Постанова № 137529802, 19.06.2026, Чуднівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
19.06.2026
Номер справи
294/753/26
Номер документу
137529802
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

провадження № 3/294/1863/26

справа № 294/753/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2026 року м. Чуднів

Суддя Чуднівського районного суду Житомирської області Білера І.В., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП № 2 Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , громадянка України, паспорт № НОМЕР_1 виданий 1834 від 29.07.2026, за ч. 1 ст. 184 КУпАП -

В С Т А Н О В И В:

23.04.2026 в с. Дубище по вул. Миру ОСОБА_1 неналежно виконує свої батьківські обов`язки щодо виховання своєї малолітньої дочки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: у будинку антисанітарні умови проживання, пічне опалення та електролічильник перебувають в аварійному стані, дитина брудна та легко одягнена.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, про що складено протокол серії ВБА №195342.

Крім того, 23.04.2026 в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , неналежно виконує свої батьківські обов`язки щодо виховання своєї малолітньої дочки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: у будинку антисанітарні умови проживання, пічне опалення та електролічильник перебувають в аварійному стані, дитина брудна та легко одягнена.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, про що складено протокол серії ВБА №195343.

Крім того, 27.04.2026 в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , неналежно виконує свої батьківські обов`язки тривалий час щодо малолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: дитина потребує комплексного огляду лікарів, матір нехтує цим, не забезпечує дитині надання лікарями медичної допомоги, що загрожує життю та здоров`ю дитини.

Своїми діями ОСОБА_1 порушила ст. 150 СК України та ст. 12 Сімейного кодексу України, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, про що складено протокол серії ВБА №195341.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Зважаючи на викладене, справи про адміністративні правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП №294/753/26 (провадження № 3/294/1863/26), № 294/755/26 (провадження № 3/294/1864/26) та № 294/756/26 (провадження №3/294/1865/26) необхідно об`єднати в одне провадження та присвоєно єдиний унікальний номер справи №294/753/26 (провадження № 3/294/1863/26).

В судове засідання, призначене на 19.06.2026, ОСОБА_1 не з`явилася та про причини неявки не повідомила.

Також дата судового засідання відображалась веб-сайті Чуднівського районного суду Житомирської області в рубриці список справ призначених до розгляду.

Зважаючи на практику Європейського суду з прав людини ОСОБА_1 мала у розумні інтервали часу вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їй судового провадження.

Враховуючи вищезазначені правові норми, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, а також те, що судом вживалися заходи щодо виклику ОСОБА_1 однак остання в судове засідання не з`явилася та клопотань про відкладення розгляду справи не направила, суд вважає за можливе провести судовий розгляд за її відсутності.

Дослідивши матеріали справи щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень за ч.1 ст. 184 КУпАП за епізодами від 23.04.2026 ( протокол серії ВБА №195342 та серії ВБА №195343) суд доходить такого висновку.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до положень КУпАП, обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 252 КУпАП, визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно зі ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП за вказаними вище епізодами, судом досліджено долучені докази, а саме: протоколи про адміністративні правопорушення серій ВБА № 195342 та №195343 від 27.04.2026; лист Служби у справах дітей Чуднівської міської ради Житомирського району Житомирської області №135 від 24.04.2026 адресований ВП №2 Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області згідно якого за результатами візиту в сім`ю ОСОБА_1 дітей останньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , поставлено на облік в службі у справах дітей, у зв`язку з тим, що мати не виконує батьківські обов`язки, неналежним чином доглядає за дітьми та не створює належні умови для їх проживання; акт обстеження умов проживання від 23.04.2026 згідно якого на час візиту у будинку АДРЕСА_1 було брудно , антисанітарія та скрізь розкидані речі; письмовими поясненнями ОСОБА_1 в яких остання вказала, що в будинку дійсно брудно, пічне опалення перебуває в нерентабельному стані.

Відповідно до ч.1 ст. 184 КУпАП передбачено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.

Ухилення від виконання батьківських обов`язків може полягати у різних формах бездіяльності, пов`язаної з незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання та навчання неповнолітніх дітей.

Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.

Статтею 150 СК України визначені обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, зокрема, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; батьки зобов`язані поважати дитину; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї; забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини; забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Тобто у протоколах про адміністративні правопорушення за вказаною статтею має бути вказано які саме нормативні акти порушено і якими конкретно діями особи. Відсутність чіткої вказівки на те, які саме дії вчинено (не вчинено), свідчить про неконкретність звинувачення особи і являється порушенням права на захист.

Разом з тим, як убачається зі змісту протоколів про адміністративні правопорушення серій ВБА №195342 та №195343 від 27.074.2026, при викладенні суті вчиненого адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 184 КУпАП України, у ньому не зазначено, яким саме чином ОСОБА_1 не виконувала свої батьківські обов`язки, не конкретизовано, у який спосіб особа, що притягається до адміністративної відповідальності, ухилялася від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо виховання своїх малолітніх дітей та яких саме обов`язків, передбачених ч.1 ст. 150 СК України, така особа не виконала.

Враховуючи наведене, суд приходить висновку, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження ухилення ОСОБА_1 від виконання передбачених ч.1 ст. 150 СК України та ст. 12 ЗУ «Про охорону дитинства» обов`язків щодо виховання свої неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,

У зв`язку із викладеним та враховуючи те, що доказів наявності складу та події адміністративних правопорушень за ч.1 ст. 184 КУпАП за епізодами, які мали місце 23.04.2026 (згідно протоколів серій ВБА №195342 та №195343 від 27.074.2026) в діях ОСОБА_1 суду не надано, провадження в справі підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 184 КУпАП за епізодом, який мав місце 27.04.2026 (протокол серії ВБА №195341) суд виходить з такого.

За положенням статті 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.

Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.

Наявність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП ( за епізом від 27.04.2026) підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА № 195341 від 27.04.2026; листом Служби у справах дітей Чуднівської міської ради Житомирського району Житомирської області адресованим ВП №2 Житомирського РУП №1 ГУНП в Житомирській області, згідно якого 22.04.2026 на адресу служби у справах дітей надійшло усне звернення служби у справах дітей від педіатра КНП « Чуднівський ЦПМСД» ОСОБА_3 про те, що за адресою: АДРЕСА_1 проживає сім`я: мама ОСОБА_1 та малолітні діти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які мають особливості в розвитку. Старша ОСОБА_4 потребує комплексного огляду лікарів. Однак попри обіцянки мати з дитиною лікарню так і не відвідують; актом обстеження умов проживання, згідно якого у будинку АДРЕСА_1 , на час візиту комісії в будинку було брудно, антисанітарія, скрізь розкидані речі, присутній сторонній неприємний запах. Оскільки на момент візиту мати була на роботі, останню в телефонному режимі було повідомлено про те, що дітей буде поставлено на облік у службі в справах дітей; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 27.04.2026 в яких остання вказала, що дійсно з січня 2026 не водить ОСОБА_5 до лікаря-педіатра, оскільки немає ні часу, ні можливості. Даного лікаря її донька має відвідувати двічі на рік, оскільки має вади головного мозку та потребує ретельного догляду.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.

Обставин, що обтяжують та пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

Виходячи з наведеного та обираючи ОСОБА_1 вид адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, обставини його вчинення, особу правопорушника, з урахуванням чого застосовує адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 184 КУпАП у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.

Згідно ст. 40-1 КУпАП, з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, стягується судовий збір у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір».

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 51, 184, 268, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

П О С Т А Н О В И В:

Об`єднати в одне провадження адміністративні матеріали за справами №294/753/26 (провадження № 3/294/1863/26), №294/755/26 (провадження № 3/294/1864/26) та № 294/756/26 (провадження № 3/294/1865/26) присвоївши об`єднаному провадженню №294/753/26 (провадження № 3/294/1863/26).

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП (за протоколом серії ВБА №195341) та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.

Провадженняу справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 КУпАП (за протоколамисерії ВБА №195342 та №195343), закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з відсутністю складу адміністратвиного правопорушення.

Стягнути з ОСОБА_1 до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 коп. (рахунок для сплати: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106/ 22030106, ЄДРПОУ 37993783).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на постанову.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Скарга на постанову може бути подана до Житомирського апеляційного суду через Чуднівський районний суд Житомирської області.

Суддя Ірина БІЛЕРА