Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 502/1269/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2026 року м. Кілія
Суддя Кілійського районного суду Одеської області Маслеников О.А.
за участю :
прокурора Ізмаїльської окружної прокуратури Лепетюка М.В.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали адміністративної справи, які надійшли від
Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України
про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Вилкове Ізмаїльського району Одеської області, громадянку України, до звільнення працюючу на посаді радіотелефоніста 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 , якій роз`яснені права, передбачені ст. 268 КУпАП,
за ч. 4 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 , звільнившись з посади радіотелефоніста державної пожежно-рятувальної частини 3 Державного рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області, як особа молодшого начальницького складу служби цивільного захисту, будучи суб`єктом декларування і відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушенні вимоги п. 2, п. 3, п. 7, п. 9, п. 10 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції», внесла до щорічної декларації (після звільнення) за 2024 рік (унікальний ідентифікатор документа - a47ff404-340f-4807-bf9c-f23641e3a6f3) завідомо недостовірні відомості про об`єкти нерухомості, вартість транспортного засобу, отримані доходи і подарунки, наявні фінансові зобов`язання, здійсненні видатки і вчинені правочини, які підлягають декларуванню та відрізняються від достовірних на загальну суму 2045944,95 грн., що становить розмір від 150 до 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання цієї декларації, чим вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 4 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Так, 12.02.2022 ОСОБА_1 склала Присягу особового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Наказом Головного управління ДСНС України в Одеській області №587 від 15.08.2023 ОСОБА_1 призначено радіотелефоністом 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області, та наказом № 486 від 24.06.2024 присвоєно спеціальне звання молодшого начальницького складу служби цивільного захисту «сержант служби цивільного захисту».
Відповідно до положення «Про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового i начальницького складу» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 593 від 11.07.2013, склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький.
Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий. Молодший начальницький склад молодший сержант служби цивільного захисту, сержант служби цивільного захисту, старший сержант служби цивільного захисту, старшина служби цивільного захисту, прапорщик служби цивільного захисту, старший прапорщик служби цивільного захисту.
Таким чином, згідно п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», посада радіотелефоніста 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 віднесена до суб`єктів на яких поширюється дія цього Закону, як на особу начальницького складу служби цивільного захисту, тому остання є суб`єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією, та зобов`язана виконувати вимоги Закону, в тому числі визначені ст. 45 вказаного Закону, в частині обов`язку подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
ОСОБА_1 ознайомлена і обізнана про спеціальні обмеження, пов`язані 3 проходженням служби цивільного захисту, встановлені Законом України «Про запобігання корупції» вимоги, заборони і обмеження, які взяла на себе обов`язок дотримуватися та попереджена про юридичні наслідки їх не виконання, в тому числі вимог фінансового контролю.
Наказом Головного управління ДСНС України в Одеській області № 846-НК/60 від 31.10.2024 радіотелефоніста 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 звільнено із служби цивільного захисту.
Наказом 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській № 95 від 01.11.2024 ОСОБА_1 було виключено з кадрів ДСНС України та знято з усіх видів забезпечення з 01.11.2024.
Згідно пункту 12 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового i начальницького складу затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593, «останнім днем проходження служби цивільного захисту вважається день виключення особи рядового і начальницького складу з кадрів ДСНС».
Таким чином, 01.11.2024 є останнім днем служби цивільного захисту радіотелефоніста 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 та по завершенню цього дня, ОСОБА_1 вважається такою, що припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави.
У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону, суб`єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Після звільнення зі служби цивільного захисту та припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави, на виконання встановлених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» вимог фінансового контролю, ОСОБА_1 подала о 21 год. 47 хв. 23.02.2025 щорічну декларацію (після звільнення) за 2024 рік (унікальний ідентифікатор документа - a47ff404-340f-4807-bf9c-f23641e3a6f3).
Всупереч встановленим п. 2, п. 3, п. 7, п. 9, п. 10 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» вимогам фінансового контролю, ОСОБА_1 внесла до щорічної декларації (після звільнення) за 2024 рік (унікальний ідентифікатор документа a47ff404-340f-4807-bf9c-f23641e3a6f3) завідомо недостовірні відомості про об`єкти нерухомості, вартість транспортного засобу, отримані доходи і подарунки, наявні фінансові зобов`язання, здійсненні видатки і вчинені правочини, які відрізняються від достовірних на загальну суму 2045944,95 гривень, що становить 675,67 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, який діяв станом на дату подання декларації, тобто на 23.02.2025, а саме:
У розділі 3 «Об`єкти нерухомості» не зазначила відомості про наступні об`єкти нерухомості, які згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно належать їй на праві власності:
1)- 1/2 частки житлового будинку АДРЕСА_3 , яку відповідно до договору дарування від 02.09.2024 № 1072 оцінено сторонами в розмірі 250 000 грн.;
- земельну ділянку № 74-A з кадастровим номером 5122310300:02:002:0251, загальною площею 0,1 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , нормативна грошова оцінка якої відповідно до договору дарування від 02.09.2024 № 1073 становить 190 807,26 грн.;
- земельну ділянку № 74-A з кадастровим номером 5122310300:01:001:0106, загальною площею 0,0514 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , нормативна грошова оцінка якої відповідно до договору дарування від 02.09.2024 № 1077 становить 1 443,19 грн.;
- 1/2 частки земельної ділянки № 74 з кадастровим номером 5122310300:02:002:0113, загальною площею 0,1 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , яку відповідно до договору дарування від 02.09.2024 № 1072 оцінено сторонами в розмірі 100 000 грн.;
- земельну ділянку № 74-A з кадастровим номером 5122310300:02:002:0255, загальною площею 0,0728 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , вартість якої не вдалось встановити.
При цьому, зазначені об`єкти нерухомості упродовж попередніх звітних періодів були набуті членом сім`ї (чоловіком) у спадщину та дарування, а у подальшому подаровані ним ОСОБА_1 , однак в жодній з поданих ОСОБА_1 декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не відображено відомостей про будь-які об`єкти нерухомого майна, які належать їй та/або члену сім`ї (чоловіку) на праві власності.
Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на загальну суму 542 250,45 гривень.
2) садовий будинок без номера, загальною площею 53,7 кв.м, реєстраційний номер -2441526451223, розташований за адресою: АДРЕСА_2 острів, вартістю 81928 грн., який з 27.08.2021 належить на праві власності члену сім`ї (чоловіку) - ОСОБА_2 , що підтверджується відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 81 928 гривень.
Таким чином, ОСОБА_1 у розділі 3 «Об`єкти нерухомості» щорічної декларації (після звільнення) за 2024 рік подала завідомо недостовірні відомості про об`єкти нерухомості, що належать їй та члену сім`ї (чоловіку) на праві власності, які не відповідають дійсності на загальну cyмy 624178,45 грн., чим порушила вимоги п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції».
У розділі 6 «Транспортні засоби» зазначила відомості, що не відповідають дійсності, про вартість автомобіля «Renult Koleos», 2022 року випуску, з VIN-кодом НОМЕР_1 , який з 15.05.2024 належить їй на праві власності, вказавши 300 000 грн.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру транспортних засобів, вартість автомобіля «Renult Koleos», 2022 року випуску, з VIN-кодом НОМЕР_1 , становить 800 000 грн.
Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 500000 гривень.
Таким чином, ОСОБА_1 у розділі 6 «Транспортні засоби» щорічної декларації (після звільнення) за 2024 подала завідомо недостовірні відомості про вартість автомобіля, що належить їй на праві власності, які не відповідають дійсності на суму 500000 гривень, чим порушила вимоги п. 3 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції».
У розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» не зазначила:
1) відомості про дохід, отриманий членом сім`ї (чоловіком) - ОСОБА_2 від юридичної особи, розташованої за кордоном - ARC Ship Management and Chartering LLC Shed, у вигляді заробітної плати в розмірі 661 672,87 грн.
Так, 04.03.2024 і 12.03.2024 грошові кошти на загальну суму 661 672,87 грн. були зараховані на валютний рахунок ОСОБА_1 , відкритий на її ім`я в AT КБ «ПриватБанк» (код ЄДРПОУ: 14360570) IBAN НОМЕР_2 , з коментарями платежів «Зарахування SWIFT-переказу ARC SHIP MANAGEMENT AND CHARTERINGLLCSHED 182B, AL JADAF, DUBAI, UAE/ SALARY TRANSFER/ INS/ ADCBAEA AMASLOVA NATALIA BLDG 74-USD KHMEINYTSKOHO STREETVYLKOVE BOHDANA KILLISKY».
За наявною загальнодоступною інформацією з мережі Інтернет, ARC Ship Management and Chartering LLC - це міжнародна морська компанія, яка надає послуги в морській сфері, зокрема, по управлінню флотом.
Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 661672,87 гривень.
2) відомості про свій дохід у розмірі 100 000 грн., який нею було отримано від продажу ОСОБА_3 автомобіля «Renault Megane», 2011 року випуску, з VIN-кодом НОМЕР_3 .
Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 100000 гривень.
3) відомості про отримані нею доходи, що підтверджується інформацією з Державного реєстру фізичних осіб платників податків, а саме:
- отриманий від АТ КБ «ПриватБанк» (код ЄДРПОУ: 14360570) дохід у вигляді виплат («127» ознака доходу) в розмірі 1 194,54 грн.;
- отриманий від Одеського обласного центру зайнятості (код ЄДРПОУ: 03491435) дохід у вигляді соціальних виплат в розмірі 5038,71 грн.
Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на загальну суму 6 233,25 грн.
4) зазначила відомості, які не відповідають дійсності, про джерело доходу і розмір отриманої нею заробітної плати, обравши у відповідному полі декларації позначку «Член сім`ї не надав інформацію» та зазначивши - 300000 грн.
Згідно з відомостями Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, джерелом такого доходу є 3 державний пожежно - рятувальний загін Головного управління ДСНС України в Одеській області, а його розмір становить 300094,20 грн.
Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 94,20 гривень.
5) не зазначила відомості про доходи, отримані нею від члена сім`ї (чоловіка) - ОСОБА_2 у вигляді подарунків в негрошовій формі, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а саме:
- дохід у розмірі 1 443,19 грн., згідно з договором дарування земельної ділянки від 02.09.2024 № 1077;
- дохід у розмірі 190 807,26 грн., згідно з договором дарування земельної ділянки від 02.09.2024 № 1073;
- дохід у розмірі 350000 грн., згідно з договором дарування частки у праві власності на житловий будинок та земельну ділянку від 02.09.2024 № 1072.
Таким чином, ОСОБА_1 у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» щорічної декларації (після звільнення) за 2024 рік подала завідомо недостовірні відомості про отримані нею та членом сім`ї (чоловіком) ОСОБА_2 доходи, які не відповідають дійсності на загальну суму 768000,32 грн., чим порушила вимоги п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції».
У розділі 13 «Фінансові зобов`язання» не зазначила відомості про своє фінансове зобов`язання перед АТ КБ «ПриватБанк» (код ЄДРПОУ: 14360570) у вигляді використаного кредитного ліміту по картці в розмірі 153 766,18 грн. станом на 31.12.2024, що підтверджується інформацією з банку.
Національне агентство з питань запобігання корупції орієнтувало суб`єктів декларування на те, що у розділі 13 «Фінансові зобов`язання» декларації відображаються відомості, зокрема, у разі якщо залишок заборгованості по кредитних коштах на останній день звітного періоду перевищив 50 ПМ.
Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 153 766,18 гривень.
Таким чином, ОСОБА_1 у розділі 13 «Фінансові зобов`язання» щорічної декларації (після звільнення) за 2024 рік подала завідомо недостовірні відомості про своє фінансове зобов`язання перед АТ КБ «ПриватБанк» (код ЄДРПОУ: 14360570), які не відповідають дійсності на суму 153 766,18 грн., чим порушила вимоги п. 9 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції».
У розділі 14 «Видатки та правочини суб`єкта декларування» не зазначила:
1) відомості про видаток у розмірі 800 000 грн., здійснений 15.05.2024 на виконання правочину купівлі - продажу, на підставі якого у неї виникло право власності на автомобіль «Renult Koleos», 2022 року випуску, з VIN-кодом НОМЕР_1 . Тому, ОСОБА_1 не зазначила відомості про здійснений нею видаток на виконання правочину купівлі - продажу транспортного засобу, які підлягають декларуванню та не відповідають дійсності.
2) відомості про вчинені 02.09.2024 правочини дарування, на підставі яких вона набула право власності на наступні об`єкти нерухомості, а саме:
- на земельну ділянку № 74-A з кадастровим номером 5122310300:02:002:0251, загальною площею 0,1 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , нормативна грошова оцінка якої відповідно до договору дарування від 02.09.2024 № 1073 становить 190 807,26 грн.;
- на 1/2 частки житлового будинку АДРЕСА_3 , яку відповідно до договору дарування від 02.09.2024 № 1072 оцінено сторонами в розмірі 250 000 грн.;
- на 1/2 частки земельної ділянки № 74 з кадастровим номером 5122310300:02:002:0113, загальною площею 0,1 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , яку відповідно до договору дарування від 02.09.2024 № 1072 оцінено сторонами в розмірі 100 000 грнивень.
Таким чином, ОСОБА_1 у розділі 14 «Видатки та правочини суб`єкта декларування» щорічної декларації (після звільнення) за 2024 рік подала завідомо недостовірні відомості про вчинені правочини дарування їй об`єктів нерухомості та здійснений нею видаток на виконання правочину купівлі-продажу транспортного засобу, які не відповідають дійсності, чим порушила вимоги п. 10 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції».
Так, при поданні щорічної декларації (після звільнення) за 2024 рік (унікальний ідентифікатор a47ff404-340f-4807-bf9c- f23641e3a6f3) ОСОБА_1 підтвердила достовірність вказаних відомостей, правом подати виправлену декларацію не скористалася та не направила до Національного агентства з питань запобігання корупції листа з поясненням причин, що призвели до внесення недостовірних відомостей.
Таким чином, ОСОБА_1 своїми діями вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 4 ст. 1726 КУпАП, яке полягає у порушенні вимог фінансового контролю та виразилось у поданні завідомо недостовірних відомостей у щорічній декларації (після звільнення) за 2024 рік.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією визнала, зазначивши, що умисних дій на вчинення правопорушення у неї не було. Пояснила, що на посаді диспетчера пропрацювала три роки та звільнена у зв`язку із скороченням штату 01.11.2024 року. У зв`язку з сімейними обставинами, а саме смертю матері та пов`язаних з цим послідуючих після похоронних дій, перебувала у пригніченому стані та згодом поїхала за кордоном, а саме в Румунії, де перебувала більше півроку. Перебуваючи за кордоном, їй з відділу кадрів подзвонили та сказали, що до кінця січня 2025 року необхідно подати декларацію після звільнення. Оскільки документів, необхідних для заповнення декларації, на той час у неї не було та не вдавалося їх отримати електронним шляхом, відомості до декларації вносила по пам`яті, враховуючи, що на протязі місяця можливо подати виправлену декларацію. Однак строк, на подачу виправленої декларації вона пропустила. Також зазначила, що до НАЗК подавала свої пояснення та роз`яснення стосовно внесених нею до декларації даних.
Прокурор Ізмаїльської окружної прокуратури Лепетюк М.В. в судовому засіданні зазначив, що з урахуванням обставин, викладених в адміністративному протоколі, беручи до уваги пояснення ОСОБА_1 , вважає, що у діях останньої наявні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП та вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності, з накладенням покарання, передбаченого санкцією статті.
Заслухавши учасників провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов`язане із корупцією, ознайомившись з доданими до протоколу матеріалами та доказами, на підтвердження правових позицій учасників провадження, суддя дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.
Згідност. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 4 статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Завідомо недостовірні відомості слід розуміти інформацію, що має неправдивий, хибний характер, який суб`єкт декларування усвідомлював або міг усвідомлювати на момент подання декларації (такої, що повністю або частково не відповідає дійсності).
Суб`єктивна сторона зазначеного правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого та непрямого умислу, а саме: особа усвідомлює, що її дії протиправні, вона передбачає настання суспільно-небезпечних наслідків та бажає їх настання, або свідомо припускає їх настання. Об`єктивна сторона правопорушення виражається в поданні завідомо недостовірних відомостей у декларації.
Згідно з роз`ясненнями, які викладені у п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» вих. №223-943/0/4-17 від 22.05.2017, суб`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 172-6 КУпАП характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу. Вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
З огляду на викладені норми, на осіб, зазначених в них, покладено обов`язок самостійного подання декларації із зазначенням в ній достовірної інформації, тому за подання в декларації недостовірних відомостей і передбачено відповідальність за ч. 4 ст. 172-6 КУпАП. Отже, необхідним є встановлення в першу чергу факту достовірності інформації, поданій у декларації.
Згідно з п. 1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони або обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першійстатті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до п. п. «д» пункту 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього законує: особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України.
Таким чином, із врахуванням посади - радіотелефоніста 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області, яку займала ОСОБА_1 , будучи сержантом служби цивільного захисту, вона є суб`єктом, на яку поширюється дія вказаного Закону.
Тому, згідно з ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 45 даного Закону, приміткою до ст.172-6 КУпАП ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та суб`єктом правопорушення.
Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до пункту 2, підпункту 3 пункту 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агенства від 10.06.2016 № 3, суб`єкти декларування подають декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.
Наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609, затверджено Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок), та Форму декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чинного на дату подання декларації.
Згідно з п. 3 розділу II Порядку суб`єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки.
У п. 4 розділу II Порядку визначено, що після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб`єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації.
Перед підписанням декларації суб`єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.
Також у п. 5 розділу II Порядку визначено, що суб`єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону суб`єкт декларування упродовж 30 днів після подання декларації має право подати виправлену декларацію.
У разі самостійного виявлення суб`єктом декларування у декларації недостовірних відомостей після спливу терміну для подання виправленої декларації, передбаченого абзацом першим цієї частини, але до початку проведення Національним агентством повної перевірки цієї декларації, суб`єкт декларування може звернутися до Національного агентства з листом з поясненням причин, що призвели до внесення недостовірних відомостей та неподання виправленої декларації у зазначений термін, додавши підтвердні документи. Подані суб`єктом декларування таким чином відомості мають бути розглянуті Національним агентством під час повної перевірки цієї декларації.
При вирішенні питання щодо наявності підстав для притягнення суб`єкта декларування до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності стосовно майна або іншого об`єкта декларування, що має вартість, Національне агентство керується терміном «прожитковий мінімум для працездатної особи» у розмірі, який діяв станом на 23.02.2025.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб на дату подання декларації становив 3028,00 гривні.
Внесення суб`єктом декларування ОСОБА_1 до декларації недостовірних відомостей, які відрізняються від достовірних на загальну суму 2045944,95 гривень, що становить 675,67 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації (після звільнення) за 2024 рік 23.02.2025 року, містить ознаки правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Факт подання ОСОБА_1 завідомо недостовірних відомостей у декларації (після звільнення) за 2024 рік встановлений та підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №68/2026 від 27.05.2026 року;
- листом Управління проведення повних перевірок Національного агенства з питань запобігання корупції №42-01/3144-26 від 19.01.2026 року щодо надання документів та пояснень від ОСОБА_1 ;
- письмовими поясненнями та копіями правовстановлюючих документів на майно ОСОБА_1 від 28.01.2026 року, адресованих Національному агенству з питань запобігання корупції;
- обгрунтованим висновком щодо виявлення ознак адміністративного правопорушення пов`язане з корупцією Національного агенства з питань запобігання та протидії корупції №42-01/14106-26 від 06.03.2026 року;
- довідкою №141/26 від 27.02.2026 року Національного агенства з питань запобігання корупції про результати проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної за 2024 рік (після звільнення), поданої ОСОБА_1 ;
- копією декларації за 2024 рік (після звільнення), поданої ОСОБА_1 23.02.2025 року о 21 год. 47 хв.;
- копією Додатку послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 у період з 01.01.2025-01.04.2025 року;
- листом Національного агенства з питань запобігання корупції №70-09/22333-25 від 14.03.2025 року щодо роботи інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Таким чином ОСОБА_1 , звільнившись з посади радіотелефоніста державної пожежно-рятувальної частини 3 Державного рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області, як особа молодшого начальницького складу служби цивільного захисту, будучи суб`єктом декларування і відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушенні вимоги п. 2, п. 3, п. 7, п. 9, п. 10 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції», при заповненні та подачі 23.02.2025 року о 21 год. 47 хв. до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації (після звільнення) за 2024 рік, зазначила завідомо недостовірні відомості, що відрізняються від достовірних на суму 2045944,95 гривень, що становить від 150 до 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання вказаної декларації.
Із врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, пов`язане з корупцією, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП, а саме: подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обставин, що пом`якшує або обтяжує відповідальність ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідно до ст. 34, 35 КУпАП суддею не встановлено.
Часом вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є 23.02.2025 року о 21 годині 47 хвилин, коли ОСОБА_1 подала щорічну декларацію (після звільнення) за 2024 рік та зазначила у ній завідомо недостовірні відомості.
Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є фактичний момент з`ясування всіх необхідних даних, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП, що у свою чергу співпадає з датою складання адміністративного протоколу - а саме 23.02.2025 року.
Враховуючи обставини правопорушення, дані про особу, яка притягується до відповідальності, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, наявність доказів у матеріалах справ, які підтверджують факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов`язане з корупцією та визнання нею своєї вини, суддя дійшов до висновку про необхідність накладення на останню адміністративне стягнення у межах санкції передбаченої статті, в мінімальному розмірі.
За своїм видом та розміром накладене на ОСОБА_1 стягнення, на думку судді, сприятиме досягненню визначеної у ст. 23 КУпАП мети адміністративних стягнень та відповідатиме принципу справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 33, 36, 40-1, 172-6, 221, 280, 283, 284 КУпАП, суддя,
П О С Т А Н О В И В :
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач ГУК в Од.обл./отг м. Вилкове 21081100; Код отримувача (ЄДРПОУ) 37607526; Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN) UA248999980313020106000015596; КОД КДБ 21081100; Найменування податку Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , судовий збір в розмірі 665,60 гривень.
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106; Призначення платежу*;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб, РНОКПП або серія та номер паспорта) Судовий збір стягнутий з ОСОБА_1 (ПІБ чи назва установи, з якої стягується судовий збір) на користь держави, за постановою суду по справі № 502/1269/26.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова в частині стягнення штрафу може бути пред`явлена до виконання протягом 3 місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Повний текст постанови проголошено 19.06.2026 року о 09:00.
Суддя Кілійського районного суду О. А. Маслеников