Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
_____________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" червня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/602/26
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Босової Ю.С.
За участю представників сторін:
Від прокурора: Пендей А.В. на підставі посвідчення;
Від позивача: не з`явився;
Від відповідача: не з`явився;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом керівника Роздільнянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Цебриківської селищної ради Роздільнянського району Одеської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Українська обласна агенція з питань садівництва» про стягнення 136 665,00 грн, розірвання договору та зобов`язання повернути земельну ділянку,
ВСТАНОВИВ:
Керівник Роздільнянської окружної прокуратури (далі прокурор) звернувся до господарського суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Цебриківської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (далі - Цебриківська селищна рада) до товариства з обмеженою відповідальністю «Українська обласна агенція з питань садівництва» (далі ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва») про стягнення заборгованості за орендною платою у розмірі 136 665,00 грн; розірвання договору оренди землі №66 від 15.12.2020, укладеного між позивачем та відповідачем; зобов`язання відповідача повернути на користь позивача земельну ділянку, площею 26,376 га з кадастровим номером 5121655500:01:003:0385, що розташована на території Цебриківської селищної ради Роздільнянського району.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором оренди землі №66 від 15.12.2020 в частині своєчасної та повної сплати орендної плати протягом періоду з 01.01.2023 по 01.01.2026.
Ухвалою від 02.03.2026 судом було відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження.
ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва», яким не було виконано обов`язку щодо реєстрації електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд», було повідомлено про розгляд даної справи шляхом надсилання ухвал на адресу місцезнаходження відповідача, яка вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 65009, Одеська обл., місто Одеса, вул. Сегедська, буд. 23 Проте направлені на адресу відповідача поштові повідомлення були повернуті до суду з відмітками про відсутність адресата за вказаною адресою.
Згідно з п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду. Аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17.
З огляду на викладене господарський суд доходить висновку про належне повідомлення ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» про розгляд судом даного спору.
Оскільки відповідачем не було надано суду відзиву на позов справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 178 ГПК України.
15.06.2026 до суду від прокурора надійшли письмові пояснення, у яких прокурором було визнано наявність помилки у розрахунку заборгованості за орендною платою. Згідно з наданим суду новим розрахунком розмір заборгованості відповідача за орендною платою з січня 2023 року до грудня 2025 року становить 108 045,36 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення прокурора, суд встановив наступне.
24.01.2019 було проведено державну реєстрацію права власності Цебриківської селищної ради на земельну ділянку з кадастровим номером 5121655500:01:003:0385, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №460293763 від 14.01.2026.
15.12.2020 між Цебриківською селищною радою (Орендодавець) та ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» (Орендар) було укладено договір оренди землі №66, відповідно до п. 1.1 якого Орендодавець, на підставі протоколу проведення земельних торгів за лотом №59740 від 15.12.2020 №4/59740 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 26,3760 га сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5121655500:01:003:0385, розташовану за адресою: Одеська область, Великомихайлівський район, Цебриківська селищна рада.
Згідно з п. 2.4 договору оренди землі №66 від 15.12.2020 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 01.01.2020 складає 414196,53 грн та підлягає щорічній індексації.
Відповідно до п. 3.1 договору оренди землі №66 від 15.12.2020 договір укладено на 7 (сім) років. Відлік строку оренди здійснюється відповідно до п. 3.2 договору.
Право оренди земельної ділянки виникає у Орендаря після державної реєстрації права оренди, відповідно до закону (п. 3.2 договору оренди землі №66 від 15.12.2020).
Згідно з п. п. 4.1, 4.4 договору оренди землі №66 від 15.12.2020 орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок Цебриківської селищної ради у розмірі 33470,00 грн за 1 (один) рік, що становить 8,08 (вісім цілих вісім сотих) % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2020 та складає 2789,17 грн за один місяць. Річна орендна плата протягом дії договору без внесення до нього змін визначається із діючої нормативної грошової оцінки, яка кумулятивно індексується станом на 1 січня поточного року на коефіцієнт індексації Кі.
Відповідно до п. 6.1 договору оренди землі №66 від 15.12.2020 після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.
Згідно з п. 11.3 договору оренди землі №66 від 15.12.2020 дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, у тому числі вимог пунктів 5.5, 8.4.5, 8.4.13, а також внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, несплати, несвоєчасної або неповної сплати орендарем орендної плати.
15.12.2020 між Цебриківською селищною радою та ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» було підписано акт приймання-передачі межових знаків земельної ділянки з кадастровим номером 5121655500:01:003:0385.
02.04.2021 було проведено державну реєстрацію права оренди ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» земельної ділянки з кадастровим номером 5121655500:01:003:0385, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №460293763 від 14.01.2026.
Листом від 03.05.2024 Цебриківською селищною радою було надано прокуратурі розрахунок заборгованості за орендною платою, зокрема, за ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» рахується заборгованість за останні 3 роки з 01.05.2021 до 01.05.2024.
Листом від 16.12.2024 Роздільнянська окружна прокуратура просила Цебриківську селищну раду надати інформацію з питання наявної у ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» заборгованості за договорами оренди у загальному розмірі 626 135,41 грн, а також відомості про вжиті селищною радою заходи для усунення виявлених порушень.
Листом від 29.01.2025 Цебриківська селищна рада у відповідь на лист прокуратури від 16.12.2024 повідомила, що заборгованість ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» за договорами оренди землі за 2020-2022 року становить 105 579,66 грн.
Листом від 15.01.2026 Роздільнянська окружна прокуратура просила Цебриківську селищну раду надати інформацію щодо наявності у ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» заборгованості за 11-ма договорами оренди землі, розрахунок наявної заборгованості, а також відомості про вжиті заходи для усунення наявних порушень. З аналогічним запитом прокуратура повторно звернулася до сільської ради 26.01.2026.
Крім того, з метою перевірки факту наявності/відсутності заборгованості ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» за 11-ма договорами оренди землі прокуратура звернулася з листом від 15.01.2026 до Головного управління ДПС в Одеській області.
Листом від 16.01.2026 Цебриківська селищна рада у відповідь на лист прокуратури від 15.01.2026 повідомила, що згідно з даними ДПС та програми «АІС Місцеві бюджети» борг відповідача станом на 01.01.2026 становив 105 579,66 грн. При цьому сільська рада стверджувала, що вона не має можливості надати розрахунок заборгованості по кожній земельній ділянці.
Слід зазначити, що в матеріалах справи наявні листи-повідомлення від 27.07.2022, від 12.10.2022, від 17.11.2022, від 20.06.2023, від 24.08.2023, від 15.09.2023, від 16.04.2024, від 12.09.2024, від 16.01.2026, адресовані Цебриківською селищною радою відповідачу про сплату податкового боргу. Докази направлення листів відповідачу в матеріалах справи відсутні.
Згідно витягу № HB-9902816762026 від 14.01.2026, із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 5121655500:01:003:0385, нормативна грошова оцінка ділянки становить 526 443,79 грн.
Листом від 23.01.2026 Головне управління ДПС в Одеській області у відповідь на лист прокуратури від 15.01.2026 повідомило, що згідно з даними інформаційно-комунікаційної системи ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» було подано податкові декларації з плати за землю (орендна плата) за 2020 - 2022 роки, за 2023-2024 роки декларації не подані; станом на 20.01.2026 у товариства обліковується боргу у розмірі 105 579,66 грн. При цьому, управлінням повідомлено прокуратуру, що належною підставою для отримання копій матеріалів щодо вжитих заходів по стягненню податкового боргу з ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» є ухвала слідчого судді, суду.
Листом від 03.02.2026 Цебриківська селищна рада у відповідь на лист прокуратури від 15.01.2026 надала розрахунок заборгованості за орендною платою по кожному договору оренди.
Листом від 04.02.2026 Цебриківська селищна рада у відповідь на лист прокуратури від 26.01.2026 повідомила, що рада не має наміру звертатися до суду з позовом у зв`язку з відсутністю фінансування для оплати судового збору та посади юриста.
Вирішуючи питання про обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
Варто зауважити, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, у зв`язку з чим, суд повинен з`ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підстав позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
При цьому особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. В свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і у разі встановлення порушеного права з`ясувати, чи буде воно відновлено у заявлений спосіб.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) від 04.11.1950 передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Частиною 3 статті 53 ГПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтування підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (аналогічні висновки викладено у пунктах 38-40, 42, 43 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18).
Судом встановлено, що прокурор звертався до Цебриківської селищної ради протягом 2024-2026 років з листами, у яких просив надати інформацію про наявність у ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» заборгованості за орендною платою, а також повідомити про вжиті радою заходи з метою усунення наявних порушень. Відсутність доказів самостійного пред`явлення позивачем позову, а також повідомлення Цебриківською селищною радою прокурора у листі від 04.02.2026 про відсутність наміру звертатися до суду з позовом у зв`язку з відсутністю фінансування для оплати судового збору та відсутністю посади юриста, дозволяє суду дійти висновку про наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави в особі ради.
Предметом заявленого прокурором в інтересах держави в особі Цебриківської селищної ради позову до ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» є вимоги про стягнення заборгованості за орендною платою у розмірі 136 665,00 грн, розірвання договору оренди землі №66 від 15.12.2020 та зобов`язання відповідача повернути земельну ділянку.
Позов заявлений прокурором з підстав неналежного виконання ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» зобов`язань за договором оренди землі №66 від 15.12.2020 в частині сплати орендної плати за 2023-2025 роки, тобто за 3 роки.
Частиною п. 1 ст. 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами. Юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності (ч. ч. 1, 3 ст. 78 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст. 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об`єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб. Право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
Цебриківська селищна рада є власником земельної ділянки з кадастровим номером 5121655500:01:003:0385 площею 26,376 га, що підтверджується інформаційною довідкою №460293763 від 14.01.2026.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV (зі змінами) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» визначено істотні умови договору оренди, якими, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Положеннями ст. 24 Закону України «Про оренду землі» встановлені права та обов`язки орендодавця. Орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.
Статтею 25 Закону України «Про оренду землі» передбачені права та обов`язки орендаря. Так, Орендар земельної ділянки зобов`язаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди; виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; у п`ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному податковому органу.
Згідно з абзацом 3 ч. ст. 13 Закону України «Про оцінку землі» від 11.12.2003 за № 1378-IV (зі змінами) нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, плати за суборенду (при передачі в суборенду земельних ділянок державної власності, які орендуються акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, що утворилося шляхом перетворення державного підприємства, у постійному користуванні якого перебували такі земельні ділянки).
Частиною 2 ст. 20, ч. 5 ст. 23 Закону України «Про оцінку землі» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Згідно з приписами ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року.
На підставі договору оренди землі №66 від 15.12.2020 Цебриківською селищною радою було передано в оренду ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» належну раді земельну ділянку строком на 7 років. При цьому умовами укладеного між сторонами договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 01.01.2020 складає 414196,53 грн; розмір річної орендної плати становить 8,08 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
В матеріалах справи відсутні витяги про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2023-2025 роках, рішення Цебриківської селищної ради про затвердження нової нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах територіальної громади також відсутнє.
З урахуванням викладеного, враховуючи передбачену умовами договору оренди №66 від 15.12.2020, а також приписами Податкового кодексу України необхідність коригування річної орендної плати на коефіцієнт індексації, який щорічно публікується Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, господарський суд доходить висновку про можливість розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2023-2025 роках.
Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання ст. 289 Податкового кодексу України на власному вебсайті повідомлено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить: 2020 рік 1,0; 2021 рік 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); 2022 рік 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); 2023 рік 1,051 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь), 2024 рік 1,12 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь).
Таким чином, розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2021-2023 роки залишився незмінним, оскільки коефіцієнти індексації у 2020-2022 роках становили 1,0. Водночас розмір нормативної грошової оцінки у 2024 році мав становити 435 320,55 грн (414196,53 грн *1,051), у 2025 році 487 559,02 грн (435 320,55 грн *1,12). Наведене дозволяє суду зробити висновок, що розмір річної орендної плати у 2023 році становив 33 467,08 грн (414196,53 грн *8,08%), у 2024 році 35 173,90 грн (435 320,55 грн *8,08%), у 2025 році 39 394,77 грн (487 559,02 грн*8,08%).
В процесі розгляду даної справи прокурором було визнано наявність помилок у розрахунку заборгованості до орендної плати, доданому до позовної заяви, у зв`язку із застосуванням Цебриківською селищною радою помилкових коефіцієнтів індексації.
Враховуючи викладене вище, господарський суд, приймаючи до уваги відсутність доказів сплати ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» орендної плати у 2023-2025 роках, доходить висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення заявленого прокурором позову в цій частині вимог шляхом присудження до стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за орендною платою у розмірі 108 035,75 грн.
Вирішуючи питання про наявність підстав для задоволення заявлених прокурором в інтересах Цебриківської селищної ради вимог до ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» про розірвання договору оренди землі №66 від 15.12.2020 та зобов`язання відповідача повернути земельну ділянку, господарський суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Частиною 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Розірвання договору в судовому порядку з причин істотного порушення договору є правовим наслідком порушення зобов`язання іншою стороною договору відповідно до частини 1 статті 611 ЦК, тобто, способом реагування та захисту права від порушення договору, яке вже відбулося.
Іншими підставами для зміни або розірвання договору в судовому порядку (крім істотного його порушення) відповідно до частини 2 статті 651 ЦК є випадки, встановлені законом або договором, і настання таких випадків зумовлює право сторони ініціювати в судовому порядку питання зміни чи припинення відповідних договірних правовідносин.
Згідно з п. д ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.11.2024 у справі №918/391/23 зробила наступний висновок щодо застосування норми ст. 141 Земельного кодексу України.
Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (частина друга статті 792 ЦК України).
Правилами ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі» визначено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Отже, оренда землі є окремим випадком найму майна, загальні правила якого визначені приписами цивільного (приватного) права. Відповідно й законодавче регулювання підстав припинення права оренди землі складається з норм цивільного та земельного законодавства.
За загальним правилом ч. 1 ст. 651 ЦК України, яке застосовується до будь-яких цивільних (приватноправових) правовідносин з приводу зміни або розірвання цивільних (приватноправових) договорів, така зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Спеціальними у врегулюванні розірвання договору оренди землі є приписи статті 32 Закону України «Про оренду землі», а також статті 141 Земельного кодексу України, пункт «д» частини першої якої передбачає, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати. Приписи про підстави припинення права користування земельною ділянкою, визначені пунктом «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України (систематична несплата орендної плати), та правила частини другої статті 651 ЦК України, якими передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, співвідносяться як такі, що не суперечать одні одним, а навпаки - доповнюють одні одних.
Для того щоб констатувати наявність підстав для припинення права користування земельною ділянкою згідно з пунктом «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України, суд має встановити такі обставини, як «систематичність» та «несплату» орендної плати. Щодо поняття «несплата», вжите у пункті «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України, то його потрібно розуміти саме як повну несплату орендної плати.
Таким чином, згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, наведеним у постанові від 20.11.2024 у справі №918/391/23, підставою для розірвання договору оренди землі згідно з пунктом «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України є саме систематична, тобто неодноразова (два та більше випадків), повна несплата орендної плати. Ця спеціальна правова норма у такому випадку є самостійною та достатньою, і звертатися до більш загальної норми частини другої статті 651 ЦК України немає потреби, оскільки вона передбачає саме додаткову (до основної) підставу для розірвання договору оренди землі.
З урахуванням вищенаведеного господарський суд доходить висновку, що несплата ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» орендної плати протягом 3-х років поспіль згідно з пунктом «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України є підставою для розірвання договору оренди землі №66 від 15.12.2020.
Згідно з ч.1 ст. 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Відповідно до п. 6.1 договору оренди землі №66 від 15.12.2020 після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.
Враховуючи задоволення заявлених прокурором вимог про розірвання договору оренди землі №66 від 15.12.2020, що має наслідком припинення зобов`язань сторін за договором, господарський суд доходить висновку про наявність передбачених законом підстав для задоволення позовної вимоги прокурора про зобов`язання ТОВ «Українська обласна агенція з питань садівництва» повернути земельну ділянку.
Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи викладене вище, господарський суд доходить висновку про правомірність часткового задоволення заявлених керівником Роздільнянської окружної прокуратури позовних вимог в інтересах держави в особі Цебриківської селищної ради Роздільнянського району Одеської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Українська обласна агенція з питань садівництва» шляхом присудження до стягнення з відповідача заборгованості за орендною платою у розмірі 108 035,75 грн, розірвання договору оренди землі №66 від 15.12.2020 та зобов`язання відповідача повернути позивачу земельну ділянку. В іншій частині позову необхідно відмовити.
Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 238, 240 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Українська обласна агенція з питань садівництва» (65009, Одеська обл., місто Одеса, вул. Сегедська, буд. 23; ідентифікаційний код 42756823) на користь Цебриківської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (67130, Одеська область, Роздільнянський район, смт Цебрикове, вул. Миру, 1; ідентифікаційний код 04378221) заборгованість за орендною платою у розмірі 108 035,75 грн (сто вісім тисяч тридцять п`ять грн 75 коп).
3. Розірвати договір оренди земельної ділянки №66 від 15.12.2020, укладений між Цебриківською селищною радою Великомихайлівського (Роздільнянського) району Одеської області (67130, Одеська область, Роздільнянський район, смт Цебрикове, вул. Миру, 1; ідентифікаційний код 04378221) та товариством з обмеженою відповідальністю «Українська обласна агенція з питань садівництва» (65009, Одеська обл., місто Одеса, вул. Сегедська, буд. 23; ідентифікаційний код 42756823), щодо земельної ділянки площею 26,376 га з кадастровим номером 5121655500:01:003:0385, що зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 02.04.2021 за індексним номером 57565004, номер запису про інше речове право 41424937, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1754336751216.
4. Зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю «Українська обласна агенція з питань садівництва» (65009, Одеська обл., місто Одеса, вул. Сегедська, буд. 23; ідентифікаційний код 42756823) повернути Цебриківській селищній раді Роздільнянського району Одеської області (67130, Одеська область, Роздільнянський район, смт Цебрикове, вул. Миру, 1; ідентифікаційний код 04378221) земельну ділянку, площею 26,376 га з кадастровим номером 5121655500:01:003:0385, що розташована на території Цебриківської селищної ради Роздільнянського району, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1754336751216.
5. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Українська обласна агенція з питань садівництва» (65009, Одеська обл., місто Одеса, вул. Сегедська, буд. 23; ідентифікаційний код 42756823) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, місто Одеса, вул. Італійська, буд. 3; ідентифікаційний код 03528552) судовий збір у розмірі 7 429,47 грн (сім тисяч чотириста двадцять дев`ять грн 47 коп.).
6. В іншій частині позову відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного рішення суду.
Повне рішення складено 19 червня 2026 р.
Суддя С.П. Желєзна