Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №760/17867/26
1-кс/760/8482/26
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.06.2026 м. Київ
Слідчий суддя Солом`янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю слідчого ОСОБА_3 ,
захисника підозрюваної адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні /час засідання з 14:17:06 по 14:26:04/ в залі судових засідань Солом`янського районного суду м. Києва за адресою: м. Київ, вул. Максима Кривоноса, буд. 25 клопотання слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025101110001142 від 02.10.2025 за підозрою громадянки України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 111-1 КК України,
В С Т А Н О В И В :
До Солом`янського районного суду міста Києва надійшло клопотання слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025101110001142 від 02.10.2025 за підозрою громадянки України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 111-1 КК України.
Клопотання слідчого мотивоване тим, що Слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025101110001142 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.10.2025 за підозрою громадянки України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 111-1 КК України.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб та час, але до 2014 року, а саме до окупації східної частини території України незаконним збройними формуваннями держави-агресора Російської Федерації та в подальшому до повномасштабного вторгнення Російської Федерації 24.02.2022 року на територію України, у м. Луганськ функціонувало приватне підприємство «АРС» (код ЄДРПОУ: 24848735), яке згідно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зареєстроване за адресою: Україна, 91047, Луганська область, м. Луганськ, 1-й Оборонний Проїзд, буд. 2, відомості щодо якого внесено до державної реєстрації від 02.09.1997 року за № 13821200000002852. У відповідності до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань юридичною особою засновником та керівником щодо ПП «АРС» (код ЄДРПОУ: 24848735) є громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з розміром статутного капіталу 4 150 000 млн. грн. та видом економічної діяльності, спрямованої на неспеціалізовану оптову торгівлю (основний), вантажний автомобільний транспорт, роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами, діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту.
Зокрема ПП «АРС» (код ЄДРПОУ: 24848735) у невстановлений досудовим розслідування час та спосіб, організувало на території м. Луганськ та Луганської області функціонування мережі магазинів, які спеціалізуються на продажі косметики та господарських товарів під торговою маркою «Реал для Вас».
В подальшому упродовж 2013 року у зв`язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади Російської Федерації (далі - РФ) та службових осіб з числа керівництва збройних сил (далі - ЗС) РФ, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Так, вказаними особами організовувалися та проводилися у березні - квітні 2014 року антиурядові протестні акції, найбільш масові з яких - у Луганській, Донецькій, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Херсонській та Одеській областях. Основою їх метою було поширення сепаратистських проросійських гасел та здійснення силового захоплення адміністративних будівель органів державної влади для послідуючої організації незаконних референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.
Під безпосереднім керівництвом та контролем представників влади та ЗС РФ 27 квітня 2014 року на території Луганської області України створено терористичну організацію «Луганська народна республіка» (далі - «ЛНР»), у складі яких утворені незаконні збройні формування.
При викладених обставин діяльність ПП «АРС» (код ЄДРПОУ: 24848735) продовжувалась і після 24.02.2022 року.
В подальшому, після 24.02.2022 року, а саме після початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України, ПП «АРС» (код ЄДРПОУ: 24848735) в особі юридичної особи, засновника та керівника вказаного приватної підприємства - громадянки України ОСОБА_6 , з метою продовження функціонування діяльності торгових мереж магазинів косметики та господарських товарів під торговою маркою «Реал для Вас», здійснена перереєстрація ПП «АРС» (код ЄДРПОУ: 24848735) за законодавством РФ.
Так, 31.10.2023 року громадянка України ОСОБА_6 , усвідомлюючи факт здійснення відкритої збройної агресії РФ проти України, реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на завдання шкоди Україні шляхом підтримки рішень та дій окупаційної адміністрації держави-агресора підготовки та передачі активів окупаційній адміністрації держави-агресора, її збройним формуванням, заручившись підтримкою представників окупаційної адміністрації держави-агресора на тимчасово - окупованій території т.зв. «ЛНР», перебуваючи на тимчасово окупованій території добровільно надала згоду невстановленим досудовим розслідуванням представникам окупаційної влади держави-агресора РФ на незаконну підготовку та передачу окупаційній адміністрації держави-агресора активів, належних ПП «АРС» (код ЄДРПОУ: 24848735), а саме торгових мереж магазинів косметики та господарських товарів під торговою маркою «Реал для Вас», розташованих на території т.зв. «ЛНР» відповідно до законодавства псевдодержавного утворення «ЛНР» у встановленому незаконними органами влади «ЛНР» порядку надала до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Луганської області так званої «Міжрайонної інспекції федеральної податкової служби № 1 по Луганській народній республіці» документи для реєстрації
ООО «АРС» у єдиному державному реєстрі юридичних осіб РФ - «ЄГРЮЛ».
На підставі поданих громадянкою України ОСОБА_6 документів незаконним органом влади, створеним на тимчасово окупованій території Луганської області, так званою «Міжрайонної інспекції федеральної податкової служби № 1 по Луганській народній республіці», 29.11.2022 здійснено реєстрацію приватного підприємства ООО «АРС» у «Едином государственном реестре юридических лиц Росийской Федерации» та присвоєно основний державний реєстраційний номер юридичної особи - 1229400033246.
На підставі поданих громадянкою України ОСОБА_6 документів незаконним органом влади, створеним на тимчасово окупованій території Луганської області, так званою «Міжрайонною інспекцією федеральної податкової служби № 1 по Луганській народній республіці», засновником та володільцем ООО «АРС» (1229400033246) значиться - ОСОБА_6 з розміром частки 100%.
Після чого у невстановлений досудовим розслідуванням час, громадянка України ОСОБА_6 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи умисно, з корисливих мотивів та з метою провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором РФ, що полягає у веденні господарської діяльності на тимчасово-окупованій території України т.зв. «ЛНР», організувала та забезпечила функціонування мережі магазинів з реалізації косметичних та господарських товарів, розташованих на території м. Луганськ та Луганської області, які знаходяться під тимчасовою окупацією РФ.
З метою приховування своєї діяльності та забезпечення її безперервності, громадянка України ОСОБА_6 , будучи кінцевим бенефіціарним власником, засновником та керівником мережі магазинів з реалізації косметичних та господарських товарів під торговою маркою «Реал для Вас», що продовжують функціонувати на тимчасово-окупованій території України т.зв. «ЛНР», після початку повномасштабної збройної агресії РФ проти України, усвідомлюючи неможливість законного ведення бізнесу на тимчасово-окупованій території України т.зв. «ЛНР» відповідно до законодавства України, організувала протиправну схему продовження господарської діяльності зазначеної мережі магазинів під торговою маркою «Реал для Вас».
З метою належної конспірації, а також для уникнення офіційного документального зв`язку з діяльністю мережі магазинів з реалізації косметичних та господарських товарів під торговою маркою «Реал для Вас», громадянка України ОСОБА_6 залучила до протиправної діяльності трьох довірених осіб з числа громадян України, розподіливши між ними ролі, а саме: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які на постійній основі перебувають та фактично проживають на підконтрольній території України, а також ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка фактично перебуває та проживає на тимчасово-окупованій території України т.зв. «ЛНР».
Згідно з розподіленням ролей та за безпосередньої вказівки громадянки України ОСОБА_6 - ОСОБА_7 , перебуваючи на підконтрольній території України, веде бухгалтерський облік незаконної господарської діяльності мережі магазинів косметики та господарських товарів під торговою маркою «Реал для Вас», контролює поставки товарів, у тому числі через треті країни, та отримує фінансову звітність на власну електронну поштову скриньку « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та « ІНФОРМАЦІЯ_6 » від ОСОБА_5 з належній останній електронної поштової скриньки « ІНФОРМАЦІЯ_7 », яка фактично перебуває та проживає на тимчасово-окупованій території України т.зв. «ЛНР». В свою чергу ОСОБА_8 , перебуваючи на території підконтрольній Україні, здійснює загальний контроль за фінансовими потоками, узагальнює інформацію отриману від ОСОБА_7 , яку отримує на власну електронну поштову скриньку « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та « ІНФОРМАЦІЯ_9 » та передає підготовлені звіти безпосередньо кінцевому бенефіціарному власнику, засновнику та керівнику ООО «АРС» (1229400033246) - ОСОБА_6 , особисто під час зустрічей за межами території України. Разом з цим, ОСОБА_5 , яка постійно перебуває на тимчасово-окупованій території т.зв. «ЛНР», здійснює безпосередній контроль діяльності мережі магазинів косметики та господарських товарів під торговою маркою «Реал для Вас», координує персонал, забезпечує реалізацію товарів населенню на тимчасово-окупованій території України т.зв. «ЛНР», контактує з представниками окупаційної адміністрації, що дозволяє підтримувати стабільне функціонування торговельної мережі магазинів «Реал для Вас».
Так громадянка України ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою сприяння у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором РФ, що полягає у веденні господарської діяльності на тимчасово-окупованій території України т.зв. «ЛНР», перебуваючи за адресою фактичного місця проживання: АДРЕСА_1 , використовуючи належний останній комп`ютер, який під`єднаний до глобальної мережі Інтерент та належну їй електронну поштову скриньку « ІНФОРМАЦІЯ_7 » здійснює безпосередній контроль діяльності мережі магазинів косметики та господарських товарів під торговою маркою «Реал для Вас», координує діяльність персоналу, забезпечує реалізацію товарів на тимчасово-окупованій території України т.зв. «ЛНР», контактує з представниками окупаційної адміністрації, що дозволяє підтримувати стабільне функціонування торговельної мережі магазинів «Реал для Вас», які перебувають на тимчасово-окупованій території України, узагальнює інформацію отриману від працівників вказаної мережі магазинів, звітуючи ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Зокрема, 30.11.2023 о 12:00 год. на адресу електронної поштової скриньки ОСОБА_5 « ІНФОРМАЦІЯ_7 » надіслане повідомлення з електронної поштової скриньки « ІНФОРМАЦІЯ_10 » невстановленої в ході досудового розслідування особи з іменем «ОВО№2 - филиала ФГКУ УВО войск национальной гвардии по ЛНР» та вкладеним файлом з темою: «счет и акт по реалу pdf, заявление на расторжение Реал борщ.docx., який являє собою платіжне доручення та рахунок № 6490 від 01.11.2023 від «Федерального Государственного Казенного Учреждения «Управление вневедомственной охраной войск Национальной гвардии Российской Федерации по Луганской Народной Республике» (ИНН: 9403026424/КПП:940301001), 291007, Луганская Народна респ., г. Луганск, р-н Артемовский, ул. Ленина, дом 30, тел.: 0642931080», щодо оплати послуг охорони магазину «Реал» за листопад 2023 року в сумі 729 руб. 33 коп.
В свою чергу, ОСОБА_5 з своєї електронної поштової скриньки « ІНФОРМАЦІЯ_7 » пересилає отримане від невстановленої в ході досудового розслідування особи, яка використовує електронну поштову скриньку « ІНФОРМАЦІЯ_10 », з іменем «ОВО№2 - филиала ФГКУ УВО войск национальной гвардии по ЛНР» та вкладеним файлом, з темою: «счет и акт по реалу pdf, заявление на расторжение Реал борщ.docx., який являє собою платіжне доручення та рахунок № 6490 від 01.11.2023 від «Федерального Государственного Казенного Учреждения «Управление вневедомственной охраной войск Национальной гвардии Российской Федерации по Луганской Народной Республике» (ИНН: 9403026424/КПП:940301001), 291007, Луганская Народна респ., г. Луганск, р-н Артемовский, ул. Ленина, дом 30, тел.: 0642931080», щодо оплати послуг охорони магазину «Реал» за листопад 2023 року, в сумі 729 руб. 33 коп., на адресу електронної поштової скриньки ОСОБА_8 « ІНФОРМАЦІЯ_9 » з іменем « ОСОБА_9 » з темою: «оплата охраны». Тобто, ОСОБА_5 доповіла ОСОБА_8 щодо суми оплати за послуги охорони мережі магазинів з продажу косметичних та господарських товарів під торговою маркою «Реал для Вас», належних ООО «АРС» (1229400033246), які розташовані на тимчасово-окупованій території України т.зв. «ЛНР».
Крім того у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 2024 року, ОСОБА_7 , використовуючи належну йому електронну поштову скриньку « ІНФОРМАЦІЯ_6 » надіслав ОСОБА_8 на електронну поштову скриньку « ІНФОРМАЦІЯ_9 » та ОСОБА_5 на електронну поштову скриньку « ІНФОРМАЦІЯ_7 » вкладений файл під назвою «План продаж Реал для Вас» з назвою теми «декабрь 2024» та текстове повідомлення наступного змісту: «Очень жаль что Сверд Перв и Лутуг немного не дотянули, смотрел продажи до 30.12 и был уверен что перв и сверд дотянут план, лутуг конечно много было но они за последние дни молодцы но всеравно не дотянули( и общий план по сети всего 0,3% не сделали(((», чим прозвітував перед ОСОБА_8 та ОСОБА_5 щодо плану здійснення продажів мережі магазинів косметичних та господарських товарів під торговою маркою «Реал для Вас», які перебувають на тимчасово-окупованій території України т.зв. «ЛНР», умовно позначаючи місця розташування магазинів «Сверд» (Свердловськ), «Перв» (Первомайськ), «Лутуг» (Лутугине), тобто умовно називаючи населені пункти Луганської області де також розміщуються магазини належні ООО «АРС» (1229400033246) під торговою маркою «Реал для Вас».
Таким чином ОСОБА_5 вчинила умисні дії, які виразились в участі в організації протиправного функціонування мережі магазинів косметичних та господарських товарів торгової марки «Реал для Вас» належних ООО «АРС» (1229400033246), розташованих на території м. Луганськ та Луганської області, що перебувають під тимчасовою окупацією РФ, підтримавши створену стійку схему управління бізнесом через підконтрольних останній осіб, налагодженні електронної системи звітності, яка передбачала отримання звітності від ОСОБА_7 та її аналізу, обробки та зведення у фінансову звітність, що створило фінансово-економічні вигоди для держави-агресора РФ.
Крім того, ОСОБА_5 , усвідомлюючи свої злочинні наміри, перебуваючи на тимчасово-окупованій території України т.зв. «ЛНР», здійснювала безпосередній контроль за роботою мережі магазинів косметичних та господарських товарів під торговою маркою «Реал для Вас» належних ООО «АРС» (1229400033246), координувала та забезпечувала їх діяльність на місцях, забезпечувала та дотримання вказівок, які надходили від ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , організовувала роботу персоналу, вирішувала кадрові питання, забезпечувала здійснення охорони магазинів та взаємодію з незаконними органами влади на тимчасово-окупованій території України, регулярно складала та направляла звітності про фінансово-господарську діяльність, відомості щодо товарообігу, витрат на забезпечення функціонування магазинів ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які перебувають на підконтрольній Україні території, виконуючи їх вказівки та погоджуючи ключові питання з ними, діяла з метою конспірації та забезпечення збереження незаконної господарської діяльності, що створює економічні вигоди для держави-агресора РФ та її окупаційної адміністрації т.зв. «ЛНР».
За викладених вище обставин, ОСОБА_5 , усвідомлюючи факт здійснення відкритої збройної агресії РФ проти України, реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на завдання шкоди Україні шляхом підтримки рішень та дій окупаційної адміністрації держави-агресора підготовки та передачі активів окупаційній адміністрації держави-агресора на тимчасово-окупованій території т.зв. «ЛНР», та її військовим формуванням, фактично перебуваючи та проживаючи на підконтрольній Україні території, взяла участь у злочинних діях, а саме створенні ієрархічної структури незаконного контролю та управління підприємницької діяльності мережі магазинів з реалізації косметичних та господарських товарів торгової марки «Реал для Вас», належних ООО «АРС» (1229400033246), сприяючи надходженню податків та зборів до незаконних органів влади т.зв. «ЛНР», фінансової підтримку окупаційних адміністрацій та економічне сприяння державі-агресору РФ, її військовим формуванням, чим вчинила умисні дії, спрямовані на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, вчинене за попередньою змовою групою осіб, що полягає у контролі та веденні господарської діяльності та в результаті забезпечення фінансування бюджету окупаційної влади т.зв. «ЛНР» та РФ.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, вчинене за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 111-1 КК України.
Так, 25.09.2025 складено, але не вручено повідомлено про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України, у зв`язку з перебуванням останньої на тимчасово-окупованій території України Луганської області, т.зв. «лнр».
Крім того, 04.06.2026 складено, але не вручено повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_10 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 КК України, у зв`язку з перебуванням останньої на тимчасово-окупованій території України Луганської області, т.зв. «лнр».
На виконання вимог ч. 1 ст. 276 КПК України повідомлення про підозру обов`язково здійснюється в порядку, передбаченому статтею 278 цього Кодексу, у випадках: 1) затримання особи на місці вчинення кримінального правопорушення чи безпосередньо після його вчинення; 2) обрання до особи одного з передбачених цим Кодексом запобіжних заходів; 3) наявності достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення та відповідно до ч. 1 ст. 135 КПК України особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв`язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою, та відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
04.06.2025 належним чином повідомлено про підозру громадянці України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м. Луганськ, Луганської області, зареєстровій та фактично проживаючій за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні нею кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 КК України.
06.06.2025, у відповідності до п. 8 ст. 135 КПК України повідомлення про підозру та повістки про виклик громадянки України ОСОБА_5 на 12.06.2026, 13.06.2026 та 14.06.2026 були опубліковані на сайті загальнодержавного засобу масової інформації - «Урядовий кур`єр», за результатами чого підозрюваний не з`явився.
Разом з цим, відповідно до п. 8 ст. 135 КПК України повідомлення про підозру та повістки про виклик громадянки України ОСОБА_5 на 12.06.2026, 13.06.2026 та 14.06.2026 було опубліковано на сайті «Офіс Генерального прокурора».
12.06.2026 громадянка України ОСОБА_5 на допит в якості підозрюваної не з`явилася та не повідомила поважних причин свого неприбуття.
13.06.2026 громадянка України ОСОБА_5 на допит в якості підозрюваної не з`явилася та не повідомила поважних причин свого неприбуття.
14.06.2026 громадянка України ОСОБА_5 на допит в якості підозрюваної не з`явилася та не повідомила поважних причин свого неприбуття.
Згідно з повідомленням оперативного підрозділу ГУ «І» ДЗНД СБ України, громадянка України ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме на території Луганської області, де й знаходиться до теперішнього часу.
Разом з тим, під час проведення досудового розслідування встановити точне місцезнаходження підозрюваної не вдалося.
У зв`язку з цим, підозрювану громадянку України ОСОБА_5 оголошено у розшук, про що слідчим винесено відповідну постанову.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні громадянкою України ОСОБА_5 кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами, копії яких надаються суду.
Таким чином, є достатні підстави вважати, що підозрювана
громадянка України ОСОБА_5 вчинила злочин, який карається штрафом до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п`яти років, з позбавленням права обіймати певні або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна.
Так, аналізуючи зібрані в процесі документування злочинної діяльності відомості про особу підозрюваного, отриману доказову базу на підтвердження винуватості останнього у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, сторона обвинувачення приходить до висновку, що громадянка України ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється в учиненні злочину, за який передбачено покарання у вигляді штрафу до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п`яти років, з позбавленням права обіймати певні або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна.
Так, громадянка України ОСОБА_5 з 08.10.2025 перебуває в державному розшуку, протягом тривалого часу переховується від органу досудового розслідування.
За таких підстав, беручи до уваги те, що підозрювана громадянка України ОСОБА_5 , ухиляється від явки до органу досудового розслідування, що перешкоджає проведенню з нею слідчих та процесуальних дій із забезпеченням прийняття законного процесуального рішення у даному кримінальному провадженні в розумні строки, згідно відповіді оперативного підрозділу - ГУ «І» ДЗНД СБ України підозрювана громадянка України ОСОБА_5 не перетинала державний кордон України в визначених пунктах пропуску, станом на теперішній час перебуває на тимчасово окупованій території України, орган досудового розслідування вважає необхідним застосування процедури спеціального досудового розслідування.
У судовому засіданні слідчий підтримав клопотання з підстав та за обставин, викладених у клопотанні, наполягав на його задоволенні, просив долучити до матеріалів клопотання протоколи огляді інтернет видань газети «Урядовий кур`єр» та сайту Офісу Генерального прокурора, які слідчим суддею долучені до матеріалів клопотання та досліджені в судовому засіданні.
Захисник підозрюваної у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання слідчого, зазначивши, що не мав можливості встановити контакт із підозрюваною, аби з`ясувати позицію останньої стосовно пред`явленої їй підозри, та вважає, що підозрювана не повідомлена про складену відносно неї підозру, тому просив відмовити у задоволенні клопотання слідчого.
Вислухавши слідчого та захисника, вивчивши клопотання та дослідивши матеріали додані до клопотання, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п`ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, вчиненого підозрюваним, стосовно якого уповноваженим органом прийнято рішення про передачу його для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Якщо у кримінальному провадженні повідомлено про підозру декільком особам, слідчий, прокурор вправі звернутися до слідчого судді із клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування лише стосовно тих підозрюваних, щодо яких наявні передбачені частиною другою цієї статті підстави, а стосовно інших підозрюваних подальше досудове розслідування у цьому самому кримінальному провадженні здійснюватиметься згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 297-4 КПК України визначено, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та/або уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся.
Під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов`язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.
Враховуючи вищевикладені норми, слідчий суддя при вирішенні питання про здійснення спеціального досудового розслідування повинен встановити набуття особою статусу підозрюваного, наявність обґрунтованої підозри, можливість здійснення спеціального досудового розслідування за фактом інкримінованого правопорушення, та доведеність, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Так, слідчим суддею встановлено, що Слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025101110001142 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.10.2025 за підозрою громадянки України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.
25.09.2025 слідчим в ОВС слідчого управління Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 складено повідомлення про підозру ОСОБА_5 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, а саме у вчиненні умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), вчинене громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів представника окупаційної адміністрації держави-агресора, її збройним формуванням, вчинені за попередньою змовою групою осіб. Повідомлення про підозру погоджено прокурором ОСОБА_11 /а. с. 167-171/.
Згідно з повідомленням оперативного підрозділу ГУ «І» ДЗНД СБ України, громадянка України ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме на території Луганської області, де й знаходиться до теперішнього часу. Підозрювана зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1
У відповідності до п. 8 ст. 135 КПК України, повідомлення про підозру разом із повістками про виклик підозрюваної до слідчого 25.09.2025 були опубліковані в загальнодержавному засобі масової інформації - «Урядовий кур`єр», та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, однак підозрювана до слідчого управління не з`явилась, що підтверджується поданими слідчим у судовому засіданні протоколами огляду від 25.09.2025, від 25.09.2025.
04.06.2026 слідчим в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області було складено повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_5 , відповідно до змісту якого вбачається, що останній повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 111-1 КК України, а саме у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб /а. с. 184-188/.
У відповідності до п. 8 ст. 135 КПК України, повідомлення про підозру разом із повістками про виклик підозрюваної до слідчого 04.06.2026 були опубліковані в загальнодержавному засобі масової інформації - «Урядовий кур`єр», та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, однак підозрювана до слідчого управління не з`явилась, що підтверджується поданим слідчим у судовому засіданні протоколом огляду від 06.06.2026.
У зв`язку з цим, підозрювану громадянку України ОСОБА_5 оголошено у розшук, про що слідчим винесено відповідну постанову.
Слідчим суддею були досліджені додані слідчим до клопотання матеріали кримінального провадження, якими слідчий обґрунтовує повідомлену ОСОБА_5 підозру, а саме: повідомлення про вчиненні кримінального правопорушення від 10.10.2024 з додатками, інформації щодо виконання доручення, з додатками, протокол про проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 23.04.2025 з додатками, протокол про проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 23.04.2025 з додатками, протокол про проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 23.04.2025 з додатками, протокол про проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 13.06.2025 з додатками /а.с. 11-181/.
Поняття обґрунтована підозра не визначене у національному законодавстві, але, зважаючи на вимоги, закріплені у статті 9 КПК України, а також статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суд враховує позиції Європейського суду з прав людини, викладені в його рішеннях.
Зокрема, поняття «обґрунтована підозра» наведено в п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якого обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990).
За таких умов, дослідивши матеріали клопотання та долучені до нього документи, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів, лише щодо пред`явленої підозри, з точки зору достатності та взаємозв`язку, приходить до обґрунтованого висновку про наявність у провадженні доказів, передбачених параграфами 3-5 Глави 4 КПК України, які свідчать про обґрунтованість підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 111-1 КК України, які могли б об`єктивно зв`язувати підозрювану з ними, тобто підтвердити існування фактів та інформації, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що підозрювана могла вчинити дане кримінальне правопорушення.
Тобто, слідчим у клопотанні доведено наявність обґрунтованої підозри, яка підтверджується долученими до матеріалів клопотання доказами.
У відповідності до п. 8 ст. 135 КПК України повідомлення про підозру та повістка про виклик підозрюваної опубліковані на загальнодержавному засобі масової інформації - «Урядовий кур`єра» та на сайті Офісу Генерального прокурора, за результатами чого підозрювана не з`явилась до слідчого.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є, зокрема, особа щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.
Частиною першою статті 278 КПК України визначено, що письмове повідомлення про підозру вручається у день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Порядок здійснення повідомлень передбачений статтею 135 КПК України.
Згідно з частинами першою, другою статті 135 КПК України особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв`язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім`ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.
Частиною восьмою статті 135 КПК України передбачено, що повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб сайті Офісу Генерального прокурора. Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб сайті Офісу Генерального прокурора.
Отже, у відповідності до вимог статті 42 КПК України ОСОБА_5 має статус підозрюваної у цьому кримінальному провадженні і щодо неї може вирішуватися питання про здійснення спеціального досудового розслідування.
Крім того, слідчий суддя має також перевірити наявність достатніх підстав вважати, що підозрювана переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
З матеріалів клопотання вбачається, що підозрювана переховується від органів досудового розслідування та перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме м. Луганськ.
Таким чином, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрювана умисно переховується від слідства та суду на тимчасово окупованій території України з метою уникнення кримінальної відповідальності.
З огляду на викладене, враховуючи те, що є підстави вважати, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, яке відносяться до категорії нетяжкого злочину, даний злочин визначений на підставі ст. 297-1 КПК України таким при розслідуванні якого можливе здійснення спеціального досудового розслідування, підозрювана переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, оголошена у розшук, та після вручення повідомлення про підозру не з`явилась на виклики слідчого, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування.
На підставі викладеного та керуючись статтями 3, 9, 22, 42, 297-1, 297-3, 297-4, 309 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ :
Клопотання слідчого, - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025101110001142, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.10.2025, за підозрою громадянки України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 111-1 КК України
Зобов`язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1