Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2026 року м. ПолтаваСправа № 480/643/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №480/643/25 за позовом ОСОБА_1 до Сумського окружного адміністративного суду про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
24.01.2025 ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом, що заявлений до Сумського окружного адміністративного суду, в якому просила суд:
- визнати протиправним наказ Сумського окружного адміністративного суду від 01.01.2025 №1-ОС в частині здійснення ОСОБА_1 перерахунку та встановлення надбавки за вислугу років на державній службі у 2025 році (з 01.01.2025) у розмірі 30% та скасувати цей наказ в частині перерахунку і встановлення ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у 2025 році (з 01.01.2025) у розмірі 30% посадового окладу;
- зобов`язати Сумський окружний адміністративний суд здійснити перерахунок та виплату надбавки ОСОБА_1 за вислугу років на державній службі відповідно до статті 52 Закону України "Про державну службу" на рівні 3% посадового окладу за кожний календарний рік стажу державної служби, починаючи з 01.01.2025, за вирахуванням виплачених сум.
Мотивуючи цей позов, заявниця вказує на протиправну, як на її думку, поведінку відповідача, який застосував обмеження, встановлені абзацом 2 пункту 13 прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" в частині зменшення розміру надбавки за вислугу років на державній службі, і, як наслідок, занизив заробітну плату позивача.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 матеріали адміністративної справи №480/643/25 направлено до Другого апеляційного адміністративного суду для визначення підсудності, у зв`язку з чим голова Сумського окружного адміністративного суду видав відповідне розпорядження від 28.01.2025 №6.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2025 визначено підсудність адміністративної справи №480/643/25 за Полтавським окружним адміністративним судом.
Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 27.02.2025 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 27.02.2025 передана до провадження судді Полтавського окружного адміністративного суду, ухвалою якого від 04.03.2025 справу №480/643/25 прийнято до провадження.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.04.2025 провадження у справі №480/643/25 було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №240/7215/24.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.03.2026 поновлено провадження у справі №480/643/25.
Відповідач у відзиві заперечував проти задоволення позову. Зазначив, що 01.01.2025 набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», який передбачає встановлення надбавки за вислугу років державним службовцям не більше 30 відсотків посадового окладу, що менше, ніж передбачено спеціальним Законом України «Про державну службу». Прикінцевими положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» передбачено, що у 2025 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з: посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, інших доплат, передбачених законами України; премій, компенсацій за додаткове навантаження у зв`язку з виконанням обов`язків тимчасово відсутнього державного службовця та за вакантною посадою державної служби, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. При цьому абзацом 2 пункту 13 розділу Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" визначено, що надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу. На виконання вимог Закону Сумський окружний адміністративний суд видав наказ від 01.01.2025 №1-ОС, яким встановлено надбавку за вислугу років відповідно до абзацу другого пункту 13 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік». Зауважив, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» щодо встановлення на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу є чинними, неконституційним не визнавались та не скасовувались, а відтак підстави для їх незастосування відсутні (а.с. 37-39).
Правом на надання відповіді на відзив позивач не скористався.
Розгляд справи судом здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 (в дівоцтві - ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , працює в Сумському окружному адміністративному суді з 02.09.2014, на посаді провідного спеціаліста відділу документального забезпечення - з 31.03.2016, як це видно із записів її трудової книжки (серія НОМЕР_1 від 17.03.2008) (а.с. 12-14) та наказу Сумського окружного адміністративного суду від 31.03.2016 №39-ОС "Про переведення ОСОБА_3 " (а.с. 5).
Відповідно до наказу Сумського окружного адміністративного суду від 12.09.2023 №223-ОС "Про встановлення надбавки за вислугу років на державній службі ОСОБА_1 ", позивачу з 12.09.2023 встановлено надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 45% посадового окладу як такій, стаж державної служби якої становить понад 15 років (а.с. 6).
01.01.2025 набрав чинності Закон України від 19.11.2024 №4059-IX "Про Державний бюджет України на 2025 рік", абзацом другим пункту 13 розділу Прикінцеві положення якого визначено, що надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.
На виконання вимог зазначеного Закону наказом Сумського окружного адміністративного суду від 01.01.2025 №1-ОС "Про встановлення надбавки за вислугу років на державній службі працівникам апарату суду" відповідно до абзацу 2 пункту 13 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" від 19.11.2024 №4059-ІХ, статті 46 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №229 від 25.03.2016 позивачці було встановлено з 01.01.2025 надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 30% посадового окладу як такій, стаж державної служби якої становить понад шістнадцять років (а.с. 7-9).
Тобто, при розрахунку надбавки відповідачем були застосовані приписи абзацу 2 пункту 13 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", відповідно до змісту якого, надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.
Не погоджуючись із правомірністю дій відповідача, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з приписами частин 1 - 5 статті 148 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (надалі - Закон №1402-VIII), фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Видатки загального фонду Державного бюджету України на утримання судів належать до захищених статей видатків Державного бюджету України.
Функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснює, зокрема, Державна судова адміністрація України - щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, Служби судової охорони та Державної судової адміністрації України.
Функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України.
Видатки на утримання судів у Державному бюджеті України визначаються окремим рядком щодо Верховного Суду, Вищої ради правосуддя, апеляційної палати вищого спеціалізованого суду, а також у цілому щодо апеляційних, місцевих судів.
Згідно з ч. 1 ст. 150 Закону №1402-VIII, призначення на посади державних службовців, працівників, які виконують функції з обслуговування, оплата праці та соціальні гарантії працівників апаратів місцевих, апеляційних судів, вищих спеціалізованих судів, апарату Верховного Суду, секретаріатів Вищої ради правосуддя і Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, Служби судової охорони регулюються нормами законодавства про державну службу з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Правовий статус державного службовця та відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає Закон України від 10.12.2015 №889-VІІІ "Про державну службу" (надалі - Закон №889-VІІІ).
Державний службовець, за визначенням наведеним у ст. 1 Закон №889-VІІІ, - громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону №889-VIII, державний службовець має право, зокрема, на оплату праці залежно від займаної посади, результатів службової діяльності, стажу державної служби, рангу та умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення).
Згідно з ч. 1 ст. 46 Закону №889-VIII, стаж державної служби дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Частинами першою, другою статті 50 Закону №889-VIII передбачено, що держава забезпечує достатній рівень оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов`язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи. Заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; премії (у разі встановлення).
Відповідно до статті 52 Закону №889-VIII, надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.
01.01.2025 набрав чинності Закон України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" (надалі - Закон №4059-IX), пунктом 13 розділу "Прикінцеві положення" якого законодавець визначив, що у 2025 році оплата праці державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з:
1) сталої заробітної плати - посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, інших доплат, передбачених законами України;
2) варіативної заробітної плати - премій, компенсацій за додаткове навантаження у зв`язку з виконанням обов`язків тимчасово відсутнього державного службовця та за вакантною посадою державної служби, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.
Таким чином, Верховна Рада України 19.11.2024 ухвалила Закон №4059-IX, яким передбачено встановлення надбавки за вислугу років державним службовцям на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу, що менше, ніж передбачено спеціальним Законом №889-VIII.
Великою Палатою Верховного Суду 19.02.2026 ухвалено постанову у зразковій справі №240/7215/24, яка відповідає ознакам типової, а тому висновки суду у №240/7215/24 є обов`язковими для суду при ухваленні рішення у даній справі.
Так, Велика Палата у вказаній постанові висловила узагальнений висновок з приводу того, що "...Зміни щодо розміру надбавки за вислугу років на державній службі в сукупності зі збільшенням посадового окладу не є проявом очевидного свавілля та в кінцевому результаті не призвели до реального порушення будь-яких прав позивачки як державного службовця. Саме лише зменшення розміру надбавки за вислугу років на державній службі не спричинило звуження соціальних гарантій і зменшення загального розміру грошової винагороди, а є складовим елементом послідовного та виваженого підходу держави до поступового підвищення конкурентоспроможності заробітних плат на посадах державної служби».
Отже, Законом №4059-IX запроваджено норму, яка відрізняється від норми частини першої статті 52 Закону №889-VIII щодо зменшення максимальної межі розміру надбавки за вислугу років на державній службі з 50 відсотків до 30 відсотків, та зменшення розміру самої надбавки з 3 до 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби. Водночас визначено випадки (пункт 13 розділу Прикінцевих положень Закону №4059-IX) коли умови оплати праці державних службовців, передбачені цим Законом, не застосовуються, а саме - для державних службовців у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби. Тобто, Законом №4059-IX на 2025 рік запроваджено інше правове регулювання умов та порядку оплати праці державних службовців, зокрема щодо структури заробітної плати державного службовця та порядку обчислення надбавки за вислугу років.
Поряд з цим суд звертає увагу на те, що Закон №4059-IX містить застереження з приводу того, що Закон №889-VIII з приводу визначення умов та порядку оплати праці державних службовців застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Водночас і у частині другій статті 5 Закону №889-VIII вказано, що відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом. А таким законом у спірних відносинах є саме Закон №4059-IX.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2026 у зразковій справі №240/7215/24 зазначено, що «...саме лише зменшення граничного розміру надбавки державним службовцям за вислугу років не обов`язково свідчить про звуження соціальних прав і гарантій працівника, зокрема, його права на належний рівень оплати праці.
Таку дію законодавця не можна розглядати відокремлено від інших дій, які здійснені ним одночасно з метою змінити структуру оплати праці державних службовців певної категорії, а саме: підвищити посадові оклади, оскільки відповідна надбавка є лише окремою складовою грошового забезпечення державного службовця, грошовий вираз якої безпосередньо залежить від розміру його посадового окладу.
Тож відповідно до обставин, встановлених судами у цій зразковій справі, мало місце не зменшення розміру заробітної плати державного службовця, а перерозподіл її складових як елемент запровадження загальнонаціональної реформи, про що детальніше буде зазначено в наступному розділі цієї постанови».
З урахуванням вказаних висновків Великої Палати Верховного Суду, окружний адміністративний суд констатує висновок у спірних правовідносинах про те, що нарахування та виплата державним службовцям надбавки за вислугу років має відбуватися з урахуванням вимог пункту 13 розділу Прикінцеві положення Закону №4059-IX, який зупинив дію приписів Закону №889-VIII.
За таких обставин суд визнає позов безпідставним, у зв`язку з чим залишає його без задоволення.
Позивач судових витрат не поніс, тож підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 у справі №480/643/25 - залишити без задоволення.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Сумський окружний адміністративний суд (код ЄДРПОУ 35907252; вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун