Рішення № 137552800, 18.06.2026, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2026
Номер справи
560/16239/25
Номер документу
137552800
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/16239/25

РІШЕННЯ

іменем України

18 червня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене протоколом №117/168 від 30.05.2025 засідання комісії міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум в частині бронювання грошових коштів за ОСОБА_2 та зобов`язати Міністерство оборони України здійснити перерозподіл одноразової грошової допомоги, у зв`язку з загибеллю ОСОБА_3 , без урахування ОСОБА_2 .

В обґрунтування позову зазначає, що після отримання одноразової грошової допомоги членам сім`ї загиблого Захисника Батьківщини - ОСОБА_3 , у розмірі 3000000,00 грн звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про перерозподіл коштів, де їй повідомлено, що у померлого сина, окрім батька та матері, ще є цивільна дружина - ОСОБА_2 та донька ОСОБА_4 . З висновку від 08.04.2025 та доповіді про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звертатися за ОГД дізналася про наявність у померлого сина цивільної дружини та малолітньої дитини. Вважає протиправним рішення від 30.05.2025 №117/168 в частині бронювання грошових коштів за ОСОБА_2 , оскільки немає права на отримання грошової допомоги. Просить задовольнити позовні вимоги.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

До суду надійшов відзив Міністерства оборони України, у якому представник зазначає, що порядок розподілу часток визначено частиною першою статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" - за відсутності особистого розпорядження загиблого ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам із кола, передбаченого пунктом 4 статті 16-1 Закону, за їх особистими заявами. У разі відмови однієї з осіб або нереалізації права в межах строку її частка розподіляється між іншими особами порівну; відмова від імені малолітніх/неповнолітніх та недієздатних осіб не допускається, а відмова повнолітніх має бути нотаріально посвідчена. Постанова № 168 (пункт 2) дублює й деталізує ці приписи ОГД: встановлює три роки для реалізації права від дати смерті, визначає пріоритет рівності часток за відсутності або неповному охопленні особистим розпорядженням, регулює перерозподіл у разі відмови чи пропуску строку та передбачає можливість подальшого перерозподілу між додатково виявленими особами - за згодою або в судовому порядку. Саме тому за відсутності звернень інших осіб і належних підтверджень їх статусу Комісія МО України правомірно призначила батькам по 1/5 кожному (по 3000000 грн) і залишила 3/5 нерозподіленими до моменту звернення інших осіб та/або встановлення судом їхнього права. Стверджує, що саме надходження належних заяв і підтверджуючих документів визначає можливість включення особи до розподілу часток у межах трирічного строку. Таким чином, рішення Комісії МО України є законним і обґрунтованим, адже частки виплачені тим, хто підтвердив право та звернувся у встановленому порядку (батько і мати - по 1/5 кожному, по 3 000 000 грн), а 3/5 залишено нерозподіленими до звернення інших осіб та/або встановлення їхнього статусу судом. Просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивачка - ОСОБА_1 є матір`ю військовослужбовця ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 22.03.1993.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 загинув під час виконання обов`язків військової служби та захисту Батьківщини, що підтверджується наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 03.12.2024 №3378 та витягу з протоколу засідання штатної ВЛК 11 Регіональної ВЛК від 20.03.202 5№2025-0320-1423.

За змістом рішення від 30.05.2025 №117/168 комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги батьку та матері померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого 17.08.2024 у період дії воєнного стану матроса ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_3 від 30.08.2024 та витягу ВЛК від 20.03.2025 №1423 - в розмірі 2/5 частини 15000000,00 грн в сумі 6000000,00 грн.

Листом від 19.08.2025 відповідач повідомив, що батько та мати військовослужбовця ОСОБА_3 звернулися за отриманням одноразової грошової допомоги. На підставі цього комісія прийняла рішення про призначення батькам належних часток одноразової грошової допомоги. Водночас, наявні особи, які не звернулися за отриманням одноразової грошової допомоги: цивільна дружина ОСОБА_2 , дочка ОСОБА_4 та син ОСОБА_5 , які знаходяться за кордоном. У зв`язку з цим, право цивільної дружини та дітей на даний час залишається невизначеним, а тому відповідна частка одноразової грошової допомоги 3/5 залишається нерозподілена.

Вважаючи протиправним рішення відповідача від 30.05.2025 №117/168 в частині бронювання грошових коштів за ОСОБА_2 , позивачка звернулася з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу" (далі - Закон №2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Статтею 41 Закону №2232-XII визначено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдина система їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовців та членів їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах, встановлюються Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ від 20.12.1991 (далі - Закон № 2011-ХІІ).

Згідно із частинами першою, другою статті 16 Закону У№ 2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов`язаних з проходженням військової служби.

Статтею 16-1 Закону №2011-ХІІ (у редакції, чинній на час смерті військовослужбовця ОСОБА_3 ) передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.

До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім`єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (пункт 4 статті 16-1 Закону №2011-ХІІ).

28.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168).

Згідно з пунктом 2 Постанови №168 установлено, що сім`ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у ст.16-1 Закону №2011-ХІІ, крім громадян російської федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Відповідно до абзаців 2 - 4 пункту 2 Постанови № 168 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункту 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть. У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами. Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзацу 1 цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

На виконання вимог Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 затверджений Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім`ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста. Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання. Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.

Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 10 Порядку № 975 передбачено, що члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім`ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім`ї військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов`язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім`ї, з даними про прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені); свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклуа, передбаченого пунктом 4 статті 16-1 Закону, за їх особистими заявами. У разі відмови однієї з осіб або нереалізації права в межах строку її частка розподіляється

Суд встановив, що 03.04.2025 позивачка та ОСОБА_6 (мати та батько ОСОБА_3 ) звернулися із заявами про виплату одноразової грошової допомоги. Крім того, у заявах наявна відмітка, що заявники знали про наявність у ОСОБА_3 доньки - ОСОБА_4 , що спростовує посилання позивачки про незнання наявності у сина цивільної дружини та доньки.

За змістом доповіді ІНФОРМАЦІЯ_3 від 08.04.2025 визначено коло осіб які мають право на виплату одноразової грошової допомоги: ОСОБА_1 (мати), ОСОБА_6 (батько), ОСОБА_5 (син), ОСОБА_4 (донька).

Рішенням від 30.05.2025 №117/168 комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги батьку та матері в розмірі 2/5 частини 15000000,00 грн в сумі 6000000,00 грн.

Підставою для звернення до суду слугувало бронювання для ОСОБА_2 грошових коштів одноразової грошової допомоги.

Питання призначення та виплати одноразової грошової допомоги також врегульоване Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану від 25.01.2023 №45 (далі - Порядок №45).

Цей Порядок №45 визначає завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД), передбаченої пунктом 2 Постанови №168, алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.

Відповідно до пункту 1.2. розділу I Порядку №45 визначено, що ОГД призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (далі - під час захисту Батьківщини).

Відповідно до пункту 1.7. вказаного Порядку ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки незалежно від місця реєстрації заявника. Призначення і виплата ОГД не здійснюються у випадках, визначених статтею 16-4 Закону одноразової грошової допомоги.

Поруч з цим, пунктом 1.5. Порядку №45 визначено, що у разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання ОГД, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на ОГД.

Суд враховує, що відповідач не визначив право ОСОБА_2 на отримання ОГД, а лише відніс її кола осіб, які можуть претендувати на призначення ОГД, поряд із матір`ю та батьком, при наданні відповідних документів протягом трьох років з дати смерті військовослужбовця. Крім того, у разі відсутності у ОСОБА_2 права на отримання ОГД, 1/5 розподілиться між іншими особами, які мають право на ОГД.

Відтак, на думку суду, відповідач правомірно призначив батькам по 1/5 кожному ОГД (по 3 000000 грн) і залишив 3/5 нерозподіленими до моменту звернення інших осіб та/або встановлення судом їхнього права.

Також суд не надає оцінку твердженням представника позивачки щодо відсутності права у ОСОБА_2 на отримання ОГД, оскільки вказане виходить за межі предмета позову.

Завданням адміністративного судочинства в силу частини першої статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до положень частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За змістом частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач довів правомірність рішення щодо розподілу 2/5 частини ОГД батькам військовослужбовця.

Враховуючи викладене, у задоволенні позову слід відмовити.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 ) Відповідач:Міністерство оборони України (АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_5)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук