Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №760/19389/25
Провадження №2/760/3307/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2026 року м. Київ
Солом`янський районний суд м. Києва в складі:
головуючої судді Тесленко І. О.,
за участю секретаря судового засідання Бережної С.П., Бебешка Д.С., Верганівського Б.І.,
представників позивача Білика О. А., Карасьової Х. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «АС АВТО ГРУП», ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Територіальний сервісний центр МВС №4641 РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, про витребування майна із чужого незаконного володіння та скасування перереєстрації транспортного засобу,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2025 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Солом`янського районного суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «АС АВТО ГРУП», ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Територіальний сервісний центр МВС №4641 РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, про витребування майна із чужого незаконного володіння та скасування перереєстрації транспортного засобу.
Свої позовні вимоги обґрунтовує наступним. Адвокат Агажанова Інна Сергіївна, діючи в інтересах свого клієнта ОСОБА_1 , звертається до суду з позовом про витребування майна із чужого незаконного володіння та скасування перереєстрації транспортного засобу, до відповідачів - ТОВ «АС АВТО ГРУП», ОСОБА_2 , третя особа: Територіальний сервісний центр МВС №4641 у РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях. ОСОБА_3 , колишній чоловік ОСОБА_1 , був власником автомобіля SUZUKI GRAND VITARA, чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 . 22.02.2022 року ОСОБА_3 виїхав за межі України та наразі знаходиться на постійному місці проживання у Великобританії, місто Бристоль, Англія. Автомобіль SUZUKI GRAND VITARA, реєстраційний номер НОМЕР_2 , ОСОБА_3 залишив своїй колишній дружині - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) задля фактичного користування. Право власності на автомобіль залишилось на ОСОБА_3 . В подальшому, в кінці лютого 2024 року ОСОБА_1 став відомим факт незаконного заволодіння та перереєстрації автомобіля SUZUKI GRAND VITARA реєстраційний номер НОМЕР_2 , на іншу, невідому Позивачці особу. Про що, ОСОБА_1 відразу повідомила колишнього чоловіка, а саме про те, що до зазначених шахрайських дій причетний ОСОБА_4 , з яким вона підтримувала дружні стосунки, та через поломку першого та запасного ключа, через що дистанційно перестав відмикатись та замикатись центральний замок дверей вона в грудні 2023 року передала ОСОБА_4 автомобіль, адже останній запропонував їй свою допомогу у вирішенні вищезазначених поломок ключів. Після цього ОСОБА_4 перестав виходити на зв`язок. А згодом ОСОБА_1 дізналася про продаж та перереєстрацію авто SUZUKI GRAND VITARA, та повідомила цей факт ОСОБА_3 . Дізнавшись про вказану ситуацію, ОСОБА_3 відразу оформив нотаріально посвідчену довіреність на ім`я ОСОБА_1 на право користування та розпорядження автомобілем, а також на представлення його інтересів в суді з усіма правами, наданими позивачу, в тому числі з пред`явленням позову. 30.04.2024 року до Подільського УП ГУНП поліції в м. Києві Ткаченко А.М. було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення. Подільським УП ГУНП поліції в м. Києві внесено відомості до ЄРДР за № 12024100070000952 від 01 травня 2024 року за ч. 2 ст. 289 ККУ. Листом Головного сервісного центру МВС Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) Територіального сервісного центру МВС №8043 від 02.05.2024 року було повідомлено про те, що 22.02.2024 в ТСЦ 4641 РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях здійснено перереєстрацію на нового власника за договором купівлі-продажу транспортного засобу SUZUKI GRAND VITARA, 2008 року випуску, об`єм двигуна 2393 куб.см., чорного кольору, кузов № НОМЕР_1 , із вилученням номерних знаків КА9467AР та видачею номерних знаків НОМЕР_3 , а також із вилученням свідоцтва про реєстрацію серії НОМЕР_4 та видачею свідоцтва про реєстрацію серії НОМЕР_5 на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса реєстрації особи: АДРЕСА_1 . Вказана реєстраційна дія проведена на підставі договору комісії №8635/24/1/000619 від 19.01.2024 та договору купівліпродажу №8635/24/1/000619 від 16.02.2024 укладених у суб`єкта господарювання ТОВ «АС АВТО ГРУП». Згідно із договором комісії №8635/24/1/000619 від 19.01.2024 року, укладеного із комісіонером ТОВ «АС АВТО ГРУП» та комітентом ОСОБА_3 комісіонер зобов`язаний здійснити від свого імені правочини щодо продажу транспортного засобу SUZUKI GRAND VITARA чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 . На виконання договору комісії у приміщенні Територіального сервісного центру № 4641 в м. Львів укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу №8635/24/1/000619 від 16.02.2024 року, предметом якого став транспортний засіб марки SUZUKI GRAND VITARA чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 . Договір укладений між ТОВ «АС АВТО ГРУП» та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ). Відтак, ОСОБА_3 не укладав договору комісії із TOB «АС АВТО ГРУП» та не доручав, не уповноважував вказану юридичну особу вчиняти будь-які правочини з приводу відчуження (продажу) транспортного засобу марки SUZUKI GRAND VITARA чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 . Його дія не була спрямована на укладення із TOB «АС АВТО ГРУП» договору комісії та відповідно на уповноваження продажу автомобіля. Ухвалою Подільського районного суду міста Києва від 02 грудня 2024 року був накладений арешт на автомобіль SUZUKI GRAND VITARA, 2008 року випуску, кузов № НОМЕР_1 , який на праві власності належить ОСОБА_2 з забороною розпорядження ним. Перереєстрація цього транспортного засобу за ОСОБА_2 та видача їй свідоцтва про його реєстрацію відбулась на підставі недійсних договорів комісії та купівлі-продажу, укладеного в ТСЦ 4641 РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-франківській та Закарпатській областях 22 лютого 2024 року, а тому є обґрунтовані підстави скасувати перереєстрацію транспортного засобу за цим відповідачем, визнати недійсним свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу за ОСОБА_2 , а також вилучення майна із чужого незаконного володіння. З врахуванням наведеного просив, витребувати з володіння ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_6 ) автомобіль марки «SUZUKI GRAND VITARA», чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року випуску, н.з. НОМЕР_3 ; скасувати реєстрацію (перереєстрацію) транспортного засобу - автомобіля марки «SUZUKI GRAND VITARA», чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року випуску, н.з. НОМЕР_3 , за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_6 ).
11 липня 2025 року на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями матеріали цивільної справи були передані судді Тесленко І.О.
Судом направлявся запит щодо надання інформації про зареєстроване місцезнаходження відповідачів у справі. Відповіді на запити надійшли судді 12 серпня 2025 року.
Ухвалою суду від 15 серпня 2025 року справу прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження; призначено підготовче засідання.
13 жовтня 2025 року від представника Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано - Франківській та Закарпатській областях до суду надійшли письмові пояснення, які обґрунтовані наступним. Згідно з інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань повне найменування юридичної особи - Головний сервісний центр МВС, скорочене - ГСЦ МВС, ідентифікаційний номер 40109173. Положення про Головний сервісний центр МВС, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року № 1393 (у редакції наказу МВС України від 28 лютого 2025 року № 142) (далі - Положення про ГСЦ МВС), повне найменування українською мовою - Головний сервісний центр МВС, скорочене найменування - ГСЦ МВС. Дане Положення знаходиться у вільному доступі за посиланням: https://hsc.gov.ua/wp-content/uploads/2019/02/PolozhennyaGSTS.pdf. ГСЦ МВС відповідно до пункту 4 розділу 1 Положення про ГСЦ МВС складається зі структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів - регіональних сервісних центрів (далі - РСЦ). РСЦ складається зі структурних підрозділів, до яких, у тому числі, входять територіальні підрозділи - територіальні сервісні центри МВС (далі - ТСЦ МВС). РСЦ підзвітні та підконтрольні керівництву ГСЦ МВС. ГСЦ МВС, РСЦ і ТСЦ МВС разом становлять систему сервісних центрів МВС. Частиною першою статті 42 ЦПК України визначено, що у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи. Відповідно до статей 48 ЦПК України сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника (частина третя статті 58 ЦПК України). Згідно з частинами першою та третьою статті 95 ЦК України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру (частина п`ята статті 95 ЦК України). Верховний Суд у складі колегії Другої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 13 липня 2022 року у справі № 593/98/21 дійшов висновку, що «ураховуючи цивільно-правове становище філій та представництв недопустимою є самостійна і безпосередня участь відокремлених підрозділів у певних процесуальних відносинах, оскільки це суперечить цивільно-правовій природі відокремленого підрозділу як складової частини юридичної особи, що його створила. Згідно з пунктом 1 частини першої статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Розгляду у суді підлягає лише такий спір, у якому позовні вимоги можуть бути або задоволені, або в їх задоволенні може бути відмовлено. Норма «заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства» (пункт 1 частини першої статті 186, пункт 1 частини першої статті 255 ЦПК України) стосується як позовів, які не підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства, так і тих позовів, які суди взагалі не можуть розглядати (постанова Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 757/43355/16-ц)». Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14 червня 2021 року у справі № 760/32455/19 (провадження № 61-16459сво20). Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду при розгляді справи № 572/3632/15-ц (постанова від 18 серпня 2021 року) зазначив, що залучення структурного підрозділу, філії як особи до участі у цивільній справі є неможливим. З огляду на зазначене, територіальний сервісний центр МВС №4641 регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській. Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС), який є структурним підрозділом Головного сервісного центру МВС не є юридичною особою, а тому не має процесуальної правоздатності та не може брати участь у справі № 760/19389/25. Щодо обставин справи: ОСОБА_3 , колишній чоловік ОСОБА_1 , був власником автомобіля SUZUKI GRAND VITARA, чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 . Автомобіль SUZUKI GRAND VITARA, реєстраційний номер НОМЕР_2 , ОСОБА_3 залишив своїй колишній дружині - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) задля фактичного користування. Право власності на автомобіль залишилось на ОСОБА_3 . В подальшому, в кінці лютого 2024 року ОСОБА_1 став відомим факт незаконного заволодіння та перереєстрації автомобіля SUZUKI GRAND VITARA реєстраційний номер НОМЕР_2 , на іншу, невідому Позивачці особу. 30.04.2024 року до Подільського УП ГУНП поліції в м. Києві Ткаченко А.М. було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення. Подільським УП ГУНП поліції в м. Києві внесено відомості до ЄРДР за № 12024100070000952 від 01 травня 2024 року за ч. 2 ст. 289 ККУ. Листом Територіального сервісного центру МВС №8043 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) від 02.05.2024 року було повідомлено про те, що 22.02.2024 в ТСЦ МВС №4641 РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-франківській та Закарпатській областях, здійснено перереєстрацію на нового власника за договором купівлі-продажу транспортного засобу SUZUKI GRAND VITARA, 2008 року випуску, об`єм двигуна 2393 куб.см., чорного кольору, кузов № НОМЕР_1 , видачею номерних знаків НОМЕР_3 та видачею свідоцтва про реєстрацію серії НОМЕР_5 на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса реєстрації особи: АДРЕСА_1 . Вказана реєстраційна дія проведена на підставі договору комісії №8635/24/1/000619 від 19.01.2024 та договору купівлі-продажу №8635/24/1/000619 від 16.02.2024 укладених у суб`єкта господарювання ТОВ «АС АВТО ГРУП». Вказаний договір комісії, був укладений відповідно до Постанови №1200 «Про затвердження Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери». (далі - Постанова №1200). Згідно до пункту 42, 43 цієї Постанови, на комісію приймаються технічно справні транспортні засоби та їх складові частини, що мають ідентифікаційні номери, та транспортні засоби з дефектами. Під час приймання на комісію транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, перевірка їх технічного стану та укомплектованості проводиться за участю комітента. Також, на комісію приймаються транспортні засоби та їх складові частини, що мають ідентифікаційні номери, зареєстровані або зняті з обліку в уповноваженому органі МВС, або машини, зняті з обліку в Держпродспоживслужбі, для їх подальшої реалізації: від фізичних осіб - за умови пред`явлення паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або тимчасового посвідчення громадянина України, або посвідки на постійне проживання, або посвідки на тимчасове проживання, або посвідчення біженця, або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті громадянина України), подання свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічного паспорта) або свідоцтва про реєстрацію машини, свідоцтва про право на спадщину, рішення суду про визнання права власності на транспортний засіб або рішення суду про визнання права власності на машину, або довідки на складову частину, що має ідентифікаційний номер, виданої уповноваженим органом МВС або Держпродспоживслужбою. Транспортні засоби (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) приймаються на комісію за умови подання документа про їх оцінку, визначену відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні". Легкові автомобілі, мотоцикли або мопеди приймаються на комісію за умови подання документа про їх оцінку, визначену відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", або документа про його середньоринкову вартість (за вибором особи) у разі наявності в письмовому повідомленні, поданому відповідно до вимог пункту 12 цього Порядку, інформації про відчужені протягом поточного календарного року більше одного легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда. На комісію можуть прийматися складові частини, що мають ідентифікаційні номери, на підставі документів, що підтверджують законність їх придбання. Відповідно до пункту 55 Постанови №1200, на продані транспортні засоби та їх складові частини, що мають ідентифікаційні номери, комісіонер видає покупцеві: стосовно транспортних засобів, облік яких ведеться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС, - свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт), а також на зняті з обліку транспортні засоби номерні знаки для разових поїздок, договір купівлі-продажу транспортного засобу та засвідчену належним чином копію договору комісії між власником транспортного засобу (комітентом) і суб`єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером. Однак, представник позивача, у позовній заяві заявляє, що ОСОБА_3 не укладав договору комісії із TOB «АС АВТО ГРУП» та не доручав, не уповноважував вказану юридичну особу вчиняти будь-які правочини з приводу відчуження (продажу) транспортного засобу марки SUZUKI GRAND VITARA чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 . У зв`язку із цим, Позивач просить суд, зокрема: 1. «Витребувати з володіння ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_6 ) автомобіль марки «SUZUKI GRAND VITARA», чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року випуску, н.з. НОМЕР_3 »; 2. «Скасувати реєстрацію (перереєстрацію) транспортного засобу - автомобіля марки «SUZUKI GRAND VITARA», чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року випуску, н.з. НОМЕР_3 , за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_6 )»; 3. «Судові витрати по справі стягнути з відповідачів». Щодо вимог позивача про скасування державної реєстрацію транспортного засобу: Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до частини 1, 4, 10 статті 34 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що: Державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, присвоєнням буквеночислової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої, оформленням і видачею реєстраційних документів та/або їх формуванням в електронному вигляді. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. Транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України громадянами більш як на 30 діб, підлягають державній реєстрації протягом десяти діб з моменту такого ввезення без зміни реєстраційних документів та національних номерних знаків країни їх реєстрації у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 затверджено Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 року № 1371), (далі - Порядок). Пунктами 1, 2 Порядку - встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), присвоєння буквеноцифрової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої, оформлення і видачі реєстраційних документів та/або їх формування в електронній формі. Цей Порядок є обов`язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов`язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень. Пунктом 7 Порядку передбачено, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. У разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом дев`яноста днів. Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають вимогам, установленим МВС, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється. Пунктом 8 Порядку передбачено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність, для юридичних осіб - організаційно-розпорядчий документ про проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів та видана юридичною особою довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Водночас абзацом 5 пункту 8 Порядку № 1388 визначено вичерпний перелік документів, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, зокрема: договір комісії між власником транспортного засобу і суб`єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб`єкт господарювання, які підписані від імені суб`єкта господарювання уповноваженою особою, - у разі продажу транспортних засобів суб`єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу Слід зауважити, що відповідно до Закону України «Про дорожній рух» державна реєстрація транспортних засобів передбачає, що реєстраційні дії щодо транспортних засобів здійснюються з метою державного обліку та контролю за використанням автомобілів, а не посвідчення права власності та користування транспортними засобами. При цьому, просимо суд звернути увагу, що перереєстрація ТЗ в ТСЦ МВС №4641, здійснювалась згідно договору купівлі-продажу на підставі договору комісії №8635/24/1/000619 від 19.01.2024, який було укладено суб`єктом господарювання, відповідно до Постанови №1200, а ТСЦ МВС №4641 здійснили лише операцію з перереєстрації даного ТЗ з внесенням даних до Єдиного державного реєстру транспортних засобів. Також повідомляємо, що ТСЦ МВС №4641 жодним чином не порушує будь-які права Позивача. За змістом висновку, якого дійшов Верховний Суд у постанові від 16 грудня 2020 року (справа № 278/3640/18) виходячи з аналізу положень Порядку № 1388, Цивільного кодексу України, видане за результатами проведення реєстраційних дій свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу лише підтверджує проведення реєстраційної процедури та внесення до Єдиного державного реєстру МВС відомостей про транспортний засіб і його власника, проте як самостійний документ право власності у особи не породжує. Крім того, у постанові Верховного Суду 21 січня 2021 року по справі №161/19385/19 судом касаційної інстанції викладено правову позицію, що відповідач у справі, а саме Регіональний сервісний центр МВС проводить лише державну реєстрацію (перереєстрацію) та зняття з обліку транспортних засобів, а між позивачем та відповідачем не існує будь-яких цивільно-правових відносин, у зв`язку з чим сервісний центр не може бути особою, яка не визнає, порушує або оспорює право позивача на транспортний засіб. Також, пунктом 40 Порядку, визначено підстави щодо скасування державної реєстрації, а саме: - на підставі документів, що підтверджують установлення факту знищення, підробки або зміни ідентифікаційного номера транспортного засобу, номера двигуна або заміни без відповідного дозволу номерної панелі з ідентифікаційним номером транспортного засобу; - на підставі відомостей про транспортний засіб, який під час здійснення його державної реєстрації (перереєстрації) або зняття з обліку перебував під дією обтяжень, або у разі подачі документів, інформація в яких не відповідає відомостям відповідних державних реєстрів; - у разі визнання недійсним правочину, на підставі якого проводилася державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортного засобу; - на підставі рішення суду; - у разі встановлення факту підроблення митних документів або нездійснення митного оформлення транспортного засобу. Даний перелік є вичерпним. Тобто, для скасування державної реєстрації транспортного засобу відповідно до вимог законодавства є наявність відповідного судового рішення про визнання недійсним правочину, яке набрало законної сили та не потребує встановлення окремого зобов`язання для його виконання. Враховуючи зазначене, у разі прийняття судом рішення про визнання недійсними зазначених договорів, вказане судове рішення є підставою для скасування державної реєстрації транспортного засобу. Слід зауважити також, що приписами Порядку № 1388 не передбачено поновлення реєстрації транспортного засобу за попереднім власником. Порядок № 1388 містить чіткий алгоритм, як повинна проводитись реєстрація (перереєстрація) транспортного засобу. Відповідно до положень, абзацом 2 пункту 35 Порядку № 1388, підставою для перереєстрації транспортного засобу є рішення суду про визнання недійсними договору купівлі-продажу, міни, дарування. Таким чином проведення державної реєстрації/перереєстрації транспортного засобу «SUZUKI GRAND VITARA», чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року випуску, н.з. НОМЕР_3 , неможлива без додержання алгоритму, способу, порядку, передбаченого чинним законодавством, Законом України «Про дорожній рух» та Порядком № 1388, а саме у здійсненні комплексу заходів, що передують реєстрації/перереєстрації транспортних засобів, сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов`язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за державну реєстрацію (перереєстрацію), відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків, в тому числі за умови в даному випадку визнання судом права власності на спірний транспортний засіб за позивачем, у випадку задоволення судом позовної заяви позивача. Окрім того, у випадку задоволення судом частини позовної вимоги, а саме: «Скасувати реєстрацію (перереєстрацію) транспортного засобу - автомобіля марки «SUZUKI GRAND VITARA», чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року випуску, н.з. НОМЕР_3 , за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_6 », матиме місце втручання суду в дискреційні повноваження РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким. На цьому наголосив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 1840/2970/18. Щодо заявлення позовних вимог до третіх осіб зазначаємо наступне. Окрім цього, згідно із частиною першою статті 42 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи. Відповідно до частини першої статті 48 ЦПК України сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Третя особа у справі не є стороною у цивільному процесі. Статтею 50 ЦПК України визначено, що позов може бути пред`явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожен із позивачів або відповідачів щодо другої сторони діє в цивільному процесі самостійно. Участь у справі кількох позивачів і (або) відповідачів (процесуальна співучасть) допускається, якщо: 1) предметом спору є спільні права чи обов`язки кількох позивачів або відповідачів; 2) права та обов`язки кількох позивачів чи відповідачів виникли з однієї підстави; 3) предметом спору є однорідні права і обов`язки. Відповідно до статті 175 ЦПК України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява повинна містити, зокрема: зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них. Відповідач є обов`язковим учасником цивільного процесу - його стороною. Основною ознакою сторін цивільного процесу є їхня особиста і безпосередня заінтересованість; саме сторони є суб`єктами правовідношення, з приводу якого виник спір. Крім того, відповідач є тією особою, на яку вказує позивач як на порушника свого права. Тобто, відповідач - це особа, яка, на думку, позивача, порушила, не визнала чи оспорила суб`єктивні права, свободи чи інтереси позивача. Відповідач притягається до справи у зв`язку з позовною вимогою, яка пред`являється до нього. При цьому, неналежний відповідач - це особа, притягнута позивачем як відповідач, стосовно якої встановлено, що вона не повинна відповідати за пред`явленим позовом за наявності даних про те, що обов`язок виконати вимоги лежить на іншій особі - належному відповідачеві. Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтування позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи. Зазначений висновок висловлено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц (провадження №14-61цс18). Вказані правові висновки містяться також у постановах Верховного Суду від 07 жовтня 2020 року в справі № 705/3876/18 (провадження № 61-697св20), від 19 серпня 2020 року в справі № 639/6295/16-ц (провадження №61-36683св18). Водночас, за змістом статей 53, 54 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Отже, правове становище третіх осіб у процесі посідають особи, які мають юридичний інтерес до справи, але інтерес, який не є рівноцінним інтересам сторін (позивача чи відповідача). Інститут третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, зумовлений перш за все необхідністю забезпечити можливість здійснення відповідними суб`єктами права регресу. Про це зазначив Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду при розгляді справи № 572/3632/15-ц (Постанова від 18 серпня 2021 року). З огляду на зазначене, частина заявлених Позивачем у даній справі позовних вимог до РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях як третьої особи суперечать зазначеним вище нормам цивільного процесуального законодавства. На підставі викладеного, просив долучити пояснення регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) до матеріалів справи № 161/13780/25 та врахувати їх під час розгляду справи; розгляд справи проводити без участі представника регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС).
Ухвалою від 18 грудня 2025 року підготовче провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «АС АВТО ГРУП», ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Територіальний сервісний центр МВС №4641 РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, про витребування майна із чужого незаконного володіння та скасування перереєстрації транспортного засобу, - закрито; призначено справу до судового розгляду по суті.
Інших процесуальних дій не вчинялось.
В судове засідання представник позивача з`явився, позовні вимоги підтримав з підстав, які викладені в позовній заяві, просив їх задовольнити.
Інші учасники в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.
Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, що регулюються нормами цивільно-процесуального законодавства.
Як вбачається зі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 , ОСОБА_3 є власником транспортного засобу «SUZUKI GRAND VITARA», чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року випуску, н.з. НОМЕР_2 (а.с. 25 - 26).
Відповідно до Свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_7 , між ОСОБА_5 та ОСОБА_1 було зареєстровано шлюб 25 липня 2009 року (а.с. 27).
27 березня 2024 року, ОСОБА_3 було видано довіреність, якою уповноважено ОСОБА_1 користуватися, володіти та розпоряджатися належним йому транспортним засобом марки SUZUKI модель GRAND VITARA, чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , тип ТЗ Легковий універсал (а.с. 28 - 35).
Як вбачається з листа Головного сервісного центру МВС регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві територіального сервісного центру МВС №8043 (Вих. №31/26-18-223 від 02.05.2024 року), 22.02.2024 в ТСЦ 4641 РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях здійснено перереєстрацію на нового власника за договором купівлі-продажу (СГ) транспортного засобу SUZUKI GRAND VITARA, 2008 року випуску, об`єм двигуна 2393 куб.см., чорного кольору, кузов № НОМЕР_1 , із вилученням номерних знаків НОМЕР_8 та здачею номерних знаків НОМЕР_3 , а також із вилученням свідоцтва про реєстрацію серії НОМЕР_4 та видачею свідоцтва про реєстрацію серії НОМЕР_5 на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса реєстрації особи: АДРЕСА_1 . Вказана реєстраційна дія проведена на підставі договору комісії №8635/24/1/000619 від 19.01.2024 та договору купівлі-продажу № 8635/24/1/000619 від 16.02.2024 укладених у суб`єкта господарювання ТОВ «АС АВТО ГРУП». Стосовно отримання належним чином завірених копій документів необхідно звернутись до ТСЦ 4641 РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, та до суб`єкта господарювання ТОВ «АС АВТО ГРУП» (а.с. 36).
Судом досліджено Договір купівлі - продажу транспортного засобу №8635/24/1/000619 від 16.02.2024 року, укладений між ТОВ «АС Авто груп» та ОСОБА_2 (а.с. 37), а також Договір комісії №8635/24/1/000619 від 19.01.2024 року, укладений між ТОВ «АС Авто груп» та ОСОБА_3 (а.с. 39 - 40).
Відповідно до Реєстраційної картки ТЗ та облікової картки № НОМЕР_9 від 22.02.2024 року, транспортний засіб «SUZUKI GRAND VITARA», чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року випуску, н.з. НОМЕР_2 , зареєстровано за ОСОБА_2 на підставі Договору укладеного у СГ №8635/24/1/000619 від 16.02.2024 року; Договору укладеного у СГ №8635/24/1/000619 від 16.02.2024 року.
Згідно до Висновку експерта №СЕ-19/111-24/28673-АВ від 13.05.2024 року, довідкова ціна продажу досліджуваного автомобіля «SUZUKI GRAND VITARA», 2008 року виготовлення, визначена за результатом дослідження цін продажу ідентичних КТЗ зі спеціалізованого періодичного Інтернет видання складає 327 814,42 грн. (а.с. 51 - 65).
Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 02 грудня 2024 року (справа №758/5475/24), клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва Яковицького М. В., про арешт майна, - задоволено; накладено арешт на автомобіль «Suzuki Grand Vitara», н.з. НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року випуску, який на праві власності належить ОСОБА_2 з забороною розпорядження ним (а.с. 66 - 69).
Інших доказів надано суду не було.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Водночас зазначені норми не означають, що кожний позов, поданий до суду, має бути задоволений. Якщо позивач не довів порушення його права чи безпосереднього інтересу, в позові слід відмовити. Близький за змістом правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.09.2021 у справі № 761/45721/16-ц.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для звернення особи до суду є наявність у неї порушеного права та/або законного інтересу. Таке звернення здійснюється особою, якій це право належить, і саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які підтверджували б наявність порушення права та/або законного інтересу особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.
Особа, яка звертається до суду з позовом вказує у позові власне суб`єктивне уявлення про її порушене право та/або охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, у тому числі, щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах.
Оцінка предмета заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права та/або інтересу позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги (такий правовий висновок Верховного Суду викладений у постановах від 19.09.2019 у справі № 924/831/17, від 28.11.2019 у справі № 910/8357/18, від 22.09.2022 у справі № 924/1146/21, від 06.10.2022 у справі № 922/2013/21, від 17.11.2022 у справі № 904/7841/21).
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, власником транспортного засобу з приводу якого представник позивача звернувся до суду є Кравченко Мирослав Леонідович.
Власником було видано позивачу довіреність якою уповноважено діяти від його імені з питань, пов`язаних з користуванням, володінням та розпорядженням транспортним засобом.
При цьому, відповідно до ч.ч.1, ст. 237 ЦК України, представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Згідно до ч. 3 ст. 244 ЦК України, довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
Відповідно до ст. 248 ЦК України, представництво за довіреністю припиняється у разі: 1) закінчення строку довіреності; 2) скасування довіреності особою, яка її видала; 3) відмови представника від вчинення дій, що були визначені довіреністю; 4) припинення юридичної особи, яка видала довіреність; 5) припинення юридичної особи, якій видана довіреність; 6) смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності. У разі смерті особи, яка видала довіреність, представник зберігає своє повноваження за довіреністю для ведення невідкладних справ або таких дій, невиконання яких може призвести до виникнення збитків; 7) смерті особи, якій видана довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності. З припиненням представництва за довіреністю втрачає чинність передоручення. У разі припинення представництва за довіреністю представник зобов`язаний негайно повернути довіреність.
Згідно до ч. 1 ст. 249 ЦК України, особа, яка видала довіреність, за винятком безвідкличної довіреності, може в будь-який час скасувати довіреність або передоручення. Відмова від цього права є нікчемною.
Таким чином, позивач на підставі наданої йому довіреності має право діяти від імені та в інтересах власника транспортного засобу - Кравченко Мирослава Леонідовича.
При цьому, сама по собі довіреність не наділяє позивача статусом власника на вказаний транспортний засіб, а надає виключно представнику право діяти від імені власника, повноправним власником залишається особа, яка видала відповідну довіреність.
Відповідно, наявність довіреності не надає представнику право звертатись до суду з позовом у власних інтересах, якщо таке право не було порушено безпосередньо щодо представника.
Таким чином, особа, яка діє на підставі довіреності, є неналежним позивачем.
Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Як визначено у ч. ч. 1, 2 ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ст. 78 ЦПК України, суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно до ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При цьому, ч. 6 ст. 81 ЦПК України встановлено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У ч. ч. 1, 2 ст. 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З врахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 237, 244, 248, 249 ЦК України, ст. ст. 12, 76, 77, 78, 81, 89 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «АС АВТО ГРУП», ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Територіальний сервісний центр МВС №4641 РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, про витребування майна із чужого незаконного володіння та скасування перереєстрації транспортного засобу, - відмовити.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання безпосередньо до Київського апеляційного суду апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості щодо учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_10 );
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «АС АВТО ГРУП» (місцезнаходження: 03195, м. Київ, пров. Лі Павла, буд. 2-Б, офіс 8, код ЄДРПОУ 45346915);
Відповідач: ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 );
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Територіальний сервісний центр МВС №4641 РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (місцезнаходження: 79000, Львівська область, м. Львів, вул. Данила Апостола, буд. 11, код ЄДРПОУ невідомий).
Суддя І.О. Тесленко