Єдиний державний реєстр судових рішень Дата документу 11.06.2026Справа № 554/1248/25 Провадження № 2/554/1722/2026
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2026 року м. Полтава
Шевченківський районний суд міста Полтави в складі:
головуючого судді Сініцина Е.М.,
за участю секретаря судового засідання Кувіти М.М.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В :
Позивач Полтавське комунальне автотранспортне підприємство 1628 звернулося до суду із позовною заявою до відповідача ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позову зазначив, що на підставі рішень виконавчого комітету Полтавської міської ради від 05.08.2021 року №150 та від 18.08.2022 року №323, наказу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради № 83-о від 22.11.2023 року, а також наказу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради № 95-овід 07.11.2024року Полтавське КАТП-1628 визнано виконавцем послуг з управління (поводження) з побутовими відходами, зокрема, на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території міста Полтава та Полтавської міської територіальної громади.
У подальшому на підставі рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 16.09.2021 року №187 були встановлені тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами, що надаються Полтавським комунальним автотранспортним підприємством 1628 на території м. Полтави. А на підставі рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 16.09.2021року №189 було затверджено норми надання послуг з вивезення побутових відходів на території Полтавської міської територіальної громади на 2021-2025 роки.
На виконання вказаних рішень виконавчого комітету Полтавської міської ради та наказів Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради Полтавське КАТП-1628, починаючи з 01.11.2021 року, безпосередньо надає послуги населенню з управління (поводження) з побутовими відходами, у тому числі щодо збирання, вивезення та захоронення твердих побутових відходів на території Полтавської міської територіальної громади.
З 01 листопада 2021 року Полтавським КАТП-1628, як виконавцем послуг, приєднано Відповідача, як Споживача послуг, до Публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами від 01.11.2021 року (далі Договір від 01.11.2021 року), потім до Публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами на території м. Полтави від 01.05.2022 (далі Договір від 01.05.2022року), а також до Публічного договору про надання послуг з управління побутовими відходами від 29.11.2023 (набрав чинності з 01.01.2024) (далі Договір від 29.11.2023року) .
Відповідачу ОСОБА_1 присвоєно особовий рахунок № НОМЕР_1 . У жовтні 2021 року Полтавським КАТП-1628 на адресу Відповідача було направлено рахунок-повідомлення про приєднання до відповідного публічного договору та присвоєння особового рахунку для оплати послуг.
Згідно з умовами п. 6.3 Договору від 01.11.2021 року, п.15 Договору від 01.05.2022 року, п.15 Договору від 29.11.2023 року місячна вартість для оплати послуг з управління (поводження) з побутовими відходами для однієї особи для багатоквартирних будинків становить - 25,26 грн. з ПДВ. Загальна вартість послуги відповідно до кількості зареєстрованих 2 (дві) особи в розмірі 50,52 грн. на місяць; граничний термін оплати послуг до 20 числа поточного місяця, але не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим; банківські реквізити для оплати послуг.
Відповідно до п. 6.4 Договору від 01.11.2021 при розрахунках застосовується щомісячна система оплати послуг, платежі вносяться не пізніше, ніж протягом останнього дня місяця, що настає за розрахунковим. На підставі п.18 Договору від 01.05.2022, п.17 Договору від 29.11.2023 споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
На виконання наведених Публічних договорів від 01.11.2021, від 01.05.2022 про надання послуг з поводження з побутовими відходами (на території міста Полтави) та Публічного договору від 29.11.2023 про надання послуги з управління побутовими відходами за особовим рахунком № НОМЕР_1 Полтавське КАТП-1628 за період з 01.11.2021 по 30.11.2024 надало Відповідачу послуги з управління (поводження) з побутовими відходами на загальну суму 1869,24 грн., за які останній не сплачував, у зв`язку з чим виникла заборгованість.
Тому підприємство звернулося до суду з позовною заявою про стягнення заборгованості за надані послуги з відповідача на загальну суму 1869,24 грн. та судового збору у розмірі 3 028,00 гривень.
Ухвалою судді Октябрського районного суду м. Полтави від 06 лютого 2025 року відкрито провадження у справі, яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
28 квітня 2025 року, згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів" щодо зміни найменувань місцевих загальних судів», назву Октябрського районного суду м. Полтави було змінено на «Шевченківський районний суд міста Полтави».
Представник позивача про місце та час слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідач ОСОБА_1 про місце та час слухання справи повідомлена належним чином, про причини неявки суд не повідомила. Заяви про розгляд справи за її відсутності не надходило, відзив не подала.
Згідно ст. 280 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, якщо відповідач не з`явився без поважних причин або без повідомлення причини, не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів. З цих підстав суд, відповідно до ст.ст. ч.4 ст. 223, 280 ЦПК України, розглянув справу у заочному порядку та ухвалив рішення.
Відповідно до ч.2 ст.247ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.ст.12,13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 18.01.2024 р. вбачається, що власником квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (адреса за якою надається послуга) є ОСОБА_1 .
З інформації наданої начальником КП «ЖЕО № 2» О.Ландар від 21.12.2023 року № 3058/2023-18, за адресою АДРЕСА_1 , зареєстровано дві особи.
З копії Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань вбачається, що основним видом діяльності Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 є збирання безпечних відходів, що передбачено і Статутом Полтавського КАТП -1628.
Рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 05.08.2021 року № 150 та від 18.08.2022 року № 323, на підставі наказу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради № 83-о від 22.11.2023 року, наказу Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради № 95-о від 07.11.2024 року Полтавське КАТП-1628 визнано виконавцем послуг з управління (поводження) з побутовими відходами, зокрема, на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території міста Полтава та Полтавської міської територіальної громади.
Рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 16.09.2021 року № 187 встановлені тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами, що надаються Полтавським комунальним автотранспортним підприємством 1628 на території м. Полтави. На підставі рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 16.09.2021 року №189 затверджено норми надання послуг з вивезення побутових відходів на території Полтавської міської територіальної громади на 2021-2025 роки.
Згідно з п.5 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки встановлені відповідними договорами.
Полтавським КАТП-1628 розроблено Публічний договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами, який розміщено на офіційному веб-сайті підприємства.
Суд зазначає, що посилання позивача, що відповідач приєднався до Публічних договорів про надання послуг з поводження з побутовими відходами від 01.11.2021 року, від 01.05.2022 року, від 29.11.2023 року, жодним чином не підтверджено.
Однак, Верховний Суд України у справі № 6-56220св10, рішення від 07.09.2011 року та у справі №6-2951цс15 рішення від 20.04.2016 року, зазначив, що «відсутність укладеного договору про надання житлово-комунальних послуг не є підставою для звільнення споживача від оплати спожитих житлово-комунальних послуг».
Відповідно, споживачі комунальних послуг зобов`язані оплачувати її вартість, не враховуючи на укладений чи не укладений між ними та підприємством договір за умови надання таких послуг та отримання їх споживачем.
Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що житлово-комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і Правил.
Комунальні послуги результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законом.
Згідно до положень п.2 ч.1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать, комунальні послуги, зокрема управління побутовими відходами.
Відповідно до п.п.1,3 ч.1 ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є, зокрема споживачі (індивідуальні та колективні); виконавці комунальних послуг.
Згідно п. 7 ч. 2 цієї статті - виконавцями комунальних послуг, зокрема, послуг з управління побутовими відходами - адміністратор послуги з управління побутовими відходами, а у разі його відсутності - визначений у встановленому законодавством порядку суб`єкт господарювання, який здійснює збирання та перевезення побутових відходів.
За змістом п.5 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
В ч.1 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» вказано - споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Згідно п. «б» ч. 1ст.15 Закону України «Про відходи», громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов`язані вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів.
Статтею 35-1 Закону України «Про управління відходами» визначено, що поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів зобов`язаний укласти договори про надання послуг з перероблення та захоронення побутових відходів із суб`єктами господарювання, що надають такі послуги відповідно до правил благоустрою території населеного пункту, розроблених з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту. Договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами мають містити інформацію про укладені договори між виконавцем послуг з вивезення побутових відходів та суб`єктами господарювання, що надають послуги з перероблення та/або захоронення побутових відходів. Під час проектування житлових будинків, громадських, виробничих, складських та інших споруд передбачаються будівництво та облаштування контейнерних майданчиків для роздільного збирання і зберігання побутових відходів, урн для побутових відходів. Житлові масиви і внутрішньо-дворові території, дороги загального користування та інші об`єкти благоустрою населених пунктів, а також місця проведення масових заходів обладнуються контейнерними майданчиками, урнами для побутових відходів.
Згідно із частиною 1 статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Як свідчить тлумачення статті 526 ЦК України цивільне законодавство містить загальні умови виконання зобов`язання, що полягають у його виконанні належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Це правило є універсальним і підлягає застосуванню як до виконання договірних, так і не договірних зобов`язань. Недотримання умов виконання призводить до порушення зобов`язання.
Статтею 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», встановлені права та обов`язки споживачів, зокрема обов`язок оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Згідно ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до правової позиції висловленої Верховним Судом України у постанові від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс 15 та яка підтверджена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 751/3840/15-ц (провадження № 14-280цс18) вказано, що відсутність письмового договору між сторонами не може бути підставою для звільнення від сплати вартості фактично отриманих споживачем житлово-комунальних послуг.
Маршрутними графіками №7 роботи сміттєвоза КО-427-32 ДНЗ НОМЕР_2 за 2022-2024 роки підтверджується надання позивачем послуг за адресою відповідача.
З розрахунку заборгованості за надання послуг з управління (поводження) з побутовими відходами за особовим рахунком № НОМЕР_1 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) вбачається, що за період з 01.11.2021 року по 30.11.2024 року за вказаною адресою виникла заборгованість на загальну суму 1869,24 гривень.
На адресу відповідача Полтавським КАТП-1628 14.12.2023 р. направлено претензію про сплату боргу, що підтверджено Списком №3293 згрупованих відправлень, однак остання залишилась без реагування.
Відповідачкою не подано відзив на позов, не надано суду належних та допустимих доказів, про оплату заборгованості, не спростовано проведених розрахунків позивачем.
Також в матеріалах справи відсутні дані про те, що відповідачка здійснила дії по відмові від отримання комунальної послуги, у визначені строк та порядок.
Таким чином, у відповідачки існує обов`язок щодо своєчасної та повної оплати наданих їй позивачем послуг з управління побутовими відходами, але ОСОБА_1 не виконує його належним чином.
Тож, враховуючи, що позивач надавав послугу з управління побутовими відходами відповідачці, як і іншим мешканцям житлового багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 нею користувалася, не відмовлялася від її отримання, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та стягнення з відповідача на користь Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 заборгованості за надані послуги розмірі1869,24 гривень.
З урахуванням положення ст.141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача також підлягає стягненню судовий збір, сплачений за подання позовної заяви у сумі 3028,00 гривень.
На підставі ст.ст. 322, 509, 526, 901 ЦК України, ст.ст.6,7, 9, 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.15 Закону України «Про відходи», керуючись ст.ст. 81,89,141,259, 263-265,280-281 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 заборгованість за надані послуги з управління (поводження) з побутовими відходами за особовим рахунком № НОМЕР_1 за період з 01.11.2021 року по 30.11.2024 року в розмірі 1869,24 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Полтавського комунального автотранспортного підприємства 1628 судові витрати в розмірі 3 028,00 гривень.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду як суду апеляційної інстанції, шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Сторони у справі:
Позивач Полтавське комунальне автотранспортне підприємство 1628, місце знаходження: 36008, місто Полтава, вул. Володимира В`язуна (Кагамлика), 84, ЄДРПОУ 03351823.
Відповідач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків не відомий.
Суддя Е.М. Сініцин.