Постанова № 137525591, 17.06.2026, Кілійський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
17.06.2026
Номер справи
502/1272/26
Номер документу
137525591
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 502/1272/26

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 червня 2026 року м. Кілія

Суддя Кілійського районного суду Одеської області Маслеников О.А.

за участю :

прокурора Ізмаїльської окружної прокуратури Лепетюка М.В.

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали адміністративної справи, які надійшли від

Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України

про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Шевченкове Ізмаїльського (колишнього Кілійського) району Одеської області, громадянку України, до звільнення працюючу на посаді головного спеціаліста Кілійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , якій роз`яснені права, передбачені ст. 268 КУпАП,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 , припинивши з 01.09.2023 діяльність на посаді головного спеціаліста Кілійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), будучи державним службовцем 8 рангу категорії «В» та суб`єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 18.06.2025, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушила вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Так, 08.06.2021 року відповідно до наказу Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) №1525/к від 08.06.2021 ОСОБА_1 вирішено вважати працюючею на посаду головного спеціаліста Кілійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Ізмаїльському районі.

05.04.2019 року відповідно до наказу Головного територіального управління юстиції в Одеській області № 411-к від 05.04.2019 ОСОБА_1 присвоєно 8 ранг державного службовця в межах категорії «В»

01.09.2023 року відповідно до наказу Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) №6336-к від 23.08.2023 ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста Кілійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі.

Згідно частини першої, пункту 1, підпункту «в» ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону - є державні службовці.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу», посадова особа державної служби - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Згідно п. 9 ст. 8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов`язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Таким чином, головний спеціаліст Кілійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування та суб`єктом, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» відповідно п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, зобов`язана виконувати вимоги Закону, в тому числі визначені ст. 45 вказаного Закону.

Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«г» п. 2 ч. 1 ст. 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов`язок подання декларацій суб`єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Пунктом 2-7 розділу ХІІI Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

На виконання вище зазначених вимог законодавства ОСОБА_1 , зобов`язана була подати щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 31.01.2024.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування, яка повинна бути обізнана щодо обов`язку, способу та терміну подачі такого типу декларації, припинивши 01.09.2023 діяльність на посаді головного спеціаліста Кілійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Ізмаїльському районі, за відсутності поважних причин, в порушення абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, лише 18.06.2025, о 17 год. 58 хв., чим вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією визнала, пояснивши, що у 2023 році у неї почались серйозні проблеми зі здоров`ям: ставалися непередбачувані приступи, які залежали від її емоційного та нервового стану, що приводило до паралічу, в свою чергу це стало підставою для звільнення з роботи. На той момент головною метою для неї було проходження обстежень та лікування, адже на її утриманні перебувала маленька дитина, тому питання щодо подання декларації відійшло на другий план. В період проходження обстежень та лікування, вона згадувала про необхідність подання декларації, однак не видавалось можливим це зробити. Коли на її адресу надійшло повідомлення про те, що нею не була подана декларація (після звільнення), тоді вже вона заповнила та подала її.

Також, ОСОБА_1 було заявлено клопотання про долучення до матеріалів справи копії медичної документації щодо стану її здоров`я, зазначивши, що не заперечує щодо розкриття інформації про стан здоров`я.

Прокурор Ізмаїльської окружної прокуратури Лепетюк М.В. в судовому засіданні зазначив, що з урахуванням обставин, викладених в адміністративному протоколі, беручи до уваги надані ОСОБА_1 пояснення, визнання нею своєї вини, вважає, що у діях останньої наявні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.

Заслухавши учасників провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов`язане із корупцією, ознайомившись з доданими до протоколу матеріалами та доказами, суддя дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.

Згідност. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП визначено, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з п. 1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони або обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до п. п. «в» пункту 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону є державні службовці.

Таким чином, із врахуванням посади - головного спеціаліста Кілійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі, яку займала ОСОБА_1 , вона є суб`єктом, на яку поширюється дія вказаного Закону України «Про запобігання корупції», а тому, згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 даного Закону та Приміткою до ст.172-6 КУпАП ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та суб`єктом правопорушення.

Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«г» п. 2 ч. 1 ст. 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до пункту 2, підпункту 3 пункту 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агенства від 10.06.2016 № 3, суб`єкти декларування подають декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов`язок подання декларацій суб`єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Пунктом 2-7 розділу ХІІI Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Таким чином, ОСОБА_1 , яка припинила 01.09.2023 року діяльність на посаді, головного спеціаліста Кілійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Ізмаїльському районі, була зобов`язана подати декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше 31.01.2024 року.

Однак, як встановлено суддею, шляхом аналізу та співставлення поданих до суду доказів, декларацію подано 18.06.2025 року о 17 годині 58 хвилин, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларацію, не встановлено.

Таким чином, із врахуванням вищевикладеного, суддя приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: порушення вимог фінансового контролю, яке полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

Факт вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, ОСОБА_1 підтверджується наступними доказами, а саме:

- протоколом №508/2026 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 26.05.2026 року відносно ОСОБА_1 ;

- копією попередження про спеціальні обмеження встановлені Законами України «Про державну службу» та «Про засади запобігання і протидії корупції», щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби, з якими ОСОБА_2 була ознайомлена 20.08.2012 року під особистий підпис;

- копією присяги державного службовця від 27.11.2012 року;

- копією Наказу №313-к від 13.03.2018 року «Про зміну прізища ОСОБА_3 »;

-копією Витягу з Наказу №1525/К від 08.06.2021 року Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) «Про особовий склад працівників відділів державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському регіоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)»;

- копією заяви ОСОБА_1 від 17.08.2023 року про звільнення;

- копією Наказу №6336-и від 23.08.2023 року «Про звільнення ОСОБА_1 »; з яким ОСОБА_1 була ознайомлена та отримала його копію 06.09.2023 року

- повідомленням №11831/0/06-25 від 11.01.2025 року Національного агенства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

- копією декларації за 2023 рік поданої ОСОБА_1 18.06.2025 року о 17 год. 58 хв.;

- копією Додатку послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 у період з 01.01.2024-19.06.2025 року.

Згідно ст. 34 КУпАП законами України може бути передбачено й інші обставини, що пом`якшують відповідальність за адміністративне правопорушення. Орган (посадова особа), який вирішує справу про адміністративне правопорушення, може визнати пом`якшуючими і обставини, не зазначені в законі.

Так, згідно висновку Діагностичного центру «Юж-Укрмедтех» від 26.04.2023 року вбачається, що ОСОБА_1 за результатами проведеної магнітно-резонансної томографії головного мозку, встановлено діагноз: арахноїдальна кіста у лівому мостомозочковому куті. Поодинокі вогнища білої речовини головного мозку, ймовірно, судинного характеру.

Згідно консультаційного висновку спеціаліста КНП «Одеська обласна клінічна лікарня» ООР» від 28.04.2023 року вбачається, що ОСОБА_1 встановлено порушення нервово-мязової передачі з наявністю декременту.

З огляду на зазначене, суддею визнається стан здоров`я особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, як обставина, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією.

Обставиною, що обтяжує відповідальність ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, відповідно до ст. 35 КУпАП суддею не встановлено.

Датою і часом вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є фактичний час і дата несвоєчасної подачі декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, тобто 18.06.2025 о 17 год. 58 хв.

Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є фактичний момент з`ясування всіх необхідних даних, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що у свою чергу співпадає з датою складання адміністративного протоколу - а саме 26.05.2025 року.

Враховуючи обставини правопорушення, дані про особу, яка притягується до відповідальності, зокрема те, що ОСОБА_1 раніше не притягувалась до відповідальності, обставину, що пом`якшує відповідальність а також відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, наявність беззаперечних доказів у матеріалах справи, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією та визнання ОСОБА_1 своєї вини, суддя дійшов висновку про необхідність накладення на останню адміністративного стягнення у мінімальних межах санкції передбаченої статті.

За своїм видом та розміром накладене на ОСОБА_1 стягнення, на думку судді, сприятиме досягненню визначеної у ст. 23 КУпАП мети адміністративних стягнень та відповідатиме принципу справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних правокремої людини.

Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст. ст. 33, 36, 40-1, 172-6, 221, 280, 283, 284 КУпАП, суддя,

П О С Т А Н О В И В :

Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 адміністративне стягненняу вигляді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.

Реквізити для сплати штрафу: Отримувач ГУК в Од.обл./отг м. Кілія 21081100; Код отримувача (ЄДРПОУ) 37607526; Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN) UA988999980313020106000015622; КОД КДБ 21081100; Найменування податку Адміністративні штрафи та інші санкції.

Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , судовий збір в розмірі 665,60 гривень.

Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106; Призначення платежу*;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб, РНОКПП або серія та номер паспорта) Судовий збір стягнутий зі ОСОБА_1 (ПІБ чи назва установи, з якої стягується судовий збір) на користь держави, за постановою суду по справі № 502/1272/26.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова в частині стягнення штрафу може бути пред`явлена до виконання протягом 3 місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.

Повний текст постанови проголошено 19.06.2026 року о 09:30.

Суддя Кілійського районного суду О. А. Маслеников