Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 386/1032/26
Провадження № 2-о/386/14/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2026 року селище Голованівськ
Голованівський районний суд Кіровоградської області
В складі головуючого судді Гарбуз О. С.
з участю: секретаря судового засідання Хромей А.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
встановив:
ОСОБА_1 17.06.2026 о 09 год. 35 хв. звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, у зв`язку з необхідністю прийняття спадщини. Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що він з 2017 року проживав у фактичних шлюбних відносинах з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженкою с. Троянка Голованівського району Кіровоградської області, зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючою за адресою: АДРЕСА_2 , в будинку, який на праві приватної власності зареєстрований за останньою. Заявник зазначив, що з метою упорядкування нумерації об`єктів нерухомого майна у населеному пункті с. Пологи Пологівського району Запорізької області було змінено адресу об`єкту нерухомого майна (житлового будинку) з адреси: АДРЕСА_3 , на адресу: АДРЕСА_4 .
Заявник вказує, що з початку 2021 року його тітка - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Чубарівка Пологівського району Запорізької області, була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 , яка виявила бажання проживати разом із ним та її цивільною дружиною за адресою: АДРЕСА_4 , оскільки потребувала догляду в зв`язку з похилим віком. 29.07.2021 ОСОБА_3 заповіла йому все своє майно, де б воно не було та з чого воно б не складалося і взагалі все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона по закону матиме право. З 24.02.2022 військові російської федерації та незаконні формування держави агресора, застосовуючи засоби ведення війни, заборонені міжнародним правом, порушуючи закони та звичаї війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вторглися на територію України та частково окупували Запорізьку область, в тому числі - з 03.03.2024 с. Пологи Пологівського району Запорізької області, де проживав він разом з цивільною дружиною та тіткою ОСОБА_3 . В квітні 2023 року, стан здоров`я останньої став дуже погіршуватися. Ним та ОСОБА_2 здійснювався догляд на постійній основі за ОСОБА_3 , яка самостійно вже не мала змоги пересуватися та надавалося необхідне та можливе в тих умовах лікування. 30.04.2023 ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_4 , померла через хворобу (мозкова кома, ішемічний інсульт, гіпертонічна хвороба, цереброваскулярна хвороба). Після цього, 01.05.2023 поховання ОСОБА_3 відбулося на кладовищі в с. Пологи Пологівського району Запорізької області. Він разом з ОСОБА_2 особисто займалися питанням щодо організації ритуальних дій. За фактом смерті ОСОБА_3 «місцевими колобарантами» та незаконними формування держави агресора було надане медичне свідоцтво про смерть №157 від 02.05.2023, видане «государственным бюджетным учреждением здравоохранения «Пологовская городская больница».
Також заявник повідомляє, що його цивільній дружині ОСОБА_2 в грудні 2023 року вдалося покинути тимчасово окуповану військовими російської федерації та незаконними формування держави агресора територію с. Пологи Запорізької області. Не маючи тривалий час можливості безпечно без загрози для свого життя та здоров`я покинути тимчасово окуповану територію с. Пологи Запорізької області, йому вдалося це здійснити лише в грудні 2025 року та до теперішнього часу він проживає разом з ОСОБА_2 на території підконтрольній Уряду України за адресою: АДРЕСА_2 . Вся його родина виступає категорично проти загарбницьких дій російської федерації та вони не визнають жодних документів виданих окупантами та вбивцями. Але при цьому, отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті ОСОБА_3 відбувся на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на якій неможливо отримати медичний документ встановленого зразку, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стан». Встановлення факту смерті ОСОБА_3 необхідне для отримання свідоцтва про смерть встановленого зразка та для подальшого оформлення спадкових прав.
У зв`язку з наведеним, заявник просить встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на тимчасово окупованій території України, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Пологи Пологівського району Запорізької області.
Ухвалою суду від 17.06.2026 в даній справі відкрито провадження, визначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, за винятком положень щодо змагальності і меж судового розгляду та призначено до судового розгляду по суті.
Заявник в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, відповідно до ст.ст. 128, 130 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), що підтверджується довідкою про доставку судової повістки-повідомлення у додаток «Viber» від 17.06.2026.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, відповідно до ст.ст. 128, 130 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно зі ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст. 4 ЦПК України кожна особа має право на захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів, у тому числі й у судовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України визначені ст. 317 ЦПК України, за нормами якої, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка с. Чубарівка Пологівського району Запорізької області, батьками якої записано: батьком ОСОБА_4 та матір`ю ОСОБА_5 , що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_1 , виданого 14.07.2021 (а.с. 6), копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 28.11.1931 Федартаським відділом ЗАГС Пологівського району Запорізької області (а.с. 11).
29 липня 2021 року ОСОБА_3 заповіла ОСОБА_1 все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що буде належати їй на день смерті і на що за законом матиме право, що підтверджується копією заповіту, посвідченого 29.07.2021 старостою Пологівського старостинського округу Пологівської міської ради Пологівського району Запорізької області, зареєстрованого в реєстрі за №7-56 (а.с. 15).
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьками якого значаться: батько - ОСОБА_6 , матір ОСОБА_7 , що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_3 , виданого 23.12.2000 Жовтневим РВУМВС України в Запорізькій області (а.с. 16-17) та копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданим 26.05.1960 Куйбишевським РАГС (а.с. 24).
02.05.2023, незаконним формуванням «государственный бюджетное учреждение здравоохранения «Пологовская городская больница», на тимчасово окупованій території України видано медичне свідоцтво про смерть ОСОБА_3 в АДРЕСА_4 (409) (а.с. 11-13).
Відповідно до копії виписки із медичної картки стаціонарного хворого №1272 КНП «Пологівська БЛІЛ» від 02.08.2021 ОСОБА_3 хворіла, мала діагноз атеросклероз нижніх кінцівок, аелюзіл артерії правої голені (а.с. 14).
Згідно копії довідки №05/05-13, виданої 03.01.2024 Пологівською міською радою Пологівського району Запорізької області, у населеному пункті с. Пологове Пологівського району Запорізької області було змінено адресу об`єкта нерухомого майна з адреси: АДРЕСА_3 на адресу: АДРЕСА_4 (а.с. 19).
Згідно копії довідки про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру №781695-2021 від 21.07.2021, зареєстроване місце проживання ОСОБА_3 було в АДРЕСА_5 (а.с. 7).
Відповідно до копії довідки №3248-5003923672 від 25.12.2025 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, заявник перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа з 25.12.2025, зареєстроване місце проживання якого в АДРЕСА_4 , фактичне місце проживання в АДРЕСА_6 (а.с. 26).
Згідно копії витягу з реєстру територіальної громади від 05.06.2026, зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 з 05.06.2026 по АДРЕСА_7 (а.с. 25).
Згідно зі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Наведені документи відповідно до інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування Закону України від 04.02.2016 року «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» беруться до уваги під час розгляду даної справи, проте відповідно до частин 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Заявник бажає оформити спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , де необхідно подати свідоцтво про смерть спадкодавця.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Таким чином, медичні документи, що підтверджують факт смерті особи на окупованій території, видані діючими сьогодні медичними закладами, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах ДРАЦС Міністерства юстиції України.
Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.
Документи, які видані органом, що створений на тимчасово окупованій території у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до частини 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.
Проте, виходячи з практики Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами як джерело права, необхідно враховувати висновки суду у справах проти Туреччини (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001), Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016), де наголошено, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]. Цей висновок в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованих територіях, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цих територій при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з частинами 1-2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину адміністративної межі та лінії зіткнення між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Суд приходить до висновку, що заявник не має можливості отримати документ встановленої форми про смерть ОСОБА_3 у с. Пологи Пологівського району Запорізької області, оскільки на вказаній території не здійснюють повноваження органи влади України як заклади охорони здоров`я або судово-медичні установи, які б мали можливість встановити факт смерті, так і органи реєстрації актів цивільного стану, які б мали можливість зареєструвати факт смерті та видати належне свідоцтво про смерть.
Статтею 17 частиною 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно роз`яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Вказаний факт має юридичне значення, оскільки безпосередньо породжує юридичні наслідки. Підтвердження даного факту необхідне заявнику для виникнення його майнових прав, тобто оформлення спадщини. При цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заявлених вимог, оскільки суд приходить до переконання, що ОСОБА_3 дійсно померла ІНФОРМАЦІЯ_4 на тимчасово окупованій території Запорізької області.
Згідно ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. ст.ст. 4, 5, 12, 13, 76-89, 258, 259, 263-265, 293-294, 315-319 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити повністю.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, на тимчасово окупованій території України, померлої у с. Пологи Пологівського району Запорізької області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_4 по причині мозкової коми, ішемічного інсульту, цереброваскулярної хвороби та гіпертонічної хвороби.
Місце проживання заявника ОСОБА_1 : АДРЕСА_8 ; РНОКПП НОМЕР_5 .
Місцезнаходження заінтересованої особи Голованівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівському районі Кіровоградської області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України: с-ще Голованівськ Голованівського району Кіровоградської області, вул. Соборна, б. №23, поштовий індекс 26500; код ЄДРПОУ 26504880.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Копію рішення невідкладно надіслати до Голованівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівському районі Кіровоградської області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України для державної реєстрації смерті особи.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Гарбуз О. С.