Рішення № 137551843, 15.06.2026, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2026
Номер справи
480/1069/26
Номер документу
137551843
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 червня 2026 року Справа № 480/1069/26

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,

представника позивача - адвоката О.О. Петрищева,

представника відповідачів - В.В. Кошиленко,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1069/26 за позовом Фермерського господарства "ДЕЙНЕКА" до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В:

Фермерське господарство "ДЕЙНЕКА" просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Сумській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13174069/22982140 від 14.08.2025 щодо податкової накладної № 1 від 12.08.2024, рішення Головного управління ДПС у Сумській області про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13174084/22982140 від 14.08.2025 щодо податкової накладної № 2 від 14.08.2024;

- зобов`язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію податкової накладної № 1 від 12.08.2024 Фермерського господарства "ДЕЙНЕКА" в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання та здійснити реєстрацію податкової накладної № 2 від 14.08.2024 Фермерського господарства "ДЕЙНЕКА" в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.

Свої вимоги мотивує тим, відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України була складена та подана на реєстрацію в ЄРПН податкова накладна № 1 від 12.08.2024 на загальну суму 311403,51 грн сума ПДВ 38242,54 грн.

30.08.2024 позивач отримав складену в електронній формі квитанцію Державної податкової служби України, яка містила дані про зупинення реєстрації податкової накладної, зокрема, відповідно до п. 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної № 1 від 12.08.24 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1001, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомлено, що показник "D"=68.5471%, "Рпоточ"=0. Та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Також, 02 вересня 2024 року позивач отримав складену в електронній формі квитанцію Державної податкової служби України, яка містила дані про зупинення реєстрації податкової накладної, зокрема, відповідно до п. 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної № 1 від 12.08.24 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1001, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено, що показник "D"=38.3091%, "Рпоточ"=0. та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З метою реєстрації податкових накладних господарством було направлено ГУ ДПС у Сумській області повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних реєстрацію яких було зупинено. Однак, рішенням № 13174069/22982140 від 14.08.2025 позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної.

Позивач не погоджується із оскаржуваним рішенням про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, вважає його незаконним і таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 24.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 20.03.2026 клопотання Головного управління ДПС у Сумській області про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін задоволено. Призначено у справі судове засідання.

Ухвалою суду від 29.05.2026 позовну заяву Фермерського господарства "ДЕЙНЕКА" до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії залишено без розгляду в частині вимог про визнання протиправним і скасування рішення Головного управління ДПС у Сумській області від 14 серпня 2024 року № 13174084/22982140 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 14.08.2024 та зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну Фермерського господарства "ДЕЙНЕКА" № 2 від 14.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Сумській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13174069/22982140 від 14.08.2025 щодо податкової накладної № 1 від 12.08.2024 підтримав та зобов`язання Державної податкової служби України здійснити реєстрацію податкової накладної № 1 від 12.08.2024 Фермерського господарства "ДЕЙНЕКА" в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання, просив задовольнити.

Представник відповідачів у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала та зазначила, що подана позивачем податкова накладна перевірялись в автоматичному режимі на відповідність критеріям ризиковості здійснення операцій, що перелічені у додатку 3 Порядку № 1165. За результатами автоматизованої перевірки поданої податкової накладної контролюючим органом надіслано позивачу квитанції, у яких зазначено, що відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація вищенаведеної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1001, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).

Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зауважує, що зупинення реєстрації ПН/РК здійснюється за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації, тобто автоматизованого моніторингу, за результатами якого формується квитанція. Тобто автоматизований моніторинг передує діяльності Комісії ГУ ДПС у Сумській області. Відповідно, на вказаному етапі посадові особи контролюючого органу не приймають участі в процесі прийняття податкової накладної та не вирішують питання про її реєстрацію або відмову в такій реєстрації.

Більше того, зважаючи на специфіку кожної господарської операції, чіткий перелік конкретних документів, якими супроводжувалась певна господарська операції, відомий лише самому суб`єкту господарювання.

Крім того, чинним законодавством не передбачено обов`язок контролюючого органу зазначати в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної перелік документів, які потрібно подати платнику разом з поясненням. Даний перелік документів визначений у п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520.

За результатами розгляду Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено ФГ "ДЕЙНЕКА" до податкової накладної № 1 від 12.08.2024 Комісією ГУ ДПС у Сумській області було прийнято рішення про направлення повідомлень про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:

копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, документів щодо підтвердження відповідності продукції (паспорти якості), наявність яких передбачено договором та/або законодавством, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Представник просить суд врахувати ті обставини, що спірне рішення Комісії Головного управління ДПС у Сумській області приймались на підставі одних документів, а позивач просить суд визнати протиправним рішення контролюючого органу, обґрунтовуючи свій позов іншими (додатковими) документами.

Щодо вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну зазначили, що за наявності прийнятих у межах повноважень комісією ГУ ДПС у Сумській області, законних за формою та змістом рішень про відмову у реєстрації податкової накладної, реєстрація у ЄРПН складеної позивачем податкової накладної № 1 від 12.08.2024 не може бути здійснена.

Вислухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що фермерське господарство "Дейнека" є юридичною особою, перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Сумській області, управління у м. Сумах, Краснопільська ДПІ (Краснопільський район) з 12.07.1993, номер взяття на облік 12. Позивач є платником податків і зборів згідно з чинним законодавством України, у тому числі податку на додану вартість. Основним видом діяльності позивача є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11).

Позивачем згідно з положеннями ст. 201 Податкового кодексу України було направлено на реєстрацію податкову накладну № 1 від12.08.2024, проте ФГ "Дейнека" відповідно до квитанцій було повідомлено, що реєстрація вказаної податкової накладної була зупинена, оскільки обсяг постачання товару/послуги 1001, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомлено, що показник "D"=68.5471%, "Рпоточ"=0. Та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На виконання пропозиції, зазначеної у квитанції від 30.08.2024, з урахуванням вимог пункту 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 зі змінами та доповненнями, позивач для розблокування зупинених податкових накладних в межах 365 календарних днів самостійно визначив та подав документи на підтвердження події (здійснення поставки ТОВ "АГРОІНДАСТРІАЛ" товару 84,62т пшениці врожаю 2021-2024 років та отримання оплати товару згідно умов договору поставки) разом зі повідомленням № 1 від 31 липня 2025 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних № 1 від 12.08.2024, реєстрацію якої зупинено (квитанція № 2 від 31.07.25 про подання пояснень та копій документів).

До зазначеного повідомлення позивачем були надані додаткові пояснення та документи, що підтверджують здійснення господарської операції, за наслідком вчинення якої позивачем складалася податкова накладна № 1 від 12.08.24, реєстрацію якою було зупинено, а саме: договір поставки пшениці № 12/1/08/24 від 12.08.24 та специфікація № 1 від 12.08.24 до вказаного договору поставки; рахунок на оплату пшениці № 2 від 12.08.24; рахунок на оплату пшениці № 3 від 14.08.24; видаткова накладна на відпуск пшениці № 7 від 12.08.24; видаткова накладна на відпуск пшениці № 8 від 14.08.24; ТТН на перевезення пшениці № 21, № 33 від 12.08.24; ТТН на перевезення пшениці № 32, № 33-1 від 14.08.24; акт звірки взаємних розрахунків за період з 12.08.24 10.09.24; виписка АБ КБ "ПРИВАТБАНК" за період з 12.08.24 по 12.08.2024; виписка АБ КБ "ПРИВАТБАНК" за період з 20.08.24 по 20.08.2024; Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно (нежитлової будівлі - гараж, де зберігалось зерно пшениці); довіреність на отримання ТМЦ № 4 від 12.08.2024; картка складського обліку зерна (озима пшениця) № 2 за період з 2021р. по 2024р.; картка лабораторного дослідження зерна № 60 від 29.10.2021 (рік врожаю 2021р); картка аналізу зерна (пшениці урожай 2022-2023р.); оборотно-сальдова відомість по рахунку № 27 за 2024 р., № 36 за 2024 р., № 631 за січень-грудень 2021р., № 631 за січень-грудень 2022 р., № 631 за січень-грудень 2023 р.; реєстр № 1 від 23.07.2021 відправки зерна та іншої продукції з поля; реєстр № 2 від 24.07.2021 відправки зерна та іншої продукції з поля; реєстр № 1 від 31.07.2022 відправки зерна та іншої продукції з поля; реєстр № 2 від 01.08.2022 відправки зерна та іншої продукції з поля; реєстр № 1 від 27.07.2023 відправки зерна та іншої продукції з поля; штатний розпис 2021р. - 2023р.; форма 4- сг (2021р., 2022р., 2023р.); форма 29-сг (2021-2023р.); видаткові накладні, ТТН, рахунки на отримання агрохімікатів, мінеральних добрив, паливо-мастильних матеріалів за період (2020р. - 2021р.).

05 серпня 2025 року позивачем були отримані повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. У додатковій інформації зазначено про необхідність подання додаткових документів: (ОСВ рах.27 за період січень 2020-серпень 2024р., ОСВ 203 за період січень 2020-серпень 2024р., де зберігали зерно з 2020 року до моменту реалізації, акти списання насіння, добрив, ЗЗР, палива за січень 2020-серпень 2024р.; документи складського обліку за період 2020-2024 роки; чим перевозили насіння на посів добрива, ЗЗР, насіння з поля; ОСВ рахунків 10, 11, позабалансових рахунків за період з 2020 2024р., пояснити чому на підприємстві відсутні оформлені співробітники; договори, розрахунки, док-ти з постачальниками добрив, палива, ЗЗР, насіння; ОСВ 208 за період січень 2020 серпень 2024р.; картка аналізу зерна на момент реалізації)

12.08.2025 на виконання вимог зазначених вище повідомлень позивач надав ГУ ДПС у Сумській області повідомлення № 1 про подання додаткових пояснень та/або документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з наданням пояснень та необхідних документів, що повністю підтверджували інформацію, зазначену у податкових накладних, а саме: акт про використання мінеральних, органічних та бактеріальних добрив, засобів хімічного захисту рослин за березень травень 2020 року; акти № 1 витрати насіння і садивного матеріалу за жовтень 2020р., за вересень 2021р., за вересень 2022р., за вересень 2023р.; аналіз зерна; Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно (нежитлової будівлі гараж, де зберігалось зерно) та Витяг зі Журналу підрахунку площі; видаткові накладні та ТТН на придбання міндобрива; агрохімікатів; ЗЗР, дизпалива та ПММ за період 2020 2022р.; картка складського обліку зерна (озима пшениця) № 2 за період з 2021р. по 2024 роки; оборотно-сальдова відомість по рахунку № 10 "Основні засоби" за 2020р. 2024 роки; оборотно-сальдова відомість по рахунку № 27 "Готова продукці" за 2020 2024 роки; оборотно-сальдова відомість по рахунку № 203 "Паливо" за 2020 2024 роки; реєстр № 1 від 23.07.2021 відправки зерна та іншої продукції з поля; реєстр № 2 від 24.07.2021 відправки зерна та іншої продукції з поля; реєстр № 1 від 31.07.2022 відправки зерна та іншої продукції з поля; реєстр №2 від 01.08.2022 відправки зерна та іншої продукції з поля; реєстр № 1 від 27.07.2023 відправки зерна та іншої продукції з поля; шляхові листи; облікові листи тракториста-машиніста, лімітнозабірні картки.

Крім того, позивач надав пояснення про те, що зерно перебувало на збереженні у власному складі (гараж, площею 1413,7 кв. м) за адресою: Сумська область, смт Краснопілля, вулиця Мезенівська, 137, який належить позивачу на праві приватної власності, що підтверджується Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно та Витягом зі Журналу підрахунку площі, копія яких додані до додаткових пояснень. Перевезення насіння, добрив, ЗЗР здійснювалось власними транспортними засобами, зокрема, трактором МТЗ-80, про що зазначено у формі 20-ОПП, з жовтня 2021 року на підприємстві є наймані працівники згідно штатного розпису, у 2021- 2022р. був один найманий працівник, у 2023 році найманих працівників було троє. Коли наймані працівники були відсутні або коли найманих працівників не вистачало голова фермерського господарства працював сам та залучав членів фермерського господарства.

Комісією ГУ ДПС у Сумській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 12.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.08.2025 № 13174059/22982140 у зв`язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. У додатковій інформації зазначено про необхідність подання додаткових документів: (ОСВ рах.27 за період січень 2020-серпень 2024р., ОСВ 203 за період січень 2020-серпень 2024р., де зберігали зерно з 2020 року до моменту реалізації, акти списання насіння, добрив, ЗЗР, палива за січень 2020-серпень 2024р.; документи складського обліку за період 2020-2024 роки; чим перевозили насіння на посів добрива, ЗЗР, насіння з поля; ОСВ рахунків 10, 11, позабалансових рахунків за період з 2020 2024р., пояснити чому на підприємстві відсутні оформлені співробітники; договори, розрахунки, док-ти з постачальниками добрив, палива, ЗЗР, насіння; ОСВ 208 за період січень 2020 серпень 2024р.; картка аналізу зерна на момент реалізації).

Вирішуючи спір, суд зазначає, що згідно зі ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 1 п. 201.1 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 201.10. ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених п. 201.1 ст. 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з п. 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених п.п. 78.1.9 п. 78.1 ст. 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов`язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з`ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов`язань з податку за такою операцією.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Відповідно до п. 201.16. ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165, яка набула чинності з 01.02.2020 року, серед іншого, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів.

Відповідно до п. 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

За правилами п. 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Пунктом 7 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (п. 8 Порядку № 1165).

Відповідно до п. 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку № 1165).

Відповідно до отриманих платником податків ФГ рішень комісії регіонального рівня операція, відображена у податковій накладній відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Так, у повідомленні про зупинення контролюючий орган вказав на те, що для реєстрації податкової накладної обсяг постачання товару/послуги 1001, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено, що показник "D"=68.5471%, "Рпоточ"=0.

Відтак, аналіз п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає п. 11 Порядку № 1165.

Відповідно до п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок № 520), перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з п. 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення Комісії державної податкової служби повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Згідно з вимогами п. 9, 10 та 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до п. 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п. 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Однак, підставою для відмови в реєстрації податкової накладної № 1 від 12.08.2024 стало ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. У додатковій інформації зазначено про необхідність подання додаткових документів: (ОСВ рах.27 за період січень 2020-серпень 2024 р., ОСВ 203 за період січень 2020-серпень 2024р., де зберігали зерно з 2020 року до моменту реалізації, акти списання насіння, добрив, ЗЗР, палива за січень 2020-серпень 2024р.; документи складського обліку за період 2020-2024 роки; чим перевозили насіння на посів добрива, ЗЗР, насіння з поля; ОСВ рахунків 10, 11, позабалансових рахунків за період з 2020 - 2024 р., пояснити чому на підприємстві відсутні оформлені співробітники; договори, розрахунки, док-ти з постачальниками добрив, палива, ЗЗР, насіння; ОСВ 208 за період січень 2020 - серпень 2024 р.; картка аналізу зерна на момент реалізації).

На підтвердження реальності здійснення господарської операції, позивачем подані пояснення з підтверджуючими документами.

Так, зі змісту поданих фермерським господарством до контролюючого органу документів, вбачається, що 12 серпня 2024р. між ФГ "ДЕЙНЕКА" та ТОВ "АГРОІНДАСТРІАЛ" було укладено договір на поставку пшениці № 12/1/08/24 від 12.08.2024 та специфікацію № 1 від 12.08.24 до нього. Також 12 серпня 2024р. позивач отримав оплату по вказаному вище договору поставки за товар в сумі 311403,50 грн, що підтверджується випискою АТ КБ "ПРИВАТБАНК" за період з 12.08.24 по 12.08.24. В той же день позивач здійснив і відвантаження пшениці на суму 294081,99 грн, в тому числі ПДВ 36115,33 грн, що підтверджується видатковою накладною № 7 від 12.08.2024, ТТН № 21 від 12.08.24, ТТН № 33 від 12.08.24.

Для здійснення своєї господарської діяльності позивач використовує земельні ділянки для сільськогосподарського виробництва, які знаходяться у його власності чи користуванні. Позивач не є великим сільськогосподарським виробником, в його користуванні знаходиться всього 63,4 га, в тому числі на підставі договорів оренди.

В 2021 році позивачем було засіяно 30 га під урожай озимої пшениці та зібрано 57000 кг озимої пшениці, що становить 570 ц/57 тон (обсяг після очистки); в 2022 році було засіяно 30 га під урожай озимої пшениці та зібрано 60300 кг озимої пшениці, що становить 603 ц/60,3 тон (обсяг після очистки); в 2023 році було засіяно 13 га під урожай озимої пшениці та зібрано 39000 кг озимої пшениці, що становить 390 ц/39 тон (обсяг після очистки), що підтверджується Звітом 4-сг про посівні площі сільськогосподарських культур за 2021 -2023 роки та Звітом про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду № 29-сг за 2021 -2023 роки.

Для посіву, обробітку полів та збору озимої пшениці у 2021 2023 роках були використані дизельне пальне та ПММ придбане: у ТОВ "ДОТТ" (код ЄДРПОУ 37970183), видаткова накладна № РН-000806 від 07.11.2022р., ТОВ "ОЛИВИ ТА МАСТИЛА" (код ЄДРПОУ 38396909), видаткова накладна № 4518 від 20.09.2022; видаткова накладна № 7193 від 31.08.2020, ТТН № 7193 від 31.08.2020, видаткова накладна № 11390 від 17.12.2020, ТТН №№ 11390 від 17.12.2020, видаткова накладна № 11392 від 17.12.2020, ТТН №№ 11392 від 17.12.2020, видаткова накладна № 2716 від 06.04.2020, ТТН № 2716 від 07.04.2020, видаткова накладна № 2737 від 07.04.2020, ТТН № 2737 від 07.04.2020 посівний матеріал, ЗЗР, міндобрива, придбані у: ТОВ "АГРОЕКОСЕРВІС" (код ЄДРПОУ 33078646), видаткова накладна № 329 від 15.09.2023, видаткова накладна № 308 від 06.09.2023, Інститут сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ 00724927), видаткова накладна № 151 від 15.09.2023, ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "УКРРОСХІМ" (код ЄДРПОУ 14013532), видаткова накладна № 8399 від 07.04.2021, ТТН № Г000008399 від 07.04.2021, видаткова накладна № 19895 від 02.11.2020, ТТН № Г000019895 від 02.11.2020, видаткова накладна № 20355 від 10.11.2020, ТТН № Г000020355 від 10.11.2020, видаткова накладна № 20354 від 10.11.2020, ТТН № Г000020354 від 10.11.2020, видаткова накладна № 20356 від 10.11.2020, ТТН № Г000020356 від 10.11.2020, видаткова накладна № 3311 від 19.02.2020, ТТН № 00003311 від 19.02.2020, видаткова накладна № 5674 від 12.03.2020, ТТН № г0000005674 від 12.03.2020, видаткова накладна № 9684 від 29.04.2020, ТТН № Г0000009684 від 29.04.2020, видаткова накладна № 5670 від 12.03.2020, ТТН № Г000000 від 12.03.2020, видаткова накладна № 3476 від 20.02.2020, ТТН № Г0000003476 від 20.02.2020, видаткова накладна № 3478 від 20.02.2020, ТТН № Г0000003478 від 20.02.2020, видаткова накладна № 22976 від 24.12.2020, ТТН № Г000022976 від 24.12.2020, які були додані до додаткових пояснень.

Заходи з посіву були проведені власною сільськогосподарською технікою, що підтверджується поданою до контролюючого органу формою 20-ОПП та ОСВ № 10 "Основні засоби" за 2020 р. 2024 роки.

Також члени фермерського господарства приймали участь в діяльності з вирощування культури.

Щодо працівників позивача, Засновником і головою фермерського господарства "ДЕЙНЕКА" до 2023 року був ОСОБА_1 , який працював самостійно, залучаючи до робіт члені фермерського господарства. Після його загибелі ФГ "ДЕЙНЕКА" успадкувала його донька ОСОБА_2 і 30.03.2023 стала головою фермерського господарства. Вона, також була і головою ФГ і водієм сільгосптехніки, самостійно керувала сільськогосподарською технікою. Крім того, згідно штатного розпису за 2021 2023 роки у позивача з жовтня 2021 року та в 2022 році була введена штатна одиниця тракторист машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва в кількості 1 (однієї) одиниці, а у 2023р. були введені ще дві штатні одиниці: підсобний робітник і тракторист машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва.

Облік сільськогосподарської продукції ведеться на рахунку 27 "Продукція сільськогосподарського виробництва". За дебетом рахунку 27 відображається надходження сільськогосподарської продукції за первісною вартістю, за кредитомсписання сільськогосподарської продукції внаслідок продажу або використання для власних потреб. Рахунок 27 "Продукція сільськогосподарського виробництва" Цей рахунок призначено для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух сільськогосподарської продукції.

Як вбачається зі рахунку 27 "Готова продукція", наданих контролюючому органу разом з поясненнями, за 2021р. надходження сільськогосподарської продукції власного виробництва, зокрема, озимої пшениці відображено в кількості 57000 кг (57т) (в розділі Дебет), списання сільськогосподарської продукції внаслідок продажу відображено в кількості 22440 кг (22,44т) (в розділі Кредит), за 2022р. надходження сільськогосподарської продукції власного виробництва, зокрема, озимої пшениці відображено в кількості 60300 кг/60,3т (в розділі Дебет), списання сільськогосподарської продукції внаслідок продажу відображено в кількості 4000 кг/4т (в розділі Кредит), за 2023р. надходження сільськогосподарської продукції власного виробництва, зокрема, озимої пшениці відображено в кількості 39000 кг (39т) (в розділі Дебет), списання сільськогосподарської продукції внаслідок продажу відображено в кількості 40705 кг (в розділі Кредит), за 2024р. надходження сільськогосподарської продукції власного виробництва, зокрема, озимої пшениці відображено в кількості 17000 кг/17т (в розділі Дебет), списання сільськогосподарської продукції внаслідок продажу відображено в кількості 115640 кг/115,64 (в розділі Кредит). Сальдо по озимій пшениці на 31 серпня 2024 року становить 84695 кг.

Саме, в зв`язку із отриманням попередньої оплати від ТОВ "АГРОІНДАСТРІАЛ" за поставку товару (пшениці) 12.08.2024 була складена та подана на реєстрацію податкова накладна № 1 від 12.08.24 на загальну суму 311403,51 грн, в тому числі ПДВ 38242,54 грн.

Відтак, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та його контрагентом, а також враховуючи те, що відповідні пояснення та документи надані контролюючому органу, суд доходить висновку, що в контролюючого органу не було достатніх підстав для відмови у проведенні реєстрації податкової накладної № 1 від 12.08.2024.

У цьому контексті суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Одночасно, в межах даної спірної ситуації суд звертає особливу увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результатами розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Таким чином, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості платника податку, та на те, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.

В цьому випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування ФГ "Дейнека" в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Окрім того, у постановах від 12 листопада 2019 року у справі № 816/2183/18, від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18, від 18.02.2020 у справі № 360/1776/19, від 27.04.2020 у справі № 360/1050/19, від 18.06.2020 у справі № 824/245/19-а та ряду інших суд касаційної інстанції наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Таким чином, за наведених вище обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення від 14.08.2025 № 13174069/22982140 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 12.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати подану податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, то варто звернути увагу на таке.

Відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

Згідно з приписами п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених п. 12 цього Порядку (крім абз. 10), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

Проте, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної № 1 від 12.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно до ч. 3 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій щодо остаточного вирішення спору між сторонами, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 1 від 12.08.2024 в ЄРПН.

Суд також зауважує, що рішення суду має бути не тільки законним та обґрунтованим, воно повинно бути ще й ефективним у захисті порушених прав, свобод та інтересів. А тому вважає, що покладання на Державну податкову службу України обов`язку зареєструвати податкову накладну не вважатиметься втручанням у його дискреційні повноваження.

Відповідно до ст. ст. 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, відповідачі як суб`єкти владних повноважень, не надали суду доказів на підтвердження правомірності рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд визнає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Фермерського господарства "ДЕЙНЕКА" до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Головного управління ДПС в Сумській області про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 12 серпня 2025 року Фермерського господарства "ДЕЙНЕКА" в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13174069/2298140 від 14 серпня 2025 року.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 12 серпня 2025 року Фермерського господарства "ДЕЙНЕКА" датою її фактичного подання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43995469) на користь Фермерського господарства "ДЕЙНЕКА" (код ЄДРПОУ 22982140) витрати зі сплати судового збору в сумі 3328 гривень.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 19.06.2026.

Суддя М.М. Шаповал