Рішення № 137550008, 18.06.2026, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2026
Номер справи
280/3416/26
Номер документу
137550008
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18 червня 2026 року о/об 16 год. 50 хв.Справа № 280/3416/26 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м.Харків, Харківська область, 61022; код ЄДРПОУ 14099344)

про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (надалі співвідповідач, ГУ ПФУ в Харківській області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо незарахування періоду роботи з 02.04.2007 по 30.11.2016 та з 01.12.2016 по 13.10.2021 до загального страхового стажу ОСОБА_1 у подвійному розмірі відповідно до ст.60 Закону України Про пенсійне забезпечення; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати період з 02.04.2007 по 30.11.2016 та з 01.12.2016 по 13.10.2021 до загального страхового стажу ОСОБА_1 у подвійному розмірі відповідно до ст.60 Закону України Про пенсійне забезпечення та здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум з 03.07.2025; 3) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення ОСОБА_1 з 01.03.2026 індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 15057,09 грн. на коефіцієнт збільшення 1,121; 4) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.03.2026 індексацію, перерахунок та виплату (з урахуванням раніше одержаних сум) пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 15057,09 грн. на коефіцієнт збільшення 1,121.

У позовній заяві зазначено наступне: «… На підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.10.2025 № 280/6476/25 мені у лютому 2026 року, але з 03.07.2025, призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2. При цьому, при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах мною подано довідку роботодавця про період роботи загальною тривалістю 14 повних років, що відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» дає право на його зарахування до страхового стажу роботи у подвійному розмірі. Однак, такий період (з 02.04.2007 по 30.11.2016 та з 01.12.2016 по 13.10.2021) зараховано до страхового в одинарному розмірі, що призвело до заниження розміру пенсії. Крім того, відповідачем у 2026 році належним чином не було проведено індексації пенсії позивача. Така бездіяльність відповідача щодо незарахування спірного періоду до страхового стажу у подвійному розмірі та непроведення індексації пенсії у 2026 році є протиправною з наступних підстав. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Щодо зобов`язання здійснити з 01.03.2026 індексацію, перерахунок та виплату пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 15057,09 грн. на коефіцієнт збільшення 1,121. … Пенсія позивачці призначена у 2025 році з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення (2022-2024 роки) 15057,09 грн. Позивачка отримує один і той же вид пенсії з моменту її призначення, яку вона наразі продовжує отримувати. … З 01.03.2026 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 № 236 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році» проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,121. Тобто, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії з 01.03.2026 року становить 9992,40 грн. (3764,40х1,17х1,11х1,11х1,14х1,197х1,0796х1,115х1,121). Проте для підвищення пенсій, призначених у 2022-2024 роках, застосовується не коефіцієнт 1,121, а коефіцієнти у нижчому розмірі, залежно від року призначення пенсії. Зокрема підпунктом 6 пункту 2 Постанови № 236 передбачено, що з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2025 року включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення: для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2025 році 1,024; який становить 15418,46 грн. (15057,09х1,024). Пенсія позивачці призначена з 2025 року і для обчислення її розміру був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки (2022-2024 роки), який становив 15057,09 грн., що є більшим за показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до пункту 5 Порядку № 124, збільшений на коефіцієнт 1,024 в 2026 році. Звертаємо увагу суду, що Постанова КМУ №236 від 25.02.2026 та Порядок №124 є чинними і у встановлений законодавством спосіб протиправними не визнавались, а тому відповідач зобов`язаний був їх застосувати. Таким чином, виходячи з вищезазначеного, пенсія позивачці розрахована та виплачується згідно норм чинного законодавства України, отже підстави для задоволення вимог позивачки відсутні. Щодо належного відповідача стосовно зобов`язань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати період з 02.04.2007 по 30.11.2016 та з 01.12.2016 по 13.10.2021 до загального страхового стажу у подвійному розмірі відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення». … Позивачка звернулася із заявою від 03.07.2025 до територіальних органів Пенсійного фонду України з питання призначення пенсії відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування(далі Закон №1058) та доданими до заяви документами. Відповідно до пункту 4.2. Порядку №22-1, розгляд документів, наданих для призначення пенсії позивачу провадився за принципом екстериторіальності. За наслідками розгляду заяви позивача та наданих документів за принципом екстериторіальності, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення від 10.07.2025 за №083850026647 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2. Варто зауважити, що у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 01.10.2025 по справі 280/6476/25 було досліджено питання призначення пенсії на пільгових умовах та стаж роботи позивачки за Списком №2. Тому, рішенням суду від 01.10.2025 по справі 280/6476/25 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» згідно із Рішенням Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 з 03.07.2025. Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не може бути належним відповідачем у даному питанні, оскільки не відмовляло, не призначало і не виконувало рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.10.2025 по справі 280/6476/25 в призначенні пенсії Позивачу. Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не є суб`єктом прийняття рішення по відношенню до позивача. З огляду на викладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області є неналежним відповідачем з цього питання. Проживання позивачки на території, яку обслуговує Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не може бути підставою для зобов`язання цього органу вчиняти певні дії, оскільки визначальним фактор є визначення органу яким саме було прийнято спірне рішення, що є предметом розгляду у цій справі та стало підставою для звернення з позовом до суду. … Щодо зобов`язань зарахувати період з 02.04.2007 по 30.11.2016 та з 01.12.2016 по 13.10.2021 до загального страхового стажу у подвійному розмірі відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення». … До страхового стажу для обчислення розміру пенсії періоди роботи після 01.01.2004 року зараховуються на загальних підставах, тобто в одинарному розмірі. Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон 1788) та Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон 1058). … Отже, страховий стаж з 01.01.2004 враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. З 01.01.2004 року в подвійному розмірі зараховується лише стаж роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Виходячи з вищевикладеного, підстав для зарахування стажу роботи позивачці в подвійному розмірі з 02.04.2007 по 30.11.2016 та з 01.12.2016 по 13.10.2021, правових підстав немає, оскільки це не передбачено Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», отже періоди роботи позивача після 01.01.2004 року зараховані на загальних підставах, тобто в одинарному розмірі. Виходячи із вищезазначеного, підстави для задоволення вимог позивачки повністю відсутні. …».

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою судді від 20.04.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Ухвалою суду від 01.05.2026 клопотання відповідача про залучення співвідповідача задоволено та залучено до участі у справі як співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Співвідповідач про розгляд справи повідомлений належним чином. Відзив на позовну заяву співвідповідачем до суду не надано.

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

За матеріалами справи позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

І. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01.10.2025 у справі №280/6476/25, яке 27.01.2026 набрало законної сили, задоволено позовну заяву ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківській області: визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 10.07.2025 №083850026647 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.б ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 №213-VІІІ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення згідно із Рішенням Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 з 03.07.2025.

На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.10.2025 у справі №280/6476/25 ГУ ПФУ в Харківській області призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 03.07.2025.

При цьому, ГУ ПФУ в Харківській області зараховано до страхового стажу позивача період з 02.04.2007 по 30.11.2016 та з 01.12.2016 по 13.10.2021 в одинарному розмірі.

Не погоджуючись с вказаними діями органів Пенсійного фонду позивач звернувся до суду.

У Довідці від 25.06.2025 за №06/08/122, виданій Комунальним некомерційним підприємством «Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр» Запорізької обласної ради, зазначено: «… Видана ОСОБА_1 про те, що зазначена особа працювала повний робочий день на (в) КНП "Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр" ЗОР і за період з 02 квітня 2007 по 30 листопада 2016 сестра медична палатна КЗ «Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій» ЗОР що передбачена Списком №2 ... і за період з 01 грудня 2016 по 13 жовтня 2021 сестра медична палатна дитячого відділення що передбачена Списком №2 … виконувала безпосереднє обслуговування хворих на туберкульоз …».

Згідно з ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров`я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров`я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров`я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

За ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; (…).

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Враховуючи приписи ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та обставин справи, суд вважає, що робота позивача у періоди з 02.04.2007 по 30.11.2016 та з 01.12.2016 по 13.10.2021 відповідно до приписів ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має бути зарахована у подвійному розмірі.

Аналогічне застосування ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» здійснено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 27.04.2023 у справі №160/14078/22 (провадження №К/990/11823/23).

На думку суду, оформлення звернення до органу Пенсійного фонду України не за встановленою формою та, водночас, при зазначенні необхідних реквізитів і зі змісту якого є зрозумілим волевиявлення громадянина не може бути підставою для не розгляду такого звернення по суті та позбавлення громадянина права на соціальний захист у старості.

З матеріалів справи не вбачається, що ГУ ПФУ в Харківській області не було зрозумілим волевиявлення позивача.

На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.10.2025 у справі №280/6476/25 ГУ ПФУ в Харківській області обчислено страховий стаж та призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 03.07.2025.

Судом враховано, що позивачем не оскаржується Рішення ГУ ПФУ в Харківській області про обчислення страхового стажу та призначення з 03.07.2025 ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.10.2025 у справі №280/6476/25.

Суд вважає, що у співвідповідача були у наявності всі необхідні документи для зарахування роботи позивача у періоди з 02.04.2007 по 30.11.2016 та з 01.12.2016 по 13.10.2021 відповідно до приписів ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у подвійному розмірі.

З огляду на наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що співвідповідач повинен був зарахувати періоди роботи з 02.04.2007 по 30.11.2016 та з 01.12.2016 по 13.10.2021 до страхового стажу позивача у подвійному розмірі, відповідно до ст.60 Закону України "Про пенсійне забезпечення", у зв`язку з чим позивачу має бути проведено перерахунок та виплату пенсії з 03.07.2025, з урахуванням раніше виплачених сум.

У межах даних позовних вимог суд розглядає фактично правовідносини що виникли між позивачем та саме співвідповідачем.

З матеріалів справи не вбачається порушення права та інтересів позивача у межах даних позовних вимог ГУ ПФУ в Запорізькій області.

ІІ. Позивач з 2025 року перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за віком.

Показник середньої заробітної плати в Україні за 2022-2024 роки складає 15057,09 грн.

Згідно з ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. (…).

У ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «2.Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини. … 4.У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону».

Відповідно до п.3 «Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого 20.02.2019 постановою Кабінету Міністрів України №124, перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли: по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок); в період з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок, до дати, з якої проводиться перерахунок, обчислені відповідно до статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі відшкодування фактичних збитків.

За п.5 «Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого 20.02.2019 постановою Кабінету Міністрів України №124, у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку. Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. (…).

У постанові Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 за №236 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році зазначено: «Відповідно до пункту 5 розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2026 рік Кабінет Міністрів України постановляє: 1. Установити, що з 1 березня 2026р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019р., №19, ст.663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,121 з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови. 2. Установити, що з 1 березня 2026р.: … 6) з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2025р. включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/ перерахунку пенсії, з урахуванням відповідних коефіцієнтів збільшення, передбачених підпунктом 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025р. №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році (Офіційний вісник України, 2025р., №25, ст.1669), на коефіцієнт збільшення: для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та які враховувалися для призначення пенсії у 2021 і 2022 роках, - 1,061; для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,048; для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1,036; для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2025 році, - 1,024; … 3. Установити, що: у разі, коли розмір підвищення пенсії в результаті її перерахунку, передбаченого пунктом 1 і підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії. Щомісячна доплата до пенсії, встановлена цим абзацом, не встановлюється у разі, коли в результаті перерахунку, проведеного відповідно до пункту 1 і підпунктів 1-7 пункту 2 цієї постанови, розмір пенсії обчислено в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, або в максимальному розмірі, визначеному частиною третьою статті 27 Закону, а також у разі перерахунку частини розміру пенсії, передбаченого абзацом першим пункту 8 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019р., №19, ст.663) …».

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що під час перерахунку пенсії, який здійснюється з метою забезпечення її індексації, положення «Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого 20.02.2019 постановою Кабінету Міністрів України №124, підлягають застосуванню виключно у частині, яка не суперечить положенням Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у зв`язку з чим під час такого перерахунку використовуватись має той показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення такої пенсії в момент її призначення.

З наданого відповідачем «Розрахунку заробітку для обчислення» вбачається, що розрахунок пенсії позивача проведений з урахуванням «Середній заробіток за 3 попередні роки: 15057,09 грн. (за 2022-2024 роки)»; «Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 1,024».

Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування держава взяла на себе зобов`язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.

Отже, індексація пенсій у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 за №236 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році проводиться згідно з «Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого 20.02.2019 постановою Кабінету Міністрів України №124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.

У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020-2025 роках згідно з Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у зв`язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено ч.2 ст.42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України, зокрема від 25.02.2026 за №236 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році. «Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затверджений 20.02.2019 постановою Кабінету Міністрів України №124, підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідач здійснюючи у 2026 році перерахунок пенсії позивача на підставі ч.2 ст.42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, застосувавши коефіцієнт збільшення 1,024 замість застосування коефіцієнту збільшення 1,121 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача підлягає частковому задоволенню. Доводи позивача, відповідача та співвідповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки відповідачем та співвідповідачем у справі було ГУ ПФУ в Запорізькій області та ГУ ПФУ в Харківській області, то за рахунок їх бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 2662 грн. 40 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м.Харків, Харківська область, 61022; код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо незарахування періоду роботи з 02.04.2007 по 30.11.2016 та з 01.12.2016 по 13.10.2021 до загального страхового стажу ОСОБА_1 у подвійному розмірі відповідно до ст.60 Закону України Про пенсійне забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати період з 02.04.2007 по 30.11.2016 та з 01.12.2016 по 13.10.2021 до загального страхового стажу ОСОБА_1 у подвійному розмірі відповідно до ст.60 Закону України Про пенсійне забезпечення та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 03.07.2025.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення ОСОБА_1 , на коефіцієнт у розмірі 1,121 для забезпечення індексації пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2026 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у розмірі 15057,09 грн.), у розмірі 1,121 та у зв`язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії.

В іншій частині позовної заяви відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м.Харків, Харківська область, 61022; код ЄДРПОУ 14099344) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1331 грн. 20 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1331 грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 18.06.2026.

Суддя О.О. Прасов