обвинувачення, вид покарання, а також інші заходи, які будуть застосовані до нього у разі затвердження угоди судом.

Суд переконався, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.

Також судом встановлено, що умови даної угоди відповідають та не суперечать вимогам Кримінального процесуального Кодексу України та Кримінального Кодексу України.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку про можливість затвердження угоди між прокурором та обвинуваченим ОСОБА_7 про визнання винуватості і призначення обвинуваченому узгодженої сторонами міри покарання.

Цивільний позов відшкодований в повному обсязі на стадії досудового розслідування.

Питання про долю речових доказів суд вирішує відповідно до ч. 9 ст. 100 КПК України.

Керуючись ст. ст. 314, 374, 468-470, 472-475 КПК України,

УХВАЛИВ:

Затвердити угоду від 29 квітня 2026 року, укладену між прокурором ОСОБА_3 , обвинуваченим ОСОБА_7 та захисником ОСОБА_5 про визнання винуватості за ч. 3 ст. 190, ст. 336, ч. 4 ст. 358 КК України та призначити обвинуваченому узгоджену сторонами міру покарання:

- за ч. 3 ст. 190 КК України 3 роки 6 місяців позбавлення волі;

- за ч. 4 ст. 358 КК України 1 рік обмеження волі;

- за ст. 336 КК України 3 роки позбавлення волі.

На підставі ч.ч. 1, 2 ст. 70 КК України, за сукупністю вчинених кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , покарання у виді 3 (трьох) років 6 (шість) місяців позбавлення волі.

На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від відбування основного призначеного покарання, якщо він протягом двох років іспитового строку не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього обов`язки, передбачені п.п. 1, 2 ч. 1 та п. 3 ч. 2 ст. 76 КК України, а саме:

- не виїжджати за межі України без дозволу уповноваженого органу з питань пробації;

- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання та роботи;

- періодично з`являтись для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації.

Речові докази:

1) СD-диск з написом «Вх.№1044-ВБ» із відомостями про рух коштів по банківським рахункам ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 вилученого в ході тимчасового доступу до речей і документів в АТ «ПриватБанк» залишити в матеріалах кримінального провадження;

2) пенсійна справа ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 вилучена в 24.03.2026 в ході тимчасового доступу до речей і документів в ГУ ПФУ в Запорізькій області повернути за належністю,

3) медичну справу МСЕК вилучену в ході тимчасового доступу до речей і документів - залишити в матеріалах кримінального провадження.

Роз`яснити, що відповідно до ст. 476 КПК України у разі невиконання угоди про визнання винуватості, прокурор має право звернутися до суду, який затвердив таку угоду, з клопотанням про скасування вироку.

На вирок суду з підстав, передбачених статтею 394 КПК України, може бути подана апеляційна скарга в апеляційний суд Запорізької області через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Комунарського районного суду

м. Запоріжжя ОСОБА_1